Afscheidingsbewegingen in de hele wereld inhaleren gretig de succesvolle vrijheidsstrijd van de Kosovaren. Wat er op de Balkan kan, moet elders ook kunnen lukken. Kosovo als bemoedigende katalysator. Separatisme in Europa 10 Dinsdag 19 februari 2008 PZC Kosovo injectie voor sepj door Joost de Poel De vrees van Rusland voor een domino-ef fect nu Kosovo zich eenzijdig van Servië heeft afgescheiden, is reëel. Volgens Alfred Pijpers, des kundige op het gebied van separa tisme op het instituut Clingen- dael, bestaat de kans dat andere ge bieden die afstand willen van Mos kou hier moed uit putten. „Rus land is opgebouwd uit deelstaten en heeft uit alle hoeken te maken met separatisme. Dat soms ook ge paard gaat met geweld." Ook Spanje kan mogelijk de borst natmaken nu Baskische nationalis ten gisteren aangaven in 'Kosovo' een voorbeeld te zien van hoe 'een strijd naar afscheiding ook demo cratisch kan worden opgelost'. Een blauwdruk voor succesvol se paratisme heeft het verleden in Eu ropa volgens Pijpers niet opgele verd. „Het is van cruciaal belang hoe de centraal geleide staat denkt over het gebied dat zich wil af scheiden. Wordt dat gezien als een vitaal onderdeel, dan is de kans klein dat afscheiding ooit zal luk ken. Helemaal als het gaat om een land dat bestaat uit deelgebieden en in het verleden veel heeft moe ten doorstaan om ook werkelijk tot een centraal gezag te komen. Zoals Spanje. Dat land heeft nu ook bezwaren tegen de onafhanke lijkheidsverklaring van Kosovo. Dat soort landen is ultragevoelig als gebieden zich onafhankelijk willen verklaren en een stukje van hun grondgebied, en soms ook identiteit, willen afsnijden." Naar de wapens grijpen, zoals de Baskische ETA in Spanje doet en ook de Tsjetsjenen in Rusland, is volgens Pijpers zelden een succes volle methode gebleken. „Door es calatie van geweld mislukt een af scheiding meestal. De macht van het centrum blijkt dan toch ster ker te zijn. Je hebt het gezien bij de IRA in Noord-Ierland. Die heb ben het ook lang met geweld ge probeerd." „Wat ook belangrijk is, is dat door geweld separatisten veel sympa thie van het volk kunnen verlie zen. Het centrale leger is vaak veel te sterk en dus komt het aan op guerrillatactieken zoals bomaansla gen. De legitimiteit van hun strijd wordt daardoor bij het volk soms ondermijnd." De weg van de dialoog levert vol gens Pijpers doorgaans meer resul taat op. „Maar meestal blijkt dan toch een verregaande vorm van autonomie het hoogst haalbare. Tenzij, zoals in het geval van Tsjechië en Slowa kije, het voor beide gebieden voor de hand ligt om apart verder te gaan. Dan is het net zo als bij een goede echtscheiding: uit elkaar gaan door goede afspraken te ma ken." Kleine gebieden die zich onafhan kelijk verklaren, zoals Kosovo nu, zijn in het verleden volgens Pij pers regelmatig in staat gebleken het hoofd boven water te houden. „In Schotland wordt er heel open lijk over gesproken: 'we zouden het als onafhankelijk land ook zelf goed redden in het huidige Euro pa'. Zo redeneren de Catalanen ook." In België ziet Pijpers het mogelijk op lange termijn nog wel eens tot een afscheiding van de Walen en 'De weg van de dialoog levert doorgaans meer resultaat op' Vlamingen komen. „In België blijft het gevoel van eventuele splitsing bestaan." In Nederland is het streven naar meer onafhankelijkheid vooral een theoretisch en marginaal on derwerp. Al denkt de Partij voor het Noorden - die voor een deel van Noord-Nederland meer auto nomie nastreeft - daar anders over. Pijpers: „Maar als een aantal gemeenten in pakweg de Achter hoek zouden zeggen: 'we werken al zoveel samen met een streek in Noordrijn-Westfalen en we willen daarmee samenvloeien', dan zou er in Nederland echt geen paniek uitbreken. Nederlanders kijken in het huidige Europa veel verder dan hun eigen grondge bied." infographic: JD, RV brc EU Politieke bewegingen, geweldloos Vlaanderen (België) Sinds: eind jaren vijftig Reden: onafhankelijk Vlaanderen zou zonder armer Wallonië financieel beter afzijn en einde maken aan 'verfransing'. Bekendste aanhanger is Filip Dewinter. Wallonië (België) Sinds: eind jaren vijftig Reden: als tegenhanger van Vlaamse beweging; maar heeft lang niet zo veel aanhangers. Pleit voor onafhankelijk Wallonië of op zijn minst sterkere positie in Brussel. Lapland (Noord-Scandinavië) Sinds: jaren vijftig Reden: de oorspronkelijke nomadisch bevolking Saami hebben sinds 1989 in Finland, Zweden en Noorwegen een eigen parlement. Basken (Frankrijk) Sinds: eind jaren vijftig Reden: groot deel van de 700.000 Franse Basken zijn voorstander van een eigen departement. De Franse overheid is daarvan geen voorstander. Bretagne (Frankrijk) Sinds: eind jaren veertig Reden: Bretonnen voelen zich afzonderlijk volk, met eigen cultuur en (Keltische) taal. Parijs beantwoordt de roep om meer zeggenschap vooralsnog niet. Padanië (Italië) Sinds: jaren tachtig Sinds: politici van LigaNord willen zich afscheiden van het 'geldverkwistende bestuur' in Rome. Ze willen niet langer dat het rijke noorden het arme zuiden op de been moet helpen. Zuid-Tirol (Italië) Sinds: midden jaren veertig Reden: Duitstalige bewoners van oorspronkelijk Oostenrijkse provincie voelen zich achtergesteld. Het gebied heeft inmiddels vergaande autonomie. Catalonië (Spanje) Sinds: eind jaren veertig Reden: vele periodes in de geschiedenis genoot het rijke Catalonië een bijzondere status. Sinds 2006 is het een officiële 'natie' binnen Spanje, maar de definitie daarvan is onduidelijk. Jura (Zwitserland) Sinds: begin jaren vijftig Reden: sinds 1978 vormt Jura een zelfstandig kanton, toen het hoofdzakelijk Duitstalige en protestantse gebied zich afscheidde van het Franstalige kanton Bern. Cornwall (Groot-Brittannië) Sinds: de jaren negentig Reden: bewoners pleiten voor meer autonomie, net als Wales en Schotland en Noord-Ierland, als bevestiging van hun Keltische afkomst. Schotland (Groot-Brittannië) Sinds: eind jaren veertig Reden: Verschillende politieke partijen pleiten voor onafhankelijkheid. Sinds 1998 heeft Schotland, binnen het Verenigd Koninkrijk, weer een eigen parlement. Tatarstan (Rusland) Sinds: jaren negentig Reden: sinds het uiteenvallen van de Sovjet-Unie is Tatarstan een deelrepubliek van Rusland. Separatisten strijden, tot nog toe, een geweldloze strijd. EE Gewapende bewegingen Corsica (Frankrijk) Sinds: 1976 Reden: Tachtig procent van de bevolking wil bij Frankrijk blijven, maar nationalisten schuwen geweld niet om hun zin te krijgen. Bij de bomaanslagen vallen meestal geen slachtoffers. Baskenland (Spanje) Sinds: eind jaren vijftig Reden: afscheidingsbeweging ETA schrikt Spanje decennia op met zware bomaanslagen aangekondige wapenstilstand heeft de jaar weer verbroken. Noord-Ierland (Verenigd Koninkrijk) Sinds: 1969 Reden: IRA wilde met geweld Noord-l( aansluiten bij de Ierse republiek. Na ee vredesakkoord heeft de groepering in strijd officieel gestaakt. Abchazië (Georgië) Sinds: 1992 Reden: Sinds uiteenvallen van Sovjet-L wil deelrepubliek Abchazië zich van Ge afscheiden. Een militair conflict is het waarna Russische soldaten een vredesi vormen. Zuid-Ossetië (Georgië) Sinds: 1991 Reden: al voor het uiteenvallen van de leeft in Zuid-Ossetië de wens zich bij h Noord-Ossetië aan te sluiten. Rusland akkoord, maar Georgië weigert en valt deelrepubliek binnen. Tsjetsjenië (Rusland) Begin: jaren negentig Reden: Russische republiek verklaar^ onafhankelijk. In de jaren '90 valt het R leger twee keer binnen. Met aanslagen zetten separatisten hun strijd voort. E E- Transdnjestrië (Moldavië) Sinds: jaren negentig Reden: Het verklaarde zich in 1990 on; van Moldavië, waarna een korte burgei volgt. Het marxistische staatje wordt d enkel land erkend. In 2006 stemde me procent van de bevolking voor een aan Rusland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 10