Afscheid Fidel Castro 4 1 4 T F" r1 m _L 1 0 Woensdag 20 februari 2008 PZC Fidel Castro (81stapt na 49 jaar op als de onbetwiste leider van Cuba. Het debat over een eiland zonder El Comandante kan beginnen, al zal de langstzittende regeringsleider ter wereld achter de schermen nog genoeg invloed behouden. door Carel Coseling foto Hollandse Hoogte Het Cubaanse parle ment kiest dit weekeinde een nieuwe staatsraad, het feitelijke be stuur van het ei land, inclusief de voorzitter: de pre sident. Voor het eerst sinds 1959 kan Fidel Castro niet gekozen wor den. Hij meldde gisteren in een door de staatspers verspreide brief dat hij geen nieuwe ambtstermijn zal accepteren. Het afscheid van de met zijn ge zondheid kwakkelende commu nist werd door de Amerikaanse president Bush direct met gejuich begroet. „Dit zou het begin van de overgang naar democratie moeten betekenen. Dit moet leiden tot vrije en eerlijke verkiezingen." Het afscheid van Castro zal weini gen verrassen. Hij gaf tot twee keer toe, op 17 en 27 december vorig jaar, openlijk te kennen een stap te rug te willen doen. „Ik hang niet aan macht", zei hij toen en erkende dat hij dat in zijn jongere jaren wel deed, mede door een gebrek aan realiteitszin. „In die tijd ontwikkelde ik mij tot uto pisch socialist, gelovend dat ik wist wat gedaan moest worden. Het le ven heeft mij tot inkeer gebracht." Fidel leidde in 1959 de communisti sche revolutie op Cuba en was sindsdien de onbetwiste leider. In een brief aan het parlement van 27 december roemde hij nog de een heid van volk, partij en staat. Hij noemde die 'essentieel' om Cuba vooruit te helpen. Tegelijkertijd he kelde Castro de bureaucratie en het egoïsme van sommigen die ten koste van alles proberen te overle ven. Castro waarschuwde voor een contrarevolutie die hij als 'een ramp' omschreef En hij sprak zijn onvoorwaardelijke steun uit voor broer Raül. Het was diezelfde Raül (76) die in augustus 2006 'tijdelijk' de macht overnam van Fidel nadat deze een zware maagdarmoperatie moest ondergaan die hem op het randje van de dood bracht. Sindsdien was Fidel nog sporadisch te zien mid dels tv-beelden uit het ziekenhuis en te lezen via ingezonden stuk ken in het partijblad Granma. In zijn brief van 27 december gaf Fi del feitelijk al de marsroute voor Cuba aan na zijn vertrek. Raül is de door hem aangewezen opvol ger, al heeft die zich nooit over zijn ambities uitgelaten. Raül dient vol gens zijn broer ook van iedereen steun te krijgen. En de machtsover dracht moet niet worden mis bruikt om te proberen het commu nistische regime omver te werpen, hoe slecht dat ook mag functione ren. Fidels kritiek op de gang van zaken op Cuba was nieuw. Feitelijk sloot President Bush: 'Dit afscheid moet leiden tot vrije en eerlijke verkiezingen' hij aan bij de lijn-Raül. Die heeft in anderhalfjaar al uitgehaald naar de bureaucraten die er onder meer niet in slaagden de boeren op tijd te betalen. Raül pleitte ook voor een open debat over de economi sche en sociale problemen, repte over meer democratie en stelde een dialoog voor met de VS. Dat land hanteert al sinds begin jaren '60 een embargo. Hoe problema tisch de situatie in Cuba is, bleek uit een rapport van minister Jose Rodriguez (Economische Zaken) gericht aan het parlement. Er werd weliswaar een groei van 7,5 pro cent bereikt maar verder waren er 13 augustus 1926 Fidel Alejandro Castro Ruz wordt geboren in Biran. 1945-1950 Hij volgt een rechtenstudie aan de universi teit van Havana. 1950-1952 Fidel Castro werkt opeen klein advo catenkantoor. 26 juli 1953 Castro onderneemt een gewapende aanval op de Moncada-kazerne in de provin cie Oriente. Fidel Castro wordt gevangen genomen. Hij krijgt vijftien jaar cel en spreekt de historische woorden 'La historia me absolvera' (de geschiedenis zal me vrijspreken). 1952 Staatsgreep in Cuba door Fulgencio Batista. Mei 1955 Na een generaal pardon komt Castro vrij. Hij gaat in ballingschap in Mexico en de Verenigde Staten. - 2 december 1956 De Revolutionaire Beweging valt onder leiding van Castro vanuit Mexico Cuba binnen. De overleven den van deze mislukte revolutiepo ging trekken zich terug in de bergen. Ze beginnen een guerrilla-oorlog tegen het Batista-bewind. 1 januari 1959 Batista vlucht uit Cuba. Castro wordt premier. 1920 1930 1940 1960 Amerika stelt een 1 ste handelsembargo in. 3 januari 1961 De VS verbreken de diplomatieke betrekkingen met Cuba. 17 april 1961 Inval Cubaanse ballingen (met Amerikaanse steun) in de Varkensbaai. De aanval mislukt. 1950 Oktober 1962 Cubacrisis. Dew*. balanceert op der van de afgrond als* Russen kernraketti op Cuba installerei 8 oktober 1967 Che Guevara, de strijdmakker van Castro, wordt gedood in Bolivia. 12 juli 1972 Cuba wordt lit Comecon, de mische organi communistisc dingswaren en olie, waren er pro blemen bij de import en was er ge brek aan valuta. Voor 2008 kondigde Rodriguez een algemene kostenreductie aan, energiebesparing, verhoging van de landbouwproductie om de im port terug te dringen, betere plan ning en gerichte investeringspro gramma's voor de landbouw, in dustrie en woningbouw. Het nieuwe beleid heeft de instem ming van Raül. Het is duidelijk ge richt op de noden van Cubanen en kan helpen om ontevredenen er van te weerhouden het vertrek van Fidel aan te grijpen voor een con trarevolutie. Toch is het 'een pure gok' of het te rugtreden betekent dat Cuba zijn 'stalinistische dictatuur' verliest. Dat zegt oud-Kamerlid Erik Jur- gens die vorig jaar op Cuba was namens de Raad van Europa. De autoriteiten dreigden Jurgens toen het land uit te zetten als hij contac ten bleef houden met de oppositie. Die heeft volgens Jurgens al een grondwet klaarliggen voor het ge val er echt een einde komt aan de dictatuur. Of Fidel en Raül straks echte veran deringen toelaten, is zeer de vraag, aldus de oud-hoogleraar recht van het parlementair stelsel. „Fidel zal achter de schermen de touwtjes in handen willen houden." De VS nemen, ondanks de blijd schap, voorlopig een afwachtende houding aan. Indien op Cuba de bakens langzaam worden verzet zal dat de VS alleen maar goed uit komen. Zeker als dat meer wel vaart betekent en ook minder macht voor de communistische partij. Met China valt inmiddels ook prima zaken te doen en dat is toevallig het grote voorbeeld van Raül Castro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 10