Met plannen voor Yerseke de boer op Zeeland helpt in Zambia Vrees warmer water in Antwerpse Schelde Fort Ellesdiek kan weer open begin maart Leefmilieugroep: uitvloeisel van bouw kolencentrale. Reimerswaal gaat 'sleuren' aan dorpsontwikkeling. Sportpromotiemarkt in de sporthal van Kapelle Open dag bij drukkerij Prografici in Goes Stichting ZvZ licht nieuwe projecten op landbouwschool toe. Lezing over Helende Reis in Koperen Tuin Begin van de jaarlijkse rozensnoeicurus Lezing in Kapelle over de Malawi-cichliden Verkeershinder en stankoverlast Eerste dag van sportfestijn Borsele 22 Dinsdag 19 februari 2008 PZC B ELLEWOUTSDIJK - Het in december gesloten Fort Ellewoutsdijk kan vanaf t maart weer open. Een be- tonrand die naar beneden dreigde te komen, is verwijderd. „Het is veilig", meldt René Wink van vere niging Natuurmonumenten. „We moeten de rommel nog opruimen en dan kan het Fort open, hoogst waarschijnlijk 1 maart." De verwij derde betonrand, 18 meter lang en 1 meter hoog, maakt deel uit van een voorgevel die ooit tegen de muur aan de binnenzijde van het Fort is gezet. Ankers waarmee de voorgevel aan de muur is beves tigd, bleken doorgeroest. Natuur monumenten laat daar nog des kundigen naar kijken. HEINKENSZAND - In plaats van binnen op de bank hangen, konden kinderen in Heinkenszand gisterenmiddag lekker sporten. In sporthal De Stenge hield Borsele Beweegt een sportinstuif met onder meer springkastelen, hockey, voetbal en sumoworstelen (foto). Het was 't begin van 'sportfestijn Borsele', een week vol activiteiten voor jong en oud. foto Dirk-Jan Cjeltema door Harmen van der Werf ANTWERPEN - De Vlaamse milieu organisatie Bond Beter Leefmilieu (BBL) vraagt aandacht voor opwar ming van het Schelde-water bij de bouw van een nieuwe kolencentra le in het Antwerpse havengebied. De BBL wijst er in een reactie op dat het water in de Schelde en iets verderop de Westerschelde al veel te verduren krijgt aan opgewarmd water van de bestaande bedrijvig heid, met de kerncentrales in Doel als hoofdrolspelers. Het Duitse energiebedrijf E.On is van plan de nieuwe elektriciteits centrale bij Antwerpen te bouwen op het bedrijfsterrein van het even eens Duitse chemieconcern Bayer. De elektriciteitscentrale krijgt een capaciteit van 1100 megawatt, wat behoorlijk veel is. Ter vergelijking: de kerncentrale Borssele levert on geveer de helft. Dat er een stroom- fabriek bij komt in Antwerpen, heeft zowel in België als in Neder land tot protesten geleid. Dat heeft er vooral mee te maken dat het om een kolengestookte centrale gaat. Zo'n bedrijf zou niet passen in deze tijd waarin zoveel aan dacht is voor klimaatverandering, waarin de uitstoot van broeikasgas CO2 een grote rol zou spelen. Net over de Zeeuwse grens, in de Woensdrechtse gemeenteraad, is verontrust gereageerd op het initia tief van E.On. De bedrijvigheid in Antwerpen zorgt al voor vrij veel luchtvervuiling, ook in Nederland. Brabants gedeputeerde Onno Hoes (WD, milieu) heeft inmid dels al extra snuffelpalen toege zegd in Woensdrecht. De Socialis tische Partij en de Brabantse Partij in de Brabantse staten hebben er recent met schriftelijke vragen nog eens extra druk gezet. Zij pleiten voor C02-neutrale kolencentrales en kleinschalige toepassingen van duurzame energie. Volgens E.On-woordvoerder Evert van Wijk wordt de centrale uitgevoerd 'met de best voorhanden technolo gie'. „Zij wordt dus een stuk scho ner dan wat we al hebben." Eén vijfde van de kosten (1,5 miljard eu ro) gaat op aan milieumaatregelen. Zo wordt de fabriek alvast inge richt op de mogelijke afvang van CO2. BW De bouw van een nieuwe kolen- centrale in het Antwerpse haven gebied roept vraagtekens op. In de gemeente Woensdrecht ko men extra snuffelpalen. door Luc Oggel YERSEKE - Niet afwachten, maar zelf actief marktpartijen benade ren. Met die houding wil Reimers waal de ambitieuze toekomstvisie voor Yerseke handen en voeten ge ven. „We gaan er nu echt aan sleu ren", zegt wethouder Hans de Kun- der (CDA). Reimerswaal heeft de komende 15 jaar grootse plannen met Yerseke. Ze rusten op drie pijlers: aquacul- tuur, recreatie en wetenschap. Het accent ligt op de waterkant, met een hotel en kennisboulevard (on derzoeksinstituut Imares, Ooster- scheldemuseum en een bezoekers centrum). Plus: eén herinrichting van het centrum, woningbouw en meer ruimte voor vernieuwende aquacultuurprojecten. Op papier zien de plannen er KAPELLE - In sporthal Het Groene Woud in Kapelle is vrijdag een sportpromotie-avond. Bezoekers kunnen kennis maken met lokale sportverenigingen en sportaanbie- ders. Ze geven informatie over sportmo gelijkheden en bezoekers kunnen soms de sport zelf uitproberen. De sportpromotiemarkt is onderdeel van het 'Kapelse Sportevent' en be gint vrijdagavond om 18.00 uur. GOES - Drukkerij Prografici neemt donderdag haar nieuwe gebouw aan de Albert Plesmanweg 122 in Goes in gebruik. Belangstellenden kunnen op die dag een kijkje ne men achter de schermen van het bedrijf. Prografici presenteert dan ook zijn nieuwe logo en nieuwe huisstijl aan de bezoekers. De open dag begint om 16.00 uur en duurt tot 19.00 uur. door David Duijnmayer GOES - De stichting Zeeland voor Zambia (ZvZ) steunt met finan ciële hulp vanuit kerken al jaren een landbouwschool in het dorp Chipembi, die het moet doen zon der overheidssubsidie. De school combineert het onderwijs daarom met de praktijk: studenten werken voor de school op het land. In de Oosterkerk in Goes vertelde Ary van Liere gisteravond over de acti viteiten van de stichting. ZvZ is begonnen als een particu lier initiatief van Ary van Liere, die begin jaren tachtig op de land- mooi uit. De meeste raadsfracties waren in september positief. Maar uiteindelijk gaat het om de uitvoe ring. Dat is een ander verhaal, be seft De Kunder, tevens voorzitter van de projectgroep. „We hebben marktpartijen nodig die bereid zijn er geld in te steken. Zo'n ken nisboulevard bijvoorbeeld, Imares gaat dat niet betalen, maar wij ook niet. Wij hebben daar geen geld voor. Je zou aan zo'n bezoekers- of congrescentrum appartementen kunnen plakken en de verkoop er van gebruiken om het zaakje te be kostigen. De vraag is wie dat gaat doen." De Kunder heeft het idee dat de vi sie nog een beetje moet doordrin gen. „De tijd is er rijp voor, de vonk moet alleen nog oversprin- Voor Yerseke ligt een ambitieuze toekomstvisie klaar met onder meer een kennisboulevard en ho tel aan het water. Reimerswaal gaat er actief de markt mee op. GOES - Therapeuten Marieke en David Shvarts houden vanavond van 19.30 tot 21.30 uur in boekhan del de Koperen Tuin een lezing over de therapievorm 'de Helende Reis'. Zij leggen onder meer uit hoe de therapie werkt, voor wie deze geschikt is en hoe mensen de therapie zelf kunnen toepassen. Beide therapeuten zijn opgeleid door Brandon Bays die de metho de ontwikkelde. KATS - In de Zeeuwse Rozentuin begint zaterdag weer een reeks cur sussen over het snoeien van rozen. Er kan voor een ochtend- of mid dagcursus worden gekozen. Aan melden is verplicht en kan op 0113-600361 of per e-mail via info@zeeuwserozentuin.nl. Op 1, 8, 15 en 22 maart zijn de volgende ses sies. De ochtendcursus begint om 10.00 uur, de andere om 14.00 uur. bouwschool werkte. Toen hij in 2000 weer eens op bezoek ging, bleek de situatie erg verslechterd. Met een benefietconcert in 2001 begon vervolgens een reeks inza- melacties onder de naam ZvZ. Zo bekostigde de stichting vorig jaar een bakkerij die kan dienen als dagbesteding voor verstandelijk ge handicapten, naar het voorbeeld van bakkerij Jikkemiene in Nisse. „Ons meest recente project is het inzamelen van geld voor de reno vatie van de eetzaal en de bouw van een nieuwe keuken", vertelt Van Liere. „Die zijn in slechte staat, de school dreigde zelfs door de regering gesloten te worden." Daarnaast biedt de stichting finan ciële steun aan vrouwelijke studen ten die een eigen bedrijfje willen gen. Iedereen wacht op iedereen." Om dat te doorbreken wil de ge meente een nieuwe strategie toe passen: zelf actief de straat op en geldschieters interesseren voor Yer seke en zijn potenties. Alleen dan zijn de plannen haalbaar. Het is de bedoeling Rob de Waard van Bu reau Nieuwland uit Wageningen in te schakelen. Hij is geen onbe kende in Reimerswaal. Hij was in de jaren '90 betrokken bij de tot standkoming van het landschaps beleidsplan. De Kunder onderkent dat mensen niet gedwongen kunnen worden mee te doen. „Misschien moet je bepaalde onderdelen van het plan dan op een gegeven moment laten vallen. Maar we willen niet het ver wijt krijgen dat we het niet heb ben geprobeerd. Wij geloven in de plannen en willen ermee van de kant." Het plan van aanpak en het benodigde budget van 100.000 eu ro worden in maart voorgelegd aan de gemeenteraad. KAPELLE - Walter Deproost geeft vrijdag in Kapelle een lezing over zijn reis naar de onderwaterwe reld van de vissoort Malawi-cichli den. Hij is meerdere malen naar het Malawimeer afgereisd om fo to's te nemen en deze presenteert hij vrijdag ook. De lezing wordt ge houden in het verenigingsgebouw van aquarium- en vijververeniging De Vuurneon aan de Bruelisstraat 21. De aanvang is 20.00 uur. WEMELDINGE - Rioolreinigings- werkzaamheden kunnen vanaf maandag in Wemeldinge leiden tot enige verkeershinder. Ook kunnen de werkzaamheden stankoverlast met zich meebren gen. De betrokken aannemer zal de in woners van Wemeldinge tijdig melden waar en wanneer hij aan de slag gaat. beginnen. „Het is voor vrouwen in Zambia erg moeilijk om een le ning te bemachtigen", zegt Van Liere. „Terwijl zij juist het meeste werk verrichten op het land." „Vrouwen zijn de motor van de economie in Zambia", licht Leen 'Het is voor vrouwen in Zambia erg moeilijk om een lening te bemachtigen' van der Weijde van de classis Goes toe, die de informatiebijeenkomst organiseerde. „Mannen zijn dik wijls vooral met zichzelf bezig. Ook aids is een enorm probleem in Zambia. Er zijn veel éénouderge zinnen waarin de man ontbreekt."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 40