NVM wil boete op ontbreken energielabel huizen Vaccin blauwtong komt voor veel koeien te laat 'Plan Marokko ongewenst' Rollator krijgt TomTom' 'Homoseksualiteit is nog altijd niet geaccepteerd' Veel woningeigenaren zouden verplicht certificaat negeren. Snel alternatief voor file Bedrijf slaagt er niet in tijdig genoeg entstof te produceren. Marokkanen in Nederland tegen het aanhalen van banden. PZC Dinsdag 19 februari 2008 5 DEN HAAG - De Nederlandse Vere niging van Makelaars (NVM) pleit voor een boete op het verkopen van een huis zonder energielabel. Volgens de NVM is dat noodzake lijk, omdat veel woningeigenaren het verplichte certificaat negeren. Het energielabel, dat aangeeft of een pand goed of slecht is geïso leerd, is sinds 1 januari verplicht bij de verkoop van een huis dat da teert van vóór 1998. Een groene A betekent zeer goed, de rode G houdt in dat een huis van alle kan ten tocht en kiert. De NVM zegt het energielabel te steunen, maar merkt dat de invoering stroef ver loopt. Eigenaren zouden het nut ervan niet inzien, of ze vinden de circa tweehonderd euro voor de keuring te hoog. Zo'n twintigdui zend koopwoningen beschikken nu over het verplichte energiela bel. Dat is een fractie van de naar schatting 150.000 huizen die op dit moment in de verkoop staan. SenterNovem, het overheidsinsti tuut voor duurzaamheid dat de wet uitvoert, deelt de kritiek niet. Uit cijfers van SenterNovem blijkt dat in januari 10.651 energielabels zijn uitgereikt. Dat zijn er bijna evenveel als het aantal verkochte huizen dat een label moet hebben. Het energielabel komt juist 'goed uit de startblokken', aldus het insti tuut. Volgens de NVM zeggen die cijfers weinig, omdat ze niet aange- 'Het zou mooi zijn als de markt het zelf oppakt, maar het blijkt dat dat niet werkt' ven of de verkochte huizen ook daadwerkelijk een energielabel hadden. De labels kunnen ook zijn aangevraagd door mensen die in hun huis blijven wonen. Daar naast hoort de NVM van make laars dat woningeigenaren het cer tificaat sporadisch aanvragen. Met name op een krappe huizenmarkt zou de animo laag zijn. Dat wordt volgens de vereniging in de hand gewerkt doordat er geen straf op staat als huiseigenaren het ver plichte energielabel niet aanvra gen. „Het is te vrijblijvend", con cludeert de NVM-woordvoerder. „Wij zijn niet voor boetes en het zou mooi zijn als de markt het zelf oppakt, maar het blijkt dat dat niet werkt." De Vereniging Eigen Huis vindt een sanctie voor labelweige- raars 'niet de goede weg'. „Je moet mensen enthousiast maken voor het energiezuinig maken van een woning", aldus een woordvoerder. „Dat is veel effectiever." DORDRECHT - Connexxion heeft hoge verwachtingen van de nieuwe fast ferry-dienst tussen Dordrecht en Rotterdam. Een draagvleugelboot vaart tijdens de ochtendspits in 25 minuten van het ene naar het andere stadscentrum. Met de auto kost dat zeker een uur. De snelle boot is een goed alternatief voor file of overvolle trein. De dienst krijgt twee maanden de tijd om zijn nut te bewijzen. foto Erik van 't Woud/ANP HORST - Het nieuwe vaccin tegen blauwtong komt voor veel koeien en schapen in het zuiden van Ne derland waarschijnlijk veel te laat. Producent Intervet in Boxmeer slaagt er niet in om voor de zo mer, als het virus zich verspreidt, alle benodigde zes miljoen vaccins te kunnen leveren. Het ministerie van Landbouw, dat de bestelling bij Intervet plaatste, heeft in overleg met betrokken par tijen bepaald dat eerst runderen en schapen in de noordelijke pro vincies worden geënt. Daar zijn vo rig jaar aanzienlijk minder dieren geïnfecteerd door de knut, het beestje dat de ziekte overbrengt. Dieren die wel zijn geïnfecteerd, zoals in het zuiden, maken vaak antistoffen aan tegen het virus en zijn nu iets minder vatbaar. Ze krij gen daarom geen prioriteit bij de vaccinaties. Intervet zegt op 1 mei de eerste miljoen entingen te kun nen leveren, een maand later het tweede miljoen en de resterende vier miljoen tegen augustus. Voor de boeren die de laatste krijgen, kan het dan al te laat zijn na een aantal warme zomermaanden, waarin het virus zich zal hebben verspreid. Door de besmettingen van vorig jaar lijden vooral Noord-Brabantse en Limburgse rundveehouders nog steeds veel schade. „Veel van mijn koeien hebben al weer een bloedneus, een van de kenmerken van de ziekte", zegt Cees Gom- mers uit het Limburgse Ysselsteyn. Vorig jaar verloor hij 16 van zijn 120 koeien. Veel overgebleven die ren geven sindsdien tot 40 procent minder melk. DEN HAAG - Als twee jongens op het schoolplein met elkaar zoenen is dat vies, maar als twee meisjes dat doen is het minder erg. Leerlin gen die homo zijn, kunnen dat in de klas beter voor zich houden. Als je met hen omgaat, denken an deren dat jij ook homo bent. Dat zijn enkele 'voorzichtige con clusies' uit een gisteren gepresen teerd onderzoek over homosek sualiteitsbeleving onder leerlingen door Rutgers Nisso Groep in opdracht van onderwijsadviesbu- reau Empowerment Lifestyle Ser vices. De onderzoekers spreken van voor zichtige conclusies, omdat het onderzoek is uitgevoerd op slechts twee scholen buiten de Randstad. De onderzoekers wilden eigenlijk vaststellen in hoeverre de mening van docenten en leerlingen zou veranderen wanneer scholen een actief beleid voeren tegen homo discriminatie. Maar dat laatste mislukte omdat te weinig scholen wilden meewer ken en omdat ook maatschappelij ke veranderingen van invloed zijn op het denken over homoseksuali teit. Wat overblijft is een aardig inkijk je in het denken over homo's on der een bepaalde groep vijftienjari ge leerlingen. Tachtig procent van de kinderen kent geen homo's, maar een kwart zou wel vriend schap met hen kunnen sluiten. Wel zou zeventig procent die per soon duidelijk maken dat hij of zij van hen af moest blijven. Een kamer delen op werkweek vindt de helft geen goed idee. Ie mand uitschelden voor 'homo', 'flikker' of 'mietje' kan eigenlijk niet, stelt vijftig procent, maar leer lingen geven aan het wel te doen. „Veel antwoorden van leerlingen zijn ingegeven door het feit dat ze per se niet willen afwijken van an deren," aldus Peter Dankmeijer, één van de onderzoekers en direc teur van Empowerment. UTRECHT - De Marokkaanse rege ring slaat de plank mis met haar plan om de band met de Marok kaanse gemeenschap in het buiten land aan te halen. Het Samenwerkingsverband van Marokkanen in Nederland (SMN) vindt het voorstel „ongewenst en niet meer van deze tijd". Vorige week maakte de Marok kaanse minister Mohammed Ameur bekend dat zijn land de Arabische taal en cultuur wil be vorderen onder mensen met een Marokkaanse achtergrond die bui ten het land wonen. Volgens hem behoren zij tot de zeventiende pro vincie van Marokko. Minister Ameur heeft de Marokkaanse ge meenschap in het buitenland in zijn portefeuille. Volgens het sa menwerkingsverband is „de inte gratie en de emancipatie van de Marokkaanse gemeenschap in Ne derland niet gebaat bij welke in vloed dan ook van de Marokkaan se overheid. Wij staan voor een oriëntatie op Nederland". Het SMN vindt dat Marokkaanse Nederlanders zelf moeten uitma ken hoe zij de eigen taal willen or ganiseren. Bovendien zijn de mees ten van hen Berbers en niet Ara bisch. Zij willen deze taal niet op gelegd krijgen. Eind vorige week liet het kabinet al weten ophelde ring van Marokko te willen over het plan van Ameur. Vorige week ontstond er eveneens beroering na uitspraken van de Turkse premier Erdogan. Hij riep de Turken die in Duitsland wonen op zich niet te veel aan te passen. Hij zei dat het goed is om de Duit se taal te leren, maar „de Turkse taal mag niet achterblijven". ARNHEM - Studenten van de Hoge school Arnhem-Nijmegen (HAN) hebben een 'TomTom' voor rolla- tors ontwikkeld. Zo kunnen bejaar den met geheugenverlies, die in het verzorgingshuis de weg zijn kwijtgeraakt, toch de recreatiezaal, hun kamer of het toilet bereiken. Op de rollator is een laptop ge monteerd met vijf knoppen. Daar op staan symbolen zoals een toilet of een kopje koffie. Als de knop wordt ingedrukt, krijgt de gebrui ker op de laptop pijlen naar de be stemming te zien. Op verschillen de plaatsen in het verzorgingshuis zijn zendertjes opgehangen. Die zenden signalen uit naar de laptop zodat die 'weet' waar de rollator zich bevindt. Henk Oost van de HAN, onder wiens supervisie tien tallen studenten aan de rollator met navigatie hebben gewerkt, denkt dat het apparaat een uit komst kan zijn. De studenten zijn momenteel bezig de laatste hand aan de rollators te leggen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 5