Zeeland PZC111 Goes wil route langs buitenkunst Goed voorbereid naar de brugklas Steun in rug van museum BEVELANDEN-THOLEN 12 en 13 Wethouder vermoedt dat publiek beelden nu over het hoofd ziet. Groep 8 leerlingen strijden om de brugpiepertrofee. Poes Verrekijker mee en laarzen aan: tochtje op de Middelplaten Modelbouwbeurs in Goes kan stroom bezoekers amper aan Maandag 25 februari 2008Tip? redgoes@pzc.nl door Frank Balkenende GOES - Goes is toe aan een beelden de kunstroute. Dat staat in de ge meentelijke cultuurnota. Volgens wethouder Sophie van 't Westein de bezit of krijgt Goes prachtige beelden, maar 'weinigen weten waar die staan'. De kunstroute moet vergezeld gaan van een fol der, zodat vooral toeristen de weg worden gewezen langs de Goese buitenkunst. door David Duijnmayer SINT-MAARTENSDIJK - Het is een he le stap, van de basisschool naar de middelbare school. Als je dan ook nog in Sint-Maartensdijk of Scher- penisse woont, moet je als kersver se brugpieper opeens flinke afstan den afleggen. De dichtstbijzijnde vmbo-school is immers in Tholen, terwijl je voor een havo- en vwo-school zelfs helemaal naar Bergen op Zoom moet fietsen of bussen. Dat gegeven bracht het Evenemen tencomité Smalstad op het idee om een brugpieperkampioen schap te organiseren, waarbij leer lingen uit groep 8 van de basis school zich vast een beetje kun- Goes heeft al een tijd een potje voor buitenkunst, dat wordt ge voed door de verkoop van bouw grond. Eén tot vier euro per vier kante meter grond gaat naar het fonds. Hoe dat geld wordt besteed, be paalt vooral de Goese werkgroep Kunst in de Openbare Ruimte, die het gemeentebestuur adviseert over selectie van kunstprojecten. Globaal wordt één keer per jaar een opdracht voor buitenkunst verstrekt, met het idee dat kunst de stad aantrekkelijk maakt, zeker voor nieuwkomers. Vorig jaar trok de gemeente nen voorbereiden op de brugklas. Door middel van spelletjes wor den de aankomende brugpiepers getest op vaardigheden die op de middelbare school wel eens van pas zouden kunnen komen. Dus sloven in totaal veertig kinde ren uit Sint-Maartensdijk, Stavenis- se en Scherpenisse zich zaterdag uit met wedstrijdjes hard fietsen, fietsbanden verwisselen en een bungee run. Ook zijn er spelletjes om de alledaagse vaardigheden te testen die je als brugpieper goed kunt gebruiken, zoals boeken kaf ten, lunchpakketjes klaarmaken en een EHBO-spel. Wie allround het beste scoort, mag zich brugpieper kampioen 2008 noemen. „Het meeste is heel leuk, maar zo'n lunchpakketje maken is niet zoveel aan", vindt Tim Franke (11). „En EHBO moeten we op school ook al doen. Daar zit onze juf nu 65.000 euro uit om de binnenstad te verfraaien. Een drie meter hoge knotwilg van keramiek met bron zen takken verrijst dit jaar aan de Ganzenpoortstraat in het prome- nadegebied. De boom is straks te vinden vlakbij de kruising met de Lange Vorststraat. De plaatsing is vertraagd omdat er een bouwver gunning nodig was, waartegen be zwaar is aangetekend. Wandelen langs Goese buiten- kunst aan de hand van een uitge breide folder. De gemeente ijvert voor een beeldenroute, want ze investeert fors in buitenkunst. zelfs bij." Tim en zijn klasgenoot Mark (11) vinden vooral de rodeo stier en de bungee run leuk. Mark zit volgend jaar in de brugklas op het Westerpoort College in Tho len. Tim gaat straks waarschijnlijk naar school in Bergen op Zoom, toch zo'n achttien kilometer van Sint-Maartensdijk. Hij twijfelt nog tussen 't Rijks of het Moller Ly ceum. 'Het meeste is heel leuk, maar zo'n lunchpakket maken is niet zoveel aan' Hoewel het nog eventjes duurt voordat ze echt naar de brugklas gaan, hebben de twee vrienden nu al best zin om naar de middelbare school te gaan. „De middelbare school leeft al heel erg bij de kinde- Op een gevel bij de fietsparkeer plaats aan de Oude Vismarkt komt een bronzen vis. De gekaakte plat vis vormt de i in het woord 'vis'. De kunstwerken zijn van de hand van het Deventer duo Albert Ded- den en Paul Keizer. Hun inzendin gen kwamen als beste uit de bus. Meer dan zeventig kunstenaars dongen mee naar de opdracht. Binnenkort wordt duidelijk welk kunstwerk de Goese Polder tege moet mag zien. Vier kunste naarsgroepen) zijn hiervoor in de race. De vermaarde Marte Röling uit Amsterdam, de groep Paul 8c Menno de Nooijer uit 's-Heer ren uit groep 8", zegt organisator Ria Verwijmeren. „Er zijn nu over al open dagen. De meesten weten al naar welke school ze gaan. Eerst deden we het in het laatste week end voor de zomervakantie, maar dan is er al zoveel voor ze, zoals de musicaluitvoering en voetbaltoer nooien." Natuurlijk zijn op een kampioen schap ook prijzen te winnen. Op het spel staat elk jaar de brugpie pertrofee, een kunstwerk in de vorm van een aardappel (een pie per) met daarin de Thoolse brug gegraveerd. De wisseltrofee is dit jaar gewonnen door Corné Blaasse van de Juliana van Stolbergschool in Sint-Maartensdijk. Behalve de trofee won hij een mp3-speler. Tweede en derde werden Alieke Janssen en Arina de Leeuw. Zij kre gen ieder een waardebon om schoolartikelen mee te kopen. Abtskerke en Wies de Bles en Mar tin McNamara uit Heinkenszand en vervolgens de individuele kun stenaars Herman Larners uit Rot terdam en Ton Zwerver uit Am sterdam. Hun ontwerp moet bij voorkeur uit meer delen bestaan en een verbinding leggen tussen de nieuwe brede school in De Spinne en het nog te bouwen, nieuwe zorgcomplex Erasmus. Volgens Van 't Westeinde zijn er na plaatsing in Goes tientallen kunstwerken die een beeldenroute rechtvaardigen. De gemeente wil ook een onderhoudsfonds voor buitenkunst instellen. GOES - De Goese raadsfracties varr WD en CDA hebben extra geld over voor Historisch Museum De Bevelanden, als daarmee de be perkte wintersluiting kan worden verijdeld. De fracties opperen om uit de alge mene reservepot maximaal drie duizend euro te halen om de tekor ten van het museum te helpen op lossen. Overigens gaat het om een eenmalige bijdrage die de huidige wintersluiting (het museum is tot april geen zes, maar drie dagen per week open) moet terugdraaien. Het algemeen museumbestuur be sloot onlangs direct de deuren drie dagen per week te sluiten om geld te besparen. Het museum komt structureel geld te kort: 65.000 eu ro over 2007. In april is de uit komst van een analyse van de fi nanciële problemen bekend. Om die reden vond de bijna voltal lige Goese raad het onzin dat het museumbestuur met een impopu laire maatregel - de Culturele Raad en de vrijwilligers maken bezwaar - vooruitloopt op die analyse. Zij sommeerde wethouder Joost Adriaanse, ook voorzitter van het museumbestuur, de boel terug te draaien omdat de maatregel wei nig bespaart en het imago schaadt. Z6EUWSÜ." m f'fflliili Tip? redactie@pzc.nl Poes was pas vier. Toch moest de dierenarts haar een spuitje ge ven. Een nierziekte. De 2-jarige Isis uit Kapelle leek minder dan haar ouders onder de indruk van het overlijden van poesebeest. Wat haar betreft was het dier op een wel heel lange zwerftocht. Een halfjaar later zit de kleine peuter achter in de auto te klie ren. Na enkele waarschuwingen grijpt ze opeens de deurhendel vast. Hoewel het kinderslot staat ingeschakeld schrikt moeder zich te pletter. „Niet doen! Anders val je uit de auto en ben je dood!" flapt ze er van de schrik uit. Dochterlief kijkt even beteuterd, dan lichten haar oogjes op. „ja mama, dan word ik een poesje." Tim Franke (links) en Mark Klippel verwisselen een fietsband tijdens het brugpieperkampioenschap 2008 in Sint-Maartensdijk. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 33