9 spectrum PZC Zaterdag 23 februari 2008 tijds was er geen ruimte voor normale op positie, bijna al mijn vrienden zijn ver moord. Zelf gebruikte ik geen geweld, maar ik wist dat de organisatie dat wel deed. Ik was radicaal in de wijze waarop ik tegen het regime in opstand kwam. Daar voor betaalde ik door het land te moeten verlaten en niet terug te kunnen. „Vrienden van mij deden het anders. Blijk baar was ik daar niet het type voor, ik maakte andere keuzes en kan die niet te rugdraaien. De consequenties zijn zoals ze zijn. In mijn boeken geef ik daar reken schap van, pleeg zelfreflectie. Ik heb ervan geleerd. Dat is het echte leven. Ik zou niet wensen dat ik een robot was die altijd de juiste dingen deed. Iedereen doet dat op zijn eigen tempo. Ik leef graag intens, pro beer het maximale te doen. „In 2003 kwam ik voor het eerst na twin tig jaar terug in Iran. Tussen 2003 en 2005, de laatste jaren van de hervormingsgezin de Khatami, ging ik een paar keer terug. Toen ging dat redelijk. In 2005 kreeg ik bij de terugreis problemen. Sindsdien ben ik niet meer teruggeweest en ik heb voorlo pig ook geen plannen. Mijn ouders leven gelukkig allebei nog, maar beiden zijn ziek. Als je spreekt over de prijs... Ik wil bij hen zijn om te weten hoe het is, maar dat kan niet. Mijn twee broers zorgen goed voor ze. Het is heel erg. Het zijn oude mensen. Mijn zusje is vermoord, die is er ook niet. Dat is voor hen en mij heel zwaar. „Met de huidige situatie in Iran durf ik het risico niet aan te gaan. Ook de afgelopen jaren had ik veel activiteiten om mensen rechtenorganisaties, media en vrouwenor ganisaties daar te ondersteunen. Misschien verhoren ze me alleen, maar ook dat wil ik niet. Ik gun ze de machtsrelatie niet die ze daarmee creëren. 'Wij nemen de vrijheid jou vragen te stellen'. Vind ik onaccepta bel. Ik ben er erg mee bezig, ik kan ieder moment telefoon krijgen dat er met een van de twee iets is, maar dat is mijn keuze. Ik laat die niet voor me maken."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 39