Zeeland Kijk, daar vliegt een veldleeuwerik Fresco: 'We betalen te weinig voor voedsel' Jeugd van tegenwoordig is heel goed voor rede vatbaar zoekt ondernemer Natuurmonumenten biedt liefhebbers kijkje op Middelplaten. Speciale afdeling politie houdt zich bezig met Zeeuwse jongeren. fé PZC Maandag 25 februari 2008 1 5 door Cornelleke Blok WOLPHAARTSDIJK - Dieren zijn de baas op de Middelplaten. Mensen kunnen het natuurgebied - in en langs het Veerse Meer bij Wol- phaartsdijk - alleen vanaf een boot je of fiets bekijken. Maar elke win ter houdt Natuurmonumenten een paar excursies. Rond deze tijd broeden er namelijk al de eerste aalscholvers. Dus: laarzen aan en verrekijker in de aanslag. Het is zaterdagmorgen. Winderig, koud en grijs. Toch staan meer dan dertig mensen te trappelen om een paar uur door een op het eerste gezicht kale vlakte te lopen. Waarom? Annette Wielemaker uit Middelburg hoeft niet lang na te denken. „Het is toch geweldig om een keertje in een gebied te lopen waar je normaal nooit mag ko men? Bovendien kom je zo nog een beetje aan je beweging." Eenmaal door de hekken en met je rug naar de weg, sta je midden in de natuur. De vogels vliegen bo ven je hoofd en verderop begrazen koeien, Haflinger pony's en Zeeuw se trekpaarden het hoge gras. „Die Tijdens winterexcursies mogen mensen even rondkijken in natuurgebied de Middelplaten. begrazing zorgt voor openheid in het gebied. Dat is goed voor de planten en voor broedende vo gels", legt boswachter André Han- newijk uit. „Kijk, daar vliegt een veldleeuwerik. Die houdt erg van dit soort gebiedjes met hoog gras. In de zomer hoor je ze hier overal zingen. Er zijn dan ook veel ture luurs, kieviten en scholeksters. foto Willem Mieras Het aantal grauwe ganzen is ook flink toegenomen." In de winter kun je pootjebadend naar het grote eiland. Het water van het Veerse Meer staat dan ze ventig centimeter lager dan in de zomer. Op naar de aalscholvers. Die bivak keren op het grote en kleine ei land in het Veerse Meer. En zij niet alleen. Er wonen ook reeën, vossen en soms zelfs ijsvogels. Die laatste bewoners van de Middelpla ten houden zich schuil, maar de eerste aalscholver hebben we met een in 't vizier. Makkelijk te her kennen aan z'n kromme snavel kijkt hij rustig vanuit een hoge boom over het water. Een ander vliegt met takken af en aan om een nest te bouwen. Als je even verder tuurt door de verrekijker zie je ze óveral. Een paar broeden zelfs al op hun nest. „De aalschol vers leven sinds half jaren tachtig op de Middelplaten", vertelt Han- newijk. „Er zijn inmiddels zeshon derd broedparen." Langs de waterkant gaat de tocht weer terug naar de wereld die door mensen bewoond wordt. Jos Zanders uit Vlissingen is onder de indruk. „Het is heel mooi om eens van dichtbij te zien hoeveel dieren hier wonen." Natuurmonumenten houdt in mei weer een tocht naar de Middelpla ten. Dan zijn er bijzondere planten soorten te zien. Meer informatie via www.natuurmonumenten.nl. door Emile Calon MIDDELBURG - Een symposium bij Emergis in Goes, een paar jaar gele den. Plotseling klinkt vanuit een hoek van de zaal: „Laten we nu eens gaan samenwerken, het is de hoogste tijd." Hulpverlenend Zeeland kijkt om en ziet in die hoek teamchef Eddie Bogaert van de Zeeuwse jeugdpoli tie staan. Zonder microfoon, voor iedereen hoorbaar, roept hij op om ook de straat op te gaan. Want daar bevinden zich de jongeren die hulp nodig hebben. Bogaert is geen man van vergade ren en nog eens vergaderen. „Veel capaciteit gaat daardoor verloren", zegt hij nu, enkele weken voor hij met vervroegd pensioen gaat. Met nadruk: „Soms blijven we maar be zig met vergaderen. Daar is de jeugd niet mee geholpen." Hij vindt dat er nog steeds te veel óver en te weinig mét jongeren wordt gepraat. Hij weet maar al te goed dat jongeren zeer voor rede vat baar zijn. Als voorbeeld vertelt hij hoe agen ten van zijn team enkele jaren te rug met jongeren uit Nieuw- en Sint Joosland afspraken maakten om de viering van oud en nieuw rustiger te laten verlopen. „Spreek hen aan op hun verantwoordelijk heid." Dat lukte volgens hem pri ma. Zelfs nadat een van die deelne mers, kort na een overleg, bekeurd werd voor wildplassen. „Die jon gen wist dat hij een grens had over schreden en dat de politie dan op treedt. Hij accepteerde dat. Zijn maten ook." De teamchef pauzeert even en zegt dan: „Dat is het mooie van de jeugd." Kom bij hem niet aan met kreten als 'de jeugd van tegenwoor dig'. Die uitdrukking zegt volgens hem vooral veel over de onmacht van ouderen. „Want jongeren zijn een product van onze opvoeding." Hij vindt dat er te weinig besef is dat jongeren nu eenmaal op zoek zijn naar hun grenzen. Bogaert roept met grote regelmaat dat het prima gaat met 'de jeugd van tegenwoordig'. Het overgrote deel van de jongeren komt nooit in aanraking met politie of hulp verleners. En de rest kan meestal nog gecorrigeerd worden. „Een jonge twijg kun je immers nog om- Soms blijven we maar bezig met vergaderen. Daar is de jeugd niet mee geholpen buigen." Dat is volgens hem reden dat de jeugdpolitie bestaat. Een speciale afdeling die zich uitslui tend bezig houdt met jongeren. Zo'n specialisme moet je volgens hem niet onderbrengen bij wijk teams. Dan bestaat het gevaar dat door de hectiek van de dag de aan dacht voor jeugd verslapt. Gedeputeerde George van Heukel- om (welzijn) stelt dat Bogaert er bijna persoonlijk voor gezorgd heeft dat de Zeeuwse politie nog steeds een aparte afdeling jeugdpo litie heeft. Zelf vindt de politie man dat die eer de korpsleiding toekomt. Volgens hem zag die di rect in dat de jeugdpolitie een apar te eenheid moest blijven. Het team legde vorig jaar in tweehon derd gevallen een 'signaal van zorg' neer bij het Bureau Jeugd zorg. Dat zijn tweehonder'd jonge ren waarmee iets aan de hand was. Het gaat onder andere over jongens van zeven, acht jaar die 's avonds laat nog op straat rond zwerven of zich al schuldig maken aan crimineel gedrag. Voorzover de scheidende team chef kan zien, pikt het Bureau Jeugdzorg de meldingen goed op. Wat dat betreft zijn de bureaucrati sche schotten die ooit tussen de politie en jeugdzorg waren opge trokken, wel geslecht. En Bogaert merkt ook dat er alle andere in stanties die iets van doen hebben met jeugdzorg beter samenwer ken. Wel vindt hij dat, nog meer dan nu, in een vroegtijdig stadium gewaarschuwd moet worden. „De eerste vijfjaar van een kind zijn zo belangrijk." Het consultatiebureau moet volgens hem de vooruitge schoven post zijn voor alle hulp verleners. Hij verwacht dat het bu reau die taak veel meer zal oppak ken. Vooral omdat algemeen aan vaard wordt dat de hulpverlening niet langer een afwachtende hou ding moet aannemen als de eerste negatieve signalen worden opge pikt. Daardoor worden de laatste tijd ook meer kinderen uit huis ge plaatst. „Wij hebben als hulpverle ners en politie meer aandacht voor de kinderen." Hij is tevreden over de huidige jeugdhulpverlening in Zeeland. En ja, soms zijn er excessen, zoals die 12-jarige drieling die vorig jaar de Middelburgse wijk Dauwendaele op stelten zette. „Maar daar is toen met man en macht aan gewerkt. Die drie zijn uit huis geplaatst en komen nu elk weekeinde terug naar Middelburg zonder dat ze voor overlast zorgen." Tevreden: „Ons systeem werkt." GOES - Er is een fout geslopen in de stellingen van Louise Fresco die zaterdag in de PZC stonden. Op de voorkant van de bijlage Spectrum stond het goed. De eer ste stelling luidde: 'We betalen te genwoordig veel te weinig voor ons voedsel'. Dat correspondeert met de uitspraken van Fresco in het bijgaande interview. Naast het interview stond echter: 'We beta len tegenwoordig veel te veel voor ons voedsel'. Daar is flink op gerea geerd. We zullen die reacties ge woon doorspelen aan Louise Fres co voor het debat op 4 maart. Fresco is begin maart te gast bij de Zeeuwse bibliotheek, in het kader van het project Standplaats Zee land. Er is dan een debat met reac ties op vier PZC-stellingen: -'We betalen tegenwoordig veel te wei nig voor ons voedsel'. -'Zeeland moet een voorbeeld worden van duurzaam leven.' -'Het is onverant woord landbouwgrond om te zet ten in natuur. -'Zeeland moet snel zijn dijken verhogen.' U kunt reageren op www.pzc.nl, via mail naar redactie@pzc.nl, of via een brief(kaart) naar Redactie PZC, Postbus 31, 4460 AA, Goes. Florad Creatieve Marketing Communicatie werkt al ruim 26 jaar voor topbedrijven: Fantasy for Leading companies. Ook de komende 26 jaar willen we dat doen. Marketeer en oprichter Ben Flore is 61. Zo'n 15 uur per week werkt hij aan strategische concepten. Het is niet waarschijnlijk dat hij dit tot zijn 87™ zal bijven doen. Samenwerking met een talentvol ondernemer of communicatiebedrijf -grafisch of internet- lijkt ons een prima manier om de continuïteit voor onze topklanten te waarborgen. Visie is voor deze klanten die ook zelf veel ken nis in huis hebben een eerste vereiste, nerschap is onontbee.rjijk om met onze directeur Wéndy van Garsel de verdere toekomst van Florad ter hand te nemen. Om het bureau te laten groeien moet de ondernemer die wij zoeken een goede aanvul ling zijn op Florads creativiteit, grafische- en internetkennis.Voor de juiste man of vrouw zijn er aandelen in de BV. Belangstelling? Reageer naar Marcel La Lau van Pekaar Partners die voor ons dit proces begeleidt en uw reactie met geheimhouding zal behandelen. 1+1=3 Wilgenstraat 4, 4462 Cj Goes: Tel: 0113 214310

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 15