Hoeveel mensen wonen hier en wat verdienen ze? Pastinaak PZC Hardnekkige brand in hout bij Ritthem 2 Maandag 25 februari 2008 PZC voor 15 euro De politie kan geen gegevens over buurten leveren WIM HOFMAN Carnaval is alweer allang voorbij, maar van pastinaken kun je leuke neuzen maken. Het zijn lange witte wor tels, tenminste als ze in losse grond goed gegroeid zijn. Vroeger, zegt men, werden ze veel gegeten, vooral in de tijd dat er in Europa nog geen aardappelen waren. Je kunt ze, net als de gewone oranje wortelen, dun schillen, in stukken of re pen snijden en koken, maar je kunt ze ook stoven of grillen. Je kunt ze ook pureren. Ze smaken een beetje zoetig. De eerste pastinaak die uit het volkstuincomplex Levenslust hier in huis werd binnengedragen, had lang in de grond geze ten. Het pastinaakzaad was afkomstig geweest van een kennis. De zaadjes waren netjes in een Hpt was ppn pnnrm in een §leuf)e in de Srond 8e" net was een enorm ]egd, voorzichtig bedekt met tui- gevaarte, en het zag naarde en na verloop van tijd verschenen er mooi frisse groe- er monsterachtig Uit ne sprietjes. De rij werd uitge dund. Dat moet. Pastinaken wor den flinke wortels en ze moeten wat ruimte hebben, anders verdringen ze elkaar. Het loof groeide en groeide. Volgens de boeken en andere volkstuinmensen kon je pastinaken nog heel goed tijdens de winter oogsten. Dat gebeurde. Er werd tot de winter gewacht. Toen werd de eerste pastinaak met nogal wat moeite uit de grond gehaald. Het was een enorm gevaarte, een paar kilo zwaar, en het zag er monsterachtig uit, met veel klei aan een ontelbaar aantal wortels en zijwortels die als staarten van beesten alle kanten uithingen. Dat zo'n ding alle kanten uitgroeit, ligt aan de zwa re klei, vertelde men ons. Je moet de grond losser maken door er zand en compost doorheen te mengen. Het jaar daarop werd dat gedaan en inderdaad: het hielp. Later stond er een mooie en veelbelovende rij. En de pastinaken die deze winter te voorschijn kwamen, zagen er al heel wat beschaafder uit en de pastinaak-mosterdsoep smaakte uitermate goed. CÖÜOFON Directeur/uitgever Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Redactie Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315600 E-mail: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Buitenruststraat 18, Middelburg Postbus 8070, 4330 EB Middelburg Tel: 0118-493000 Redactie Beveland-Tholen Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315670 Redactie Zeeuws-Vlaanderen Willem Alexanderlaan 45, Terneuzen Tel: 0115-645769 Postbus 145, 4530 AC Terneuzen, Steenstraat 37, Hulst, Tel: 0114-371379 Redactie Schouwen-Duiveland Grachtweg 23a, Zierikzee postbus 80, 4300 AB Zierikzee Tel: 0111-454651 Advertenties Verkoopteam Zeeland Tel: 0113-315520, fax: 0113-315529 E-mail: teamzeeland@pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs, Educatie. Onroerend goed Tel: 076-5312277, fax: 076-5312274 E-mail: segmentteam@pzc.nl Familieberichten Tel: 0800-8060 pzcfamilieberichten@wegenernieuwsmedia.nl Personeelsadvertenties 0900-5628 722 Kleintjes 0900-6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Bel PZC Lezersservice 0800-0231 231 (gratis) Toets 1automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda lezersservice@pzc.nl U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 22,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 64,00 (acceptgiro €67,00) Jaar €245,50 (acceptgiro €248,50) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Wat u niet kunt zien als u uit het raam kijkt: de cijfers over uw buurt. Het CBS verschaft inzicht in gemiddelde huizenprijzen en inkomens via het internet. door René Schrier D e meeste mensen zijn van nature nieuwsgie rig. Ze weten graag wat de buurman verdient en voor hoeveel geld hij zijn huis heeft gekocht of verkocht. Met de nieuwe site cbsinuwbuurt.nl ko men ze een heel eind. Al vinden ze niet het antwoord op die exacte vragen. Het CBS (Centraal Bureau voor de Statistiek) presenteert op het inter net gegevens op buurtniveau. Maar het gaat om gemiddelden, dus de verkoopprijs van het huis van de buren staat er niet bij. In totaal zijn over een buurt zes tien verschillende parameters te vinden, zoals het aantal inwoners, het aantal geboorten, de inkomens verdeling (laag, hoog), het aantal RITTHEM - Een hardnekkige brand in een bos snoei- en kreupelhout heeft de brandweer zaterdagavond bij Ritthem handenvol werk be zorgd. Met twee tankautospuiten kon voorkomen worden dat het vuur voortwoekerde naar een tien tallen meters verderop gelegen wo ning bij minicamping Karnemelks- hoek. Omdat snelheid was geboden, pen delden de twee brandweerauto's aanvankelijk om beurten naar de dichtsbijzijnde tapkraan bij de Bar- entsweg. Daarna werd een bluswa terleiding aangelegd naar de kreek bij voormalig Fort Zeeman. Bij de brand, die omstreeks half elf moet zijn ontstaan, kwam veel rook vrij. Het blussen duurde tot ver na middernacht. De brand weer gaat er van uit dat het vuur is foto Roland de Jong koop- en huurwoningen, het aan tal niet-westerse allochtonen, het aantal bijstandsuitkeringen in de buurt en de gemiddelde grootte van de huishoudens. Het gaat om gegevens uit 2005 en 2006. Iedere gemeente is opgedeeld in buurten. Soms zijn dat complete dorpen en een andere keer is het een wijk. Buurten in één gemeen te kunnen met elkaar vergeleken worden. Van de buurten wordt meteen een plattegrond afgebeeld en desgewenst een luchtfoto van Google. Op die manier kunnen buurten letterlijk naast elkaar wor den gelegd. De gegevens die men sen opvragen, kunnen in tabellen of diagrammen weergegeven wor den. En die informatie kan met een simpele klik van de muis ver geleken worden met het gemiddel de van de gemeente en het gemid delde in Nederland. De feiten van het CBS komen van allerlei instituten. Zo zijn de getal len over de huizenprijzen afkom stig van bedragen die gehanteerd worden voor de Wet waardering onroerende zaakbelasting (WOZ). van de politie erbij gehad, maar de politie kan dergelijke informatie niet leveren. Op de CBS-site staat per gemeente een brochure met alle gegevens die het instituut over die gemeen te heeft. Die is te vinden onder de knop 'Uw gemeente op maat'. Ver der is er een verwijzing naar een andere site van het CBS te vinden, Statline, met nog meer gedetail leerde informatie. Die gegevens zijn echter veel moeilijker op te roepen dan de informatie van 'CBS in uw buurt'. Of zoals een woordvoerster van het CBS het uit drukte: „Wie Statline wil gebrui ken moet wel een drempel over." Overigens is Statline wel actueler dan 'CBS in uw buurt'. Voor de ingebruikname van de nieuwe site van het CBS was staatssecretaris Frank Heemskerk van Economische Zaken aanwezig. Hij stelde vast dat ook de politiek zijn voordeel kan doen met de ge gevens. Het zijn immers feiten, constateerde hij. Het kan geen kwaad als politieke discussies ge stoeld zijn op feiten in plaats van Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 64,- per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 67,- per kwartaal ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Naam voorletters m/v Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie Alle buurten op maat De nieuwe site van het CBS is op het internet te vinden op www.cbsinuwbuurt.nl De brochure 'Gemeente op maat' levert per gemeente 43 pagina's feitenmateriaal met informatie over bevolking, on derwijs, bouwen en wonen, economie. Op 'cbsinuwbuurt' wordt stap voor stap uitgelegd hoe de si te werkt en waar de informatie gevonden kan worden. De gebruiker kan kiezen uit een presentatie van de infor matie in cijferlijsten, tabellen of grafieken. Dat verklaart ook waarom de CBS-gegevens niet brandend ac tueel zijn. De cijfers moeten eerst op een rijtje gezet worden door de instanties die ze verstrekken. Ook al is er veel op de CBS site te vinden, er ont breekt ook aardige infor matie. Zo is er bijvoorbeeld niets te vinden over het opleidingsni veau van de bewoners. En het kan voor toekomstige bewoners wel eens aardig zijn om te weten of er veel wordt ingebroken in de buurt. Aangezien de politie alles bij houdt, moet die informatie be schikbaar zijn - zou je denken. Dat blijkt niet het geval, meldt het CBS. Ook het statistiekbureau had graag buurtgerelateerde informatie fictie, voegde hij er aan toe. Bij de presentatie van de nieuwe site hadden medewerkers van het CBS, om een voorbeeld te geven, de gegevens op het scherm ge toverd van de Haagse buurt waarin de koningin woont, Mar lot. De gemiddelde huizenprijs viel nog mee, ondanks de aanwe zigheid van het koninklijk paleis. Maar dat komt door het simpele feit dat de koningin geen WOZ be taalt. Overigens staat de site nog in zijn kinderschoenen. Het CBS is be nieuwd naar reacties van gebrui kers. Het is niet uitgesloten dat de informatie wordt aangepast of uit gebreid als er van de kant van ge bruikers vraag is naar bepaalde in formatie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 2