I tl flirt! a Smeergeldzaak 'ouwe koek' Man pleegde moord op Sévèke uit wraak op krakers Nijmegen De goedkoopste autoverzekering BenZeker van Nederland? PvdA verliest aanhang in het onderwijs Dure therapie voor eigen kosten GroenLinks en SP eisen openbaarmaking affaire prins Bernhard. Overtuigd anarchist pleegde bomaanslagen en bankovervallen. Nederland in tijden van Napoleon over de dijk III PZC Vrijdag 22 februari 2008 5 door Lianne Sleutjes DEN HAAG - „Puur voor de ge schiedschrijving moet het open baar worden. Politieke consequen ties heeft zo'n oude affaire natuur lijk niet meer", zegt Femke Halse- ma, fractievoorzitter van Groen Links, over een tweede smeergeld affaire waarbij prins Bernhard be trokken zou zijn geweest. Ouwe koek, reageren de fracties CDA, WD en Christenunie. Halsema wil echter dat premier Balkenende een geheime bijlage van het Lockheedrapport uit 1976 openbaar maakt. „Dat is belangrijk voor de kennis over de constitutio nele monarchie. Het gaat om poli tieke verantwoording over het ko ningshuis." De SP steunt Halsema. „Het is voer voor historici. En aan gezien ik er zelf eentje ben, vind ik dat belangrijk", zegt SP-Kamer- lid Ronald van Raak. De commis- sie-Donner onderzocht destijds het Lockheed omkoopschandaal - Bernhard kreeg 1,1 miljoen dollar van de Amerikaanse vliegtuigbou wer om hun toestel te promoten - en stuitte op een tweede steekpen- ningenaffaire: Northrop. De bijla ge hierover hield toenmalig pre mier Joop den Uyl geheim. Hij stopte het stuk in een kluis, waar het nog steeds ligt, meldt de giste ren verschenen biografie van Den Uyl. Door zijn handelwijze redde de sociaaldemocraat de monar chie, meent biografe Anet Bleich. De premier wist dat prinses Bea trix zou weigeren haar moeder op te volgen als haar vader strafrechte lijk zou worden vervolgd. Het kabi net kon één omkoopschandaal met Lockheed nog wel afdoen zon der strafrechtelijke vervolging. Maar met nog één openlijk om koopschandaal erbovenop (vlieg tuigbouwer Northrop betaalde via een stroman 750.000 dollar aan Bernhard) zou dat niet lukken. Hal sema vindt het belangrijk om de bevestiging uit eerste hand te heb ben en wil over de Northropbijla- ge kunnen beschikken. ARNHEM - De Nijmeegse activist Louis Sévèke is in 2005 in Nijme gen doelbewust van het leven be roofd, bekende gisteren de moord- verdachte voor de rechtbank in Arnhem. Van dichtbij heeft hij hem met een afgezaagd jachtge weer in de rug geschoten. De 39-jarige man pleegde de moord uit wraak op de Nijmeegse actiebeweging, die hij was gaan ha ten. Sévèke was voor hem daarvan het symbool, hoewel hij hem nau welijks kende. Volgens de verdachte, werd hij in de kraakwereld zwartgemaakt als politie-infiltrant. Hij gaf gisteren deels Sévèke de schuld van het mislopen van een oprotpremie van 12.000 gulden. Een huisbaas beloofde krakers dat bedrag bij vrij willig vertrek. Uiteindelijk ketste de deal af Als adviseur van de be- DEN HAAG - De PvdA verliest on der georganiseerd onderwijsperso neel in rap tempo aanhang. Een jaar na het aantreden van de rege ringscoalitie CDA, PvdA en Chris tenunie zegt nog maar 24 procent van de leden van de Algemene On derwijsbond (Aob) bij verkiezin gen op de sociaaldemocraten te zullen stemmen. Een jaar geleden was dit nog 32 procent. Dit schrijft Het Onderwijsblad. Het onderwijs is traditioneel een PvdA-bolwerk. Bij de eerste Aob-peiling in 1998 stemde veertig nog procent van de deelnemers op de partij. Met name GroenLinks wint op scholen en universiteiten aan populariteit. De partij gaat ge lijk op met de SP (23 procent). D66 doet het eveneens goed. De links-liberalen, die van onderwijs een speerpunt hebben gemaakt, stijgen in het Aob-onderzoek van vijf naar acht procent. Overigens blijft de PvdA de groot ste. Coalitiepartners CDA en CU vinden bij de 3500 ondervraagde Aob-leden weinig weerklank. Het CDA blijft steken op vijf procent en de CU op drie. Geert Wilders en Rita Verdonk schommelen rond de twee en drie procent. wonersgroep voerde Sévèke onder handelingen met de pandeigenaar. Daags na de moord pleegde de schutter een bankoverval in Lei den. Bij zeven bankovervallen maakte hij in totaal zo'n 70.000 eu ro buit. Als overtuigd politiek anar chist pleegde hij brandstichtingen op het BP-benzinestation in Nij megen (1994) en de Credit Lyon- nais in Arnhem in '95. In 1996 liet hij in Arnhem zelfgemaakte bom men ontploffen bij BASF. De rechtszaak gaat vandaag verder. LEEUWARDEN - Univé hoeft de the rapie van een Nederlandse anorexi- apatiënte in Stockholm niet te ver goeden. Dat besloten gisteren de ci viele en de bestuursrechter van de Leeuwardense rechtbank. Zij vin den dat wetenschappelijk niet is aangetoond dat de mandometer- methode effectief is. Anorexiapatiënte Saskia van Rui ten uit Leeuwarden eiste dat Uni vé de 160.000 euro kostende thera pie zou vergoeden. In de mand- ometerkliniek in Stockholm wordt mensen met behulp van een weeg schaal geleerd normale hoeveelhe den te eten. Univé weigerde van meet aan te betalen. Van Ruiten brak de behandeling af toen haar spaargeld (80.000 euro) op was. vergelijkt en helpt u op weg! ALPHEN A/D RIJN - De vrede van Parijs is getekend, het aftreden van Napo- den (NAN) spelen dan het Nederland van 1814 na. NAN speelt geregeld leon is een feit en koning Lodewijk de XVIII is op de Franse troon gezet, veldslagen uit de tijd van Napoleon na in Nederland. De associatie wil hier- Het Nederlandse leger is in opbouw en rekruteert dit weekeinde soldaten mee de geschiedenis levend houden. in Archeon. Ruim 250 leden van de Napoleontische Associatie der Nederlan- foto Ellie Wout/ANP www.overdedijk3.nl 011321 «45 waicfiersn bouw unie 24 appartementen en 11 vrijstaande woningen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 5