Schimmenspel in Domburg Opheffen fietspad is onwettig Gamehouse begon als grap, maar draait nu volop 11 WALCHEREN 151 12 en 13 Raadslid DTV: toekomst Singelgebied wordt in het geniep beklonken. m Nieuw- en Sint Joosland maakt naam als sociale ontmoetingsplaats. Middelburgse raad zou hebben verzuimd belangen af te wegen. Poes Verrekijker mee en laarzen aan: tochtje J| op de Middelplaten f|| Maandag 25 februari 2008 Het is vooral show op modelbouwbeurs in Zeelandhallen Tip? redwalch@pzc.nl door Henk Postma DOMBURG - De toekomst van Dom- burgs Singelgebied lijkt steeds meer in achterkamertjes te wor den beklonken. Dat vindt niet al leen de stadsraad. De gemeente raadsfractie van Dorpsbelangen en Toerisme (DTV) voelt zich nu ook buitenspel gezet. Dat blijkt uit schriftelijke vragen van gemeenteraadslid Wim Bar- tels. Burgemeester en wethouders zouden het hem onmogelijk ma ken de plannen te beoordelen. Het hele Singelgebied, gelegen tus sen de stadskom en het gemeente huis, gaat volledig op de schop. Su permarkt, Rabobank, basisschool en bedrijven verhuizen naar de rand van de stad. Daarmee komt ruimte vrij voor de bouw van 92 tot 110 woningen, parkeerfacilitei- ten, winkeltjes en ateliers. Dat is het plan. Maar of het ook haalbaar is? De stadsraad verzet zich met hand en tand tegen de verhuizing van de basisschool naar een trapveld in een verderop gelegen woonwijk bij de Roosjes- weg. Voorzitter Gepko Prenger ver denkt de gemeente ervan hierover achter de schermen een toezeg ging te hebben gedaan alvorens de bevolking te raadplegen. Daar komt nog bij dat de gemeen te de uitkomsten van een onder zoek naar de financiële haalbaar heid van de Singelplannen geheim houdt. Gemeenteraadsleden kre gen inzage, op voorwaarde dat er niet met anderen over wordt ge sproken. Uit protest daartegen ver liet de dorpsraad onlangs en bloc de publieke tribune tijdens de ver gadering van een gemeenteraads commissie. Openheid, aldus het college, zou de onderhandelingspositie van de gemeente tegenover grondeigena- De stadsraad en de DTV-fractie vrezen dat het Singelgebied ten prooi valt aan achterkamertjespo litiek. Burgers en gemeenteraad zouden buitenspel zijn gezet. ren ondergraven. Maar DTV-raads- lid Wim Bartels vindt dat hij niets te verbergen heeft, eenvoudigweg omdat de geheime gegevens niets voorstellen. Het haalbaarheidson derzoek, uitgevoerd door de Gront- mij, bevat volgens hem louter 'non-informatie'. „Ik kan er met geen mogelijkheid uit opmaken wat in het gebied allemaal moge lijk is, en welke financiële risico's de gemeente loopt. Ik tast volledig in het duister." Reden waarom hij het college op heldering heeft gevraagd. Hoeveel bouwgrond denkt de gemeente te kunnen verkopen? En in hoeverre wegen de opbrengsten op tegen de te maken kosten. „Anders kan ik als raadslid niet functioneren." foto Lex de Meester Het Gamehouse in Nieuw- en Sint Joosland herbergt vijftien gamecomputers, die in een netwerk met elkaar zijn verbonden. door Henk Postma NIEUW- EN SINT JOOSLAND - Nog niet zo lang geleden leek het er soms op dat de Nieuw- en Sint Jooslandse jeugd niets liever deed dan samenscholen in een leefkuil, een poel des verderfs waaruit niets anders voortkwam dan de ernstig ste vormen van straatterreur. Die tijd is voorbij. Tegenwoordig maakt Nieuw- en Sint Joosland naam als een dorp waar de jeugd de sociale omgangsvormen tot in de kleinste finesses beheerst. Ze le ren dat in het Gamehouse Walche ren, een ontmoetingsruimte die jongeren zelf in het leven riepen, en die volledig door henzelf wordt beheerd. In het Gamehouse staan vijftien computers, die in een netwerk met elkaar zijn verbonden, en zo nodig van achter de bar kunnen worden bestuurd. Computerspelle tjesfanaten vinden er alles wat hun hartje begeert. Maar, zegt Joos Borcheld (17), „we zitten hier niet de hele dag achter de computer. Het gaat ons vooral ook om de ge zelligheid. Als we lang genoeg met games zijn beziggeweest, dan drin ken of kletsen we wat, bekijken een filmpje, of we voetballen op het trapveld." Het Gamehouse draait zonder een cent subsidie. „We betalen alles uit eigen zak." Daar is een vereniging voor opge richt. Die telt nu al zo'n 37 leden, allemaal vaste bezoekers, en af komstig uit heel Walcheren. Wie mee wil doen betaalt 22,50 euro 'We zitten niet de hele dag achter de computer. Het gaat vooral om de sfeer' per kwartaal. „Net genoeg om van rond te komen." Het idee ont stond vorig jaar tijdens de econo- mieles in een 4 VWO klas van de door Henk Postma MIDDELBURG - Snelle opheffing van het fietspad op de dijk van Middel burg naar Nieuw- en Sint Joosland is in strijd met de Wegenwet. De gemeente Middelburg moet eerst een zogenaamde 'onttrekkingspro cedure' voeren. Dat concludeert de raadsfractie van Groenlinks. Die stelt dat vanavond in de gemeente raad aan de orde. De gemeenteraad heeft weliswaar al besloten het fietspad op te offe ren aan een golfbaan. Maar vol gens de fractievoorzitter van Groenlinks, Joke van Nieuwenhui- zen, vond destijds geen zorgvuldi ge belangenafweging plaats. Blij kens de wet had dat wel moeten gebeuren, stelt ze vast. De Wegenwet schrijft voor dat een openbare weg niet zomaar van de kaart kan worden geveegd wan neer die al meer dan tien jaar in ge bruik is. Wel is het zo dat stukjes weg verlegd mogen worden, bij voorbeeld om een bocht af te snij den. Maar dat is hier niet het ge val. Immers, het gaat om het ver leggen van meer dan een halve ki lometer fietspad. Of de gemeenteraad de Wegenwet ook zo interpreteert, moet nog blij ken. Die bespreekt de kwestie van avond aan de hand van een door Groenlinks in te brengen motie. Van Nieuwenhuizen hoopt dat een procedure niet alleen tot uit stel leidt, maar uiteindelijk tot af stel. Mocht de raad zo'n procedure onnodig vinden, dan is de kans groot dat milieu- of natuurorgani saties naar de rechter stappen. 155 Het schrappen van een fietspad naar Nieuwland is strijdig met de Wegenwet, zegt GroenLinks. Een openbare weg mag niet zomaar van de kaart worden geveegd. 3BVS4 Christelijke Scholengemeenschap Walcheren. In het ouderlijk huis van Joos Borcheld, aan de Oude Rijksweg 1, stond nog een winkel ruimte leeg. „Die hebben we toen als Gamehouse ingericht. Het be gon als grap, met acht bij elkaar ge sprokkelde computers. Het bleek zo goed aan te slaan dat we er mee zijn doorgegaan." Het Gamehouse draait iedere zater dag op volle toeren. De jeugd kan er ook op maandag- en donderdag avond terecht. Nieuw op zaterdag is de 15 plus-avond, bedoeld als op stapje naar het uitgaansleven. Niet dat er dan alvast stevig wordt ge dronken. Want alcohol is in het Gamehouse taboe. Tip? redactie@pzc.nl Poes was pas vier. Toch moest de dierenarts haar een spuitje ge ven. Een nierziekte. De 2-jarige Isis uit Kapelle leek minder dan haar ouders onder de indruk van het overlijden van poesebeest. Wat haar betreft was het dier op een wel heel lange zwerftocht. Een halfjaar later zit de kleine peuter achter in de auto te klie ren. Na enkele waarschuwingen grijpt ze opeens de deurhendel vast. Hoewel het kinderslot staat ingeschakeld schrikt moeder zich te pletter. „Niet doen! Anders val je uit de auto en ben je dood!" flapt ze er van de schrik uit. Dochterlief kijkt even beteuterd, dan lichten haar oogjes op. „Ja mama, dan word ik een poesje."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 11