Crisis in Kenia nekt aidsbestrijding Verstrekking van medicijnen in gevaar door verkiezingsgeweld. Licht overdag Moerstaal Ganzen Alfahulpen Joodse gemeenschap 2 Joodse gemeenschap 3 Windenergie D auwendaele PZC Woensdag 20 februari 2008 9 Demonstranten op Wereldaidsdag in Nairobi. archieffoto Sayyid Azim/CPD door onze correspondent llona Eveleens KISUMU - De crisis in Kenia be dreigt de verstrekking van gratis aidsremmers aan mensen met hiv. Duizenden patiënten konden in de afgelopen weken niet aan hun medicijnen komen. Een gevaar voor hun gezondheid, maar ook een risico om immuun te worden voor aidsremmers. Het is een herrie van jewelste in de wachtkamer voor hiv/ aidspa- tiënten in het ziekenhuis van Kisu- mu. Het geluid van de tv is oorver dovend en de tientallen voorname lijk vrouwelijke wachtenden moe ten schreeuwen om zich verstaan baar te maken. Op ieders lippen ligt de politieke crisis in Kenia. „De situatie heeft ernstige gevol gen voor mensen met hiv", meent dokter Lillian Oketch. „Een onbe kende hoeveelheid mensen kon niet aan hun aidsremmers komen. Niet alleen schaadt dat hun ge zondheid, maar ze lopen ook de kans immuun te worden voor hun medicijnen." Oketch reist gewoonlijk door het land om medisch personeel in kli nieken en medische posten bij te scholen over de besmetting. De cri sis in Kenia, eind vorig jaar losge barsten na omstreden verkiezin LEZERS SCHRIJVEN Brieven richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 31 4460 AA Goes 0113-315660 lezersredacteur@pzc.nl Er is de laatste tijd wat te doen over het voeren van licht overdag. Onze minister van Verkeer meen de met een voorstel tot verplich ting tot het voeren van licht over dag te moeten komen. Ik denk dat hij vooral zichzelf daarmee in het licht wil stellen. Ik ben fel tegen het voeren van licht overdag. Die laatste twee woorden spreken elkaar tegen; overdag is het licht en dan moet je niet nog eens licht gaan aansteken. Er wordt soms aangevoerd dat je el kaar met lichten aan beter ziet. Ik begrijp dat niet; als je autorijdt, blijf je toch aan jouw kant van de weg en let je op het tegemoetko mende verkeer. Wat heeft het voor zin om auto's al van honderden meters te zien aankomen? Fel licht hindert mij en leidt mij af van de aandacht die ik voor het overige verkeer moet hebben. Men zou meer op het te hard rijden op vooral de buitenwe gen moeten gaan controleren. S. P. Smits Deken Tomaslaan 32, 's-Heerenhoek Op 30 november 2007 schreef ik in deze rubriek over ver-engelsing van onze Nederlandse taal. Het krantenknipsel hiervan zond ik naar minsiter Plasterk. Vrij snel kreeg ik zijn reactie: Hij was het met mij eens en meldde mij dat in het regeerakkoord was afgespro ken dat de overheid moest streven gen, dwong haar dat werk tijdelijk te staken en bij te springen in het ziekenhuis van Kisumu in het wes ten. In het ziekenhuis is een acuut tekort ontstaan aan medische krachten. Personeel behorend tot het Kikuyu-volk van president Mwai Kibaki was gedwongen te vertrekken uit Nyanza, een basti on van oppositieleider Raila Odin- ga. Oketch behoort tot het naar berichtgeving in goed en be grijpelijk Nederlands. Wie schetst mijn verbazing toen twee dagen later zijn staatssecreta ris op tv liet weten een 'quick scan' te laten maken van de veilig heid op scholen. Maar we gaan door! Er komt een onderzoek naar het insrichten van de zuid-westelijke delta. En hoe heet dat? 'Building with nature'. Er komt een onderzoek naar dijk bewaking. En hoe heet dat? 'Flood control 2015'. Laten de media (PZC voorop) toch hun 'moerstaal' gebruiken. Mensen zoeken tegenwoordig vaak naar hun 'roots', maar de 'wortels' liggen ook in je eigen taal. Dus geen 'make a differance day', 'impact', 'briefing', 'scree ning' en 'taskforce'. Dagelijks vin den we deze verloeding in de kran ten en op tv. Stop er toch mee. J. J. van Gent Boulevard de Ruyter 112, Vlissingen Wat zouden de Canadese zeehon denjagers zeggen als ze in de krant lazen dat in Newderland in een jaar 60.000 ganzen en eenden (ge vluchte vogels met hagelkorrels in hun lichaam die later sterven niet meegeteld) zijn afgeschoten omdat ze hier komen eten (PZC, 18 fe bruari 2008). Of wat zouden die Ja panse walvisjagers zeggen. Wim Gerards Hoge Geere 24, Middelburg De alfahulpen zullen dit jaar mis schien wel een stijging zien van hun salaris. Gemeenten hebben geld overgehouden van hun bud get voor thuiszorg. De alfahulpen hebben al wat teweeg gebracht. Ik ben iemand die gewoon zn werk doet net als iemand van de thuis Luo-volk van Odinga en het is on veilig voor haar naar gebieden te reizen waar Kikuyu's in de meer derheid zijn. Patiënten slikken aidsremmers voor de rest van hun leven. „Een onderbreking van een paar dagen heeft niet direct zware gevolgen voor hun gezondheid. Maar het moet niet te lang duren, anders tre den steeds meer infecties op waar zorg. Om alfahulp te worden moest je op gesprek bij Thuis zorg,ze bemiddelen dan tussen de hulp en de cliënt. Maar als alfa hulp hoor je nergens bij. We zijn een goedkope hulp zoals we lezen in de PZC maar voor vele clienten misschien toch van grote waarde. Vanaf februari 2007 ver dienden we 1,20 euro per nieuwe cliënt per uur minder.Maart 2007 werd dit gecorrigeerd naar 0,50 eu ro per nieuwe cliënt per uur min der. Gemeenten denk ook aan de alfahulpen! Joke Jongman Scheepvaartstraat 13, Breskens In 'Lezers schrijven' van 18 februa ri meent mevrouw Akkermans dat ik me bezighoudt met bewerin gen. Het zou haar sieren, als zij zich zou willen beperken tot de fei ten. Wat zijn de feiten? In 1948 woon den er in de Arabische wereld 856.000 tot 996.000 Joden. In 2001 nog maximaal 32.000. In Marokko liep het aantal terug van 265.000 tot 5321. In Iran van 140.000 tot 25.000. Dat deze exodus vrijwillig was, is niet in overeenstemming met de waarheid. De meesten moesten door vervolging en discri minatie met achterlating van al hun bezittingen het land uit, In Marokko is de toestand op dit mo ment inderdaad goed. Wat betreft Iran, de herhaalde uitlatingen van president Ahmadinejad dat Israël van de kaart moet worden ge veegd zeggen voldoende. P. Dieleman Aalscholver 15, Terneuzen In een reactie van de 18de, be weert mevrouw Akkermans, dat Arabische landen nog niet zo door ze snel verzwakken. Boven dien groeit het risico op resistentie met elke dag dat de aidsremmers niet worden genomen." Kenia zette de afgelopen jaren een vrij succesvolle gratis verstrekking van aidsremmers op touw. De overheid geeft aan 160.000 men sen relatief goedkope medicamen ten. Als patiënten immuun wor den, moeten ze overstappen op an slecht voor de Joodse gemeen schap waren, en dat zij de geschie denis, wat voorafging aan de ge boorte van het staatje Israëls, goed kent. Maar uit voorgaande reacties blijkt, dat haar interesse om de Joodse Staat te demoniseren, gro ter is, dan haar kennis van histori sche feiten. Cultuur, godsdienst, die een andere natie, zoals de Jood se vervloekt en geen andere zegen (inzichten) toewenst, dan wat uit haar recentste slogans, geschiede nisboeken, of andere heilige boe ken letterlijk valt op te maken (su ra 2,88), is gedoemd zich zelf... te overschatten.... Politicus Van Agt heeft zich wel licht ook zelden gerealiseerd, dat er geen verlossing-heil-zaligheid is te verwachten van de Romeinse goden, die zo populair zijn binnen het erfgoed van Eurobabel van de ze dagen, die het op steeds meer akkoordjes met Amelek lijken te gaan gooien: Exod. 17:14; Num. 24:20; Deut.25:i9. W.Jobse Haltestraat33,Rilland De wind is gratis, de molens en de transportleidingen niet! Is winde nergie wel zo voordelig als de mi nister Cramer van Vrom ons voor spiegelt? De prijs van windenergie wordt kunstmatig laag gehouden door subsidies en belastingmaatregelen. Windenergie is per saldo duurder dan energie uit centrales. Een windmolen produceert geen kooldioxide, maar om zo'n meta len molen te maken moeten wel fossiele brandstoffen worden ver bruikt. Vergeleken met een verou derde elektriciteitscentrale is een windmolen milieuvriendelijk maar niet als de kooldioxide van de moderne elektriciteitscentrale wordt afgevangen en opgeslagen. dere, duurdere medicijnen die de overheid niet heeft. Veel hiv-pa- tiënten moeten rondkomen van minder dan een euro per dag, dus veel keus hebben zij niet. „Wat de effecten van resistentie op de lange termijn zijn, is onduide lijk", zegt Lillian Oketch. „Het be langrijkste is om zo snel mogelijk mensen op te sporen die hun me dicijnen niet kunnen krijgen. Elke dag telt." Zeker driehonderdduizend men sen raakten ontheemd en het Ro de Kruis en medische organisaties zoeken in opvangkampen naar hiv-patiënten. Velen zijn gevlucht 'Het risico op resistentie groeit met elke dag zonder aidsremmers' zonder hun medische papieren en moeten getest worden om uit te vinden welke medicijnen en hoe veelheden nodig zijn. Nyanza is de ergste door hiv getrof fen regio in Kenia. Terwijl lande lijk het percentage 5 procent be draagt, is dat in de westelijke pro vincie 15. In Kenia was de laatste tijd een lichte daling te constate ren van het aantal besmettingsge- vallen, maar de crisis kan aan die trend een einde maken. En sinds het begin van de geweldsspiraal is vermoedelijk het aantal verkrach tingen verdubbeld. Dan slaat de milieubalans door naar die van de elektriciteitscentra le. Windmolens zorgen voor horizon- vervuiling. Net als in het groene hart bij Woerden is dit in ons vlak ke Zeeland storend. Windmolens brengen naast geluidshinder ook veiligheidsrisico's met zich mee. Het is dus zaak de molens op veili ge afstand van woon- en ver- blijfslocaties te plaatsen. Al met al, windenergie kost ons veel geld en schaarse ruimte. Dolf Kamphuis Sr. Parkweg 18, Westkapelle Even een reactie op de lovende be richten van woensdag 13-02-2008 wat het wonen in Dauwendaele en de Stromenwijk betreft. In de flats van de Adriaen Lauwereijsz- straat is vaak herrie en troep. Ok'e, de bestrating wordt beter. Wat troep betreft, ik denk dat er in de Bernardus Smytegeltstraat iets meer ligt. In genoemde straat ben ik nogal eens aan het ruimen, of ik waarschuw de verantwoordelijke instanties. Als ik soms zie hoe het er bij het winkelplein bij de Spar uitziet of bij de weggehaalde friet tent. De meeste ergernis is denk ik nog het afgemaaide gras op de stoep en als de containers van het oud papier blijven staan. Afdelingen van de Stromenwijk hadden een speciale klachten avond. Maar als je net in een rusti ge, iets duurdere straat woont, dat maakt misschien het evrschil. En hoe vaak ben je thuis? Maar op de wijkavonden hoorde je: zijn er klachten, trek dan aan de bel. Ook belangrijk, maak of geef geen overlast, maar probeer het met elkaar leuk te houden. M. J. de Graaf Adriaen Lauwereijszstraat 63, Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 9