PvdA-fracties op de bres voor nachtservice hospitaal Dirksland Brouwersdam verder ontwikkeld Snoque Deux Parkinsonclub pakt cd van Oosterlander op Bekeuringen en arrestatie bij uitgaan Flakkee Bezuiniging minister kost tientallen banen Van Weel-Bethesda. Project Superspot moet 250 tot 350 nieuwe banen opleveren. Bruenaren zetten de Mosselrace op kalender van het sloeproeien. Liedje Van den Berge wordt gebruikt om ziekte bekend te maken. 14 I Maandag 18 februari 2008 PZC door Ton van den Nouweland ZIERIKZEE - Het zit alle vier de Pv dA-fracties op Goeree-Overflakkee hoog. Minister Ab Klink van Volks gezondheid heeft besloten de be schikbaarheidstoeslag - een bijdra ge aan kleine ziekenhuizen - te schrappen. Als gevolg hiervan moet het Van Weel-Bethesdazie- kenhuis in Dirksland de spoedei sende hulp in de nacht staken. „De PvdA-fracties van Oostflak- kee, Middelharnis, Dirksland en Goedereede hebben regelmatig overleg," vertelt Titania Poort-Van Dam, fractievoorzitter van de Pv dA in Goedereede. „Tijdens het laatste overleg kwam iemand van de ouderenbond Anbo vertellen dat het ziekenhuis zou worden ge kort. Toen is besloten dat alle frac ties in hun gemeenteraden moties zouden indienen. Daarin roepen wij onze gemeentebesturen op om bij Rijk en provincie aan te dringen op herziening van Klink's besluit." Komende donderdag is het raadsvergadering in Goede reede. Poort-Van Dam probeert daar steun te krijgen voor haar mo tie. „Wij zijn de laatste. In de ande re drie gemeenten zijn de moties al aangenomen." Eerder al spraken de burgemeesters op Goe ree-Overflakkee hun bezorgdheid uit. Volgens Poort-Van Dam heeft de PvdA in Middelharnis haar motie doorgestuurd naar partijgenoten op Voorne-Putten en Schou- wen-Duiveland. „Klinkt sympa thiek," reageert Petra d'An- jou-Lems van de Schouwen-Duive- landse PvdA. Of de motie ook in deze gemeenteraad wordt inge diend, kan ze niet zeggen omdat ze de tekst nog niet heeft gezien. Zowel de fractievoorzitter als me de-woordvoerder van de PvdA op het gebied van volksgezondheid zijn met vakantie. Minister Klink maakte zijn besluit in januari bekend. Volgens direc teur P. van der Velden van het Dirkslandse ziekenhuis kost het be sluit van Klink zijn ziekenhuis on geveer een miljoen euro per jaar. De vier fracties van de PvdA op Goeree-Overflakkee dienen mo ties in om nachtelijke hulp te be houden in het Van Weel-Bethes- daziekenhuis van Dirksland. Hij ziet zich daardoor genoodzaakt te bezuinigen op een aantal dien sten buiten kantoortijden. De nachtelijke hulpverlening is er daar één van. De bezuiniging kost enkele tientallen banen bij het Van Weel-Bethesda. Het ziekenhuis in Dirksland is ook van belang voor Schouwen-Duive- land. Jaarlijks melden zich twee tot drieduizend Schouwen-Dui- venlanders voor een behandeling in Dirksland. Het ziekenhuis is met name populair onder aan staande moeders in de streek tus sen Nieuwerkerk en Bruinisse. Titania Poort-Van Dam. GOEDEREEDE - De verdere ontwik keling van de Brouwersdam als toe ristische bestemming zorgt voor een groei van de werkgelegenheid van 600 arbeidsplaatsen nu, tot 850 a 950 banen in de toekomst. Dat blijkt uit de economische visie die ZKA Consultants Planners heeft opgesteld in opdracht van de provincies Zeeland en Zuid-Hol land en de gemeenten Schou- wen-Duiveland en Goedereede. In het plan wordt de Grevelingen- zijde van de dam ontwikkeld tot Alls Seasons Boulevard met hotel, theater, drijvende woningen, wei nesshotel, winkels, tram en water taxi. De zeezijde van de dam gaat Summerboulevard heten. De ont wikkelingen hier blijven beperkt tot wat meer horeca en meer strandovergangen. Volgens het adviesbureau neemt met uitbreiding van de activiteiten ook de besteding van toeristen toe. Momenteel geven dagjesmen sen jaarlijks 46 miljoen euro uit op de Brouwersdam. Het bureau voor spelt een groei tot 65, mogelijk 75 miljoen euro. Aansluitend op dit plan denkt de gemeente Goede reede al na over de bouw van een hotel op de Punt van Goeree. De gemeente Schouwen-Duiveland is betrokken bij de ontwikkeling van de dam als toeristische superspot. Het gemeentebestuur staat er in zijn algemeenheid positief tegen over. Wethouder Ad Verseput waarschuwt echter voor het eenzij dige uitgangspunt van ZKA. „De visie is alleen gericht op economi sche ontwikkeling. Bepaalde aan bevelingen van ZKA kunnen eco nomisch gezien interessant zijn. Maar er kunnen andere redenen zijn ze niet over te nemen." Zo voelt Schouwen-Duiveland niets voor betaald parkeren op de dam. Verder is het college tegenstander van het mogelijk maken om op de dam te overnachten in campers. door Ton van den Nouweland BRUINISSE - De mannen van sloep roeivereniging Snoque Deux uit Bruinisse weten zich opmerkelijk goed te handhaven in het wereldje van het sloeproeien. Zó goed, dat ze op zaterdag 19 juli een eigen wedstrijd houden. De 'Mosselrace' past in het programma van de Vis- serijdagen. „Start en finish zijn in de Vissers haven. De start is om half twaalf en we varen dezelfde route als de mosselkotters tijdens de vloot- schouw. Zo'n tien a twaalf kilome ter op de Oosterschelde. Dat lijkt niet veel, maar je hebt wel met het getij te maken," zegt William Lems, secretaris van Snoque Deux. De naam Mosselrace bestond al. Tot vorig jaar werd de race gevaren in Yerseke. „Maar de organisatie daar is uiteen gevallen en ook de gemeente had andere plannen," legt voorzitter Emile Wielaart uit. Snoque Deux is door de Zeeuwse Federatie Sloeproeien gevraagd in het gat te springen. „Ook de stich ting Festiviteiten Bruinisse heeft geïnformeerd en zelf waren we na tuurlijk ook van plan om een keer een race te organiseren." Snoque Deux hoopt op deelname van vijf tien tot vijfentwintig teams, maar neemt genoegen met minder. Lems: „Je zit toch dicht tegen de vakantie. Een stuk of tien is leuk en wel genoeg voor de eerste keer." Snoque Deux begint met enthou siasme aan de organisatie van de Mosselrace, maar heeft voorlopig nog wat anders aan het hoofd. Wielaart: „Vanaf nu staat alles in het teken van trainen voor de race Harlingen-Terschelling. We moe ten beter presteren dan vorig jaar." De Bruenaren beleefden vorig jaar hun première bij deze klassieker van het sloeproeien. Slecht ge traind en met hun teakhouten Gui nevere, die enkele maaniien daar voor nog een wrak was; moestem ze honderd deelnemers voor laten gaan. Zelf zijn ze al blij dat ze über haupt mee mochten doen. Lems: „We zijn gematst en dat komS door onze sloep. De Guinevere is een ex-marineschip. Kun je na gaan. Sinds 1907 worden er bloed, zweet en tranen in gestort. In Har- lingen zei iemand tegen me: 'Voor zulke sloepen is de Harlingen-Ter schelling bedoeld en niet voor die snelle plastic badkuipen.'" Een andere stimulans voor de Bru- se sloeproeiers is de aanwezigheid 'Voor zulke sloepen is de Harlingen-Terschelling bedoeld' van een flinke groep Bruenaren tij dens de klassieke race. Wielaart: „Er lagen twee mosselschepen en die hadden een feestje aan boord. Denk dat er zo'n dertig tot veertig Bruenaren rondliepen." Dankzij sponsoring heeft Snoque Deux nieuwe riemen, een investe ring van zo'n 4000 euro. Volgend doel is overname van de sloep Gui nevere, die nu voor drie jaar in bruikleen is van een man uit Der Helder. Lems: „We moeten daai binnen twee jaar geld voor zien te vinden. Ik denk zo'n 15.000 tot 20.000 euro en het navrante is dat alles wat we in de sloep hebben geïnvesteerd straks bij de koop nog eens moeten betalen." Wedstrijdprogramma sloeproeivereniging Snoque Deux 5 april: Gevangenistorenrace, zeven kilometer op zee voor de boulevard van Vlissingen. 2 mei: De Harlingen-Terschellingrace: zware klassieker op Waddenzee. 19 juli: Mosselrace: eerste thuiswedstrijd Snoque Deux in Bruinisse. 30 augustus: Veerse Meerrace: 18 kilometer, maximaal 45 boten. 11 oktober: Grachtenrace Amsterdam. Drukke race, waarbij Bruenaren normaliter goed presteren omdat hun stuurman het parcours kent. door Ton van den Nouweland ZIERIKZEE - Het goede nieuws sta pelde zich zaterdag op voor Parkin- sonpatiënt Cees van den Berge uit Oosterland. Hij mag donderdag verpleeghuis Cornelia verlaten - „daar heb ik zin an" - en boven dien gaat de Parkinson Patiënten Vereniging Nederland alles in het werk stellen om zijn liedje 'Wij zijn voor elkander geboren' lande lijk uit te brengen. Van den Berge is een bekend Zeeuws muzikant. Hij was in de ja ren tachtig drummer/zanger van het Schelde Trio, dat vanuit de stal van Johnny Hoes plaatjes op de markt bracht en op televisie ver scheen. Sinds 1996 lijdt Van den Berge aan de ziekte van Parkinson. Vorig jaar bracht hij zijn jazzy com positie 'Wij zijn voor elkander ge boren' in eigen beheer opnieuw uit. De opbrengst bestemde hij voor onderzoek naar Parkinson. Zaterdagmiddag was voorzitter Ot to Bielars van de Parkinsonvereni- ging hiervoor naar de Cornelia in Zierikzee gekomen. Die was uiter aard blij met de ruim 2200 euro die de cd heeft opgebracht, maar liet het niet bij een dankwoord al leen. „Dit heb ik nog niet meege maakt, zo'n actie. Ik zou willen dat meer mensen met dergelijke ideeën kwamen. Er is nog veel on bekendheid over Parkinson. Wij moeten deze ziekte geaccepteerd krijgen in de samenleving. Deze cd is hiervoor een geweldig idee. Ik stap ermee naar Frans Bauer en Vader Abraham. Waarom zou je dit beperken tot Zierikzee of Zee land? Bielars wil dat een van de ze artiesten Van den Berges com Cees van den Berge overhandigt de cheque aan Otto Bielars van de Parkin- sonvereniging. Links zit Adrie van den Berge. foto Marijke Folkertsma positie op cd zet of toch op zijn minst een keer wil zingen. „En dan zouden we zo mogelijk een koppeling moeten maken met de Parkinsonvereniging." Bij de overhandiging van de che que zaterdag waren een twintigtal vrienden en familieleden van Cees van den Berge aanwezig. Het liedje werd ingetogen meegezongen. Een enkeling plengde een traan boven een taartje. Na zijn sponsortocht per scootmobiel langs bedrijven heeft Van den Berge een flinke te rugval gehad. Maar de revalidatie zit erop en hij mag naar huis. „Je krijgt dat niet zo maar voor el kaar," zei Van den Berge terugblik kend op zijn project. „Ik ben vier maanden mee die sponsoring be zig geweest. En de Parkinsonvere niging mag mijn liedje gebruiken." SOMMELSDIJK - Politieagenten op1 de fiets en in de surveillanceauto hebben zaterdagnacht toezicht ge houden op het uitgaansleven in Middelharnis, Sommelsdijk en Dirksland. Daarbij is één aanhouding verricht en werden drie bekeuringen uitge schreven. De bonnen werden uit gedeeld voor wildplassen, baldadig heid en het gooien van een fiets in de haven. Verder deed een stapper afstand van een kleine hoeveel heid speed. De meeste problemen had de poli tie met een negentienjarige jongen uit Achthuizen. Hij werd aange houden wegens baldadigheid en meegenomen naar het bureau. Daar verschenen ook de ouders van de jongeman. Tussen de ge zinsleden onstond een woorden wisseling. Hierop beledigde de jon gen de agenten. Hij werd opnieuw aangehouden en in de cel gezet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 62