Axel behoudt link met Expressweg Roestige palen door hondenpias Rapport over N6i Vrees voor schrappen van N49-afslag bij Kruisstraat is onterecht. Nonchalance on de A58 Open dag bij opvang Drakenstein in Axel Hennepkwekerijen ontdekt in huis Axel Restaurant in Sluis doelwit van inbrekers Vervanging aangetaste lantaarnpalen Knokke kost bijna twee miljoen. Ondernemers praten met politici over effecten nieuwe weg. Éi PZC Dinsdag 19 februari 2008 25 door Conny van Gremberghe AXEL - De Expressweg Antwer- pen-Knokke is medio 2010 tot aan Zelzate omgebouwd tot autosnel weg. Dit jaar neemt het Vlaams Gewest het kruispunt Kruisstraat, ten zuiden van het Zeeuws-Vlaam- se Axel onder handen. Voor dat doel is ruim vier miljoen euro uit getrokken. Het dorp Kruisstraat wordt over twee jaar voorgoed bevrijd van het doorgaand verkeer van en naar de Expressweg N49 en Moerbe- ke-Waes. Het huidige aansluitings- punt met de N49 verkast enkele honderden meters richting Zelza te. Daar wordt een nieuw verkeers plein aangelegd met twee roton des en afslagen naar Axel, Moerbe- ke en Kruisstraat. De Partij voor Zeeland maakte zich de afgelopen week zorgen over het mogelijk verdwijnen van de afslag Kruisstraat. Statenlid Jo- han Robesin stelde er vrijdag vra gen over in de statenvergadering en benaderde ook het college van B en W van Terneuzen met vra gen. Wethouder Co van Schaik (verkeer) van Terneuzen: „Het sta tenlid is mogelijk in de war ge bracht door de sluiting van de sui kerfabriek in Moerbeke. Destijds was de aanwezigheid van die fa briek - ik heb het dan over 2005-2006 - reden voor het Vlaams Gewest om juist deze af slag in stand te houden. De slui ting van de fabriek in december vo- De afslag van de N49 bij Kruis- straat blijft. Tot voor kort be stond de angst in Zeeuws-Vlaan- deren dat die bij de ombouw van de Expressweg zou verdwijnen. rig jaar kan dat besluit echter niet meer beïnvloeden." Van Schaik is best gelukkig met de door de Belgen aangedragen oplos sing. „Oorspronkelijk was het wel de bedoeling dat alle afslagen tus sen Hulst/Kapellebrug en Zelzate geschrapt zouden worden. Het is goed dat er gelukkig nog wat Bel gen ten noorden van de Express weg wonen, want hadden die niet tegengesputterd, dan waren vol gend jaar alle afslagen weg ge weest. Belgen hebben echt niet zo veel met ons van doen. Wat zich nu aandient, is een redelijk oplos sing." Voor dit en volgend jaar heeft het Vlaams Gewest nog enkele aanpas singen aan de Expressweg gepland en wel westelijk van het Kanaal Gent-Terneuzen. Aan de Stoepe- straat (Assenede) wordt begonnen met de bouw van een brug en in 2009 een andere bij de Nieuwburg- straat (Assenede). Ook zijn er wer ken voorzien aan de N49 bij Lem- beke, Oosteeklo en Lapscheure. Het voorbije jaar werden de laatste werken uitgevoerd aan de oostelij ke kanaalzijde. Tussen Zelzate en Kruisstraat werden aan weerszij den van de N49 parallelwegen aan gelegd. <l.: I jy g»--:-i..'».'. ..g gjfq? .18? Sal r ë&asë -V Wfc -M»- W -ii KRUININGEN - Bram Marcusse weet als geen an der dat alert rijden veel ellende voorkomt. De teamchef van de Zeeuwse verkeerspolitie somt moeiteloos de ongevallen op die veroorzaakt zijn door niet attent genoeg rijden. Bijvoorbeeld die mevrouw die vorig jaar op de A58 in slaap viel, met haar auto naast de snelweg geraakte, kantel de en, wonder boven wonder, slechts licht ge wond uit het voertuig kon komen. Net als haar twee kleine kinderen. En zo waren er vorig jaar op de A58 nog wel wat meer ongevallen die te wijten waren aan niet alert rijden. Vorig jaar vie len er geen verkeersdoden bij ongevallen op de A58. Maar dat is volgens Marcusse louter toeval. Hij herinnert aan de volgeladen bietenwagen die eind september nabij Kapelle verongelukte, pre cies op het viaduct bij Cawege tegen de vangrail knalde en door het schuren van staal tegen staal in brand vloog. Stukken vangrail en tonnen sui kerbieten vielen op de weg onder het viaduct. „Als daar een fietser had gereden..." Marcusse en zijn mensen zien hoe nonchalant er gereden wordt. Bijvoorbeeld door die automobilist die be trapt werd terwijl hij zijn laptop aan het bedie nen was. Die lag draaiend en wel naast hem op de bijrijdersstoel. En elke dag bekeuren de ver keersagenten automobilisten die betrapt worden met een gsm aan hun oor. Als Marcusse kijkt naar het aantal ongevallen met lichamelijk letsel op de A58, dan springt 2006 er positief uit. In dat jaren waren er 15. Twee jaar eerder, in 2004 waren, het er 28. Het jaar daarop 30 en vorig jaar 31. foto Ruben Oreel AXEL - De buitenschoolse opvang (bso) Drakenstein in Axel houdt morgen een open dag van 12.00 tot 15.00 uur. Drakenstein, waar kinderen worden opgevangen in de leeftijd van vier tot dertien jaar, is onlangs verhuisd van de Stad houderslaan naar de Antonius- school aan Oud Oosteinde. Dra kenstein is onderdeel van de Stich ting Kinderopvang Zeeuwsch- Vlaanderen. Van 12.15 tot 13.15 uur kunnen ook klassen van de Anto- niusschool worden bezocht. AXEL - De politie heeft gistermid dag in een woning aan de Julia- nastraat in Axel drie hennepkweke rijen ontdekt. De kwekerijen, van in totaal 386 bijna volgroeide hen nepplanten, waren verdeeld over drie ruimtes. Alle planten en de kweekapparatuur zijn in beslagge nomen. De stroom voor de kweke rijen is illegaal afgetapt. Er was nie mand in het pand aanwezig. De politie heeft de zaak verder in on derzoek. SLUIS - In een restaurant in Sluis is gisternacht ingebroken. De eige naar ontdekte rond 04.15 uur dat er televisies en computerappara tuur verdwenen waren. Ook miste hij een geldbedrag van enkele hon derden euro's. De technische recherche van de Zeeuwse politie heeft inmiddels sporenonderzoek in het pand ge daan. De daders zijn het restau rant binnengekomen door een deur te forceren. door Wout Bareman KNOKKE-HEIST - In grensgemeente Knokke-Heist is een felle discussie gaande tussen de gemeente en hondenbezitters. Oorzaak is de be schuldiging van eerste schepen Maxim Willems (financiën) dat de lantaarnpalen op de zeedijk van de badplaats zijn weggeroest door de veelvuldige plasjes van honden. Het gemeentebestuur ziet zich daardoor gedwongen alle lantaarn palen op de dijk te vervangen. Dat kost Knokke bijna twee miljoen euro. De openbare verlichting is in middels twintig jaar oud. Sommi ge palen dreigen, door de roestvor- ming aan de voet, om te vallen en moeten uit veiligheidsoverwegin gen worden weggehaald. Schepen Willems is resoluut. Hij geeft toe dat de zilte zeelucht me de-oorzaak is van de corrosie, maar stelt tegelijkertijd vast dat vooral de hondenplasjes het roest- proces hebben versneld. Dat wordt door hondenbezitters net zo stel lig weersproken. Zij geven de schuld aan de zeelucht en een on deugdelijke beschermingslaag op de palen. De verenigde hondenbezitters in een verklaring: „Het gaat niet aan de baasjes de schuld te geven. Er zijn er maar heel weinig die hun hond op de strook langs de rijbaan en het fietspad uitlaten. Dit is een misplaatste beschuldiging." De lan taarnpalen worden nu vervangen door 160 houten exemplaren. IJZENDIJKE - Adviesbureau BRO presenteert donderdag 28 februari het rapport Effecten ombouw N61. Ondernemers uit het midden- en klein bedrijf uit Philippine, Hoek, Biervliet, Schoondijke en IJzendij- ke namen het initiatief voor het rapport. Ze willen weten hoe hun toekomst er uit ziet. De ondernemersverenigingen uit de vijf dorpen hebben Tweede Ka merleden Ad Koppejan en Ger Koopmans en enkele kopstukken uit de Zeeuws-Vlaamse gemeen ten en de provincie uitgenodigd om mee te discussiëren over de toekomst van de rijksweg en de aanliggende dorpen. Vóór de presentatie van BRO hou den voorzitter Robert Jan Calon van de ondernemersvereniging IJ- zendijke en Paul Geertman van de Kamer van Koophandel een inlei ding. De bijeenkomst is in party centrum Mauritshof in IJzendijke.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 35