Dammenplan valt goed op Duiveland Bijbelse musical Bezwaar tegen 'vliegtuiglawaai' Diamanten stel voelt zich rijk gezegend Debat biddag Tholen blijft uit Informatie over toekomstig beheerplan Kop 22 Dinsdag 19 februari 2008 pzc Boeren voelen voor verbreden èn reduceren van toegangen tot akker. Omwonende wil dat Vliegclub Haamstede motortje niet gebruikt. Hongersnood, vreemdelingen en verleiding in 'Ruth'. Ko en Maatje van Beveren uit Zierikzee zestig jaar getrouwd. S door Martijn de Koning zierikzee - Het Duivelandse dam menplan van Agrarisch Schou- wen-Duiveland (ASD) heeft veel reacties opgeleverd. Zo'n 25 boe ren uit die regio hebben aangege ven de toegangen tot de akkers te willen verbreden of verplaatsen of het aantal te verminderen. ASD lanceerde het plan vorig jaar. „De belangrijkste reden is dat de dammen te klein geworden zijn", zegt André Slootmaker van ASD. „De meeste dateren van net na de Ramp. De machines zijn er inmid dels te groot voor." Verder liggen er door schaalvergroting vaak te veel van. Dat is niet goed voor de doorstroming van het water en brengt de verkeersveiligheid in ge vaar. De boeren en waterschap Zeeuwse Eilanden, eigenaar van de sloten en dus ook van de dam men, slaan daarom de handen in een. Vijfentwintig agrariërs heb ben inmiddels interesse getoond. Ze betalen een deel van de kosten, net als het waterschap. „Het is het- schap veel waard dat de overbodi ge dammen worden opgeruimd", legt Slootmaker uit. „Als een on dernemer er drie laat opruimen en er maar één voor terug wil, hoeft hij niks te betalen. Bij een verhouding van één op één kost het de boer negenhonderd euro." Al met al verdwijnen er straks 173 dammen. Er komen er 110 voor te rug; soms op de huidige plaats, soms ergens anders. De opzet om de werkzaamheden al deze winter uit te laten voeren, viel in het wa ter. Slootmaker: „Het waterschap probeert er subsidie voor los te peuteren. Ze wacht even af wat daaruit komt." Hij verwacht dat het werk nu pas volgende winter kan plaatsvinden. Het gezamenlij ke 'dammenplan' van ASD en het waterschap is uniek in de provin cie. „Ik weet wel dat er met interes se naar wordt gekeken", zegt Sloot maker. „En bij ons gaan er gelui den op om ook op Schouwen iets dergelijks te doen. Maar daarvoor wachten we eerst de uitkomst van dit initiatief even af" IJl Op Duiveland wordt het mes ge- zet in het fikse aantal toegangen tot akkers. Een aantal dammen is niet meer breed genoeg voor de huidige landbouwmachines. THOLEN - Er komt geen breed de bat over bid- en dankdag in Tho len. Daarmee is het bijna zeker dat het huidige 'strenge' beleid wordt losgelaten. Dat beleid bestaat er uit dat het gemeentehuis op bid- en dankdag dicht is, scholen niet open mogen zijn en aannemers wordt gevraagd niet te werken. Een raadsmeerderheid wil versoe peling. Toch gaven ze vorig jaar toe aan de wens van met name de CU om eerst een brede maatschap pelijke discussie te voeren. Daar ko men enkele partijen nu van terug. door Martijn de Koning NIEUW-HAAMSTEDE - Haamstede- naar W. van Rijswijk laat het er niet bij zitten. Hij stapt naar de be- zwarencommissie van de provin cie om alsnog gedaan te krijgen dat de vliegclub Haamstede de mo tor van haar nieuwe vliegtuigje niet op de huidige manier mag ge bruiken. Volgens Van Rijswijk maakt het toestel teveel lawaai. Vliegclub Haamstede schafte het nieuwe vliegtuigje ruim een jaar geleden aan, vertelt voorzitter Peter de Jong. „Er zit een motortje op dat we in de weekeinden twee of drie keer per dag gebruiken om goed op weg te raken en boven winds gebied op te zoeken. Maar we zetten dat pas aan als we hoger zitten dan 350 meter." Van Rijswijk, die gisteren niet te bereiken was voor commentaar, stapte naar de provincie en eiste dat die maatregelen zou nemen. „We hebben de boel meerdere ke ren gecontroleerd, maar nooit ge constateerd dat er sprake was van een overtreding", zegt een woord voerder van de provincie. Daarom wees het dagelijks bestuur van de provincie de claim van Van Rijs wijk af Ze vond daarnaast ook nog dat die geen direct belangheb bende is, dus helemaal niet in de positie is een verzoek tot het ne men van maatregelen in te dienen. Van Rijswijk is het daar niet mee eens en legt de zaak nu voor aan de bezwarencommissie van de pro vincie. Die buigt zich op 4 maart over de zaak. De Jong van de vliegclub geeft aan zich zo weinig mogelijk met de zaak te bemoeien. „We hebben niet het idee iets fout te doen. Op de hoogte waarop we de motor aanzetten, vliegen ook andere vliegtuigen. Die maken net zoveel geluid." De voorzitter zegt verder nooit klachten van omwonenden te krijgen. door Piet Kleemans renesse - Het is geen dor Bijbelver haal en het wijzend vingertje ont breekt eveneens. De nieuwe musi cal Ruth is het verhaal van hon gersnood en overleven in den vreemde, maar ook van vreugde en verleiding. Gelardeerd met lied jes die soms serieus maar soms ook pikant en ondeugend zijn. 'Ruth' is een initiatief van Stich ting Jacob. Met 'Ruth' wordt voor de vijfde achtereenvolgende keer een bijbelse musical neergezet in de Renesser Jacobuskerk. „En het gaat elke keer weer een stapje ver der", zegt musicalschrijver Henk Blom. „Ik durf nu moeilijker lied jes te schrijven dan een paar jaar geleden omdat ik weet dat de zan gers die nu aankunnen en aandur ven. En wat je ook ziet is dat licht, geluid en decor steeds professione ler worden. De eerste keer, met de musical Jacob, was het decor niet meer dan een achterwand. Vorig jaar met 'David' was het een heel ingenieus decor, compleet met in gebouwde trap." De eerste twee musicals die in de kerk werden op gevoerd waren op initiatief van predikant Piter Goodijk gekocht. Blom: „Dat liep behoorlijk in de papieren en daarom werd op een gegeven moment het idee geboren om zelf musicals te gaan schrij ven." Dat leverde de musicals 'Jo- na' en 'David' op. En nu dan 'Ruth'. Het uitgangspunt bij de musicals is Bijbelverhalen voor een breed publiek toegankelijk te maken. Tot dusverre steeds met veel succes, getuige de volle kerk en enthousiaste reacties. Blom: Ruth, de Moabitische „Dat was destijds echt een gouden idee van Piter Goodijk." Blom laat zich bij het schrijven niet louter lei den door het verhaal zoals dat in de Bijbel staat. Integendeel. „Ik probeer steeds verbindingen te leg gen met de wereld van vandaag. In 'Ruth' gaat het onder meer over al lochtonen, het leven in een vreemd land. Ik heb er een lied aan gewijd maar ik laat bijvoor beeld ook Naomi, één van de hoofdfiguren, 'eigen volk eerst' zeg gen." Het verhaal is dat van een vlucht uit Juda, waar hongersnood heerst, naar buurland Moab. Blom: „In mijn verhaal zet ik op de grens van die twee landen dou aniers neer die eerst gaan bellen of de vreemdelingen het land wel in mogen." Het is ook het verhaal van Ruth die na de dood van haar man vanuit Moab naar Juda gaat 'Ik durf nu moeilijkere liedjes te schrijven dan een paar jaar geleden' om daar te proberen een bestaan op te bouwen. Dat leidt tot de ver leiding van rijke boer Boaz en, la ter, een bruiloft. Blom: „Dat geeft dan weer ruimte voor zang en dans. Die verleidingsscène leende zich prima voor een wat ondeu gend lied. En we hebben voor de ze musical ook speciaal een Joodse dans ingestudeerd." Ook nieuw is de integratie van het koor in de scènes. Bij eerdere musicals zat het koor in de kerkbanken, nu staan ze tijdens het zingen gewoon op het 'toneel', tussen de spelers. De première van 'Ruth' is vrijdag 29 februari. De overige uitvoeringen zijn op zaterdag 1 maart, vrijdag 7 maart en zaterdag 8 maart. Ruth is de derde Bijbelse musical van de hand van Henk Blom. Bij Ruth zijn alles bij elkaar een kleine honderd mensen betrokken. Veel uit kerkelijke kring, maar ook veel van daarbuiten. In september vorig jaar begon het koor met de repetities. De spelers be gonnen in oktober aan hun megaklus. Ruth was eerder onderwerp van een musical. In 1930 werd op een veldje aan de Laone in Renesse het stuk 'Ruth, de Moabitische' opgevoerd. BURCH-HAAMSTEDE - Inwoners van Schouwen-Duiveland worden op woensdag 27 februari bijgepraat over het nog te schrijven beheer plan Kop van Schouwen. De provincie zal de procedure toe lichten en Staatsbosbeheer (groot grondbezitter in de Kop) zal iets vertellen over het huidige beheer van het gebied en de wensen die er liggen voor de toekomst, zoals het creëren van meer stuifduinge- bieden. In het beheerplan wordt vastge legd wat er allemaal wel en niet kan in het natuurgebied. Ook wordt erin omschreven hoe de na tuurwaarden van het gebied het beste bewaard en beschermd kun nen worden. De basis voor het plan vormt een nota die de provincie in 2004 heeft gemaakt. De informatie avond is om 19.30 uur in de Schut- se in Haamstede. door Esme Soesman ZIERIKZEE - De ontvangst warm. De sfeer hartelijk. Na zestig jaar hu welijk spat de levenslust van én de liefde tussen Maatje (81) en Ko (82) van Beveren-Van Burg uit Zie rikzee er nog altijd af Niet dat het altijd zo makkelijk is geweest, be zien de twee hun gedeelde leven. „Maar boven alles blijft staan dat we rijk gezegend zijn." Ze herinneren zich de armoede van weleer. De (wegens een ge brek aan kolen) koude kerk waarin zij trouwden. Na het huwelijk werd eerst ingetrokken bij de ouders van de heer Van Beveren voor de stap naar een eigen huisje kon worden gezet. Toen hij voor een halfjaar naar Indië werd uitge zonden, stond Maatje er - met een kleintje - alleen voor. „Toen ik haar leerde kennen, was ze een ste vige flinke meid. Toen ik uit Indië terugkwam was ze mager. Ze had écht geleden", herinnert Ko zich nog goed. Tot de watersnoodramp werkte de Zierikzeeënaar als zelfstandig hove nier en boomkweker. Het volledig op de kop gezette landschap dwong hem echter (niet tot zijn spijt) een andere weg in te slaan. Ko kreeg een baan als hulpbode op het gemeentehuis en studeerde nijver door. Achttien jaar later werd hij admini strateur voor de Vereniging van Christelijk Onderwijs in Zierikzee. Maatje hield (met zes kinderen aan haar rokken) de boel thuis draaiende. Inmiddels is de familie met dertien kleinkinderen en twee achterkleinkinderen uitge breid. Ze voelen zich rijk met dat Hoewel het leven lang niet altijd makkelijk was voelen Maatje en Ko van Be veren-Van Burg zich rijk gezegend. foto Marijke Folkertsma gezin, hun woninkje en alles wat ze hebben gedaan en nog altijd kunnen. Sinds Maatje op haar vijf tigste leerde zwemmen, trekt ze bijvoorbeeld nog steeds een paar keer per week baantjes. Ko is sinds vier jaar nierpatiënt (drie keer in de week moet hij vier uur lang aan een dialyse-apparaat), maar ook hij houdt zichzelf (onder meer al lezend en puzzelend) bezig. Ja, ze hebben het goed. Ook sa men. Als het aan Ko lag werd aan zijn echtgenote Maatje een konink lijke onderscheiding uitgereikt. Voor alles wat ze in de loop der ja ren gedaan heeft. Maatje: „Er doet weieens wat op hoor, zo is het niet." Ko: „Daar heb je twee verschillende karak ters voor. Maar we kunnen elkaar echt niet missen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 24