Brede school kost zeker 7 miljoen Eén lijn in gebruik hagelkanon BEVi-ANDEN-THOLEN 21 Goes tobt met amateurkunst Onderzoek naar knalapparaat ji m rap m Jf m l'";// sÉi 30 en 31 32 Vroonlandseweg goedkoopste oplossing nieuwe school Kapelle Schizofreen Vijftal Zeeuwse gemeenten maakt samen afspraken. ,/if lil Kolonie lepelaars in Sloegebied wordt bedreigd Verbeelding moet spreken in bloemlezing over dementie Dinsdag 19 februari 2008 Tip? redgoes@pzc.nl door Willem van Dam KAPELLE - Vestiging van een brede school aan de Vroonlandseweg in Kapelle vergt een investering van 7 miljoen euro. Daarmee is de Vroonlandseweg financieel gezien de geschiktste locatie voor de bouw van zo'n brede school. Dat blijkt uit een onderzoek dat het bureau Imago verrichtte in op dracht van de gemeenteraad van Kapelle. Het bureau onderzocht twee mogelijke locaties: één aan de Vroonlandseweg (vlakbij het sportcomplex Groene Woud) en één op de Oude Veiling (schuin te genover het NS-station). De bouw van een brede school op de Oude Veiling kost bijna 10,5 miljoen. Het bureau is er bij zijn berekenin gen vanmuit gegaan, dat in de bre de school de twee basisscholen De Moolhoek en 't Honk worden on dergebracht. Ook moet de nieuwe accommodatie huisvesting bieden aan onder meer de biliotheek, peu terspeelzaal en kinderopvang. Als de raad voor de Vroonlandse weg kiest, kost dat bruto 9,5 mil joen euro. Na wat plussen en min nen komt de netto investering uit eindelijk op iets meer dan 7 mil joen, hetgeen betekent dat de ge meente de komende veertig jaar jaarlijks 359.000 euro aan kapitaal- lasten kwijt is. Een brede school op de Oude Veiling kost aanmerke lijk meer: bruto 12,5 miljoen, netto 10,5 miljoen, jaarlasten 569.000 eu ro. De raad van Kapelle moet straks een keuze maken uit twee loca ties voor de bouw van een brede school. De Oude Veiling is de duurste optie: ruim 10 miljoen. Imago heeft ook doorgegerekend wat de financiële consequenties zijn indien de raad zou beslissen om een streep te halen door de brede school-plannen. In dat geval is renovatie van de Moolhoek en nieuwbouw van 't Honk noodzake lijk. Dat vereist een netto-investe ring van 6,3 miljoen. De onderzoeksresultaten worden volgende week dinsdag door de ge meenteraad van Kapelle bespro ken. Het college van burgemeester en wethouders heeft heel bewust geen voorkeur uitgesproken voor een van de opties. Volgens wethou der Leo Kosten (SGP, onderwijs) wil het college de keuze geheel aan de gemeenteraad overlaten. Overi gens kan het nog zeker een jaar of vijif duren, voordat de eerste paal voor een brede school de grond in gaat. De christelijke basisischool De Lin- ge en de reformatorische Juliana van Stolbergschool doen niet mee. Prognoses wijzen uit dat De Linge over een aantal jaren met ruimte nood te kampen krijgt. Eventuele renovatie en uitbreiding van De Linge kost tussen de 900.000 en 1,2 miljoen, complete nieuwbouw 2,2 tot 2,9 miljoen. GOES - Er komen in Goes nieuwe subsidieregels voor amateurkunst. Een andere verdeling van de subsi- diepot (jaarlijks 60.000 euro) is volgens wethouder Sophie van 't Westeinde noodzakelijk omdat er steeds meer clubs en gezelschap pen bijkomen en er nauwelijks worden opgeheven. Die nieuwe amateurverenigingen kloppen vaak bij de gemeente aan. „We moeten dus van hetzelfde be drag meer groepen ondersteunen. Dat gaat dus niet. We zullen naast structurele subsidies meer gaan werken met incidentele subsidies." In de praktijk zal het erop neerko men dat sommige verenigingen hun subsidiebedrag zien dalen. Van 't Westeinde wil namelijk af van het automatisme dat bijvoor beeld een muziekvereniging jaar in en jaar uit hetzelfde bedrag krijgt, zonder dat tussentijds wordt beoordeeld of dat bedrag al dan niet terecht is verstrekt. Ook zijn er nu onverklaarbare verschil len tussen clubs en verenigingen. Zo krijgt Excelsior in Goes 4600 euro en Excelsior in Kloetinge 2700 euro. „Het is onduidelijk waarom dat verschil bestaat." De gemeente wil advies van de Cultu rele Raad over subsidiëring. Tip? redactie@pzc.nl Drie jonge vrijgezelle collega's besloten zaterdag het nachtleven van Middelburg onveilig te ma ken. Na wat drankjes in een rus tig café vonden de meiden dat het tijd was voor een dansje. Op de dansvloer van een populai re kroeg werd uiteraard gekeken naar het mannelijk schoon. En andersom. De hele avond had één van hen oogcontact met een jongen langs de kant. Tegen slui tingstijd durfde hij eindelijk op haar af te stappen. „Een vriend van mij vindt jou wel heel leuk", zei hij. „Oh ja?", reageerde ze ver baasd. „Wijs hem eens aan dan?" Zijn antwoord was echter verontrustend: „Nou, eh, ik ben een beetje schizofreen." door Harmen van der Werf HEINKENSZAND - Wie een hagelka non naast zijn deur krijgt, weet straks overal in Zeeland waar hij of zij aan toe is. De vijf Zeeuwse gemeenten waar hagelkanonnen staan, hebben daartoe gezamenlijk afspraken gemaakt. „Om één lijn te trekken", aldus wethouder Jan Zandee (SGP/CU, milieu) van Bor- sele, „en sterker te staan in even tuele procedures." De afspraken tussen de betrokken gemeenten Borsele, Kapelle, Rei- merswaal, Hulst en Sluis gaan in zodra bekend is wat de Raad van State heeft beslist over bezwaren tegen hagelkanonnen in Borsele. Dat is over ruim vijf weken. Tot nu toe hanteren de gemeenten eigen regels met betrekking tot bij voorbeeld de afstand tussen het ka non en de eerste bebouwing. Al te diep wil Zandee nog niet op de af spraken ingaan. Hij sluit niet uit 'dat ze kunnen leiden tot verbete ringen in de huidige situatie'. „Wel licht wordt de afstand tot be bouwing groter." Eén ding is helder. Bij handhaving van de vergunningen worden ge luiddempers verplicht. Dat scheelt veel. Het initiatief voor de afspra ken is van Kapelle; Borsele trok de kar verder. Die gemeente telt ook de meeste kanonnen, acht, tegen zes in overig Zeeland. Zandee ver klaart: „Ook heeft Borsele van alle gemeenten in Nederland het groot ste areaal aan boomgaarden." KAPELLE - Al deze week zullen in Kapelle de twee hagelkanonnen knallen. Niet om hagelschade aan fruit te voorkomen, maar voor on derzoek naar de effecten van de knallen op mens en natuur. Fruit telers zelf laten het onderzoek uit voeren. In Borsele is vorig jaar het zelfde uitgezocht. „Maar", legt een woordvoerster van Kapelle uit, „de omstandigheden zijn overal weer anders." Op welke dag de kanon nen zullen knallen, is afhankelijk van het weer. GOES - Ondanks de lage temperatuur gisteroch tend konden ze het bij Het Occasion Centre (HOC) in Goes niet laten de cabrio's naar buiten te halen, 's Middags werd het immers stralend weer en stonden de auto's perfect op hun plek in het zonnetje. „De eerste zonnige periode is aan gebroken en dan krijgen mensen de lentekrie bels", vertelt verkoper Jan-Martin Muller van HOC. Het seizoen van de cabrioletverkoop begint meestal pas in maart, maar uiteindelijk is de doorslaggevende factor hiervoor toch het mooie weer. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 39