Eerbetoon aan koning van de reggae wtiHiiur Blof in top tien van culturele ranglijsten Tweede editie van Zing Zeeuws Bob Marley's Reggae Night in Ledeltheater Oostburg. Zeeuwse Popprijs voor Marsha en band in gitarist Vandenberg Heineken Music Hall Toptien van sterke culturle merken bij jongeren heel anders. Vier bands in vijfde ronde 2ndlnfluenz ff s IBVIII 8 8* 1 6 I Woensdag 20 februari 2008 PZC door René de Dreu OOSTBURG - Bob Marley heeft met zijn muziek en teksten iets toege voegd aan de rock en de popmu ziek. Ook al was hij dan niet de uit vinder van de 'reggae', hij wist de ze uit Jamaica afkomstige muziek stijl een wereldwijd publiek te be zorgen. Met zijn dood, op 36-jarige leeftijd in 1981, is dit genre niet ver dwenen. De naam Bob Marley en 'zijn' reggae duiken nog regelmatig op als het om de grote rockarties ten gaat. Marley heeft zo'n impo sant oeuvre met de nodige klassie kers nagelaten dat hij daarmee een geweldige status heeft verworven. De omvang daarvan is bijna Che Guevara-achtige te noemen. De 40-jarige Amsterdammer Cyril van Schooten is grootgebracht met die muziek en hij is nog steeds een groot bewonderaar. Van hem kwam dan ook het initiatief om, precies 25 jaar na het overlijden van Marley, een muzikaal eerbe toon op touw te zetten. Hij verenigde enkele muzikanten die allemaal één ding gemeen hebbben: de liefde voor de muziek van Bob Marley. Daarmee was de band Tribute 2 Bob Marley een feit. Het bleef niet bij dat ene optreden op 11 mei 2006 in de Melkweg in Amsterdam. Wat volgde, waren: festivaloptredens, een tournee in Afrika en een theatertoer langs Ne derlandse zalen. Zeeland kan zater dag in het Ledeltheater in Oost burg kennismaken met Bob Mar ley's Reggae Night. Cyril van Schooten heeft in front man Junior een zanger gevonden die, uiteraard met dreadlocks, ook qua stem, uiterlijk en uitstraling di rect aan Marley doet denken. „Ik hoorde hem een Marley num mer zingen en kreeg daarbij het zelfde warme gevoel als bij het ori gineel. Hij is iemand die aanvoelt wat de betekenis van de muziek is", vertelt Van Schooten. Voor alle bandleden is de Tribute 2 Bob Marley een buitenkans om zich, naast hun eigen muzikale car Zanger Junior doet in stem, uiterlijk en uitstraling direct aan Bob Marley denken. foto llja Meefout rières, ook met deze muziek bezig te houden. Dat geldt zeker voor zangeres Shirma Rouse. Ze richt zich op jazz aan het Rotterdams conservatorium. Daarnaast doet zij bijvoorbeeld ook backing vocals bij Anouk. „Bob Marley zit zo ont zettend in mijn muzikale opvoe ding. Ik kom van Sint-Eustatius en daar hoorde je de reggae overal. Het waren de backing vocals op die platen die me enorm stimuleer den ook te gaan zingen." De kracht van Marleys muziek zit, volgens haar, vooral in de tijdloze teksten. „Ze appelleren aan allerlei gevoelens, versterken een soort zelfbewustzijn en dwingen je met anderen rekening te houden", zegt de zangeres. Die teksten zijn een andere kant van Marley's invloed. De reggae be vat een boodschap. Cyril daarover: „Hij sprak een taal die als een mo kerslag aankwam bij de kansar men en onderdrukten. Het Get Up Stand Up voedde het zelfbewust zijn en gaf een stem aan de gevoe lens van achterstelling en onrecht. Misschien richtte hij zich tot de be woners van de sloppenwijk Trenchtown, waar hij zelf vandaan kwam, maar het klonk allemaal universeel." Het gelegenheidsproject van Cyril van Schooten is dan ook meer dan alleen een muzikaal eerbetoon. Tij dens de eerste toer in Afrika gaven de bandleden workshops aan kansarme kinderen in de towns hips en ghetto's. Shirma memo reert: „Dat was een bijzondere er varing. Zoveel kinderen die je met muziek gelukkig kan maken, maar ook zoveel kinderen met bijzonde re talenten. Het is schrijnend om vervolgens al je spullen weer in te pakken en te vertrekken. Vandaar dat we de volgende keer niet met lege handen willen aankomen", 'De teksten gaven een stem aan de gevoelens van achterstelling en onrecht' neemt ze zich stellig voor. Cyril van Schooten heeft op grond van deze ervaringen het Instru- ments4Africa project bedacht. „We vragen de bezoekers van onze theaterconcerten om instrumen ten, die nu nutteloos ergens in een kelder of op een zolder liggen, mee te nemen naar het optreden. We zamelen ze in en brengen die instrumenten in mei naar Afrika. Vervolgens beginnen we aan een toer door Tanzania. In samenwer king met de plaatselijke organisa ties combineren we de concerten met workshops." Volgens hem krij gen de muziek van Marley en de boodschap die daarin zit verpakt op die manier een extra dimensie. „Het is mooi dat het zo werkt, ook dat is de kracht van die muziek. Want waar je ook speelt, in Johan nesburg of Oostburg, iedereen her kent de muziek en dat alleen al zorgt voor een gevoel van saamho righeid." Tribute2BobMarley, zaterdag 23 fe- bruari, Oostburg, Ledeltheater, 20.15 uur. AMSTERDAM - Popgroep BI of staat op de negende plaats in de top tien van de sterkste culturele mer ken. De complete top-ioo van cul turele merken wordt aangevoerd door Herman Finkers. De ranglijst is opgesteld op basis van een on derzoek door Hendrik Beerda Brand Consultancy Amsterdam. Opvallende nieuwkomer in de cul turele top-ioo is het Anne Frank Huis. In vergelijking met de me ting van 2006 is deze organisatie uit het niets nu op de zesde plaats gekomen. „Kennelijk heeft de dis cussie rond het kappen van de kas tanjeboom het sluimerende merk veel goed gedaan", zegt merkadvi- seur Hendrik Beerda. Marco Borsato was in 2006 nog de koploper in dit onderzoek, nu staat hij op de vijfde plaats. Opvallend is dat de dansgezel schappen zich positief ontwikke len. Het Nationaal Ballet, het Ne derlands Dans Theater en Scapino Ballet maken alle drie een sprong in merkkracht. Met Theater De Ap pel staat nu ook een toneelgroep in de selectie van sterke cultuur- merken. Voor het onderzoek zijn sinds 2006 ruim 15.000 mensen ondervraagd. In twee fasen is de informatie verzameld. Eerst is de spontane bekendheid van alle cul turele merken onderzocht. Daarna is voor de honderd bekendste mer ken navraag gedaan naar kracht, persoonlijkheid en presentatie. Uit analyse van de onderzoeksge gevens blijkt dat de ranglijst voor jongeren er heel anders uitziet. Voor hen is Ilse de Lange favoriet. Acda en de Munnik en Blof volgen op de tweede en derde plaats. VLISSINGEN - Gitarist Adrian Van denberg krijgt 22 maart in het Ar senaaltheater in Vlissingen de Ed dy Christiani Award uitgereikt. De onderscheiding, die voor de derde keer wordt toegekend, is een initia tief van Poppuntzeeland. Vandenberg krijgt de award vanwe ge zijn verdiensten in de interna tionale muziekwereld. Hij is onder meer bekend van de bands Van denberg en Whitesnake. AMSTERDAM - De Zeeuwse sin ger-songwriter Marsha staat vrij dag en zaterdag met haar band in de Heineken Music Hall in Amster dam. Op verzoek van Wolter Kroes is zij daar special guest tij dens de twee uitverkochte optre dens van deze populaire Neder landse zanger. Als afterparty geeft Marsha met haar band zondag om 15 uur een optreden in strandpavil joen 7 Golven in Domburg. OVEZANDE - Vier bands doen mee aan de vijfde voorronde van het podiumproject 2ndlnfluenz van de Jongeraad Borselen in De Klomp in Ovezande. Buzzsaw, The Artemis, Scarabee en Doden- walz zijn de jonge, beginnende bands die vrijdag optreden in de voorronde. The Hollow Men uit Goes staat als special act op het programma. De optredens in De Klomp beginnen om 20.00 uur. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Stichting De Zeeuw se Taele houdt op 15 november in Heinkenszand het tweede Zing Zeeuws-festival. Een talentenjacht voor muzikanten en liedjesschrij vers. De eerste editie, in 2006, ken de achttien deelnemers en leverde succesvolle teksten en muziek op. Ook nu worden tekst- en liedjes schrijvers, zangers en bandjes uit genodigd mee te doen. Hun bijdra ge moet uiteraard wel in een van de Zeeuws dialecten zijn. Er zijn drie categorieën: alleen tekstschrijvers, waarbij de organisa tie een liedjesmaker zoekt die een melodie maakt op deze tekst; lied jesschrijvers, bands en zangers die een aangeleverde tekst en muziek uitvoeren; uitvoerenden die eigen tekst en muziek brengen. Organisa tor Joop van den Bremen hoopt dat ook jongeren zich aanmelden: tekst- en liedjesschrijvers vóór 1 mei; uitvoerenden vóór 1 septem ber, dialectzang@xs4all.nl, of post bus 49, 4330 AA, Middelburg. www.zingzeeuws.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 16