Meer vrouwen in top van ministeries 'Strengere regels kopen op afbetaling' Apotheekvestigingen schieten als paddenstoelen uit de grond 4 j Dinsdag 19 februari 2008 PZC Kabinet wil meer vrouwen aan ambtelijke top krijgen. CDA wil voorkomen dat mensen steeds dieper in de schulden raken. In Zeeland neemt aantal apotheken nauwelijks toe. Gratis weekblad voor Poolse arbeiders Spuitgasten verdacht van brandstichting Moeder van vondeling Leonardo aangehouden Noord-Brabant zieker dan rest van Nederland Vrachtwagenchauffeur komt om bij ongeval 'Vlees ziek dier belandt mogelijk op bord' Twee doden bij schietpartij Rotterdam DEN HAAG - Bijna een op de vijf topambtenaren van ministeries is vrouw. Sinds 2000 is het aantal vróuwen dat een functie bekleedt vanaf directeur, verdubbeld van 9 naar ruim 18 procent. Dat hebben minister Guusje ter Horst (Binnenlandse Zaken) en haar collega Ronald Plasterk (On derwijs), die verantwoordelijk is voor het emancipatiebeleid, giste ren aan de Tweede Kamer geschre ven. CDA, PvdA en Christenunie hebben in hun coalitieakkoord als doel afgesproken dat aan het einde van deze kabinetsperiode in 2011 een kwart van de topambtenaren vrouw is. Eerder deze maand trok een Ka mermeerderheid aan de bel over de inzet van het kabinet om meer vrouwen aan de ambtelijke top te krijgen. Volgens het kenniscen trum E-Quality zijn namelijk sinds vorig jaar alleen maar man nen benoemd tot secretaris-gene raal en zijn nu alle veertien van de ze hoogste ambtenaren van een ministerie man. Volgens een woordvoerder van het ministerie 'ziet het beeld er aanmerkelijk be ter uit' als de groep topambtena ren breder wordt getrokken. Zo be staat de absolute top van directeu ren-, inspecteuren- en secretaris sen-generaal uit ongeveer zestig personen, van wie 37 procent vrouw. Maar in het coalitieak koord is afgesproken dat naar een nog bredere groep wordt gekeken, al vanaf de functie van directeur. DEN HAAG - Het CDA vraagt om strengere regels voor het kopen op afbetaling. Volgens de grootste re geringspartij is ook een onderzoek nodig om de „werkelijke omvang van de problematiek" in kaart te brengen van mensen die steeds dieper in de schulden kunnen ko men door „een opeenstapeling van aankopen op afbetaling". Dat heeft Tweede Kamerlid Elly Blanksma van het CDA gisteren in schriftelijke vragen voorgelegd aan minister Bos van Financiën en staatssecretaris Aboutaleb van So ciale Zaken. Volgens Blanksma bleek uit het tv-programma Zembla afgelopen weekeinde dat mensen die kopen op afbetaling nu geen enkele infor matie krijgen over de rente en risi co's die de lening met zich mee brengt. Het CDA maakt zich bo vendien zorgen over de wachtlijs ten die bestaan voor schuldhulp verlening. Volgens Blanksma blijkt de gemiddelde wachttijd bij ge meenten anderhalfjaar te zijn. Een woordvoerster van Aboutaleb stelde dat er al een onderzoek loopt naar schuldhulpverlening. De resultaten hiervan worden de ze zomer of in het najaar ver wacht. Het onderzoek is volgens de zegsvrouw juist ingezet om een beter beeld te krijgen van de hulp verlening en problematiek. Zo is er volgens haar nu nog sprake van 'een diffuus beeld' van de wacht lijsten. Aboutaleb heeft vorig jaar bij de lancering van het beleidsprogram ma van het kabinet wel gesteld dat Kamerlid Elly Blanksma (CDA) reageert op een uitzending van Zembla. Daaruit bleek dat men sen die kopen op afbetaling geen informatie krijgen over risico's. de wachtlijsten moeten verdwij nen. Daarvoor wordt tot en met 2009 circa 60 miljoen euro uitge trokken, bovenop het extra geld dat gemeenten krijgen voor armoe debestrijding. Maar Blanksma maakt zich zorgen, omdat het extra geld voor schuldhulpverle ning wordt gestort in het algeme ne gemeentefonds. „Hoe controle ren we nu dat dit geld niet opgaat aan nieuwe lantaarnpalen en dat de lijsten niet nog verder op lopen?" Utrecht kan de vraag naar schuld hulpverlening niet meer aan. Mo menteel staan circa 350 mensen op de wachtlijst. Gemiddeld duurt het zeven maanden voordat ze ge holpen kunnen worden. Dat heeft de gemeente gisteren laten weten. Utrecht spreekt van een 'enorme' toename in de laatste jaren. Om de wachtlijst zo snel mogelijk weg te werken, steekt de gemeente per direct een half miljoen euro extra in de schuldhulpverlening. ROTTERDAM - Een schietpartij in Rotterdam heeft gisteren aan twee men sen het leven gekost. Het gaat om een 66-jarige Rotterdammer en een 49-jarige Rotterdamse. Getuigen hebben tegenover de politie verklaard dat de man zichzelf door het hoofd heeft geschoten. De vrouw overleed later op de dag. De schietpartij had kort na twee uur plaats aan de Buitenbassin- weg. De politie sluit niet uit dat het incident zijn oorsprong heeft in de rela tionele sfeer. foto Hans Verbeek/ANP DEN HAAG - Nog nooit zijn er zo veel apotheken bijgekomen als af gelopen jaar. In ons land zijn vorig jaar 76 nieuwe vestigingen geo pend. Het totaal aantal bedraagt nu 1893. Ruim de helft van de nieuwe vesti gingen betreft de Randstad. Zee land, Groningen en Friesland tel den de minste. De stichting Farma ceutische Kengetallen (SFK), die de cijfers verzamelde, wijt het laat ste aan de vele apotheekhoudende huisartsen in die provincies. Volgens het SFK werken veel apo theken onder een grote formule of zijn ze opgenomen in ketens. „In het algemeen kun je stellen dat steeds meer apotheken in handen komen van steeds minder eigena ren", vertelt een woordvoerder van SFK. Die trend wordt ver sterkt doordat zorgverzekeraars lie ver geen contracten meer afsluiten met individuele apothekers. „Om mee te kunnen blijven doen in de gezondheidszorg is schaalvergro ting nodig", aldus de woordvoer der. In de Randstad-provincies Utrecht, Noord-Holland en Zuid-Holland speelt nog een an der aspect. Door het grote aantal apotheken, daalt de klandizie per vestiging. Daar komt bij dat nieu we doorgaans het minst profiteren van de groei aan 65-plussers. Aan die groep worden relatief de mees te geneesmiddelen verstrekt. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek bestaat de gemiddel de clientele per apotheek in Gel derland en Overijssel uit ongeveer 1560 bejaarden, terwijl dat er in Zuid-Holland maar 1300 zijn. „Als de trends zich voortzetten zal dat verschil alleen maar groter wor den", verwacht de SFK. Ruim de helft van de nieuwe apotheken is in nieuwbouwwijken gevestigd, of in de directe omgeving van grote bouwplannen. o,WAT Ben ca /-ÉukKsre k0uu>^ TILBURG - Onder de naam Popols- ku ('Op z'n Pools') is deze week het eerste nummer verschenen van een nieuwe gratis krant spe ciaal voor Poolse arbeiders in Ne derland. Het proefnummer ligt sinds gisteren op verschillende plekken waar veel Polen komen. Popolsku verschijnt wekelijks in het Pools en bericht over nieuws uit Nederland, Polen en de rest van de wereld. SLIEDRECHT - De politie heeft drie jongens opgepakt op verdenking van brandstichting. Het gaat om twee jongens van 15 en 16 jaar uit Sliedrecht en een 15-jarige jongen uit Hardinxveld-Giessendam. De Sliedrechtenaren zijn lid van de jeugdbrandweer, meldde de politie gisteren. De drie worden verdacht van branden in loodsen en een brand in een boerderij. SCHIPHOL - De moeder van Leonar do, het achtjarige Chinese jongetje dat bijna twee weken geleden ver laten werd aangetroffen in een trein tussen Leiden en Haarlem, is afgelopen zaterdag op Schiphol ge arresteerd. De 35-jarige vrouw was vrijwillig naar Nederland terugge vlogen. Leonardo's moeder - die in Italië woont - is onder meer aangehouden, omdat zij hier geen vaste woon- of verblijfplaats heeft. DEN BOSCH - De griepepidemie die huishoudt in Nederland, maakt meer slachtoffers in Noord-Bra bant dan in de rest van Nederland. Het is onbekend hoe dat komt. Per 10.000 Nederlanders hebben er momenteel 6,4 griep. Daarmee is er sprake van een 'milde epide mie'. In Brabant is het beeld an ders: daar hebben acht van de 10.000 inwoners griep. WOENSDRECHT - Op de A4 vanuit België naar Bergen op Zoom bij Woensdrecht is gistermiddag ^en vrachtwagenchauffeur om het le ven gekomen toen hij met zijn vrachtwagen in de sloot belandde. Dat heeft de politie gemeld. De man raakte met zijn truck, gela den met containers, door nog on bekende oorzaak van de weg. Hij kwam bekneld te zitten in zijn ca bine en overleed ter plaatse. HILVERSUM - Hoewel vlees van zie ke dieren niet in de voedselketen terecht mag komen, krijgen men sen het mogelijk toch op hun bord. De Voedsel en Waren Autori teit (VWA) erkent dat ze over on voldoende geld en mensen be schikt voor controles. Dat blijkt uit een brief van de VWA, die het Tros-consumentenprogramma Ra dar in handen 1 PETER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 4