Verkiezingen in Armenië gaan om Nagorno-Karabach Bom schrikt Kandahar op Dodental loopt op in Pakistan Film YouTube nieuw spoor Bende Nijvel Warme ontvangst Bush in Afrika Oud-president zou compromis willen met vijand Azerbeidzjan. Hoogste dodental bij zelfmoordaanslag sinds val van Taliban-regime. Leterme ligt niet meer op intensieve zorg Massale aanhouding van Moslimbroeders Vijf zweepslagen voor Valentijnskus Vandaag en morgen smogalarm in België Politie zoekt met mes gewapend omaatje Meer rechten voor ouders tegen pedo's PZC Maandag 18 februari 2008 I 9 DAR ES SALAAM - Tanzaniaanse danseressen in de haven stad Dar es Salaam dragen een 'kanga', traditionele Afri kaanse kledij, met de afbeelding van de Amerikaanse president George Bush erop. Bush is zaterdag in Benin begonnen aan zijn zesdaagse reis door Afrika. In Tanza nia tekende president Bush een akkoord over armoede bestrijding, waarmee een bedrag van 698 miljoen dollar is gemoeid. foto Charles Dharapak/AP PARACHINAR - Het dodental van een aanslag die zaterdag werd ge pleegd na afloop van een campag nebijeenkomst voor de Pakistaan se parlementsverkiezingen was gis teren gestegen tot 46. De aanslag werd gepleegd in Parachinar, waar een uitgaansverbod is ingesteld. President Musharraf zei dat de ver kiezingen vandaag ondanks de aan slag gewoon doorgaan. Onder de slachtoffers bevinden zich aanhangers van de vermoorde oppositieleidster Benazir Bhutto. De aanslag werd gepleegd bij het huis van een onafhankelijke verkie zingskandidaat, die wordt ge steund door Bhutto's partij. Parachinar ligt in een onrustig stammengebied bij de grens met Afghanistan. BRUSSEL - Een filmpje op YouTube waarin naakte volwassenen in een bad met jam aan het stoeien zijn, vormt mogelijk een spoor in de zaak rond de mysterieuze Bende van Nijvel. Bij gewelddadige roofovervallen door die bende vie len in België in de jaren tachtig ze ker 28 doden. De onderzoekers in teresseert vooral wie het filmpje, opgenomen in een Brusselse nachtclub, op YouTube heeft ge zet, waarom en waarom juist nu. Een hoofdrolspeler in het frag ment is een oud-gevangenisdirec teur. Volgens één theorie rond de bende werden prominente Belgen afgeperst met filmpjes en foto's van seksfeesten. De Bende van Nij vel zou zijn ingezet om die afper sers en getuigen van de seksfees ten te vermoorden. Ter 'camoufla ge' zouden ze bij gewapende over vallen zijn gedood. door onze correspondent Remco Reiding MOSKOU - De voormalige Sovjetre publiek Armenië kiest morgen een nieuwe president. De toekomst van het land hangt grotendeels af van een oplossing voor het con flict rond de in het buurland Azer beidzjan gelegen Armeense encla ve Nagorno-Karabach. De terugkeer van oud-president Levon Ter-Petrosjan op het politie ke podium levert Armenië een in teressante verkiezingsstrijd op. Hij legde zijn werk als professor neer en neemt het namens de opposi tie op tegen premier Serzj Sarkis- jan, een nationalistische havik en Armenië organiseerde sinds onafhankelijkheid in 1991 nooit eerlijke verkiezingen ex-legercommandant. De andere zeven kandidaten lijken kansloos. Ter-Petrosjan (62) beschuldigt de huidige regering van machtsmis bruik en corruptie. Hij verwijt de machthebbers de zwakke so ciaal-economische en geopolitieke situatie waarin Armenië verkeert, hoewel die van 1991 tot 1998 on der zijn leiding evenmin rooskleu rig was. Ter-Petrosjan zelf wordt door tegenstanders juist afgeschil derd als een 'verrader' die het land wil 'verkopen'. Hij zou uit zijn op een compromis met Azerbeidzjan over Nagorno-Karabach. KANDAHAR - Bij een zelfmoordaan slag in de Afghaanse stad Kanda har zijn gisteren tachtig doden en zeventig gewonden gevallen. De dader blies zichzelf op temidden van het publiek bij hondengevech ten aan de rand van de stad. Het doelwit van de aanslag zou de plaatselijke militieleider Abdul Ha- kim Jan zijn geweest, die inder daad om kwam. Het terrein lag bezaaid met bebloe de schoenen, kleding, lichaamsde len en lichamen. Ambulances re den af en aan met gewonden die naar ziekenhuizen werden ge bracht. Volgens gouverneur Assa- dullah Khalid van de provincie Kandahar was het de bloedigste aanslag sinds de val van de Taliban in het najaar van 2001. Vorige week overleefde hij zelf een aan slag door de radicaalislamitische beweging, die vermoedelijk ook achter de explosie van gisteren zit. Jan stond aan het begin van de ja ren negentig aan het hoofd van de politie in de zuidelijke provincie Kandahar. Hij kwam naar verluidt destijds in het geweer tegen de Ta liban, die toen de macht hadden in Afghanistan. Kandahar vormde de machtsbasis van het Taliban-re- gime. Militieleider Jan was onlangs be noemd tot commandant van een hulppolitiekorps dat is belast met de bescherming van Arghandab, een district ten noorden van de stad Kandahar dat eind vorig jaar korte tijd in handen was van de Ta liban. Onder de honderden toeschou wers bevonden zich nog enkele mi litieleiders. Volgens getuigen be gonnen hun lijfwachten na de ex plosie te schieten. Daarbij zouden nog meer slachtoffers zijn geval len. In Afghanistan loopt het aantal zelfmoordaanslagen steeds hoger op. Vorig jaar waren het er ruim 140, maar niet eerder vielen er bij een aanslag zo veel doden. In no vember vielen bij een zelfmoord aanslag in Baghlan, in het noorden van het land, rond de zeventig do den, onder wie 58 scholieren en le raren en zes parlementariërs. In Kandahar is gisteren de militi- tieleider Abdul Hakim Jan omge komen, naast tientallen anderen. Hij keerde zich in de jaren negen tig tegen de Taliban. Armenië is een land omringd door vijanden. Een oorlog om de door Armeniërs bevolkte enclave Nagorno-Karabach verpestte de re latie met oosterbuur Azerbeidzjan. Zuiderbuur Iran neemt het niet op voor een niet-islamitisch land. En westerbuur Turkije wordt door Armeniërs niet vertrouwd. Daar voor ligt de moord op anderhalf miljoen Armeniërs door Turken in 1915 te gevoelig. Georgië kent ge noeg problemen en houdt zich af zijdig. In 1988 was Ter-Petrosjan nog een van de oprichters van een comité dat de afscheiding van Nagor no-Karabach nastreefde. Eind ja ren negentig zag hij in dat Arme nië een compromis nodig had. Ter-Petrosjan benoemde als pre mier een havik, Robert Kotsjarjan, in de hoop alle politieke krachten te kunnen verenigen. Maar met Karabach-veteraan Kots jarjan haalde hij het paard van Tro- je binnen. De haviken namen de macht over en Ter-Petrosjan moest vertrekken. Kotsjarjan werd president en schuift nu zijn bond genoot premier Serzj Sarkisjan naar voren, omdat de grondwet hem geen derde termijn van vijf jaar toestaat. Sarkisjan, oud-minister van Defen sie, gebruikt daarvoor oude verkie zingstrucs. Zijn aanhangers krijgen betaald om bijeenkomsten bij te wonen, overheidsfunctionarissen wordt dringend verzocht op Sarkis jan te stemmen en de staatsmedia geven hem alle ruimte. Dat is alle maal niet verbazingwekkend: Ar menië organiseerde sinds zijn onaf hankelijkheid in 1991 nog nooit eerlijke verkiezingen. LEUVEN - De Belgische vicepremier Yves Leterme ligt niet langer op de afdeling intensieve zorg van het universitair ziekenhuis in Leuven. Zijn medische toestand liet het toe om hem naar een gewone kamer te verplaatsen. Leterme werd don derdag opgenomen, nadat hij woensdagavond onwel was gewor den. Hij is vervolgens via endosco pic geholpen aan een inwendige bloeding van het maagdarmstelsel. CAIRO - De Egyptische politie heeft gisteren in de provincie Da- kahlia zeker vijftig leden van het streng islamitische Moslimbroeder schap opgepakt wegens lidmaat schap van een verboden organisa tie. Volgens het Moslimbroeder schap is het een poging om te ver hinderen dat leden van deze oppo sitiebeweging meedoen aan ge meenteraadsverkiezingen. Donder dag werden al 36 mannen van de ze beweging opgepakt. DHAKA - Een man in Bangladesh heeft een Valentijnskus aan zijn schoonzus moeten bekopen met vijf zweepslagen en 200 taka (2 eu ro) boete. De broer van de man had geklaagd bij de lokale autoritei ten van een dorp in het noordelij ke district Joypurjat. Die kwamen daarop de straf persoonlijk opleg gen. In het overwegend door mos lims bewoonde land wordt Valen tijnsdag ieder jaar populairder, vooral onder jongeren. BRUSSEL - In België geldt vandaag en morgen een smogalarm, omdat er te veel fijnstof in de lucht zit. Op een aantal snelwegen is de maximumsnelheid verlaagd naar 90 kilometer per uur. De 'alarmdrempel' van 70 micro gram fijnstof per kubieke meter lucht wordt vandaag overschre den. Doordat het nauwelijks waait, blijft de luchtverontreini ging hangen. MANCHESTER - De Britse politie maakt jacht op een bewapend omaatje. De oude vrouw probeer de gewapend met een mes een kas sier van een postkantoor in Man chester geld afhandig te maken. Toen deze echter het alarm instel de schuifelde de vrouw zonder buit naar buiten. De politie heeft de 1,58 meter lan ge vrouw, met blanke huid, gemid deld postuur, donker haar en paar se jas nog niet kunnen traceren. LONDEN - Ouders in Groot-Brittan- nië krijgen het recht na te gaan of persoonlijke bekenden die contact hebben met hun kinderen veroor deeld zijn wegens kindermisbruik. Komende zomer begint een proef project in vier politiedistricten, al dus minister Jacqui Smith van Bin nenlandse Zaken. Minister Smith beschouwt sek sueel misbruik van kinderen als een van de ergste en weerzinwek kendste misdrijven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 9