Hoeveel doden vielen er in Slag om de Schelde? N-Beveland wil SGP'er als burgemeester ©«on Amateur-historicus wil einde maken aan twijfel over aantal slachtoffers. PZC Vrijdag 22 februari 2008 I 29 door Maurits Sep NIEUW- EN SINT JOOSLAND - Dat ve le duizenden mensen het leven hebben gelaten tijdens de Slag om de Schelde in oktober en novem ber 1944, staat wel vast. Maar over het exacte aantal slachtoffers doen verschillende cijfers de ronde. Amateur-historicus René Hoebeke uit Nieuw- en Sint Joosland gaat onderzoek doen naar het precieze cijfer. Hoebeke schreef jaren geleden een boek over de Slag om de Sloedam. De aandacht voor die strijd, die de bevrijding van Walcheren inluid de, is het laatste jaar weer toegeno men. Dat komt door de perikelen rond de monumenten op de Sloe dam vanwege de aanleg van de nieuwe goederenspoorlijn er vlak langs. „Nu doen ook weer verschillende getallen de ronde over het aantal slachtoffers. Ik wil daar duidelijk heid over krijgen", zegt Hoebeke. Hij zet grote vraagtekens bij het aantal van 27.600 militairen dat door de Stichting Steun Bevrijders Walcheren wordt genoemd voor het hele Scheldegebied, van Knok- ke tot Antwerpen en via Beveland naar Walcheren. „Dat lijkt mij wel wat veel", stelt de inwoner van Nieuw- en Sint Joosland. Voorzitter Leon DeWitte van de 'Eigenlijk zou je dit ook eens voor het bombardement op Middelburg moeten doen' stichting zegt zich echter te base ren op een officiële Engelse publi catie. En hij denkt dat het niet mo gelijk zal zijn door te dringen tot de archieven van Engelse instan ties. „Die zijn namelijk erg terug houdend." Hoebeke beseft dat het moeite zal kosten om de juiste officiële gege vens te vinden. Ook al omdat het resultaat van het onderzoek af hangt van de keuzes die hij maakt: welke periode onderzoekt hij, welk gebied, tellen slachtoffers van alle partijen mee, dus ook Duit sers? Hoebeke houdt er daarom re kening mee dat hij uiteindelijk met een resultaat komt dat de waarheid ook slechts kan benade ren. DeWitte heeft weinig zin in een discussie over wie gelijk heeft. Hij wijst er wel op dat bij de 27.600 ge sneuvelde militairen nog niet de Franse slachtoffers zijn opgeteld. En er zitten ook geen burgerslacht offers bij. Juist dat zijn cijfers die Hoebeke graag wil achterhalen. En hoewel hij dit onderzoek nog aan het plan nen is, heeft Hoebeke al een idee voor een volgend onderzoek. „Ei genlijk zou je ditzelfde ook eens moeten doen voor het bombarde ment van Middelburg op 17 mei 1940." Zaterdag 23 en zondag 24 februari 2008 Huisartsen Schouwen-Duiveland Huisartsenpost Schouwen-Duiveland Kon. Gustaafweg 2, Zierikzee tel. 0900-1585 (ma. t/m vr. van 18.00 tot 8.00 uur, in weekeinde of tijdens feestda gen alleen na telefonische afspraak) Tandartsen Schouwen-Duiveland Spreekuur 16.30 - 17.00 uur. tel. 06-53737162. Apotheken Apotheek Zierikzee, Dam 18, 0111 -412906; open za. 9.00-12.30 en 17.00-18.00 uur. Zon- en feestdagen 12.00-12.30 en 17.00-18.00 uur. Verloskundigen Verloskundige Praktijk Lena 24 uur bereikbaar, tel. 06-22255315. Wijkverpleging Allévo. Schouwen-Duiveland tel. (0113) 249111. Dierenartsen Weekenddienstartsen Schouwen-Duive land. Voor spoedgevallen bereikbaar via 0111-412180. Spoedgevallen spreekuur gezelschapsdieren zaterdag 13.00-13.30 uur, Grevelingenstraat 17 te Zierikzee. Dierenambulance Stichting Dierenvrienden Schouwen Dui- veland, tel. 0111-406111. door Mieke van der Jagt WISSENKERKE - De gemeenteraad van Noord-Beveland heeft uit een voordracht van twee kandidaten de 46-jarige Henny van Kooten uit Sliedrecht gekozen om te worden voorgedragen als nieuwe burge meester. Hij is lid van de SGP en is wethouder in Sliedrecht. Voorzitter Ron Meuldijk van de vertrouwenscommissie die de voordracht maakte en raadsvoorzit ter Ariekees Oudshoorn toonden zich gisteravond zeer gelukkig met de keuze van de raad. Dat de voor dracht van een SGP-kandidaat op merkelijk is, geven ze toe maar niet zonder te benadrukken dat de beste het geworden is. „We heb ben deze man gekozen om zijn openheid, zijn directheid en zijn daadkracht. Bovendien heeft hij verklaard 24 uur per dag, zeven da gen per week burgemeester te wil len zijn. Hij is zich er terdege van bewust dat Noord-Beveland een recreatiegemeente is, waar ook wei eens wat op zondag gebeurt, waar bij de aanwezigheid van de burge meester op prijs wordt gesteld." Van Kooten is gehuwd en heeft twee dochters en twee zoons. De voordracht van de raad gaat via de commissaris van de koningin naar de minister. Het kabinet benoemt de burge meester uiteindelijk. Dat kan nog twee tot zes weken duren. Amateur-historicus René Hoebeke beseft dat het moeite zal kosten om de juiste officiële gegevens van de Slag om de Schelde te vinden. foto Lex de Meester AMADORE GRAND HOTEL ARION In Brasserie Arion kunt u heerlijk genieten van een romantisch diner. Ook voor een heerlijke zondag- brunch of uitgebreid dinerbuffet op woensdag en zaterdag kunt u terecht bij Brasserie Arion. Brasserie 8, Grand Hotel Arion tel.:0118- 410 502 www.hofelarion.nl Reserveer alvast voor onze Paasbrunch! Ook in Middelburg kunt u nu genieten van de zondagsbrunch. Iedere zondag tussen 12.00 uur en 14.30 uur serveren wij een heerlijk 4-gangen buffet. Hotel Restaurant Arneville tel.:0118-638 456 www.hofelarneville.nl Prijzen zondagbrunch in Brasserie Arion en Hotel Arneville: Volwassenen 25,00 p.p. Junior3 t/m 12jaar 12,50 p.p. Voor de kinderen is er om de week een leuk entertainmentprogramma! kletsen proeven drinken slopen lachen eten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 39