Stad krijgt het Schade aan woningen door flexibel grondwaterpeil en ruilverkaveling Asbest aangetroffen: renovatie uitgesteld Rijschool Vader Hoevelen vielen in Slag om Schelde? Western Party in Oude Smidse Zeker drie rechtszaken over verzakkingen en scheuren in gevels. Stedenbouwkundige licht toe wat er komt op het Scheldekwartier. Lessen tegen goedkoop tarief? Lessen in Goes nu ook mogelijk Amateurhistoricus wil einde maken aan twijfel over aantal slachtoffers. 26 I Vrijdag 22 februari 2008 PZC W door Maurits Sep MIDDELBURG - Natuur en land bouw zijn erbij gebaat maar som mige huizen hebben er ernstige schade door opgelopen. Het flexi bel beheer van het grondwaterpeil en de ruilverkaveling hebben vol gens vier Walchenaren grote pro blemen veroorzaakt. Gebouwen vertonen tal van scheuren en ver zakkingen. De vier zijn in procedures verwik keld met de Dienst Landelijk Ge bied (DLG), die verantwoordelijk is voor de ruilverkaveling van Wal cheren. Drie van de vier zaken zul len de komende maanden voor de rechtbank worden uitgevochten, bevestigt Koos Postma van de DLG. „De materie is te complex om tot een minnelijke schikking te komen." Hoe de vierde zaak zal aflopen, durft hij niet te voorspel len. „Die is nog in onderzoek." De landbouwgronden op Walche ren zijn de afgelopen jaren herver- kaveld door de landinrichtingscom missie, onder verantwoordelijk heid van de DLG. Daardoor was het onder meer noodzakelijk slo ten te verleggen. Tegelijkertijd is het waterschap begonnen met een proef voor een fleixbel peilbeheer. Dat houdt in dat het grondwater in droge tijden hoger is en in natte tijden lager. Het waterschap kan dat beïnvloeden door gemalen te laten werken. Als het lang droog weer is, heeft de landbouw behoefte aan een ho ger grondwaterpeil, anders groeien de gewassen niet goed. Dat is slecht voor de oogst Maar regent het juist langdurig, dan moet het grondwaterpeil omlaag om te voor komen dat gewassen te nat wor den en verrotten. Verdroging van Vier Walchenaren zijn in een juri- dische strijd verwikkeld met de Dienst Landelijk Gebied. De ma terie is volgens de Dienst te complex voor een schikking. VLISSINGEN - De renovatie van 143 huizen in de Vlissingse Bloemen- buurt is voorlopig uitgesteld. Wo ningcorporatie l'Escaut heeft er as best aangetroffen. Bewoners hoeven niet bang te zijn voor gezondheidsrisico's: die zijn er niet, volgens een woordvoerder. „Metingen hebben aangetoond dat er bij boren en kleinschalig breken geen vezels vrij komen." Toch moet de corporatie het mate riaal weghalen. Dat schrijft de wet voor. Het asbest zit in het smeer middel dat in de jaren zestig is ge bruikt om muren op de begane grond te behandelen tegen vocht en zoutuitslag. Vijf procent daar van blijkt nu asbest te bevatten. Dat was tot dusver niet bekend. l'Escaut onderzoekt eerst hoe en wanneer het asbest verwijderd kan worden, en wat dat kost. Daar na kan de renovatie beginnen. een gebied heeft bovendien in vloed op de natuur. Voor landbouw en natuur zijn de sloten en het flexibele peilbeheer nuttig. De proef is mede daarom als een succes betiteld en dit jaar wordt een definitief besluit geno men over het peilbeheer. Het wa terschap heeft eind januari een in formatiebijeenkomst gehouden. Mensen die belang hebben bij het flexibel peilbeheer konden tot half februari hun klachten kenbaar ma ken. Bij Zeeuwse Eilanden zijn 23 klachten gemeld over verdroging van de grond, een te hoog grond waterpeil, onderhoud aan sloten en over schade aan gebouwen. Volgens woordvoerster Linda van Dijke van Zeeuwse Eilanden zijn over de schade aan gebouwen drie bekende klachten gemeld en drie nieuwe. „Het gaat vooral om scheuren in woningen." Bovenop de 23 genoemde klachten komen de vier zaken die worden behandeld door de Dienst Lande lijk Gebied. Die trekt samen op met waterschap en provincie. Grote Kade 40/42 GOES Segeersstraat 66/68 MIDDELBURG KOUDEKERKE - In café De Oude Smidse in Koudekerke is morgen een westernparty met een wed strijd spijkerslaan. Degene die het traagst de spijker in een blok mept, geeft een rondje. Het café is ingericht als saloon. De party be gint om 21.00 uur. door Miriam van den Broek VLISSINGEN - Volgend jaar gaat de eerste schop de grond in voor de bouw van 112 huizen en apparte menten in het Scheldekwartier. In 2010 worden de eerste woningen opgeleverd. En zaterdag 1 maart kunnen alle Vlissingers de plan nen bekijken tijdens een informa tiemiddag in het gemeentehuis. Stedenbouwkundige Mariet Schoenmakers van het bureau AM die samen met een team van archi tecten het ontwerp voor de eerste fase heeft gemaakt, lichtte gisteren haar plan al toe. Over drie percelen mocht zij zich buigen: een bouwblok links van het Dokje van Perry, een bouw blok rechts van het Dokje van Per ry en het grote parkeerterrein Stee- nen Beer. Het stratenpatroon was al door de gemeente vastgesteld. Het aantal woningen en soort wo ningen ook. „We zijn eerst de geschiedenis van dat stukje stad in kaart gaan breng en", zegt Schoenmakers. „We wil den begrijpen hoe het vroeger was en hoe het zo geworden is. Vroe ger stonden er echte patriciërshui zen. In de tijd van de VOC was Vlissingen heel rijk. Die grandeur wilden we herstellen. Maar het moest ook van deze tijd zijn. Daar om hebben we gekozen voor grote panden langs het Perrydok. Eigen lijk is dit puur stadsherstel. We brengen de Oude Stad terug naar hoe het was voordat De Schelde de grote sprong maakte." De huizen krijgen de kleuren wit, rood, bruin en beige. „Ook dat is goed onderzocht. Ik vind tinten heel belangrijk. Maar ze moeten passen bij de stad en bij het zo mooie Zeeuwse licht, met name aan het Dok. We maken een heel nieuw waterfront van Vlissingen. Het wordt een visitekaartje." De opdracht van de gemeente luid de dat ze een divers beeld wilde. „Daarom zijn alle woningen echt verschillende huizen geworden. Ze variëren van kleur, hoogte, breedte. De ene is modern, de an dere meer klassiek." Een aantal gebouwen wordt ver noemd naar schepen die ooit op De Schelde gebouwd zijn. Die na men komen op de gevels. Een op vallend zilverkleurig hoekpand met op de gevel het portret van Michiel de Ruyter, krijgt de naam 'De Ruyterpand' en op de Steenen Beer, waar het postkantoor stond, komt 'Het Postgebouw'. „Over het Van Dishoeckhuis heb ben we lang gediscussieerd. Moes ten we het herbouwen, of moest het een moderne variant worden. Uiteindelijk hakte Bob van Reeth, voormalig Rijksbouwmeester van 'Het Van Dishoeckhuis wordt wel wit. Er mag nieuw leven in. We zijn immers van nu' Vlaanderen, de knoop door. We brengen de gevel terug zoals die was. Maar hij wordt wel wit. Er mag nieuw leven in. We zijn im mers van nu." Op de locatie van het postkantoor moest een monu mentaal pand komen, vond Schoenmakers. „Iets wat herinnert aan dat kantoor. Daarom krijgt dat pand maar één kleur." De afgelopen periode was voor Schoenmakers erg spannend. Ze wist niet of haar schets bij de ge meente in de smaak zou vallen. „Ik heb lang in Vlissingen ge woond, maar ik ben ook lang weg geweest. Ik heb me echt afge vraagd: heb ik Vlissingen goed aan gevoeld. Blijkbaar is dat zo. We kre gen de opdracht en hadden heel zware concurrenten. Vanuit het he le land worden we nu gefelici teerd. Het is een uniek project. Niet alleen naar Vlissingse, maar ook naar Nederlandse begrippen." Informatiemiddag eerste fase Scheldekwartier Zaterdag 1 maart in de publiekshal van het gemeentehuis 13.00 uur: Opening door wethouder Piet Polderman 13.05 uur: Ondertekening overeenkomst gemeente-projectontwikkelaar 13.10 uur: Planpresentatie door AM Zeeland 13.30 uur: Gelegenheid tot het stellen van vragen 14.00 uur: Vrije bezichtiging plantekeningen 16.00 uur: Afsluiting Nu voor schoolverlaters nog voordeliger! www.rijschoolvader.nlrijschoolvader@zeelandnet.nl tel./fax: 0118 - 477 221 mob.: 06 - 229 37 333 Amateurhistoricus René Hoebeke gaat uitzoeken hoeveel doden er vielen bij de Slag om de Schelde in 1944. foto Lex de Meester door Maurits Sep NIEUW- EN SINT J00SLAND - Dat ve le duizenden mensen het leven hebben gelaten tijdens de Slag om de Schelde in oktober en novem ber 1944, staat wel vast. Maar over het exacte aantal slachtoffers doen verschillende cijfers de ronde. Amateurhistoricus René Hoebeke uit Nieuw- en Sint Joosland gaat dat uitzoeken. Hoebeke schreef jaren geleden een boek over de Slag om de Sloedam. De aandacht voor die strijd, die de bevrijding van Walcheren inluid de, is het laatste jaar weer toegeno men door de perikelen rond de monumenten op de Sloedam van wege de aanleg van de nieuwe goe derenspoorlijn er vlak langs. „Nu doen ook weer verschillende getallen de ronde over het aantal slachtoffers. Ik wil daar duidelijk heid over krijgen", zegt Hoebeke. Hij zet vraagtekens bij het aantal van 27.600 militairen dat door de Stichting Steun Bevrijders Walche ren wordt genoemd voor het hele Scheldegebied, van Knokke tot Antwerpen en via Beveland naar Walcheren. Hoebeke: „Dat lijkt mij wat veel." Voorzitter Leon DeWitte van de René Hoebeke uit Nieuw- en Sint Joosland gaat onderzoeken hoe veel soldaten en burgers het le ven lieten tijdens de Slag om de Schelde in 1944. stichting zegt zich echter te base ren op een officiële Engelse publi catie. En hij denkt dat het niet mo gelijk zal zijn door te dringen tot de archieven van Engelse instan ties. „Die zijn erg terughoudend." Hoebeke beseft dat het moeite zal kosten om de juiste officiële gege vens te vinden. Ook al omdat het resultaat van het onderzoek af hangt van de keuzes die hij maakt: welke periode onderzoekt hij, welk gebied, tellen slachtoffers van alle partijen mee, dus ook Duit sers? Hij houdt er daarom reke ning mee dat hij uiteindelijk met een resultaat komt dat de waar heid ook slechts kan benaderen. DeWitte heeft weinig zin in een discussie over wie gelijk heeft. Hij wijst er wel op dat bij de 27.600 ge sneuvelde militairen nog niet de Franse slachtoffers zijn opgeteld. En er zitten ook geen burgerslacht offers bij. Juist dat zijn cijfers die Hoebeke graag wil achterhalen. En hoewel hij dit onderzoek nog aan het plannen is, heeft Hoebeke al een idee voor een volgend. „Eigen lijk zou je ditzelfde ook eens moe ten doen voor het bombardement van Middelburg op 17 mei 1940."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 28