PZi Vlissings blowverbod werkt Stichting Arduin koopt villa in Westkapelle Strandje bij Bastion van Veere WALCHEREN 30 en 31 21 32 Gemeente en onderwijs signaleren minder jongeren met een joint. Iets opsteken van Wijnstekers Nieuwe woonlocatie voor verstandelijk gehandicapten. College denkt ook aan autovrij of-luw maken van het stadje. Schizofreen Kolonie lepelaars in Sloegebied wordt bedreigd Dinsdag 19 februari 2008 c iz&t Verbeelding moet spreken in bloemlezing over dementie Tip? redwalch@pzc.nl door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Het blowverbod werkt. Vooral rond Vlissingse basis scholen, waar een jointje roken niet meer mag, heeft de gemeente geen wietzakjes meer gevonden. Dat is voor haar genoeg om voor zichtig te concluderen dat jonge ren zich daar aan het blowverbod houden. Waar geblowd wordt, lig gen wietzakjes op de grond en dat is vooral bij basisschool De Vlieger en de Theo Thijssenschool niet meer het geval, zegt voorlichter Mirjam Jongejan. Op betrappingen had de gemeente sowieso niet gerekend. „Dat lukt niet. Dat wisten we van tevoren. Zodra je in de buurt komt, gooien ze het spul weg en dan kun je nie mand meer verantwoordelijk hou den. Het enige dat we dan nog kunnen doen, is de namen note ren en contact opnemen met hun ouders. Dat gebeurt ook." Het Probleem Interventie Team, waar de gemeente deel van uit maakt, doet dat. Die praat ook met omwonenden en de jongeren zelf „Het probleem pak je pas écht aan als er samenhang is. Dat lukt niet met een blowverbod alleen." Voor de Theo Thijssenschool in Paauwenburg heeft het verbod in elk geval al veel gedaan, zegt direc teur Wim Meulmeester. „Vroeger vonden we 's ochtends vaak wiet zakjes en blikjes bier. Nu al een paar maanden niet meer. De jonge ren zijn weg. Ze zitten in buurt huis de Paraplu, dat nu twee avon den open is. Dat scheelt ook." Ook voor het Scheldemond Colle ge maakt het blowverbod verschil. „Voor zover ik het kan meten, werkt het blowverbod bij ons", zegt directeur Hendrik-Jan Arent- hals. „We merken dat het rustiger is. Niet met wietzakjes, want die Het blowverbod in Vlissingen lijkt te werken. Vooral rond de basisscholen heeft de gemeente de laatste tijd geen wietzakjes meer gevonden. vonden we sowieso niet veel. Nee, we zien minder jongeren op plaat sen waar ze niet thuishoren." Eerst verkozen de jongeren, vol gens Arenthals, vaak het tunneltje vlak voor de school en de parkeer plaats als verzamelpunt. „Dat is nu veel minder. Of dat aan het blow verbod ligt? Ik denk het wel. Daar zijn we blij mee. Niet voor Vlissin gen, want het is nooit goed als een probleem zich verplaatst, maar als school zijn we er wel blij mee." Het gebruik van softdrugs, of het zichtbaar dragen ervan, is ook ver boden binnen een straal van 500 meter van het Oranjeplein in Sou burg, het station aan de Spoor straat en de Paauwenburgweg. Het verbod loopt tot eind dit jaar. VLISSINGEN - Oud-Feyenoorder en oud-internatio nal Ben Wijnstekers geeft twee dagen lang pro fessionele voetbaltrainingen aan kinderen in Vlis singen. Jongens en meisjes tussen de zes en veer tien jaar konden gisteren in het complex van Zee land Sport meemaken hoe het is om op de echte 'Feyenoord-manier' te trainen. Ook vandaag geeft Wijnstekers er les. Voor de echte fanatiekelingen geeft Wijnstekers, die 36 wedstrijden voor het Nederlands elftal speelde, in de zomervakantie een vierdaags voet balkamp. foto Ruben Oreel door Dewi Gigengack WESTKAPELLE - Stichting Arduin, de stichting voor mensen met een verstandelijke beperking, heeft een villa gekocht aan de Prelaat- weg in Westkapelle. Vanaf 1 maart worden daar mensen begeleid in het zelfstandig wonen. Het landhuis, dat een grote tuin met zwembad heeft, hoeft niet ver bouwd te worden. „Tenminste niet onmiddellijk", zegt directeur van Arduin, Piet van den Beemt. „Misschien dat we de kamers in de toekomst iets groter maken." De riante villa heeft zeven slaapka mers en een kantoor, maar gaat be woond worden door vijf mensen. „De capaciteit van de woning is acht personen, maar dat zouden we nooit doen", zegt Van den Beemt. „Wij hanteren altijd een groepsgrootte van vijf" De directeur wil niets zeggen over de verstandelijke beperking van de toekomstige bewoners. Uit nog openstaande vacatures voor de lo catie blijkt dat het gaat om men sen met een bijzondere ondersteu- ningsvraag op het gebied van ge drag. Gastvrouw of -heer en zorg- medewerkers moeten stevig in hun schoenen staan en kunnen omgaan met probleemgedrag. De onder architectuur gebouwde villa staat op een stuk grond van 5770 vierkante meter en ligt gedeel telijk op een heuvel. Hierdoor heeft het een weids uitzicht op on der meer de duinen. De vraagprijs was 980.000 euro. Met deze nieuw ste aanwinst beschikt Arduin over ruim 170 huizen voor verstandelijk gehandicapten. Deze staan vooral op Walcheren en Zuid-Beveland, maar ook in bijvoorbeeld Zierik- zee en Terneuzen. Het gaat om ver schillende soorten woningen, van boerderijen tot appartementen in de stad. De visie van de stichting is dat ver standelijk gehandicapten in 'gewo ne' huizen tussen 'gewone' men sen moeten leven en werken, in plaats van in gesloten instellingen. door Emile Calon VEERE - Binnen anderhalf jaar kan er bij het Bastion in Veere een klein recreatiestrand liggen. Het ge heel of gedeeltelijk autovrij maken van het stadje zelf vraagt meer tijd en overleg. Dit blijkt uit de reactie van het dagelijks bestuur van de gemeente op de toekomstvisie zo als die is opgesteld in samenspraak met bewoners en ondernemers. Wel is voor het college duidelijk dat veel inwoners duidelijk voor stander zijn van het autovrij ma ken van delen van Veere. Een on beperkt autoverkeer, zoals nu, past volgens burgemeester en wethou ders niet bij een monumentenstad in het algemeen en Veere in het bijzonder. Als er echter extra parkeerterrei nen liggen en er een nieuw be taald parkeerregime is ingevoerd, dan moet het volgens het college mogelijk zijn om tussen 2010 en 2013 dat autoverkeer geheel of ge deelte te verbannen. Voor de korte termijn staan ook de vestiging van een nieuwe super markt en woningbouw in Zand dijk op het programma van het da gelijks bestuur. Die wensen scoor den bij het opstellen van de priori teiten voor die toekomstvisie ook hoog. Het college waarschuwt wel dat er procedures gevoerd moeten worden om en de supermarkt en de woningen in Zanddijk te realise ren. Dat geldt ook voor het meer mogelijkheden bieden voor vesti ging of uitbreiding van toeristische verblijfsaccommodatie, horeca en winkels. Het bestemmingsplan moet daarvoor worden aangepast en dat vergt veel tijd. Via een vrij stellingsprocedure is het echter mo gelijk om goede ideeën op dat ter rein wel de ruimte te geven. Zie ook pagina 22 Tip? redactie@pzc.nl Drie jonge vrijgezelle collega's besloten zaterdag het nachtleven van Middelburg onveilig te ma ken. Na wat drankjes in een rus tig café vonden de meiden dat het tijd was voor een dansje. Op de dansvloer van een populai re kroeg werd uiteraard gekeken naar het mannelijk schoon. En andersom. De hele avond had één van hen oogcontact met een jongen langs de kant. Tegen slui tingstijd durfde hij eindelijk op haar af te stappen. „Een vriend van mij vindt jou wel heel leuk", zei hij. „Oh ja?", reageerde ze ver baasd. „Wijs hem eens aan dan?" Zijn antwoord was echter verontrustend: „Nou, eh, ik ben een beetje schizofreen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 47