Bedelaar Sloeber kon Uitvoering Rondje Kreek veel duurder Beleid voor erfgoed Steunbetuigingen Fit! Wonen aan het Schuttershof enorm in trek 22 Dinsdag 19 februari 2008 PZCZ Gemeente moet schrappen in het oorspronkelijke plan. Terneuzens raadslid pleit voor inpassing van Zuidbeer in bouwplan. Schizofreen Documentairemaker legt herinneringen aan zwerver in Clinge vast. Directeur Fit! heeft goede hoop dat leden snel weer sporten. 'Ik vond het belangrijk om het nu vast te leggen, want over tien, twintig jaar vallen tijdgenoten weg' door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - Ondanks het schrap pen van een aantal onderdelen valt de eerste fase van het project Rondje Kreek in Terneuzen toch aanzienlijk duurder uit dan ver wacht. De gemeenteraad wordt ge vraagd bijna een half miljoen euro extra beschikbaar te stellen. Het ambitieuze project Rondje Kreek voorziet in de aanleg van fiets- en wandelpaden rondom de Otheense Kreek. Daarnaast zijn nog de aanleg van vissteigers en bruggetjes voorzien. Voor het ove rige wordt het gebied voorname lijk ingericht met groen en natuur ontwikkeling. De gemeenteraad stelde een jaar geleden het benodigde geld be schikbaar, maar na de aanbeste ding bleek dat zelfs de laagste in schrijver nog beduidend hoger zat dan de raming van de gemeente. Volgens burgemeester en wethou ders had dat te maken met forse kostenstijgingen van de toe te pas sen bouwmaterialen. Vervolgens is gezocht naar manie- Het project Rondje Kreek in Ter- neuzen valt aanzienlijk duurder uit. Ondanks bezuinigingen be dragen de kosten voor de eerste fase bijna 2,3 miljoen euro. door Wout Bareman TERNEUZEN - Historisch onderzoe ker Dennis van Nieuwenhuijzen krijgt politieke steun voor zijn plei dooi om in Terneuzen in de toe komst zorgvuldiger om te sprin gen met bodemvondsten. Het on afhankelijke raadslid Pim Broek- huysen is het met de oud-Terneu- zenaar eens dat er door de jaren heen wel erg slordig is omgespron gen met het historisch erfgoed. Hij pleit ervoor te bekijken hoe be langwekkende vondsten voortaan kunnen worden ingepast in nieuw- Drie jonge vrijgezelle collega's be sloten zaterdag het nachtleven van Middelburg onveilig te maken. Na wat drankjes in een rustig café von den de meiden dat het tijd was voor een dansje. Op de dansvloer van een populaire kroeg werd uiteraard gekeken naar het mannelijk schoon. En anders om. De hele avond had één van ren om te bezuinigen. Daarbij staat wel voorop dat de de kwali teit en de uitstraling van het plan overeind moeten blijven en dat ook de onderhouds- en beheers kosten niet mogen toenemen. Be zuinigingen zijn onder meer ge vonden in de afwerking van de brugleuningen, het laten vervallen van de loopbruggetjes over de Zaamkreek en over de stuw bij de Waterhyacint. Ook gaat de aanpas sing van de fiets en wandelpaden nabij de Berkelstraat/Amstelstraat in het bestaande park aan de west zijde van de kreek niet meer door. Op andere onderdelen kan vol gens B en W niet bezuinigd wor den omdat deze essentieel zijn voor de uitstraling en de kwaliteit van het plan. Bovendien zijn er in de inspraak verwachtingen gewekt en zijn er met name aan de buurt schap Othene toezeggingen ge daan. De kosten voor de uitvoering van de eerste fase komen na het door voeren de bezuinigingen nu uit op 2.270.000 euro. Dat geld wordt uit de reserve stadsuitleg gehaald. Voor Othene zit er in dat potje echter maar een kleine 1,9 miljoen euro in. Omdat er pas in 2009 en 2010 weer geld vanuit het plan Othene in de reserve stadsuitleg vloeit, wordt voor het Rondje Kreek voorlopig het geld gebruikt dat eigenlijk bedoeld is voor de rea lisering van voorzieningen in ande re kernen. bouwprojecten. Ook elders in het land gebeurt dat al. Dat inpassen hoeft niet te leiden tot vertraging van die projecten, meent Broek- huysen. Het raadslid haakt - met schriftelijke vragen aan burgemees ter en wethouders - niet alleen in op de uitlatingen van Van Nieu wenhuijzen, maar ook op de vondst van resten van de vroegere zuidbeer, aan het Schuttershof Broekhuysen vraagt of het college bereid is die vondst in te passen in de bouwplannen en dat ook in de toekomst bij andere vondsten te proberen. Het raadslid vindt het tijd voor een duidelijke beleidslijn. Broekhuysen stelt het college voor de heemkundige kringen nauw bij dat nieuwe beleid te betrekken. Tip? redactie@pzc.nl hen oogcontact met een jongen langs de kant. Tegen sluitingstijd durfde hij eindelijk op haar af te stappen. „Een vriend van mij vindt jou wel heel leuk", zei hij. „Oh ja?", reageerde ze verbaasd. „Wijs hem eens aan dan?" Zijn ant woord was echter verontrustend: „Nou, eh, ik ben een beetje schizo freen." door Ronald Verstraten CLINCE - In de eerste helft van de vorige eeuw kwam je nog regel matig zwervers en bedelaars te gen. Meestal bleven ze kort, som migen kwamen geregeld in hetzelf de dorp terug. De landloper Sloe ber zwierf jarenlang rond in de omgeving van Clinge. Hij had zijn vaste adressen, waar goedge zinde dorpsbewoners hem wat toestopten. Of een aardappeltje extra schilden, zodat hij mee kon eten. Hij was een graag geziene gast. En decennia later heeft hij in Clinge een bijna mythologische status ge- Sloeber De landloper Sloeber heette ei genlijk Izaak Abraham Fenijn. Hij dankte zijn bijnaam moge lijk aan zijn morsige verschij ning. Hij werd in september 1889 geboren in Breskens, als vierde van zeven kinderen in een vis sersgezin. Zijn ouders stierven jong. Sloeber werd in 1923 opge pakt wegens landloperij en naar de gevangenis in Middel burg gebracht, In 1926 werd hij opnieuw opgepakt. »- Landlopen was bij wet verbo den sinds 1886. De wet werd in 2000 teniet gedaan In totaal verrichtte Sloeber vier jaar dwangarbeid in Drente. Drie jaar daarvan werkte hij in de beruchte veenkoloniën in Veenhuizen. Tussen 1935 en 1943 zwierf hij in de omgeving van Clinge. Hij schooide om eten, drinken, geld of om een slaapplaats. »- Nadat hij ziek was aangetrof fen nabij Ossendrecht, stierf hij in 1951 in Bergen op Zoom; de vermoedelijke doodsoor zaak was een kankergezwel aan zijn onderlip. TERNEUZEN - De belangstelling voor de appartementen aan het Schuttershof in Terneuzen is enorm. Op de eerste open dag van projectontwikkelaar Van der Poel, bouwcorporatie Laurentius en ma kelaardij Kindt Biesbroeck kwa men ruim vierhonderd mensen af Het appartementencomplex, ge combineerd met winkels, verrijst in de driehoek Schuttershof, Ken- nedylaan, Verlengde Van Steenber genlaan. Het complex telt straks negentig appartementen, waarvan er achttien bestemd zijn voor de verhuur. Volgens een woordvoer der van de makelaardij zijn inmid dels al vijftien appartementen ver kocht en is een optie genomen op meer dan tien appartementen. De voorbereidingen voor de bouw zijn in volle gang. In maart gaan de heipalen de grond in en eind 2009 moet het complex klaar zijn, inclusief een supermarkt. kregen. „Maar weet je, het gekke is: de meesten niet eens wisten hoe hij heette of waar hij vandaan kwam", zegt Phons Bakx. In het verleden maakte Bakx (52) tientallen radio-documentaires. Daar waren portretten bij van mar kante Zeeuwen uit de vorige eeuw, onder wie Honoré Colsen uit Sluiskil, voorvechter van de vrije veren. Aansluitend heeft hij opnieuw en kele gesproken documenten ge maakt. Het is nog onzeker of die worden uitgezonden, maar samen vormen ze de reeks Zeeuwen in her innering. De eerste heet Alias Sloeber en gaat over het leven van Izaak Abra ham Fenijn. 'Sakke Fenien', zoals ze in Breskens zeggen - want daar kwam hij vandaan. De in volksgebruiken geïnteresseer de oud-Sluisenaar Bakx is met zijn stichting Antropodium veel over Sloeber te weten gekomen, al is het in geen enkel archief gelukt een foto te vinden. In het portret laat hij streekhistori- ci aan het woord, onder wie Arco Willeboordse. Maar ook Bressiaan- ders en Clingenaren die Sloeber nog hebben gekend. „Ik vond het belangrijk om het nu vast te leg gen" zegt Bakx, „want over tien, twintig jaar vallen tijdgenoten weg." Sloeber werd op 17 september 1889 geboren in schippersgezin. Hij was het vierde van zeven kinderen. Hij moest zijn ouders al vroeg missen: zijn vader stierf toen hij vier was, zijn moeder op zijn twaalfde. Daar ligt volgens een anonieme Bressi- aander de oorzaak van zijn landlo- persbestaan: „Dat hij al vroeg wees was." Daar kun je tegenin brengen dat zijn broers en zussen niet dezelfde kant op zijn gegaan. Maar Sloeber bleek eenvoudigweg niet in de pas te kunnen lopen. Als kind ging hij weliswaar al vroeg uit werken, maar had later 'geen bezittingen, geen loopbaan, geen vrouw of ge- door René Hoonhorst en Raymond de Frel TERNEUZEN - De problemen bij de vier fitnesscentra van Fit! in Ter- neuzen, Oostburg en Sas van Gent hebben tot nu toe in enkele opzeg gingen van leden geresulteerd. „Maar we hebben nog veel meer steunbetuigingen gehad", zegt di recteur Danny Rombout. Hij be seft ook dat die clementie van kor te duur kan zijn. „Mensen willen gewoon sporten, klaar uit. Dus mag dit niet langer dan een week in beslag nemen." Vorige week zijn alle fitnessappara ten uit de vier vestigingen gehaald, als gevolg van meningsverschillen tussen aandeelhouders van Fitland Zeeland BV, waaronder de Fit!-ves- tigingen tot eind vorig jaar vielen. Rombout: „Wij willen ons afschei den van Fitland, maar dat is juri- zinsleven'. Hij was half de dertig toen hij voor de eerste keer werd opgepakt wegens landloperij. Er volgde een verblijf van een jaar in een werkinrichting in Drenthe. Daar zou hij later nog eens drie jaar dwangarbeid verrichten in een veenkolonie. Na zijn terugkeer in 1929 werd hij zelden meer in Breskens gezien. Enkele jaren later dook hij op in Clinge. Daar heeft hij onmis kenbaar zijn sporen achtergela ten. De carnavalsverening heet De Sloeber, de dorpsfeesten de Sloeberfeesten en tennisvereni ging Game 78 reikt al sinds 1989 de Sloebertrofee uit aan de win naars van het Sloebertoernooi. Die trofee is een kopie in het klein van de houten sculptuur De Sloe ber die Breskense beeldhouwer/ pastoor Omer Gielliet (ooit kape laan te Clinge) in 1984 heeft ge maakt. In het clubblad van de tennisclub zegt Freddy de Blijzer: „Het was niet om de zwerver zelf, maar om de gastvrijheid en de gemoedelijk heid van het dorp uit te beelden." Daar zijn tal van verhalen over. Op merkelijk is dat hij 'wel eens mocht aanschuiven bij veldwach ter Van der Zande voor boeren- stamp met worst'. Bakx: „Terwijl die hem eigenlijk had moeten aan geven." Maar als hij al eens in de cel kwam, was het om er te slapen bij slecht weer. In hun omschrijvingen van Sloe ber zijn de verhalen in overeen stemming, maar over de periode waarin hij het dorp aandeed lopen ze uiteen. In het ene zou het rond 1925 geweest zijn, in de andere van 1935 tot 1943. Over de periode erna is niet veel bekend. Sloeber zou nog in de ge vangenis hebben gezeten in Ant werpen en is daarna gevonden ter hoogte van Zandvliet (B), nabij Ossendrecht. Hij stierf op 61-jarige leeftijd in het ziekenhuis van Bergen op1 Zoom. disch nog niet afgewikkeld. Maar ik wil benadrukken dat niet Fit!, maar Fitland in de problemen zit." Rombout heeft een consultancybe- drijf in de arm genomen om te on derzoeken hoe zo snel mogelijk een doorstart kan worden ge maakt. „Logistiek is alles haalbaar, maar het juridische aspect is lasti ger. We moeten natuurlijk voorko men dat alle spullen volgende week weer worden weggehaald." Van de zestig personeelsleden (on der wie veel parttimers) kunnen er veertig hun normale werk niet doen. Bij de vier vestigingen van Fit! sporten ook personeelsleden van 35 bedrijven, overheden en in stellingen. Woordvoerders van de politie Zeeland, gemeente Terneu zen en Dow hebben nog geen on rust bij sportende werknemers be speurd. Mocht Rombout zijn belof te om binnen korte tijd de centra weer in bedrijf te hebben niet kun nen nakomen, dan kan het perso neel waarschijnlijk vrij snel op an dere sportscholen terecht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 32