Binnenland hindert bouw van turbines op zee Huisvrouw 'verdient' bovenmodaal salaris Raadslid mishandelt echtgenote Ondernemingsraad waterschap Zeeuwse Eilanden ongerust! Het huishouden komt gemiddeld uit op bijna negen uur werk per dag. PZC Zaterdag 23 februari 2008 7 van. In dit tempo wordt het niets." Bedrijven in windenergie luiden de noodklok over toekomst van parken in de Noordzee. Een ver gunning krijgen wordt volgens hen zo moeilijk gemaakt dat het streven om voor 2012 te beginnen met het bouwen van nieuwe wind molenparken in gevaar komt. De parken moeten 450 megawatt aan schone stroom opwekken. „Wij zijn de nieuwkomers", zegt Ton Hirdes, directeur van de Ne derlandse Wind Energie Associa tie (NWEA). „Alle delen van de Noordzee zijn al in kaart gebracht. De restjes zijn voor ons. Winde nergie op zee moet de helft van al le duurzame energie in Nederland opwekken, maar als er nu niets ge beurt, is het te laat." Windenergie voor de Nederlandse kust leek een paar jaar terug nog zo'n snelle start te maken. De bouw van het eerste park - een demonstratiepro ject - voor de kust van Egmond aan Zee verliep voorspoedig. Sinds 2006 wekken 36 molens schone stroom op voor honderdduizend huishoudens. Grootste klacht was dat de wieken vanaf het strand te zien zijn. Het tweede windmolenpark wordt daarom 23 kilometer voor de kust van IJmuiden gebouwd, onzichtbaar vanaf het strand. Het park levert al op bescheiden schaal stroom, maar er wordt nog aan ge bouwd. Dit jaar moeten alle zestig molens elektriciteit produceren voor 125.000 huishoudens, verge lijkbaar met de gemeente Eindho ven. Maar sindsdien zit de klad er flink in. Ruim zeventig bouwplan nen wachten op antwoord. Bedrij ven die aan de slag willen, krijgen eisen opgelegd die strenger zijn Windmolens in de Noordzee voor de kust van Egmond aan Zee. Niet iedereen is blij met een dergelijk uitzicht vandaar dat nieuwe windmolens verder uit de kust komen te liggen. foto Evert-jan Daniels/ANP dan bijvoorbeeld die voor een olie platform. „Het is een drama", zegt Ernst van Zuijlen, bestuurslid van NWEA en manager bij Evelop dat windmolenparken ontwikkelt. „Bij elke horde die we nemen wordt een nieuwe opgeworpen. Het voelt alsof we worden tegenge werkt." Zo zette het ministerie van Verkeer en Waterstaat eind vo rig jaar een streep door drie zeepar ken van Weom, een dochterbe drijf van Nuon. De onderneming had volgens de commissie die de verplichte Milieu Effect Rappor tage (MER) opstelt aan alle eisen voldaan. Zo was aangetoond welke gevolgen de windmolens hebben voor vogels, vissen en scheepvaart verkeer. Toch gaat de bouw vooralsnog niet door. Reden is dat een Nau tische Adviesgroep, in het leven ge roepen om bouwaanvragen van windmolenparken te beoordelen, vindt dat de parken te dicht tegen scheepvaartroutes zijn gepland. Hirdes: „Die adviesgroep kwam als duveltje uit een doosje. Wij hadden er nog nooit van ge hoord." Volgens het ministerie is de normale procedure gevolgd en is er geen sprake van tegenwer king. Ook het ministerie van Mi lieu (Vrom) ziet geen grote proble men. „Er zijn knelpunten, zoals scheepvaartroutes, maar we gaan ervan uit dat er op tijd genoeg win denergie op zee wordt gereali seerd", aldus een woordvoerder. Toch herkent Eelco Bots, manager windenergie van ingenieurs- en ad viesbureau van Arcadis, de kritiek. „Er worden extreem zware eisen gesteld", merkt hij. „Begrijpelijk, want windmolenparken in zee zijn nieuw. Maar het ministerie peutert wel aan wat wetenschappe lijk aanvaardbaar is. Als is aange toond hoeveel vogels doodgaan door een park, volgt direct de vraag: en nu uitgesplitst naar vo gelsóórt graag." De situatie begint volgens Bots nijpend te worden. Als het kabinet geen vaart maakt, haalt het zijn doelstelling niet. „Ik heb veel ervaring in publieke be sluitvormingsprocessen, maar dit heb ik niet eerder meegemaakt." Meer windenergie Het kabinet wil dat het aan deel duurzame energie in 2020 met twintig procent is gestegen. Windenergie moet daar een groot deel van uitma ken. Volgens het ministerie van Vrom steeg het aandeel win denergie in de elektriciteitspro ductie vorig jaar met een kwart. Daarmee kwam de helft van alle duurzame stroom van de wind. De stijging kwam voor reke ning van extra en krachtiger turbines en doordat het meer waaide dan in 2006. Het kabinet wil de productie van windenergie op land ko mende jaren verdubbelen naar drieduizend megawatt. Dat zijn circa vijfhonderd nieuwe grote turbines. Wind op zee moet twee keer zoveel opleveren. Deze kabinetsperiode moet re sulteren in de bouw van par ken die samen 450 megawatt opwekken. In 2020 moet zes duizend megawatt aan offsho re windenergie worden gepro duceerd. AMSTERDAM - Vrouwen die thuis voor de kinderen zorgen, zijn bij zonder waardevol. Wie al hun huishoudelijke en zorgtaken omre kent naar uurtarieven, komt uit op een bovenmodaal salaris. Tot die conclusie komt de Britse website alljoinon.com. Een peiling onder vierduizend huisvrouwen zou uitwijzen dat de gemiddelde huisvrouw bijna ne gen uur per dag in de weer is met kinderen, boodschappen en ande re huishoudelijke taken. Wie al die werkzaamheden afre kent tegen gangbare Britse uurlo nen, komt uit op een salaris van bijna 30.000 pond (40.000 euro) per jaar. Dat is fors hoger dan het gemiddel de salaris van werknemers in Groot-Brittannië, dat op 23.700 pond (31.600 euro) ligt. De website laat in detail zien hoe ze tot die conclusie komt. De ge middelde moeder zou per dag 273 minuten op de kinderen passen, 71 minuten schoonmaken, 14 mi nuten bedden opmaken, 39 minu ten administratie doen, 23 minu ten kinderen vervoeren, 18 minu ten boodschappen doen, 28 minu ten afwassen en ruim een uur ko ken. Samen is dat goed voor bijna negen uur werk. Tegen het reguliere uurloon van een oppas, een schoonmaker of een kok, telt dat op tot een salaris van bijna 40.000 euro per jaar. KAMPEN - Een veroordeling we gens relationeel geweld lijkt het einde te betekenen van het raads lidmaatschap van de PvdA'er Mu- rat Yasar uit Kampen. De 33-jarige man werd gisteren door de politie rechter in Zwolle veroordeeld voor het mishandelen van zijn vrouw. Yasar kreeg een maand cel voor waardelijk opgelegd. Bovendien moet hij een agressiebeheersings- training volgen. Ter zitting werd gemeld dat zijn inmiddels ex-vrouw haar aangifte had willen intrekken. Volgens de officier van justitie is dat door bedreigingen van Yasar bewerkstelligd. De advo caat van het raadslid ontkende dat. Yasar staat sinds het gebeuren in oktober op non-actief als raadslid. De PvdA heeft hem gevraagd zijn zetel in te leveren. De Zeeuwse waterschappen zijn vanwege de fusie prominent in het nieuws. Niet verwonderlijk want de waterschappen zijn mede verantwoordelijk voor een veilig Zeeuws woonklimaat. De doelstelling die aan de fusie ten grondslag ligt is voor de Ondernemingsraad van waterschap Zeeuwse Eilanden helder: een kostenreductie is goed voor de Zeeuwse burger. Wij, als personeelsvertegenwoordiging van waterschap Zeeuwse Eilanden en als zodanig de grootste fusiepartner, maken ons zorgen over het fusieproces. De discussie in de media over de fusie gaat niet meer over het doel - goedkoper voor de Zeeuwse burger - maar meer over de vestigingsplaats. Dit zorgt voor een sfeer waarin de indruk wordt gewekt dat het kostenvoordeel niet meer aan de orde is. Kunnen wij dit - als medewerkers van waterschap Zeeuwse Eilanden - nog 'aan de burger uitleggen'? Wij vinden een fusie noodzakelijk maar dan wel door rekening te houden met de volgende feiten: Een robuust waterschap heeft zijn zetel in het bestuurlijk centrum van Zeeland, dat is Middelburg. Een fusie is geen beletsel om in de tussenliggende periode intensief samen te werken. Het waterschapskantoor in Middelburg is zonder extra kosten geschikt als hoofdzetel. Het werkgelegenheidsvraagstuk kan met natuurlijk personeelsverloop probleemloos opgelost worden. Driekwart van het toekomstige personeelsbestand woont boven de Westerschelde. Het Middelburgse kantoor is met het openbaar vervoer snel en comfortabel bereikbaar, een voorbeeld voor vele andere kantoren en een voorbeeld als we het over de uitstoot van CO2 hebben. De Ondernemingsraad wil bovengenoemde argumenten breed gaan uitdragen om daarmee de 'Zeeuwse burger' en de 'Zeeuwse politiek' te bereiken en te informeren. Juist een transparant fusieproces brengt het Zeeuwse waterschap dichter bij de burger. Het is voor ons belangrijk dat een fusie op basis van zakelijke overwegingen slaagt, immers een robuust waterschap is een goede garantie voor hoogwaardige Zeeuwse werkgelegenheid. Ondernemingsraad waterschap Zeeuwse Eilanden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 7