Geld en werk Een peperdure erfenis uit Afrika Kirstie: geen reclame voor dieetfirma Stalker kraakte gsm Linkin Park-zanger Peta heeft de pest aan Aretha Franklin Britney hoeft even niet naar de rechter SCHEVE ZAKEN door Harry van deVranden Soms gebeuren er zaken die niet kloppen, maar moeilijk te bewijzen zijn. Een recherchebureau kan dan helpen. Harry van de Vranden belicht voorbeelden uit de praktijk. Manfred Plati, een steenrijke uitge ver, zit op het bal kon van zijn chi que appartement in Monaco. Hoofdschuddend leest hij een fax en denkt vervolgens te rug aan een bijzondere ontmoe ting van tien jaar geleden. Het is 1997 als hij voor zaken in Windhoek, Namibië is. In de hotel lobby komt een man op hem af „Ik hoorde dat u Plati heet. Heel bijzonder, want dat is ook mijn achternaam", zegt de goedgeklede heer. Manfred is stomverbaasd. Voor zo ver hij tot nu toe wist, is hij de laat ste nog levende Plati. Deze man, die zich voorstelt als Richard Plati, is Zimbabwaan. Hij heeft een flore rende oliehandel. Het klikt tussen de twee en na een avond borrelen, beloven ze contact te houden. Bei de Plati's bellen elkaar in de jaren daarna regelmatig op. Ook zakelijk zitten ze op één lijn. Manfred in troduceert zijn Zimbabwaanse naamgenoot zelfs bij enkele Ka- zachstaanse zakenpartners. In 2006 krijgt Manfred een tele foontje uit New York. Het is de 'private banker' van Richard. De bankier heeft slecht nieuws: „Me neer Plati is overleden." Volgens de bankier is Richard een maand daarvoor overleden in Zimbabwe. Hij bleek niet getrouwd en had geen kinderen. „Meneer Plati heeft u als enige erfgenaam in zijn testa ment opgenomen", zegt de ban kier. Het gaat om een nalaten schap van 23 miljoen dollar. Man fred weet wat het is om veel geld te hebben, maar bij deze medede ling moet hij toch even zitten. Een paar dagen later ontvangt hij een overzicht van de tegoeden van Richard en een kopie van diens paspoort. Manfred herkent de man die hij indertijd in het hotel in Namibië heeft gesproken. Toch heeft hij zijn twijfels. Weliswaar is hij wel wat gewend als het op rare zaken aankomt, maar hij is ook wat ze in zijn kringen 'streetwise' noemen. In goed-Hollands: hij heeft een zekere boerenslimheid. Dat kan ook niet anders als je ge wend bent zaken te doen in de voormalige Sovjet-Unie. Om erachter te komen of Richard Plati inderdaad is overleden, neemt hij contact op met het Zim babwaanse ministerie van binnen landse zaken in Harare. Na een dag van het kastje naar de muur te zijn gestuurd, krijgt hij eindelijk ie mand aan de lijn die hem beves tigt dat de heer R. Plati overleden is. Manfred vraagt of hij de overlij densakte kan krijgen. Dat kan, het document wordt opgestuurd. Een paar weken later heeft hij de akte in huis. Richard blijkt aan een hart aanval te zijn overleden. Manfred neemt vervolgens weer contact op met de bankier in New York met het verzoek de erfenis af te handelen. In mei 2007 krijgt Manfred een telefoontje van een soort trustkantoor (een bedrijf dat het beheer over een vennootschap uitoefent). Een medewerker van het trustkantoor wil graag een af spraak maken in Den Haag. Het wordt een merkwaardige afspraak. De lokatie is een bedrijfsverzamel gebouw. Er zijn drie mannen van het trustkantoor aanwezig. De de tails van de overdracht van de 23 miljoen dollar worden besproken. Een deel van dat geld blijkt cash te zijn. De mannen van het trustkan toor tonen als bewijs een kist met daarin een grote hoeveelheid dol larbiljetten. Manfred mag er wille keurig een biljet uitnemen om het op echtheid te laten controleren. Het blijkt echt. Om de nalatenschap te krijgen, moet Manfred wel de kosten beta len die zijn gemaakt voor de finan ciële afwikkeling. Als eerste krijgt Manfred een rekening van het trustkantoor van 100.000 euro. La ter ook nog eentje voor de verzeke ring van het bedrag (175.000 euro), voor de kosten van de bank in New York (245.000 euro), het transport van het geld (325.000 eu ro), voor de belasting in Zimbab we (570.000 euro), en zo nog een paar gepeperde rekeningen. Uitein delijk heeft Manfred bijna 2 mil joen euro overgemaakt naar reke ningen op de Kaaiman Eilanden, Costa Rica, Macao en meer van dat soort oorden, maar nog geen cent van de nalatenschap gezien. Hij besluit een advocaat in de arm te nemen om het trustkantoor onder druk te zetten met de nalatenschap over de brug te ko men. Maar de advocaat ruikt di rect onraad. Hij vertrouwt de zaak in het geheel niet en schakelt een recherchebureau in. Onderzoeker Eric Palmen herkent het patroon direct. Vanaf de eerste minuut is hij ervan overtuigd dat het om een oplichtingzaak gaat. Er volgt een uitgebreid onderzoek dat naar vele uithoeken van de wereld voert. Enkele van de vele conlusies die Palmen na zijn onderzoek trekt: het trustkantoor bestaat niet, alle telefoonnummers zijn prepaid en niet meer in gebruik, de eigenaren van de diverse bank rekeningen zijn niet te achterhalen en het geld is inmiddels naar onbe kende rekeningen overgeboekt. Al le gebruikte adressen, namen, lo go's en dergelijke op officiële docu menten zijn nep. Ook de kopieën van paspoorten van de bankier uit New York en van de man van het trustkantoor zijn namaak of gesto len. Palmen kan geen enkel tastbaar spoor vinden, dat naar concrete personen leidt. Volgens de onder zoeker is dat niet ongebruikelijk in dit soort zaken. Wel ongebruike lijk is het feit dat uit het onder zoek in Zimbabwe blijkt dat Ri chard Plati nooit heeft bestaan. illustratie Job van Celder Zijn paspoort blijkt vals en ook de overlijdensakte is nagemaakt. Er is in heel Zimbabwe geen spoor van deze man te ontdekken. De enige conclusie kan zijn dat Richard Pla ti nooit heeft bestaan. Manfred Plati leest de bevindingen van het onderzoek nog eens door. En terwijl hij vanaf zijn balkon over de Baai van Monaco uitkijkt, beseft hij dat deze oplichtingzaak al tien jaar van te voren is be raamd. Toen hij zijn zogenaamde naamgenoot tegenkwam in het ho tel in Namibië, wist deze al dat hij een slachtoffer had gevonden om op te lichten. Voor een doorgewinterde zaken man is hij knap naïef geweest, be denkt Manfred. Maar hij is er in ie der geval wel zeker van dat hij nu echt de enige nog levende Plati op de wereld is. De gebeurtenissen zijn authentiek, de namen verzonnen. 'Scheve Za ken' komt tot stand in samenwer king met onderzoeksbureau Schalke Sr Partners in Breda. Reacties naar schevezaken@schalke.nl PZC Vriidae 22 februari 2008 I 21 Mijnheer Plati... mat een toeval! Britney's juridische en financiële zaken staan momenteel onder controle van haar vader Jamie. De zangeres werd begin deze maand tijdelijk opgenomen we gens psychische problemen. Afslankbedrijf Jenny Craig heeft actrice Kirstie Alley (57) ge dumpt. De voormalige ster van Cheers viel drie jaar geleden bijna 32 kilo af maar ze is de laat ste tijd weer flink aangekomen. In het tijdschrift People zegt Al ley: „Na lange onderhandelingen zijn Jenny Craig en ik niet tot een overeenkomst gekomen over mijn woordvoerderschap voor het bedrijf" Alley, berucht om haar jo-jo-diëten, schitterde al eens in haar eigen realitysoap Fat Actress. Chester Bennington, de zanger van Linkin Park, had een tech nisch begaafde stalker achter zich aan. De vrouw bemachtigde privégegevens van de rocker en neusde in de e-mail van Ben nington en zijn vrouw Talinda. Ook kraakte ze de voicemailcode van zijn gsm. „Ik ging naar Arizo na toen ik wist dat Bennington daar was. Daar aangekomen, luis terde ik naar zijn voicemails om er achter te komen waar hij zou lunchen of dineren." De vrouw is veroordeeld tot twee jaar cel. Aretha Franklin is de foutste bontdraagster van het jaar, vindt de Amerikaanse dierenrechtenor ganisatie Peta. De zangeres (Res pect) is door Peta uitgeroepen tot slechtst geklede ster. 'Toen je aan kwam waggelen bij de Gram my Awards in een of ander ordi nair bontje, leek het net alsof je het Beatles-nummer I Am the Walrus zou gaan vertolken'. Ook Desperate Housewives- actrice Eva Longoria staat met haar 'vod dige bontkraagjes' op de Pe- ta-lijst. Peta noemt verder Kate Moss een 'supersiet' en Kylie Mi- nogue 'koudbloedig'. Aretha Franklin. foto EPA ALLE MENSEN Britney Spears ontsnapt voorlo pig aan een rechtszaak wegens rijden zonder geldig rijbewijs. Rechter T. K. Herman in Los An geles, die Britney's advocaten in januari ook al uitstel verleende, verschoof de zaak deze week op nieuw. Volgens haar juridische adviseurs is hun cliënte 'niet in staat of bevoegd om een binden de overeenkomst aan te gaan'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 21