Zeeland PZC111 Twijfels bij 'voor wat - hoort wat' SCHOUWEN-DUIVELAND 12 Raadslid vindt plan voor verevening concurrentievervalsing. Recron, Staatsbosbeheer en Natuurmonumenten slaan handen ineen. Steun in rug voor museum Lente bij de hangpony's Aanleg nieuwe paden door natuur Keukenbrand 0 17 in vakantiehuis ZEEUWSE Poes P Mi Maandag 25 februari 2008Tip? redzzee@pzc.nl Verrekijker mee en laarzen aan: tochtje op de Middelplaten Raad overweegt beslissing cultuurhuis uit te stellen door Melita Lanting SCHARENDIJKE - Het provinciale plan om een 'voor wat - hoort wat principe' in te voeren in het bui tengebied is concurrentieverval send, werkt vertraging in de hand en kan in sommige gevallen zelfs leiden tot een stop op ontwikkelin gen. Dat zegt Henk Coomans, raadslid en campinghouder op Schouwen-Duiveland. De provincie wil dat iedereen die gaat bouwen of uitbreiden in het buitengebied een bijdrage gaat be talen voor de verbetering van de omgeving, de zogenoemde vereve- ningsbijdrage. „In de praktijk betekent het dat ik - als ik mijn camping met een hec tare zou willen uitbreiden - naast de gewone kosten ongeveer 35 tot 40 duizend euro extra moet beta len voor de vereveningsbijdrage", zegt Coomans. „En mini-cam pings gaan vijf- tot achthonderd euro extra betalen per standplaats. Het kost je jaren voor je die extra kosten hebt terugverdiend." Een hedendaagse camping kan on geveer dertig tot 33 kampeerplaat sen realiseren op een hectare grond. Bovenop de vereveningsbij drage komen ook nog de kosten die de gemeente Schouwen-Duive land heeft opgelegd voor extra groenaanplant om de camping in te passen in het landschap. Coomans denkt dat deze investe ringen sommige campinghouders zal weerhouden van uitbreiding of Raadslid en campinghouder Henk Coomans maakt zich zor gen over het provinciaal vereve ningsplan. Hij voorziet vertraging en concurrentievervalsing. modernisering van hun bedrijf Hij staat niet alleen in zijn kritiek. Binnen de Recron en binnen de VeKaBo (de vereniging van kam- peerboeren) is zorg over deze bij drage. En een WD-raadslid in Ter- neuzen heeft ook al gepleit om de kosten voor landschappelijke in passing in mindering te brengen op de vereveningsbijdrage. „Daar komt bij dat het een Zeeuw se aangelegenheid is. Ik weet dat 3,5 kilometer verderop, aan de an dere kant van de Brouwersdam, een bedrijf is dat met tien hectare wil vergroten. Dat hoeft geen cent verevening te betalen terwijl ik voor een hectare al 35.000 tot veer tigduizend euro kwijt zou zijn. De zelfde situatie heb je in Zeeuws-Vlaanderen." Coomans vindt dit concurrentievervalsing. Als raadslid heeft hij ook zijn twij fels bij het provinciale plan omdat de uitvoering bij de gemeenten wordt gelegd. „Ik verwacht dat hierdoor de procedures langer wor den en ik verwacht dat er veel werk op de gemeenten afkomt, zo als juridische procedures. Extra werk voor de gemeente en dus kos tenverhogend. Wie moet dat straks betalen? De gemeente of de ondernemer? door Melita Lanting ZIERIKZEE - De Recron (brancheor ganisatie voor recreatieonderne mers), Staatsbosbeheer en Natuur monumenten slaan de handen in een. Samen willen ze plannen ma ken voor recreatie in en langs de natuur in de Kop van Schouwen. Ze willen daarmee bereiken dat de toeristen en de eigen inwoners meer van de natuur kunnen genie ten. „Vroeger stonden we echt met de rug naar elkaar toe, maar die tijd is voorbij", zegt Arthur van Disseldorp van de Recron. „En als je kijkt naar de gasten is er ook veel veranderd. Tien jaar geleden zat de gast op het park of de cam ping en kwam er nauwelijks van af Nu zie je dat de mensen steeds meer tijd doorbrengen buiten het park met fietsen of winkelen." De samenwerking begint voorzich tig, met het kijken naar het aanleg gen van fietspaden of wandelpa den. „Een goed voorbeeld is het fietspad over de Vroongronden", zegt Anton van Haperen van Staatsbosbeheer. Dit pad slingert door een natuurgebied. Van Disseldorp is enthousiast over de samenwerking. „Ik denk dat het heel innovatief en creatief is. Ik heb het landelijk dan ook al aan gekaart als een voorbeeld hoe na tuurorganisaties en Recron kun nen samenwerken." De komende maanden wordt verder gepraat en moeten de projecten een wat con cretere vorm krijgen. NIEUW-HAAMSTEDE - Een korte brand heeft zaterdagochtend aan zienlijke schade aangericht in een keuken in een vakantiewoning aan de Acacialaan in Nieuw-Haam- stede. De bewoners waren bezig om het pand weer klaar te maken voor een nieuw zomerseizoen en ontdekten de brand bij de koel kast. Ze konden het pand zelf on gedeerd verlaten. De brandweer is met twee korpsen uitgerukt om dat het bluswater van ver moest komen. GOES - De Goese raadsfracties van WD en CDA hebben extra geld over voor Historisch Museum De Bevelanden, als daarmee de be perkte wintersluiting kan worden verijdeld. De fracties opperen om uit de alge mene reservepot maximaal drie duizend euro te halen om de tekor ten van het museum te helpen op lossen. Overigens gaat het om een eenmalige bijdrage die de huidige wintersluiting (het museum is tot april geen zes, maar drie dagen per week open) terug moet draaien. Het algemeen museumbestuur be sloot onlangs direct de deuren drie dagen per week te sluiten om geld te besparen. Het museum komt structureel geld te kort: 65.000 eu ro over 2007. In april is de uit komst van een analyse van de fi nanciële problemen bekend. Om die reden vond de bijna voltal lige Goese raad het onzin dat het museumbestuur met een impopu laire maatregel - de Culturele Raad en de vrijwilligers maken bezwaar - vooruitloopt op die analyse. Zij sommeerden wethouder Joost Adriaanse, ook voorzitter van het museumbestuur, de boel terug te draaien omdat de maatregel wei nig bespaart en het imago schaadt. Tip? redactie@pzc.nl Poes was pas vier. Toch moest de dierenarts haar een spuitje ge ven. Een nierziekte. De 2-jarige Isis uit Kapelle leek minder dan haar ouders onder de indruk van het overlijden van poesebeest. Wat haar betreft was het dier op een wel heel lange zwerftocht. Een half jaar later zit de kleine peuter achter in de auto te klie ren. Na enkele waarschuwingen grijpt ze opeens de deurhendel vast. Hoewel het kinderslot staat ingeschakeld schrikt moeder zich te pletter. „Niet doen! Anders val je uit de auto en ben je dood!" flapt ze er van de schrik uit. Dochterlief kijkt even beteuterd, dan lichten haar oogjes op. „Ja mama, dan word ik een poesje." IliliË BURGH-HAAMSTEDE - De lente heeft zich aange- geboren. De dieren laten zich graag bekijken of om staan ze (vooral in het weekend) langdurig diend bij de pony's die de Zeepeduinen bij Burgh aaien door de vele wandelaars. Sterker nog, ze bij het uitkijktorenpad en hebben ze van beheer- begrazen. Bij de groep, die zich vaak ophoudt bij zijn tuk op al die bezoekers want die nemen nog der Natuurmonumenten inmiddels de bijnaam het pad naar de uitkijktoren, is een eerste veulen wel eens een overgebleven boterham mee. Daar- 'Hangpony's' meegekregen, foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 23