'Sloop van kerken in Borsele uit den boze" Een goede dorpsfilm is een beetje Renovatie van Heer Arendhuis bijna klaar Hogere plafonds en een nieuwe foyer met bar en keuken voor dorpshuis. Kerkbesturen krijgen hulp bij invoering nieuw subsidieregime. Modelbouwshow in de Zeelandhallen CDA-raadslid jasperse onverwacht overleden Toneelvoorstelling van de Rederijkers Auto schept meisje op fiets in Kapefle Half juni centrale bediening sluizen Automobilist rijdt van Oesterdam kanaal in Films over Wemeldinge gaan deze week in de herhaling. celebrate your day! mmmmm 22 Woensdag 20 februari 2008 PZC B Een bouwvakker is bezig met de laatste loodjes van de ingrijpende verbou wing van het dorpshuis in 's-Heer Arendskerke. foto Dirk-Jan Cjeltema door David Duijnmayer 'S-HEER ARENDSKERKE - Ze hebben er lang op moeten wachten in 's-Heer Arendskerke, maar het is bijna zover. De verbouwing van dorpscentrum het Heer Arendhuis is nagenoeg afgerond. „Het is ei genlijk allemaal begonnen om een nieuwe kachel", herinnert pen ningmeester Rinus de Klerk zich. De uiteindelijke renovatie is wat omvattender geworden. De gymzaal heeft een paar flinke ramen gekregen en is beter geïso leerd. In alle andere zalen is het plafond zo'n dertig centimeter om- hooggegaan. De vroegere peuter speelzaal is omgebouwd tot foyer met een nieuwe bar en keuken. Overal is geschilderd, er is nieuwe elektra aangelegd en het dorpshuis heeft twee nieuwe cv-ketels gekre gen. „Dat merk ik nu al in de stookkosten", zegt De Klerk. Op dit moment worden de laatste klussen afgerond. Over enkele we ken moet het dorpshuis helemaal klaar zijn. De eerste reacties van dorpsgenoten en gebruikers zijn positief, laat De Klerk weten. „Ie dereen vindt de nieuwe foyer erg mooi geworden. En een aantal mensen dacht dat de gymzaal gro ter was geworden, maar dat lijkt al leen maar zo door de ramen." De gemeente Goes had voor de verbouwing 4,5 ton gereserveerd. „De totale kosten vallen wel iets hoger uit", schat De Klerk, „maar niet veel hoger. Dat komt met na me doordat we wat extraatjes wil den die de gemeente niet voor haar rekening neemt, zoals nieuwe meubels. Voor hulp bij de financie ring hebben we een verzoek inge diend bij het Oranje Fonds. Daar hebben we nog geen reactie op ge had. Dat geld hebben we best wel nodig, want de nieuwe meubels zijn al besteld." Het Heer Arendhuis kan dankzij de verbouwing nog meer activitei ten herbergen. De Klerk: „We heb ben een prachtige nieuwe keuken die voldoet aan alle eisen van de Warenwet en de plafonds zijn op gehoogd om aan de Drank- en Ho- recawet te voldoen. Dat biedt veel meer mogelijkheden voor particu liere feestjes." Ondertussen laat de verbouwing van het Heer Hendrikhuis in buur dorp 's-Heer Hendrikskinderen nog op zich wachten. Voor het dorpshuis moest een ruimtelijke procedure doorlopen worden, om dat er niet alleen een renovatie, maar ook een aanbouw op het pro gramma staat. Het huidige Heer Hendrikhuis is oud en te krap. De verwachting is dat de uitbreiding van dat dorpscentrum in maart kan beginnen. Het einde van de ingrijpende ver bouwing van het Heer Arendhuis in 's-Heer Arendskerke is in zicht. De aanpak van het Heer Hendrikhuis moet nog beginnen. door Harmen van der Werf HEINKENSZAND - Sloop van kerken is in Borsele uit den boze. Wethou der Marga Vermue (CDA, ruimte lijke ordening) maakte gisteren dit statement op een informatieavond in Heinkenszand over de nieuwe instandhoudingssubsidie voor ker ken. Of Borsele op de lange duur sloop ooit kan voorkomen, is ech ter de vraag, want de rijksoverheid wordt er niet guller op. Ontkerkelijking speelt overal, ook in Borsele. Kerken hebben in veel gevallen moeite de touwtjes aan el kaar te knopen. Vrijwilligers doen pro deo heel wat onderhoudswerk aan kerken, maar hun aantal stijgt zeker niet. En dan is er ook nog de nieuwe subsidieregeling voor rijks monumenten. Borsele heeft maar liefst dertien kerken en zes torens GOES - De jaarlijkse modelbouw show in de Zeelandhallen is ko mend weekeinde. Er is 14.000 vier kante meter gereserveerd voor de vele modeltreinen, auto's en bo ten. Legoclub De Bouwsteen houdt zaterdag en zondag ook zijn clubdagen in de Oosterscheldehal van de Zeelandhallen. De club ver zorgt dan een aantal activiteiten. De modelshow begint op zowel za terdag als zondag om 10.00 uur. REIMERSWAAL - CDA-raadslid voor Reimerswaal Cora Jasperse-Teer is gistermorgen op 49-jarige leeftijd onverwacht overleden. Jasperse zat zit sinds 2002 in de ge meenteraad. Haar aandachtsgebie den waren Kruiningen, Hansweert en haar woonplaats Oostdijk. Ver der had ze WMO, sociale zaken en openbare werken in haar porte feuille. die de status van rijksmonument hebben. Vanaf 2011 gaan die onder het nieuwe subsidieregime vallen, waarbij in principe alleen nog geld wordt verstrekt voor 'instandhou ding' en niet meer voor restauratie projecten. Dit kan, volgens de rijks overheid, omdat zij ervan uitgaat dat onderhoudsachterstanden zijn weggewerkt. Met de kerk van Nisse is dat in elk geval nog niet zo. Voor de toren is vorig jaar een restauratiesubsidie verstrekt, maar voor het schip, de eigenlijke kerk, niet. Wethouder Mart de Bruijne (WD, monumen ten) liet weten hoopvol te zijn dat er dit jaar alsnog subsidie voor het schip komt, zodat het restauratie project 'toren-kerk Nisse' toch kan worden uitgevoerd. IJl Borsele wil monumentale kerken als beeldbepalende elementen in het landschap behouden. Dat wordt niet gemakkelijker met nieuwe subsidies. OUD-VOSSEMEER - In dorpshuis De Vossekuil van Oud-Vossemeer is zaterdag een toneeluitvoering van toneelvereniging De Rederijkerska mer Eendracht. De voorstelling be gint om 19.30 uur. Op 8 maart is er ook een uitvoe ring in de Meulvliet in Tholen. Kaarten kunnen gereserveerd wor den bij Kees Jan van Gorsel: 0166-672739, of Janny van Oor schot: 0166-603798. KAPELLE - Op de Schoorse Oude- dijk in Kapelle is gistermiddag een vijftienjarig meisje uit die plaats ge schept door een bedrijfsauto. Ze fietste aan de linkerzijde van de weg over het fietspad en stak zon der te kijken over. Een 31-jarige man uit Leerdam kon niet meer op tijd remmen. Het meisje liep een pijnlijke knie, blauwe plekken en een bult op haar hoofd op. Vanaf 2011 wacht dan voor een pe riode van zes jaar een maximale overheidssubsidie van honderddui zend euro. Dat is voor veel kerken niet genoeg, rekende restauratie-ar chitect Eric-Jan Brans voor. Vol gens hem is 48 procent van de kos ten niet subsidiabel. De aanwezige provinciaal bestuurder Harry van Waveren was onthutst. Hij wil de Haagse politiek gaan bewerken om dit bij te stellen. Voorlopig zullen kerkbesturen het met de opgestelde regeling moeten doen. Borsele gaat helpen, onder meer bij het maken van een inven tarisatie van de onderhoudstoe- stand. Knelpunten genoeg. Onder meer de toren in 's-Heer Abtsker- ke en de hervormde kerk in Ove- zande. Sloop is in Borsele dus uit den boze, maar herbestemming ze ker niet. Vermue noemde als goe de voorbeelden 't Kerkje van Elles- diek (cultuurcentrum) en brasse rie De Kleine Toren in de gerefor meerde kerk van Baarland. NEELTJE JANS - De overgang naar de centrale bediening van sluizen van uit het Topshuis staat voorlopig ge pland voor half juni. Eerder koerste Rijkswaterstaat nog aan op mei. Voor de bediening van de Greve- lingen-, de Roompot-, Bergsediep- en Zandkreeksluis wordt het Tops huis op Neeltje Jans grondig ver bouwd en wordt een glasvezelnet aangelegd. THOLEN - Een automobilist is gister middag rond kwart voor drie licht gewond geraakt toen hij met zijn auto de Oesterdam afreed en in het kanaal terechtkwam. Dat ge beurde op het midden van de dam, net op Thoolse grondgebied. Het slachtoffer moest door de brandweer uit zijn auto worden be vrijd. Hij raakte gewond aan zijn been. door Willem van Dam WEMELDINGE - Wegens succes ge prolongeerd! Deze week haalt Jo- han de Groene 'op veler verzoek' twee films over Wemeldinge uit de mottenballen om ze nogmaals te vertonen in het dorpshuis De Wemel. Het beloven een paar avondjes vol nostalgie te worden. Voor morgenavond staat de film Veldgewas op het programma. Vrij dag- en zaterdagavond verschijnt Kant noch Wal op het scherm. De Groene (58): „Ik denk dat het de laatste keer wordt, dat die films worden gedraaid." De Groene werkte bij de MEAF (machine- en apparatenfabriek) in Yerseke, ging later in de elektro techniek en stortte zich vervolgens op de fotografie. Hij deed bruidsre portages, studio- en reclamewerk en begon ook te filmen. Eerst 'op super-8'later wist hij twee 16-mil- limetercamera's (afdankertjes van de NOS) op de kop te tikken. De Groene maakte bedrijfsfilms en een paar films over zijn woon plaats. De eerste, Wemeldinge in Beeld, da teert van eind jaren zeventig en trok destijds zeker zeshonderd man naar het plaatselijke dorps huis. Dorpsfilm nummer twee was Veldgewas, opgenomen in de jaren tachtig. Die film bleef een aantal jaren op de plank liggen. „Want het is met een dorpsfilm net als met kaas, hij moet een beet je belegen zijn. Als je iets actueels wilt zien, kun je beter naar het Journaal kijken." Niet heel lang daarna maakte De Groene zijn der de dorpsfilm: Kant noch wal, ook 'Ik denk dat het de laatste keer wordt, dat die films worden gedraaid' al weer zo'n film met een hoog ach-weet-je-nogwel-gehalte. Al die films waren goed voor een vol dorpshuis. Veldgewas werd be keken door zo'n twaalfhonderd be zoekers. „En dat is toch wat, voor een klein dorp als Wemeldinge.'f februari trouwpakken maand met kans op GRATIS trouwpak van westen mannenmode ÏSSJSKKfif zaamslag 0115 -436 100 doe mee en win je gratis trouwpak vanwesten.com/gratistrouwpak nieuwe collecties 2008

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 46