Spanning in Kosovo na aanval bij grens Gevaarlijk gelijk van 'de kleine man' Musharraf verliest verkiezing Pakistan Werk Van Gogh en Monet terug Zeer oude vesting ontdekt Serviërs branden grensposten van 'nieuwe staat' plat. Lager dan ooit Vakbonden en politiek pakken winst van Duits belastingschandaal. Ook pro-taliban partijen weggevaagd bij verkiezingen. PZC Woensdag 20 februari 2008 I 7 PRISTINA - Ruim duizend Kosovaar- se Serviërs hebben gistermorgen een aanval ondernomen op de grensovergang Jarnije tussen Kos ovo en Servië. De grenspost werd in brand gestoken, de controlehok jes werden vernield en de hokjes van de douane werden een rivier ingeduwd. De grensovergang werd bemand door personeel van de Verenigde Naties en de multi-etnische politie en douane van Kosovo. Ook een nabijgelegen andere grenspost moest het ontgelden. De politie greep in beide gevallen niet in. Ook de vredesmilitairen van de Navo zagen af van interventie. Niemand is gewond geraakt, zo liet de politie weten. Militairen van de door de Navo geleide troe penmacht in Kosovo werden later op de dag wel naar de noordgrens De grenspost tussen Kosovo en Servië is gisteren in brand gesto ken. De politie en vredesmilitai ren van de Navo grepen niet in. Niemand raakte gewond. van Kosovo gestuurd. Jarnije ligt 30 kilometer ten noorden van de etnisch verdeelde stad Mitrovica, waar de situatie sinds de onafhan kelijkheidsverklaring van zondag bijzonder gespannen is. De stad schrok gisternacht op door luide explosies. Een daarvan vond plaats bij een VN-gebouw. Auto's raak ten beschadigd. Er vielen geen slachtoffers. De Servische president Boris Tadic heeft de bevolking van zijn land gisteren opgeroepen een eind te maken aan de gewelddadige protestacties tegen de onafhanke lijkheid van Kosovo. ZURICH - De Zwitserse politie heeft twee doeken teruggevonden die vorige week geleden zijn gestolen uit een museum in Zürich. Het gaat om een werk van Vincent van Gogh en een van Claude Monet. De doeken vertegenwoordigen een waarde van ongeveer 70 miljoen Zwitserse frank (44 miljoen euro). VENETIE - Het water in Venetië staat laag, een gebruikelijk verschijnsel aan het begin van het jaar. Gisteren was het peil echter lager dan ooit en werd gondelvaren in de Italiaanse stad ernstig bemoeilijkt en in sommige geval len onmogelijk. foto Andrea Merola/EPA door onze correspondent Achille Prick BERLIJN - Günter Grass was er be gin deze week als de kippen bij. De Duitse Nobelprijswinnaar voor de literatuur noemde managers die belasting ontduiken 'de asocia- len van deze tijd' en hekelde hun hebzucht. Hij deed dat op een bij eenkomst van de sociaaldemocrati sche SPD in Hamburg waar ko mend weekend verkiezingen op het programma staan. De SPD wordt met het belastingschandaal op haar wenken bediend. Na eer dere ophef over veel te hoge salaris sen, blijken honderden Duitse top- verdieners dat geld ook deels ach ter te houden voor de belasting. „Het is duidelijk dat 'de kleine man' zich bevestigd ziet in zijn arg- ~T waan tegenover de heren op de bo venste etage", zegt prof dr. Joachim Schwalbach. Hij geldt als expert als het gaat om fatsoenlijk gedrag van ondernemers en onder nemingen en geeft leiding aan het Instituut voor Management in Ber lijn. „De SPD sluit daar nu naad loos bij aan natuurlijk. SPD-leider Kurt Beck noemde het belastingpa radijs Liechtenstein al een modern rovershol." Ook de Duitse vakbonden hebben de wind nu in de rug. Dwars door 'Ik hoop dat na de onderbuik, ook het verstand weer aan bod komt' Duitsland wordt deze week ge staakt in de publieke sector. De werknemers van waterbedrijven, vervoersmaatschappijen en kinder dagverblijven eisen meer loon. „We hebben de afgelopen dagen verrassend veel reacties en onder steuning gehad voor onze acties", aldus een woordvoerder van dien stenbond Ver.di. „Ik denk dat de mensen geen zin meer hebben om de mooie praatjes van een stel be driegers te accepteren." Schwalbach noemt deze polarisa tie in de Duitse sociale markteco nomie gevaarlijk. „De onvrede zit diep verankerd, maar ik hoop dat na de onderbuik, de komende da gen ook het verstand weer aan bod komt. Het gros van de topma nagers gedraagt zich wel volgens de principes van eerlijk koopman schap. Als we vasthouden aan het zwart-witbeeld dat alle grootver dieners graaiers zijn, dreigt een ver lies aan vertrouwen in ons sys teem. Dat is slecht, want econo mie is ook veel psychologie en daarom moet de stemming goed zijn." De scoringsdrift bij de SPD stoort Schwalbach dan ook. „De politiek in Duitsland is schijnheilig. De staat is bij een aantal grote con cerns nog steeds grootaandeelhou der en zit in alle gremia die heb ben ingestemd met de hoge salaris sen. Vervolgens huilen ze mee met de verontwaardiging daarover." Belastingschandaal De Duitse fiscale opsporings dienst doet nu elke dag tiental len invallen bij de zakelijke eli te. Het onderzoek draait om belastingontduiking via rekenin gen in Liechtenstein. De zaak begon toen de Duitse inlichtingendienst voor 4,2 mil joen euro een cd-rom kocht van een tipgever. Daarop ston den gegevens over ruim 700 vermoedelijke fraudeurs. De affaire leidde tot het ver trek van Deutsche Post-top- man Klaus Zumwinkel die voor een miljoen euro de belas ting zou hebben ontdoken. ISLAMABAD - De moslimbevolking van Pakistan, het land waar Osa ma bin Laden zich hoogstwaar schijnlijk verscholen houdt, heeft tijdens de parlementsverkiezingen van maandag op spectaculaire wij ze afgerekend met pro-taliban en pro-Al Q_aeda islamisten. Dit blijkt uit de uitslag. Haalde de MMA, een alliantie van extremistische moslimpartijen, vo rige keer nog 63 zetels in het Paki staanse parlement, ruim vijfjaar la ter kwamen ze niet verder dan drie zetels. Ook in de provinciale regeringen zijn de pro-taliban par tijen weggevaagd, na vijf jaar lang aan de macht te zijn geweest in twee van Pakistans vier provin cies. 'Islamisten vernietigd', kopte een Pakistaanse krant gisteren. Maar het zijn niet alleen de islamisten die grote verliezen hebben gele den. Ook de partij van president Pervez Musharraf, de PML-Q, deed het slecht. Volgens de laatste, zo goed als volledige uitslagen van gisteravond, krijgt Musharrafs par tij 58 zetels. In 2002 waren dat er nog 112. De PPP van de vermoorde ex-premier Bhutto deed het naar verwachting uitstekend en kan re kenen op ten minste 87 zetels. Een andere partij die fel tegen Mushar raf is, de PML van Nawaz Sharif, heeft ten minste 66 zetels behaald. Het Pakistaanse parlement telt in totaal 272 zetels. Geen van de par tijen heeft genoeg zetels behaald om alleen een regering te kunnen vormen. Er is dus een coalitierege ring noodzakelijk. Het lijkt erop dat de PPP en de PML, die sinds de staatsgreep van president Mus harraf in 1999 in de oppositie heb ben gezeten, een poging zullen doen om een regering te vormen. TIMISOARA - Onderzoekers hebben in de buurt van de stad Timisoara in Roemenië een archeologische nederzetting met verdedigingswer ken van ruim 3200 jaar oud bloot gelegd. Het complex heeft een op pervlakte van 2000 hectare. Volgens de archeologen gaat het wellicht om de grootste archeologi sche opgraving in Europa tot nu toe. De onderzoekers hebben nog geen idee wie de bouwers waren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 7