EU oneens over erkennen Kosovo Iraniërs: relatie met Nederland herzien Hartziekten eisen in EU miljoenen levens lol 8JS S jl llll |11|p§ l^li J Kopstuk maffia Italië opgepakt Nederland bekijkt situatie nog, andere landen mordicus tegen. Invallen wegens belastingontduiking Toeristen logen tegen politie Nieuw-Zeeland Massale jacht Franse politie op daders rellen Belgische arts verkocht alcohol als medicijn Parlementariërs zijn 'beledigingen' islam door media beu. fpp w p m ig PZC Dinsdag 19 februari 2008 7 BRUSSEL - De EU-landen zijn ver deeld over Kosovo. Frankrijk, Groot-Brittannië, Duitsland, Italië en Oostenrijk lieten gisteren we ten Kosovo nog deze week te zul len erkennen. Maar Spanje, Slowa kije, Griekenland, Roemenië en Cyprus kondigden aan dat zeker niet te zullen doen. Spanje en Roe menië noemden de Kosovaarse on afhankelijkheid 'illegaal'. Bij het DEN HAAG - In Europa komen jaar lijks 4,3 miljoen mensen om door van hart- en vaatziekten. In de lan den van de Europese Unie sterven elk jaar twee miljoen mensen aan deze aandoening. Dat meldt het Europese Hartnet- werk (EHN). De kosten van hart en vaatziekten bedragen voor de EU-economie 192 miljard euro per jaar. Ruim de helft (57 procent) daarvan betreft directe zorgkosten, een vijfde (21 procent) kosten door verlies aan productiviteit en 22 pro cent kosten voor informele zorg, als mantelzorg. Voor de aandoening is 129,1 mil jard beschikbaar. De EHN-cijfers (uit 2006) laten grote verschillen tussen de lidstaten zien. Roemenië geeft per persoon 34 euro per jaar uit aan de gezondheidszorg voor mensen met hart- en vaatziekten. In Duitsland is dat 413 euro en in Nederland 271 euro per persoon. eerstgenoemde land speelt de angst voor een soortgelijke kwes tie in Baskenland een rol. Ook de VS gingen gisteren tot er kenning over. Nederland wacht nog af Minister van Buitenlandse Zaken Verhagen zei in Brussel eerst de nieuwe grondwet van Kos ovo, die nog door het parlement aanvaard moet worden, te willen bestuderen en te willen afwachten of de situatie tussen Kosovo en Ser vië normaal blijft. De EU-ministers spraken af dat de lidstaten zelf moet weten of het Kosovo erkent op basis van de ei- EHN, de koepel van hart- en vaat- organisaties, roept de Europese Commissie op een strategie te ont wikkelen om de aandoening te voorkomen. „In veel landen ge beurt weinig op het gebied van preventie", zegt directeur Hans Stam van de Nederlandse Hart stichting. Volgens Stam zijn alleen in Nederland, Groot-Brittannië, Zweden en Ierland invloedrijke or ganisaties die op het gevaar van hart- en vaatziekten wijzen. De Ne derlandse Hartstichting zal er bij de Nederlandse regering op aan dringen de ontwikkeling van een Europese strategie te steunen. De aandoening is de belangrijkste doodsoorzaak van vrouwen in Eu ropa. In de meeste landen, uitge zonderd Spanje, Frankrijk en Ne derland, zijn hart- en vaatziekten ook de belangrijkste doodsoorzaak bij mannen. In Nederland sterven meer mannen aan kanker. gen wetten. „De EU erkent geen landen", zei Verhagen. De minis ters zijn het er wel over eens dat Kosovo economisch en bestuurlijk geholpen nodig heeft. Ze bevestig den dan ook het sturen van een EU-missie van tweeduizend men sen, die het Kosovaarse bestuursap paraat, de politie en justitie moe ten helpen opbouwen. Daarvoor is W* Minister Verhagen wil eerst de nieuwe grondwet van Kosovo be studeren en afwachten of de si tuatie tussen Kosovo en Servië normaal blijft. FRANKFURT - Met invallen in Mün- chen is de Duitse fiscale opspo ringsdienst gisteren gestart met een landelijk onderzoek naar grootschalige belastingontduiking. Ook zouden invallen gedaan zijn in Hamburg, Frankfurt en Ulm, maar daarover is niets bekendge maakt. Honderden Duitse topma nagers worden ervan verdacht de fiscus te hebben getild door geld naar het buitenland te sluizen. WELLINGTON - Drie Nederlandse toeristen zijn gisteren in Nieuw- Zeeland in staat van beschuldiging gesteld, omdat ze hebben gelogen tegen de politie. Het trio had ver klaard slachtoffer te zijn geweest van een gewapende overval op hun camper. Volgens de politie is dat onzin. De drie hadden gezegd dat er digitale camera's, laptops en contanten waren buitgemaakt. tot en met 2010 ruim één miljard euro uitgetrokken. Verwacht wordt dat binnen enkele weken zo'n twintig EU-landen Ko sovo zullen hebben erkend. Ook Zweden, België, Bulgarije, Ierland, Finland, Slovenië, Tsjechië en Po len zouden op het punt staan tot erkenning over te gaan. Een deel wil eerst de ontwikkelin gen 'op de grond' in Kosovo af wachten. Het gaat daarbij om de bescherming van de rechten van de Servische minderheid, het uit blijven van geweld tegen die Ser viërs en hun culturele en religieu- VILLIERS-LE-BEL - De Franse politie heeft gisteren voor zonsopgang ruim dertig personen gearresteerd in Villiers-le-Bel en aangrenzende Parijse voorsteden. De operatie, waaraan duizend mensen meede den, was gericht tegen relschop pers van vorig jaar november. Toen kwamen twee tieners om toen ze inreden op een politiewa gen. Dat leidde tot rellen, waarbij bijna 120 agenten gewond raakten. BRUSSEL - De Belgische internist die in Nederland en België is ge schorst, heeft flesjes met alcohol en water als medicijn verkocht aan zijn patiënten. Dat meldde giste ren de krant De Standaard. De man werkte mee aan alternatieve kankerbehandelingen in het Inte graal Medisch Centrum Maria Magdalena in Roosendaal en werk te als internist in Kortrijk (B). ze centra, en de goedkeuring door het Kosovaarse parlement van de nieuwe grondwet van het land. Pas als daar meer duidelijkheid over bestaat, zal ook Nederland een besluit nemen, zei Verhagen. Dat moet gebeuren in de Konink rijksministerraad. Die raad komt pas volgende week vrijdag Jijjeen, maar Verhagen liet doorscheme ren dat het beoordelen van de si tuatie ook wel een paar weken lan ger zou kunnen duren. pagina 10: injectie voor separatisten pagina 27: Kosovaren in Zeeland zien toekomst rooskleurig tegemoet TEHERAN - Iraanse parlementariërs hebben er gisteren bij president Mahmoud Ahmadinejad op aange drongen de diplomatieke en econo mische banden met Nederland en Denemarken te herzien. In een verklaring stelden de volksverte genwoordigers dat Nederlandse en Deense media recent islamitische heiligheden beledigden en er een vertekend beeld van hebben gege ven. De verklaring is uitgezonden op de Iraanse staatsradio. Volgens de tekst zijn 'de beledigingen' aan het adres van de islam geuit onder in vloed van 'aanmatigende zionis ten'. De verklaring is niet bindend voor de president. Eind vorige week vroeg de Iraanse regering minister Hirsch Ballin (CDA, Justitie) de Koranfilm van Geert Wilders en beledigingen van de Koran te verbieden. De Iraanse minister van Justitie, Gho- lam-Hossein Elham, stelde dat de rechten van de moslims in de hele wereld worden geschonden als de godslasterlijke film verschijnt. Minister Verhagen (CDA, Buiten landse Zaken) reageerde hier giste ren op door te zeggen dat Iran 'wat makkelijker' denkt over de vrijheid van pers, de vrijheid van meningsuiting en de vrijheid van godsdienst. ROME - De Italiaanse politie heeft gisteravond een kopstuk opgepakt van de 'Ndrangheta', de maffia van de zuidelijke regio Calabrië. De 57-jarige Pasqualle Condello stond op een lijst met dertig meest- gezochte maffiosi en was al jaren voortvluchtig. Hij was in 1989 tot levenslang veroordeeld voor moord en werd sindsdien be schouwd als de belangrijkste maf fiabaas in Calabrië. In de afgelo pen maanden zijn meerdere kop stukken van maffiaclans in Italië gearresteerd. ISTANBUL - Een skiër als tegenligger, dat zien stad. Zware sneeuwval leidt in grote delen van in en rond de Griekse hoofdstad gingen dicht, trambestuurders in Istanbul niet dagelijks. Toch Turkije en in het zuiden van Griekenland tot chao- Ook in Turkije kwam het transport op tal van ontmoetten deze uiteenlopende weggebruikers tische taferelen en overlast. In Athene reden plaatsen in het land vrijwel tot stilstand en sloten elkaar gisteren op het Taksim-plein in de Turkse trams en bussen gisteren niet meer. Alle scholen honderden scholen. fotoTolga Bozoglua/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 7