'Ondanks krimp wel bouwen' Forse vertraging bus ,PNP15 :eeuws-vlaanderen wSismKp Kapotte klep Elsta veroorzaakt langdurige geluidsoverlast ROC Westerschelde ergert zich aan locatiediscussie detailhandel ai '«ass 30 en 31 21 32 Rapport: bouwstop leidt tot nog minder inwoners. Vijf geslachten in Nieuw-Namen Werk aan sluizen bij Terneuzen doorkruist dienst lijnen 20 en 50. Kolonie lepelaars in Sloegebied wordt bedreigd Dinsdag 19 februari 2008 rS Mfr Verbeelding moet spreken in bloemlezing over dementie Tip? redtern@pzc.nl door Frank van Cooten TERNEUZEN - Ondanks de bevol kingsafname is een bouwstop in Zeeuws-Vlaanderen zeker niet aan de orde. Dat zou de krimp van de bevolking alleen maar bespoedi gen. 'Zeeuws-Vlaanderen moet blijven bouwen', is daarom de boodschap van het rapport Wo nen in Zeeuws-Vlaanderen. Het rapport is geschreven door twee adviesbureaus in opdracht van de drie gemeenten en de wo ningcorporaties. Het brengt de ont wikkelingen van de afgelopen tien jaar in beeld. De bevolkingsomvang blijft afne men. De prognoses geven een afna me van de bevolking aan met 6500 inwoners (zes" procent) tot 2027. Het aantal huishoudens blijft echter licht groeien. Er komen minder gezinnen, maar meer een- en tweepersoonshuishoudens. Dit aantal neemt tot 2027 naar ver wachting met 1800 toe. De vraag naar woningen neemt dus in de komende vijftien jaar nog steeds toe. Die vraag is wel be scheiden: gemiddeld ongeveer 120 huizen per jaar. Het krimpen van de bevolking kan moeilijk worden bestreden, luidt een conclusie van het rap port. Omdat deze trend langzaam gaat, is er voor gemeenten en cor poraties nog tijd om daarop in te De bevolkingsafname is niet te stoppen, luidt een conclusie uit een analyse van de afgelopen tien jaar. Gemeenten en corpora ties moeten daarop inspelen. NIEUW-NAMEN - In de familie Van den Branden uit Nieuw-Namen komt er maar geen einde aan de feeste lijkheden. Betovergrootmoeder Jeanne de Bruyn vierde november vorig jaar haar honderdste verjaardag. Krap twee weken later was haar dochter Leonza Lockefeir vijftig jaar ge trouwd met Eduard De Caluwaert. De kroon op alle fees ten was de bevalling van kleindochter Wendy van den Branden. Zij en haar partner Kris Bonnarens werden de trotse ouders van tweeling Tibo en Amber. Hiermee werd Amber (vier weken oud) de jongste van een vijfge slacht met aan het hoofd de kranige honderdjarige Jean ne de Bruyn. Leonza Lockefeir (71 jaar), Marina De Ca luwaert (49 jaar) en mama Wendy van den Branden (27 jaar) maken het bijzondere familieplaatje compleet. foto familie Van den Branden spelen. Er moet vooral in kwaliteit worden geïnvesteerd. Er is een groeiende vraag naar duurdere hui zen en naar gelijkvloerse wonin gen (vooral appartementen) voor senioren. Goedkope woningen, tot 150.000 euro, zijn er genoeg. Aan goedkope starterswoningen is nu en op termijn dus zeker geen ge brek. Uit het rapport blijkt ook dat de verschillen in bevolkingsopbouw met de rest van Nederland steeds groter worden. Onder de huishou dens is nu bijna dertig procent ouder dan 65 jaar (landelijk 22 pro cent), slechts veertien procent (lan delijk 21 procent) is jonger dan 35 jaar. Gezien de sterke stijging van het aandeel 55- tot 64-jarigen moet de grootste vergrijzingsgolf nog ko men. Tussen de Zeeuws-Vlaamse ge meenten bestaan geen grote ver schillen. Sluis kent wel de meeste vergrijzing en telt de minste jonge ren. Daarnaast verliest Terneuzen bewoners binnen de regio. Men sen die uit Terneuzen binnen Zeeuws-Vlaanderen verhuizen, gaan vooral naar Hulst. door Wout Bareman HOEK - Een kapotte veiligheidsklep in het leidingsysteem van de warmtekrachtcentrale Elsta bij Hoek heeft gisteren urenlang voor een enorme geluidsoverlast in Hoek en omgeving gezorgd. Maar ook in grote delen van de Kanaal zone was het geluid, veroorzaakt door ontsnappende stoom, heel duidelijk te horen. De problemen ontstonden rond vijf uur 's ochtends, toen bleek dat de veiligheidsklep niet sloot. Elsta stelt een onderzoek in naar de oor zaak en probeerde de stoomlei- ding gecontroleerd af te sluiten en buiten bedrijf te stellen. Dat ge beurde, gezien de hoge druk in de leiding, stapsgewijs. Elsta levert stoom aan buurman Dow Bene lux, die het gebruikt in het produc tieproces. Dow nam de productie van de stoom tijdelijk zelf over, zo dat de fabrieken niet hoefden te worden stilgelegd. Medewerkers van Elsta trokken 's middags de polders rond Hoek in om daar vrijgekomen isolatiemate riaal (steenwol) weg te halen. Het spul kwam ook op het Dow-ter- rein terecht. Een woordvoerder van Elsta: „We halen het weg om dat het vermoedelijk ongezond is als dieren dat spul binnen krij gen." In de loop van de middag kwam er een einde aan de geluidsover last. De klep is mogelijk defect ge raakt door de vorst. door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - Bestuur en directie van het ROC Westerschelde vin den het uitermate vervelend dat het instituut inzet wordt van een politieke spel rond locaties voor winkels en andere voorzieningen. Uit de detailhandelsstructuurvisie Terneuzen, die deze maand door de gemeenteraad besproken wordt, blijkt dat het voormalig De Hoop-terrein (Kennedylaan-West) door Stedebouwkundig bureau RBOI nadrukkelijk in beeld ge bracht wordt als plek om de nieu we school te bouwen. Bestuursse- cretaris Jan Meeusen van het ROC: „Wij zijn nog lang niet zo ver. Op dit moment onderzoekt een com missie wat nieuwbouw kosten gaat. Volgende maand hebben we een lobbydocument klaar en zul len we alle overheden en bedrij ven langs moeten om te bezien of we het benodigde geld (geschat wordt minstens 40 miljoen euro) bijeen kunnen krijgen. Daarna komt de bouwplaats pas in beeld." door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - Tijdens de werkzaam heden aan de sluizen bij Terneu zen tussen 25 februari en 25 april kunnen busreizigers op de buslij nen 20 en 50 geconfronteerd wor den met forse vertragingen. Vol gens Connexxion kan de vertra ging wel oplopen tot meer dan 20 minuten. In overleg met de provincie en Rijkswaterstaat wordt bij het ope nen van de sluizen wel zoveel mo gelijk rekening gehouden met de passeertijden van de bus. Boven dien zijn er vaste bloktijden inge steld (7.40-8.20 uur en 16.40-17.10 uur) waarop de brug niet open zal gaan. „Echter, vanwege de soms lange passeertijden van een boot, kan niet altijd worden voorkomen dat de bus voor een open brug komt te staan", aldus Connexxion. In dat geval mag de bus wel de file passeren en vooraan wachten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 31