Dag van de Ontvoerden 1 4 Zaterdag 23 februari 2008 PZC De ontvoering van Freddy Heineken spreekt in ons land nog steeds tot de verbeelding. Wereldwijd worden jaarlijks vele mensen gekidnapt waarvan we nooit iets horen. „We adviseren altijd de media er buiten te houden." Ontvoerde Nederlanders Ontknoping volgt vaak ii door Miriam van de Brand en Niek Opten, foto EPA Duizenden, tienduizen den? Het is onbekend hoeveel mensen jaar lijks wereld wijd slacht offer zijn van ontvoering. Sommi ge slachtoffers zijn na een dag weer vrij, anderen hebben minder geluk. Ongewild boegbeeld van kidnappingslachtoffers is de Co lombiaanse politica Ingrid Betan- court. Vandaag is het zes jaar gele den dat ze werd ontvoerd door le den van FARC en ze is nog steeds in handen van deze guerrillabewe ging. Sympathisanten van de politi ca hebben vandaag uitgeroepen tot de Dag van de Ontvoerden, om aandacht te blijven vragen voor slachtoffers van kidnapping. De meeste ontvoeringen blijven onbekend, omdat het vaak niet in het belang is van de ontvoerde of diens werkgever om in de open baarheid te treden. Duidelijk is wel dat instabiele landen als Co lombia, Nigeria en Irak in de ont- voerings Top-ro staan. Een groot deel van de slachtoffers is, al dan niet indirect, werkzaam via een Westerse multinational. „Sinds t99t zijn wij, samen met onze Amerikaanse partner, betrok ken geweest bij zo'n vierhonderd ontvoeringen", zegt Hans Slaman. Hij is directeur van International Security Partners (ISP) in Lely stad, een beveiligingsadviesbedrijf dat naar eigen zeggen tientallen Nederlandse bedrijven begeleidt die in het buitenlandse risicogebie den actief zijn. In tegenstelling tot zijn collega's is hij openhartig over zijn werkzaamheden, voor zover dat de belangen van zijn klanten niet schaadt. „Ontvoeringen zullen altijd plaats vinden. Je kunt het de daders wel zo moeilijk mogelijk maken", zegt Slaman. Namen van zijn cliënten wil de directeur niet noemen, maar gedacht moet worden aan onder andere bedrijven in de olie-industrie en de baggersector. Die zijn veelal werkzaam in insta biele, corrupte regio's en landen, waar het risico op ontvoeringen groot is. Vanwege het geld, maar ook om andere redenen. Zo zijn in Nigeria rebellen actief die vinden dat de olie-industrie te weinig ten goede komt aan het land zelf Door middel van ontvoeringen ei sen zij een groter aandeel op. Slaman zorgt dat bedrijven draai boeken hebben klaarliggen, mocht een werkgever in het buitenland in handen van rebellen vallen. „Het belangrijkste is natuurlijk de gezonde terugkeer van de gegijzel de. Maar de reputatie van de on derneming staat ook op het spel. We adviseren daarom de media er buiten te houden. Ook in Neder land, want tegenwoordig met inter net gaat het nieuws razendsnel de wereld over." Hij schat dat deson danks van de vierhonderd ontvoe ringen waarbij zijn bedrijf was be trokken ruim de helft de media heeft gehaald. Veel ontvoeringen in het buitenland gaan er knul lig aan toe. „Ik heb mee gemaakt dat slachtoffers moesten uitleggen aan ontvoer ders hoe de mobiele telefoon werkt", vertelt Slaman. „Hier in Nederland denken we bij ontvoe ringen al snel aan die van Hein eken, maar in andere landen gaat het er meestal niet zo professio neel aan toe. In Colombia word je voor een paar honderd dollar los geld al ontvoerd, daar gaan nauwe lijks voorbereidingen aan vooraf In een land als Nigeria verkeren da ders vaak onder invloed van drank of drugs. Ze stellen in het begin heel bizarre eisen, bijvoorbeeld een enorm geldbedrag. Maar na een tijdje onderhandelen binden ze meestal snel in." Bedrijven betalen volgens Slaman zelden losgeld, om een aanzuigen de werking te voorkomen. „Als je wel betaalt dan word je een uit hangbord. Als er al iets tegenover de vrijlating staat, dan is het meest al de belofte om mee te helpen aan de bouw van een school of de aanleg van een weg. Die beloftes worden nagekomen." In die zin loont ontvoeren dus wel. „Maar die bedrijven doen meestal al veel voor de plaatselijke bevolking", weet Slaman. Betrokken bedrijven doen er het zwijgen toe. „Wij hebben geen en kele behoefte om te reageren", zegt een woordvoerder van Boska lis Westminster. In 2006 kwam een Nederlandse medewerker van de baggermultinational na vier da gen weer vrij in Nigeria. Ook Shell houdt zich stil. „Elke mededeling hierover zou onze medewerkers in gevaar kunnen brengen", aldus een zegsman van de oliegigant. Bijna altijd komt de ontvoerde weer op vrije voeten, maar een en kele keer loopt het toch fout af Sla man noemt een voorbeeld van een ontvoering in Polen. „Het bleek dat het slachtoffer al binnen een paar uur was omgebracht. Dat is echt heel uitzonderlijk, net als bij de ontvoering van Gerrit-Jan Heijn. Ontvoering is bijna altijd een middel om iets te bereiken, niet het doel zelf" De Nederlandse overheid speelt bij het oplossen van ontvoeringen een rol op de achtergrond. „Pri mair ligt de verantwoordelijkheid bij het land waar de ontvoering plaatsvindt. Daarnaast speelt de werkgever een belangrijke rol. Wij onderhandelen uit principe nooit zelf en we betalen ook geen los geld", aldus een woordvoerder van Buitenlandse Zaken. Wat het mi nisterie wel doet: contacten leggen op het 'politieke en diplomatieke vlak' en opvang van familie en naasten. Wat ontbreekt is een wereldwijde organisatie die zich bezighoudt met ontvoeringen. Amnesty Inter national, het Rode Kruis en Hu- man Rights Watch houden zich niet met dit onderwerp bezig. Een aparte organisatie zou levens kun nen redden, denkt de Franse advo cate Olivia Gignon, die met een groep vrijwilligers inzicht probeert te krijgen in het aantal ontvoerin gen. Zo'n groepering zou als tus senpersoon kunnen optreden tus sen regering en ontvoerders en fa milie bijstaan, zo zei ze afgelopen zomer in dagblad De Pers. Slaman is het niet met haar eens. „Wat zou zo'n club moeten doen? De kennis om ontvoeringen tot een goed einde te brengen is over al aanwezig. Het klinkt commer cieel uit mijn mond, maar bedrij ven moeten zich gewoon goed voorbereiden als ze werknemers naar risicovolle gebieden sturen." En als je als toerist wordt ont voerd? „Dan kan familie aanklop pen bij een ambassade of bij Bui tenlandse Zaken." Nederland kent enkele ontvoeringen die veel aan dacht hebben gekregen. In al le gevallen gaat het om geld. Een selectie: 1977: Maup Caransa, onroerendgoedhandelaar uit Amsterdam wordt vijf dagen Maup Caransa. vastgehouden door onbeken den. Hij komt vrij na betaling van 10 miljoen gulden (4,5 mil joen euro). 1982: Toos van der Valk, vrouw van Ger- rit van der Valk van het Van der Valk-concern. Drie Italianen laten Toos van der Valk. haar na enkele dagen vrij na betaling van 13 miljoen gul den losgeld (5,9 miljoen eu ro). 1983: Freddy Heineken en Ab Doderer, di recteur van de bierbrouwerij Hein eken en zijn chauffeur. Er wordt 35 Freddy Heineken. miljoen gulden (circa 16 miljoen euro), losgeld betaald. Cor van Hout is het brein achter de ontvoe ring. Hij wordt, onder meer met Willem Holleeder, veroordeeld. Een deel van het losgeld wordt niet teruggevonden. 1987: Valerie Albada Jelgersma, dochter van ondernemer Eric Alba da Jelgersma. Ze wordt meegeno men als niet haar vader maar zijn 10-jarige dochter de deur voor de ontvoerders opent. Ze vra gen 4 miljoen gulden. De po litie bevrijdt haar na twee weken. 1987: Ger rit-Jan Heijn, Gerrit-Jan Heijn. topman van Ahold. Ferdi E. ontvoert Heijn en schiet hem al snel dood. Hij houdt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 14