Rusland vreest een kettingreactie in de achtertuin 'Wat ook belangrijk is, is dat door geweld separatisten veel sympathie van het volk kunnen verliezen' Alfred Pijpers, Clingendael PZC Dinsdag 19 februari 2008 I 11 aratisten O Kosovo-Albanezen in de hoofdstad Pristina vieren de onafhankelijk heid met de nieuwe Kosovaarse vlag. foto Armando Babani/EPA :n. Een in 2006 ie ETA vorig -Ierland laten ;en n 2005 de -Unie üeorgië t gevolg, ismacht e Sovjet-Unie i het Russische d gaat ilt de Jzich in 1991 Russische ki in Rusland nafhankelijk ;eroorlog door geen leer dan 90 ansluiting bij oron: AFP, GN, GPD Zuid-Ossetië GEORGIE 0 Tbilisi Kaspische Zee Abchazië ARMENIE AZERBAJDZJAN Nagorno Karabach door onze correspondent Remco Reiding Rusland vreest voor de wereldvrede als het Westen de onafhanke lijkheid van de Servi sche provincie Kosovo erkent. Vooral in de eigen achter tuin dreigen bevroren conflicten weer op te laaien. Kosovo - sinds zondag - wel onaf hankelijk en wij niet? Leg dat maar eens uit aan separatistische regio's in de rest van de wereld. „Mensen zullen zich misleid voe len, zowel in Zuid-Europa als in de Kaukasus", voorspelde de Russi sche president Poetin. Ze liggen wellicht in een uithoek van Europa en dragen exotische namen. Maar Transanjestrië (Mol davië), Abchazië en Zuid-Ossetië (Georgië) en de Armeense enclave Nagorno-Karabach in Azerbeidz jan putten inspiratie uit de politie ke strijd van Kosovo. Al dan niet te recht rekenen ze op een precedent werking, wanneer het Westen de onafhankelijkheid van de Servi sche provincie erkent. Het is pre cies waar de Russische autoritei- Poetin: Wat is het verschil tussen Kosovo en Abchazië of Zuid-Ossetië? ten voor waarschuwen: het ope nen van een doos van Pandora vol potentiële brandhaarden. „Erken ning van de onafhankelijkheid van Kosovo leidt tot een kettingreac tie", verwacht minister van Buiten landse Zaken Sergej Lavrov.Rus- land staat lijnrecht tegenover wes terse landen die geen kans onbe nut laten om te melden dat Kos ovo een geval apart is En een uniek probleem vraagt om een unieke oplossing. „Wat is het ver schil tussen Kosovo en Abchazië of Zuid-Ossetië? Er is geen enkel verschil", meent Poetin echter. Verschillen zijn er wel degelijk, maar de separatisten zien vooral overeenkomsten. Zij delen onder meer een gemeenschappelijke ge schiedenis. Op het uiteenvallen van de Sovjet-Unie volgden kort stondige maar gruwelijke oorlo gen. Nieuw bloedvergieten in de ei gen achtertuin wil Rusland voor komen. Toch spelen Russische po litici openlijk met de gedachte de onafhankelijkheid van het Georgi sche Abchazië te erkennen. Het lijkt op een dreigement dat voort komt uit wraakgevoelens. In Rus land heerst al langer grote ergernis over de wijze waarop bijvoorbeeld de VS denken Moskou te omzei len bij internationale kwesties. De Russen spelen ook gevaarlijk dub belspel. Het beleid is erop gericht te stoken in de Zuid-Kaukasus zon der de stabiliteit in de Noord-Kau- kasus in gevaar te brengen. Via de bevroren conflicten ver zwakt Rusland omringende lan den als Georgië en houdt het een stevige vinger in de pap. Zo heb ben de Russische autoriteiten, tot grote woede van Georgië, in Ab chazië en Zuid-Ossetië gretig Rus sische paspoorten uitgegeven aan de plaatselijke bevolking. Mocht het tot een conflict komen, dan kan het Kremlin altijd nog troe pen sturen met het argument dat het landgenoten in nood moet be schermen. Maar wie denkt dat Rusland Abchazië wil inpikken of de onafhankelijkheid steunt, heeft het mis. Rusland is er op uit de sta- tus-quo te handhaven. De tactiek is, net als rond Kosovo, zoveel mo gelijk de onderhandelingen te trai neren. David Bagradze, onlangs benoemd tot minister van Buitenlandse Za ken in Georgië, verwacht evenmin dat Rusland het risico neemt Ab chazië te erkennen. „Daarmee zou Rusland de hele Kaukasus in een diepe crisis storten en grootschali ge instabiliteit veroorzaken", ver telt Bagradze. „Die chaos keert zich allereerst als een boemerang tegen Rusland zelf" Volgens de zelfde logica komen dan namelijk ook Russische deelrepublieken als Tsjetsjenië en Tatarstan in aanmer king voor afscheiding. Daar moet Rusland niet aan denken. Daarom vooral houdt het Kremlin zijn poot stijf: geen onafhankelijkheid voor Kosovo betekent geen prece dentwerking. TURKIJE IRAN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 11