Binnenland 'Snel ramen en deuren dicht' Akkoord over drie OM's op de Antillen 'Parkeren vieze auto's duurder' Loslopende pony's op snelweg doodgereden Dode man gevonden in kofferbak van zijn auto Maximumsnelheid trams ter discussie Gewonden bij grote brand in Groningen Slachtoffer caféruzie carnaval overleden Spullen Land van Ooit komen onder de hamer Bewindslieden zijn tevreden na moeizame onderhandelingen. 6 Maandag 18 februari 2008 PZC DOETINCHEM - Door een ongeval op de Ai8 bij Doetinchem zijn za terdagavond vier pony's om het le ven gekomen. De dieren waren los gebroken uit een weiland en lie pen op de snelweg. Bij het ongeval waren vier auto's betrokken. Niemand raakte ge wond. Een pony heeft de aanrijding over leefd en maakt het naar omstandig heden goed. De Ai8 was enkele uren afgesloten. HOENSBROEK - De politie heeft gis terochtend in Hoensbroek een do de man gevonden in de kofferbak van zijn auto. Het gaat om een 20-jarige man uit Heerlen. In de nacht van zaterdag op zon dag werd de vriendin van de man in haar woning overvallen door twee gemaskerde mannen. Die eisten geld van haar en zeiden dat ze haar vriend ontvoerd had den. HILVERSUM - Staatssecretaris Tine ke Huizinga van Verkeer wil met de wethouders van de vier grote steden praten over mogelijkheden om ongelukken met trams tegen te gaan. Zij zal daarbij het invoeren van een maximumsnelheid en de voor- rangsregels bespreken. Uit onder zoek blijkt dat tussen 2002 en 2006 36 mensen zijn overleden door ongelukken met trams. GRONINGEN - Bij een grote brand in de nacht van vrijdag op zater dag aan de Kerklaan in Groningen zijn twee bewoners van het pand gewond geraakt. Zij liepen letsel aan benen en gezicht op toen zij samen met drie andere mannen van de eerste verdieping omlaag sprongen om aan de vlammen te ontkomen. Het gebouwencomplex werd grotendeels verwoest. GELEEN - Een 47-jarige man uit Ge leen is zaterdag overleden aan de gevolgen van een caféruzie op car navalszondag in Geleen. In ver band hiermee heeft de politie vier mensen opgepakt, liet het Open baar Ministerie in Maastricht giste ren weten. Hoofdverdachte is een 31-jarige in woner van Geleen, die eerder acht jaar vast zat wegens moord. DRUNEN - De spullen van het fail liet verklaarde Land van Ooit in Drunen gaan begin volgende maand in de openbare verkoop. Het gaat om kostuums, pruiken, harnassen, klassieke stoelen, tafels en kandelaars maar ook een kabel- j baan, draaiorgel, luchtkussens en i speeltoestellen. De kijkdagen in het Land van Ooit staan gepland op zaterdag 8 en zondag 9 maart. Het park ging in november failliet. Leg een noodvoorraad aan, zorg voor extra kaarsen, leg een zaklamp klaar. Jammer dat niemand luistert naar de landelijke crisiscampagne. 'Een radio op batterijen, waar is die voor nodig dan?' door Jan Salden Ios en Rosa Dubbeldam uit Dordrecht wonen nog geen kilometer van een chemi sche fabriek. De gedachte dat daar ooit iets misgaat, bannen ze liever uit hun d. Maar als het toch een keer zover komt, weten ze precies wat ze moeten doen. „Zo snel moge lijk naar binnen gaan en alle ra men en deuren dichtdoen", dreunt Dubbeldam op. „En verder afwachten maar." Maar heeft het echtpaar ook een noodvoorraad klaar liggen? „We hebben blikken soep", zegt Rosa. „Maar die staan in onze boot. Als we binnen moe ten blijven, komen we daar natuur lijk niet bij." En hoe zit het met de drie liter water per dag per per soon, voor minstens drie dagen: hebben ze die wel in huis? „Waar is dat voor nodig dan?", vraagt Dubbeldam zich hardop af „O, voor als het drinkwater besmet raakt. En een radio op batterijen? Voor als de stroom uitvalt, zeker. Ik zou niet weten waar die ligt." Een lichte ontreddering maakt zich van Dubbeldam meester. Hoe had hij dat allemaal moeten we ten? Van een huis-aan-huis ver spreide folder kan hij zich niets herinneren. Van spotjes op radio en tv en advertenties in kranten evenmin. Toch gaf het ministerie van Bin nenlandse Zaken anderhalfjaar ge- De handleiding van de campagne 'Denk Vooruit' hangt in de meterkast. foto Paul van Riel/GPD leden de aftrap voor een nieuwe, groots opgezette rampencampag ne. De oude - 'Wat te doen als de sire ne gaat?' - ging al dertien jaar mee en de boodschap was achterhaald. „De vorige campagne riep mensen alleen op naar binnen te gaan en ramen en deuren te sluiten", zegt een woordvoerder van het ministe rie. „Maar bij de vuurwerkramp in Enschede deden de sirenes het niet en het enige dat mensen daar niet moesten doen, was naar bin nen gaan. Daar komt bij dat we vinden dat mensen ook zelf iets kunnen doen vóórdat de sirene gaat. De nieuwe campagne 'Denk Vooruit', spreekt hen daarop aan." Anderhalfjaar na de start stevent het miljoenenproject echter af op een mislukking. Uit een tussenme- ting blijkt dat meer dan de helft van de Nederlanders er nog steeds het nut niet van inziet om zich daadwerkelijk voor te bereiden op een ramp. En dus doen ze ook niets. Erwin Seydel, hoogleraar toegepas te communicatiewetenschappen aan de Universiteit van Twente, kijkt daar niet van op. „Het gevoel van urgentie ontbreekt. Als kind ben ik opgegroeid met de dreiging van de Russen. Toen legden men sen wél een noodvoorraad met le vensmiddelen aan. Men was, zo kort na de oorlog, een stuk gehoor zamer en de dreiging was voorstel baarder. Nu zijn de risico's veel va ger." De overheid zou er goed aan doen gevaren concreter te maken, meent Seydel. „Veel mensen wier huis wel eens onder water is gelo pen, hebben zandzakken klaarlig gen voor het geval het nog eens ge beurt. Zo'n ramp kunnen mensen zich inbeelden. Ik zou zeggen: zoek het dichter bij huis en speel in op dat gevoel." Toch is het ook dan nog maar de vraag of mensen wel actie onder nemen, meent Ira Helsloot, hoog leraar crisisbeheersing en fysieke veiligheid aan de Vrije Universiteit (VU). „Het is een illusie te denken dat mensen zich gaan voorberei den op een ramp. Uit wetenschap pelijk onderzoek blijkt dat ze dat nog nooit hebben gedaan, en dat door Trix van Bennekom KRALENDIJK - Nederland en de An tillen zijn het eens geworden over de inrichting van het Openbaar Ministerie in de nieuwe staatkun dige verhoudingen. Straks komen er drie OM's voor vijf eilanden, maar hun autonomie wordt wel beperkt. Pas na lange, moeizame onderhan delingen bereikten minister Hirsch Ballin van Justitie en staatssecreta ris Bijleveld van Koninkrijksrela ties in het afgelopen weekeinde overeenstemming met de Antilli aanse bestuurders. In het akkoord staat dat er één procureur-generaal voor Curasao, Sint Maarten en de BES-eilanden komt. Curasao en Sint Maarten krijgen ieder een eigen OM. Er moet één OM komen voor de kleinere eilan den Bonaire, Sint Eustatius en Sa ba, kortweg de BES-eilanden, die straks onder Nederlands bestuur komen. Nu is er nog één Openbaar Minis terie voor de vijf eilanden. De op deling is een gevolg van de nieuwe staatkundige verhoudingen die op 15 december dit jaar in moeten gaan. Curagao en Sint Maarten worden elk een autonoom land in het koninkrijk, te vergelijken met de status aparte die Aruba al sinds 1986 heeft. De BES-eilanden gaan in de vorm van een 'openbaar lichaam' deel uitmaken van Neder land. Eigenlijk kon er voor Curasao en Sint Maarten in het overleg met Hirsch Ballin en Bijleveld niet meer zo veel mis gaan. De belang rijkste winst in de onderhandelin gen bereikten beide eilanden al m Vanwege de nieuwe staatkundi- ge verhoudingen tussen Neder land en de Antillen is afgespro ken drie afzonderlijke Openbaar Ministeries in te stellen. eind 2006 in de Slotverklaring, de afspraken met Nederland over een autonome status. Nederland stond vanwege het be lang van een adequate rechtshand having maandenlang op het stand punt van één Openbaar Ministerie voor beide eilanden. Curaqao en Sint Maarten hielden vol dat ze - net als Aruba met honderddui zend inwoners - ieder een eigen OM en een eigen procureur-gene raal wilden. Op het laatste mo ment liet Nederland de eis van één OM vallen. Om greep te kunnen houden op de rechtshandhaving op Curasao (135.000 inwoners) en Sint Maar ten (50.000 inwoners) stelde Ne derland wel de voorwaarde van één gemeenschappelijke procu reur-generaal. Minister Hirsch Ballin en staatsse cretaris Bijleveld zijn tevreden met het bereikte resultaat. „De afspra ken van vandaag dragen bij aan rechtszekerheid en een veilige sa menleving." Adviezen 'Denk Vooruit' De campagne 'Denk Vooruit' geeft een aantal adviezen aan mensen wat ze zelf kunnen doen om zich voor te bereiden op een mogelijke ramp. Een overzicht: Haal een radio op batterijen in huis en stem hem af op de rampenzender. Zorg ook voor extra batterijen. Leg een zaklamp op een handi ge, makkelijk te bereiken plaats. Zorg voor een eerstehulp- doos. Leg een noodvoorraad levens middelen aan. Zorg voor drie liter water per dag per persoon. Zorg voor een noodvoorraad verzorgingsartikelen: zeep, shampoo, wc-papier, tandpasta enzovoorts. Zorg voor een voorraadje van de medicijnen die u gebruikt op doktersrecept. Zorg voor een gereedschaps set. zullen ze ook nooit doen." De toon van de campagne helpt daar bij niet mee, vindt hij. Helsloot roept spandoeken in herinnering met teksten als 'Dit winkelcen trum sluit op 19 december wegens een gifwolk'. „Leuk, grappig", vindt Helsloot, „maar het zet men sen niet tot actie aan." Ook Seydel denkt dat de overheid een hardere toon zal moeten aan slaan. „Je moet mensen aanspre ken op hun zelfredzaamheid. Lan ge tijd heeft de overheid uitge straald: gaat u maar rustig slapen, wij regelen het wel. Dat is echt ver leden tijd. Maak mensen duidelijk dat ze zelf een verantwoordelijk heid hebben tijdens een ramp. Druk ze met de neus op de fei ten." DEN HAAG - Het CDA ziet niets in het plan gemeenten de mogelijk heid te geven parkeren voor ver vuilende auto's duurder te maken. Coalitiegenoot PvdA vindt dat ge meenten wel die mogelijkheid moeten krijgen. Het kabinet moet zich hier nog over buigen. Volgens CDA-Tweede Kameriid Ger Koopmans is het 'volstrekt on uitvoerbaar'. Het is volgens hem te ingewikkeld en duur om een sys teem in te voeren. Het CDA ziet meer in maatregelen die de aan schaf van vervuilende auto's ont moedigen. Het vindt bovendien dat dat in Europees verband moet worden aangepakt. De PvdA vindt dat het niet in Eu ropees verband moet worden gere geld. „Wij moeten een wet maken die gemeenten de mogelijkheid geeft dit zelf te doen", aldus Ka merlid Lia Roefs. Milieudefensie noemde het voor stel al sympathiek, maar gaf aan dat het nauwelijks zoden aan de dijk zet. Het zou effectiever zijn als gemeenten vervuilende auto's zou den mogen weren uit de stad. Brancheoganisatie Bovag noemde de discussie verwarrend, omdat niet duidelijk is wat milieubelas tend of zuinig is.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 6