Zeeland 'De noodzaak voor een Vlissingen Zeeuwen op de bres voor CAO Hoofdpijnzaken PZC rant 5 weken voor 15 euro! Chronologisch overzicht van de crisis rond het Scheldekwartier Stakingen in de kleinmetaal beginnen met actie in Rotterdam. 2 Dinsdag 19 februari 2008 PZC MARLEEN BLOMMAERT Aangezien de koorts, hoofdpijn en kortademigheid mij nu al een week vergezellen, komt het humeur onder zware druk te staan. Het nieuws maakt het er niet beter op. 'Kosovo onafhankelijk. Nieuw offensief in Afghanistan. KLM weigert Geert.' De Balkan borrelt weer, gaan we Kosovo erkennen of niet? £en aantal landen zegt ja en een aantal landen zegt nee. Neder land 'kijkt het nog even aan'. Dat is een zwaktebod, herken baar weliswaar, maar toch. Ik 'kijk het ook even aan' als mijn puber met een heel slecht plan komt en een 'njet' voor een hoop heisa zorgt. Met 'ik kijk het nog even aan' koop ik een tijdje rust. Geen gezeur aan mijn hoofd. Maar het onderwerp is niet afgekaart, slechts gepar keerd. Wat doen we straks als de Noor delijke provincies de onafhanke lijkheid uitroepen? Of de Basken? En wat dan als kameraad Poetin ze erkent? Persoonlijk zou ik het prettig vinden om niet iedere drie jaar een nieuwe Bosatlas te hoeven kopen. Terwijl mijn hoofd bonkt, doet de nieuwslezeres verslag van een nieuw offensief in Afghanistan om de Taliban 'te verja gen', compleet met mij onbekende plaatsnamen en posities van de troepen. Hopeloze ambitie natuurlijk, misschien kan men daar eens met de Russen over praten. Hadden die ook niet zulke ambities op enig moment? De KLM die Wilders weigerde mee te nemen naar Rusland. Hoe fout kun je zijn? Tuurlijk hadden ze hem mee moeten ne men! Hij kan daar samen met kameraad Poetin een potje judo- en, vissen of praten over Porsches en blondjes. Nee natuurlijk, hup, op dat vliegtuig. Wanneer ze in Moskou nou hadden geweigerd om hem mee terug te nemen... Kijk, dat zou een ander verhaal geweest zijn. Met 'ik kijk het nog even aan' koop ik een tijdje rust COLOFON Directeur/uitgever Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Redactie Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315600 E-mail: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Buitenruststraat 18, Middelburg Postbus 8070, 4330 EB Middelburg Tel: 0118-493000 Redactie Beveland-Tholen Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315670 Redactie Zeeuws-Vlaanderen Willem Alexanderlaan 45, Terneuzen Tel: 0115-645769 Postbus 145, 4530 AC Terneuzen, Steenstraat 37, Hulst, Tel: 0114-371379 Redactie Schouwen-Duiveland Grachtweg 23a, Zierikzee postbus 80, 4300 AB Zierikzee Tel: 0111-454651 Advertenties Verkoopteam Zeeland Tel: 0113-315520, fax: 0113-315529 E-mail: teamzeeland@pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs, Educatie. Onroerend goed Tel: 076-5312277, fax: 076-5312274 E-mail: segmentteam@pzc.nl Familieberichten Tel: 0800-8060 pzcfamilieberichten@wegenernieuwsmedia.nl Personeelsadvertenties 0900-5628 722 Kleintjes 0900-6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Bel PZC Lezersservice 0800 - 0231 231 (gratis) Toets 1automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: een medewerker spreken Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur e-mail: lezersservice@pzc.nl postadres: PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 22,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 64,00 (acceptgiro €67,00) Jaar €245,50 (acceptgiro €248,50) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 64,- per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 67,- per kwartaal ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Naam voorletters m/v Telefoonnummer Woonplaats Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening persoonsgegevens. In het colofon treft u nadete informatie De ambtenaren zijn content over hun rehabilitatie. De Vlissingse gemeenteraad heeft echter nog steeds geen antwoord op dé hoofdvraag: was het besluit van het college terecht? door Maurits Sep Acht maanden moest Vlissingen wachten op het antwoord en dan komt het nog niet. Het blijft onduidelijk of het gemeente bestuur vorig jaar terecht twaalf ambtenaren naar huis stuurde en hun computers in beslag nam. „Teleurstellend", vindt CDA-raads- lid Marin de Zwarte. „Dit is het fa len van het rapport Intégis", oor deelt SP-fractievoorzitter Trix de Roos. De hoofdvraag blijft onbeant woord, stelt Sjef van Wijnen even eens teleurgesteld vast. Het Pv- dA-raadslid vindt het te vroeg om maandagavond, twee uur nadat hij het rapport heeft ontvangen, al een oordeel te vellen. Het docu ment telt tweehonderd pagina's, exclusief de bijlagen die voor niet-raadsleden geheim blijven. En juist met die bijlagen is Van Wij nen begonnen. Hij hoopt daarin wel een antwoord te vinden op die ene, allesbeheersende vraag. „Ik heb vragen over hoe de ambte naren denken. Misschien kan ik daar in de bijlagen tussen de regels door iets over lezen." Het denken en handelen van de ambtenaren die betrokken waren bij het Scheldekwartier was voor het college reden hen naar huis te sturen. Zij zouden informatie heb ben achtergehouden. De twaalf voelden zich ernstig aangetast in hun goede eer. Die wordt nu door het rapport van Intégis hersteld. Er is geen sprake van fraude of an der gesjoemel. Ze worden publie kelijk gezuiverd - ze staan met naam en toenaam in het openbare rapport. „Natuurlijk ben ik erg content met de volledige rehabilitatie van mijn 3 juli 2007: De eerste fase van het project Scheldekwartier moet gegund worden aan een projectontwikkelaar. Het college ziet daar vanaf door gebrek aan informatie. Twaalf ambtenaren worden voor drie maanden naar huis gestuurd. Hun computers en dossiers worden onderzocht door externe accountants. Het onderzoeksbureau Intégis begint een onderzoek naar de vraag of de ambtenaren hun werk integer hebben gedaan. Bureau Witteveen en Bos maakt een nieuwe grondexploitatie. De gemeenteraad wordt terugge roepen van vakantie. Het college zegt dat de maatregel rond de ambtenaren nodig was omdat de gemeente anders miljoenenverlie- zen kan lijden. 12 juli 2007: De ambtenaren mo gen, tot ieders verbazing, al na negen dagen weer aan de slag. Terwijl de onderzoeken lopen, neemt de onrust in het gemeen tehuis toe. Vakbond CNV Publie ke Zaak eist excuses aan de groep ambtenaren. Bovendien vinden ambtenaren en de Onderne mingsraad dat het college en di recteur gemeentesecretaris Dorthe Schipperheijn beter moe ten praten met het personeel. 30 juli 2007: De Ondernemings raad zegt het vertrouwen op in Schipperheijn. 8 augustus 2007: Het college gaat zelf bemiddelen tussen de gemeentesecretaris en de Onder nemingsraad en het personeel. 2 oktober 2007: Uit het onder zoek van Witteveen en Bos blijkt dat het project een tekort heeft van 62,5 miljoen euro. Twee we ken later is dat tekort, door ande re uitgangspunten voor de bere keningen te nemen, met 20 mil joen euro geslonken. 1 november 2007: Het college van B en W wordt naar huis ge stuurd. De raad gelooft niet dat het college de capaciteiten heeft om Vlissingen uit de crisis te ha len. Ook wordt besloten het mas- terplan Scheldekwartier te opti maliseren en door te gaan met de gunning van de eerste fase. 7 december 2007: Projectontwik kelaar AM Zeeland mag het eer ste deel van het Scheldekwartier gaan ontwikkelen. 15 februari 2008: De projectont wikkelaar, de stedenbouwkundi ge, de architecten en de gemeen te vieren de officiële start van het project. elf collega's en mijzelf', reageert één van hen, Jack Doorns. Zijn col lega Herman Eggink deelt die te vredenheid. „Het was voor ons na tuurlijk geen verrassing dat we niks fout hadden gedaan. Maar nu is het wereldkundig gemaakt en daar zijn we uiteraard erg blij mee. Wij zouden het college onvoldoen de geïnformeerd hebben en nu blijkt dat dat absoluut niet waar is. We hebben alle informatie gege ven." De ambtenaren gaan gezamenlijk met het nieuwe college in gesprek over het vervolg van hun carrière bij de gemeente Vlissingen. Eg gink: „Ik heb geen hekel aan mijn werk. Ik heb al op 4 juli gezegd dat ik met een nieuw college, een nieu we directeur én met eerherstel ge woon weer verder kan." Dat hij en zijn collega's schade heb ben opgelopen door de affaire, staat voor Eggink buiten kijf. Maar of dat tot schadeclaims zal leiden? „Geen idee. We gaan eerst praten. Maar we hebben natuurlijk ook onkosten gemaakt voor bijvoor beeld advocaten." Van Wijnen, De Roos en De Zwar te vinden het terecht dat de ambte naren gerehabiliteerd worden. Maar tevreden zijn zij nog lang niet. Niet zolang onduidelijk blijft of het vorige college een goed be sluit heeft genomen. „Ieder heeft zijn eigen waarheid. Het is niet te achterhalen of de wethouders iets fout hebben gedaan. Ik trek dit rap port in twijfel", klaagt De Roos. De Zwarte: „Het college zou een goede reden hebben gehad, en ik ben nog steeds geneigd dat te gelo ven, maar het wordt niet beves tigd. We hebben vanalles gehoord, maar ik ben nu in een fase dat ik alles wil zien. De noodzaak voor een onderzoek door de gemeente raad zelf, een raadsenquête, is door dit rapport alleen maar gro ter geworden." De ambtenaren hebben niks fout gedaan, maar de wet houders ook niet. De crisis rond het Scheldekwartier kent alleen winnaars. Het is een grijze conclusie, bekende burgemeester Wim Dijkstra bij de pre sentatie van het rapport Intégis. „Het is gewoon niet zwart/wit." Duidelijk is wel dat de twaalf amb- door Jeffrey Kutterink GOES - Zeker een kleine tweehon derd Zeeuwen die werken in de kleinmetaal, leggen vrijdag het werk neer. Ze protesteren tegen de vastgelopen CAO-onderhandelin- gen. Vrijdagochtend vertrekken in elk geval vier bussen vanuit Zeeland richting het Feyenoord-stadion in Rotterdam. Opstapplaatsen zijn in Terneuzen (overloopterrein aan de Binnenvaartweg) en op de sta tions in Vlissingen, Middelburg en Goes. In het Maasgebouw verzame len zich werknemers uit Zeeland, Zuid-Holland en West-Brabant. „De actie begint te leven", zegt be stuurder Koos de Meij van FNV-Bondgenoten. „Al is er nog een verschil tussen zeggen dat je actie gaat voeren en het daadwer kelijk in de bus stappen." Volgens Henry Stroek van de CNV Bedrijvenbond ligt het zwaarte punt van de stakingsdag in het Bot- lekgebied. Of er Zeeuwse bedrijven in de pro blemen komen omdat het perso neel staakt, is nog niet duidelijk. Woensdagmiddag weten de vak bonden hoeveel Zeeuwen zich vrij dag inschrijven als staker. Op 7 februari besloten Zeeuwse CNV- en FNV-leden om te gaan staken voor een betere CAO. Werk gevers bieden dit jaar omgerekend een loonsverhoging van 2,5 pro cent. De bonden eisen een pro cent meer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 2