Te vroeg begonnen Scheldeverdieping irriteert de senaat 1 tl Dissen, elkaar Officier eist twee jaar cel tegen man uit Terneuzen voor geweld De krant 5 weken voor 15 euro! El Eerste Kamer kritisch over verdragen met Vlaanderen. Verdachte bekent alleen de bedreiging van een vrouw uit Zierikzee. □2 2 Vrijdag 22 februari 2008 PZC Online pesten door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - De Eerste Kamer noemt het 'weinig respectvol' dat Vlaanderen al begonnen is met derde verdieping van de Wester- schelde. Dat gebeurde op 20 de cember, twee dagen nadat de Twee de Kamer de met Vlaanderen ge sloten Scheldeverdragen goedkeur de. Daarmee is genegeerd dat de se naat nog aan zet is. „Heeft de Nederlandse regering haar Vlaamse verdragspartner er op gewezen dat dit werk pas kon beginnen nadat ook de Eerste Ka mer haar fiat aan de verdragen had gegeven?", vraagt de senaatscom missie verkeer en waterstaat una niem aan het kabinet. De senato ren willen weten wat nu nog de rol is van de Eerste Kamer. „Kan dat in de ontstane sitiuatie nog meer zijn dan een louter rituele?" Vlaanderen had niet met de ver- dieping van de Schelde mogen beginnen, zolang de Eerste Ka mer de Scheldeverdragen daar over niet heeft goedgekeurd. Als het aan de senaat ligt in ieder geval niet, want die heeft nog be hoorlijk wat kritiek op de Schelde verdragen. PvdA en SP zetten kanttekeningen bij de noodzaak van natuurherstel in de Westerschelde. „Wordt de si tuatie van de natuur in de Wester schelde niet dramatischer voorge steld dan zij in werkelijkheid is?" Het aantal grauwe ganzen dat in het Verdronken Land van Saeftin- ge overwintert is sterk toegeno men. De zeehonden zijn terugge keerd in de Westerschelde, omdat het water schoner is geworden. Na het onderlopen van de Selenapol- der in 1990 is er 100 hectare natte natuur bij Saeftinge gekomen, maar in het Natuurprogramma Westerschelde wordt alleen bena drukt hoeveel schorgebied verlo ren is gegaan. Kortom: positieve ontwikkelingen worden weggela ten en negatieve benadrukt. SGP, CU en SP zien de verdieping hoe dan ook niet zitten. En heeft de voorgenomen aanleg van de Westerschelde Container Terminal geen negatief effect op de natte natuur in het Westerschel- degebied, vragen SP, PvdA, D66 en de Onafhankelijke Senaatsfrac tie (OSF). COLOFON Directeur/uitgever Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Redactie Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315600 E-mail: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Buitenruststraat 18, Middelburg Postbus 8070, 4330 EB Middelburg Tel: 0118-493000 Redactie Beveland-Tholen Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315670 Redactie Zeeuws-Vlaanderen Willem Alexanderlaan 45, Terneuzen Tel: 0115-645769 Postbus 145, 4530 AC Terneuzen, Steenstraat 37, Hulst, Tel: 0114-371379 Redactie Schouwen-Duiveland Grachtweg 23a, Zierikzee postbus 80, 4300 AB Zierikzee Tel: 0111-454651 Advertenties Verkoopteam Zeeland Tel: 0113-315520, fax: 0113-315529 E-mail: teamzeeland@pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs, Educatie. Onroerend goed Tel: 076-5312277, fax: 076-5312274 E-mail: segmentteam@pzc.nl Familieberichten Tel: 0800-8060 pzcfamilieberichten@wegenernieuwsmedia.nl Personeelsadvertenties 0900-5628 722 Kleintjes 0900-6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Bel PZC Lezersservice 0800 - 0231 231 (gratis) Toets 1automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda lezersservice@pzc.nl U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 22,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 64,00 (acceptgiro €67,00) Jaar €245,50 (acceptgiro €248,50) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 64,- per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 67,- per kwartaal ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713, 4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Naam voorletters m/v Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie 17% van de jongeren wordt minstens één keer per maand online gepest, 3% minstens één keer per week. In het 'echte leven' gaat het om 30% en 6%. Er zijn twee vormen van internetpesten, een directe en een indirecte. Direct cyberpesten Fysiek pesten virtuele diefstal virussen mailbommen Verbaal pesten (flaming) Bijvoorbeel door het sturen van beledi gende, agressieve, vernederende boodschappen via e-mail, MSN, etcetera. Nonverbaal pesten Het doorsturen van bedreigende, pornografische of obscene afbeeldingen. Sociaal pesten Uitsluiting van^ bepaalde online-groepen. Indirect cyberpesten Outing Verspreiden van privégegevens of genante informatie over slachtoffer via o.a. e-mail en MSN. Percentage jongeren met minimaal 1 keer per maand negatieve ervaring 40%- 35%- op internet in echte leven 30% I 25% I 20% 15% 10% 5% 0%.. Maskerade Misbruiken van iemands identiteit, bijvoorbeeld dooreen ander te registreren op een pornosite of zich voor te doen als een ander in een chatbox. Tien procent van de derde klassers op middelbare scholen wordt gepest, blijkt uit onderzoek van Scoop. En misschien wel meer. 'Pesten is een oubollig woord.' door Marcel Modde Schelden doet geen pijn. He le generaties zijn met die ouderlijke wijsheid opge voed. Maar ondertussen! Waar stopt plagerij en begint pes ten? Deskundigen hebben de volgende definitie bedacht voor pesten: 'Het op systematische wijze toepassen van psychische en/of fysieke mis handeling door één of meerdere individuen op een persoon, die niet in staat is zichzelf te verdedi gen'. Bij plagen gaat het niet om winnaars of verliezers en loopt het slachtoffer geen lichamelijke of geestelijke schade op. Wordt die grens overschreden, dan is er dus beduidend meer aan de hand. In opdracht van de provincie heeft het instituut voor sociale en cultu rele ontwikkeling Scoop in kaart gebracht hoe het zit met pesten en gepest worden bij leerlingen in het Zeeuwse voortgezet onderwijs. Een lastige, geeft onderzoekster Mary Remijnse gelijk aan. Want of jongeren zelf duidelijk het verschil zien tussen plagen en pesten, valt nog maar te bezien. „Kinderen vinden tegenwoordig iets al heel snel normaal. Zeker wanneer je dat vergelijkt met tien jaar geleden. Omdat met internet en sms ook andere pestvormen dan het gebruikelijke gescheld, ge sar, buitensluiten en geweld hun opmars hebben gemaakt, wordt het volgens Remijnse misschien tijd voor een andere definiëring. „Pesten is ook al zo'n oubollig Pestonderzoek Zeeland 2007 woord. Het dekt de lading niet meer. Ik denk dat het goed is eens te onderzoeken hoe jongeren dat zelf precies ervaren." Dissen, straat taal voor elkaar afbekken, is voor de MTV-generatie de gewoonste zaak van de wereld. „Maar", nuan ceert Remijnse nadrukkelijk, „wan neer steeds jij het doelwit van de dis bent, wordt het anders." De onderzoeker houdt er serieus rekening mee dat er meer wordt gepest dan nu uit het onderzoek naar boven is gekomen. In de hoge re klassen zouden leerlingen vrien delijker zijn voor elkaar. „Is dat werkelijk zo?", vraagt Remijnse zich af „Zou het, bijvoorbeeld uit misplaatste schaamte, niet gewoon beter verborgen worden gehouden door de 17-jarige die het al sinds de basisschool voor z'n kiezen krijgt?" In het rapport wordt aanbevolen die groep nader onder de loep te nemen. Tevens trekken de samen stellers in twijfel dat in Zeeland zo veel minder 'digitaal gepest' wordt dan landelijk. Dat hier slechts drie procent aangeeft enkele keren per maand doelwit te zijn van haat mail en vergelijkbare ellende, heeft volgens Remijnse te maken met de beperkte vraagstelling in de jeugdmonitor. Wat de provincie met de rappor tage gaat doen, is afwachten. Elf scholen in Zeeland hebben 'in meer of mindere mate een pestpro- tocol'. Volgens Remijnse zou het fout zijn één bepaald programma op te leggen. Meer effect verwacht ze van een gezamelijke informatie markt, gericht op het herkennen en voorkomen van pesten in het voortgezet onderwijs. Niet dat ze de illusie heeft dat pes ten kan worden uitgebannen. „Dat zou wel heel mooi zijn. Maar dan overal. Moet je eens voorstellen hoe anders de wereld er dan zou uitzien!" Rapport lezen? www.scoopzld.nl 3919 leerlingen uit de derde klas van het voortgezet onderwijs, verspreid over de provincie, hebben de enquête van Scoop ingevuld. Maatstaf is dat de pesterij minimaal twee keer per maand gebeurt. 10 procent geeft aan doelwit te zijn van pesterij, eveneens 10 procent geeft toe de dader te zijn. 3 procent van de slachtoffers pest zelf ook. De meest voorkomende vorm: uitschelden, uitlachen, leugens vertellen, spullen afpakken, slaan, schoppen, uitsluiten en bedreigen. PZC Donja Odijk bron Scoop, IVO MIDDELBURG - Officier van justitie Valente bereidde gisteren, op de zitting van de Middelburgse recht bank, de 43-jarige man uit Terneu zen er maar alvast op voor. „Als u zo doorgaat koerst u aardig rich ting tbs. Er is van alles met u ge probeerd en niets heeft geholpen. U bent een ramp voor de maat schappij en de maatschappij is niet ingericht op mensen zoals u. Er resteert maar één ding en dat is opsluiten." En zo eiste de officier een gevangenisstraf van twee jaar tegen de man, die terechtstond voor gebruik van geweld en bedrei gingen in de relationele sfeer. De Terneuzenaar had een nieuwe vriendin ontmoet en was - zeer te gen de zin van haar ex-vriend - bij de vrouw ingetrokken. Volgens de Terneuzenaar werd hij ruim negen maanden door de ex-vriend ge- stalkt en bedreigd, wat resulteerde in 37 aangiften en 157 meldingen bij de politie. Dreigingen vlogen over en weer. Toen hij zijn belager Van de officier van justitie moet een 43-jarige man uit Terneuzen twee jaar de cel in. Het Open baar Ministerie verdenkt hem van geweld en bedreigingen. op een kwaaie dag in een super markt tegenkwam, 'veegde' hij diens bril van het gezicht. De vriendin kwam er met haar nieuwe relatie ook niet al te best vanaf. Ze zou ettelijke keren zijn mishandeld. „Ik heb haar weieens geduwd", gaf de man toe. Hij be kende alleen een vrouw uit Zierik zee te hebben bedreigd. Maar dat was omdat die dag alles tegenzat en zijn zeventienjarige dochter moest 'tippelen' van de zoon van de vrouw. „Ik ben ergens tussen geraakt en ben daar de dupe van geworden", constateerde hij gela ten. De rechtbankt doet 5 maart uit- spraak.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 2