Omroepen zetten plan televisie door Afscheid van Thon 't Gilde 'Beter omspringen met bodemvondsten' Warme wintermarkt Waterstaat betaalt schade aan kade Eigen programma voor E lokale omroepen in Zeeuws-Vlaanderen. Voorzitter Bastiaansen van de Gildefeesten na twaalf jaar weg. Historisch onderzoeker Van Nieuwenhuijzen pleit voor nieuw beleid. psyy PZC Maandag 18 februari 2008 1 5 door Wout Bareman terneuzen - De Zeeuws-Vlaamse Televisiezender (ZVT) keert voor lopig niet terug op de buis. Maar de lokale omroepen in Zeeuws-Vlaanderen gaan de zend frequentie, die Delta Kabelcomfort hen binnenkort toewijst, wel be nutten. Ze denken daarbij aan een kabelkrant en wekelijkse nieuws onderwerpen. De herstart van de ZVT is nage noeg onmogelijk geworden door de vaststelling van de Regionale Raad voor Kabeltelevisie (met ver tegenwoordigers van de drie ge meenten) dat de ontwikkeling van kwalitatief goede regionale televi sie organisatorisch en financieel onhaalbaar is. Ook het voorstel van de ZVT en de lokale omroe pen aan de provinciale stuurgroep Regionale Televisie Scheldemond om aan te sluiten bij de opvolger van het grensoverschrijdende tv-programma De Zeeuw van Vlaanderen werd niet gehono reerd. In Euregioverband wordt door Omroep Zeeland en een drie tal Vlaamse regionale zenders al ge ruime tijd gepraat over voortzet ting van 'De Zeeuw...'. Het ZVT-bestuur en de bestuursle den van de drie lokale zenders (Ra- I dio Scheldemond, Terneuzen FM door Wout Bareman terneuzen - Rijkswaterstaat draait op voor de schade, die een kleine maand geleden ontstond aan de de binnenvaartkade bij de Benelux- weg in Terneuzen. Na baggerwerk- zaamheden raakte de damwand over een lengte van bijna dertig meter ontwricht en spoelde een deel van de oever in het Kanaal Gent-Terneuzen. Aanvankelijk gaven waterstaat en het havenschap Zeeland Seaports, de beheerder van de kade, elkaar de schuld. Volgens waterstaat kon de baggeraars niets worden verwe- ten; ze voerden gewoon hun werk uit. Maar een woordvoerder van het schap sprak het vermoeden uit dat er te diep was gebaggerd. Wa terstaat geeft hem gelijk. Uit nader onderzoek is gebleken dat de fout bij waterstaat ligt. Een woordvoer der: „Er is inderdaad te diep gebag gerd, maar de baggeraar kon er niets aan doen. Het is onze fout. In het bestek zaten kaarten, waar op de diepte niet goed stond aan gegeven." Het ging om een hoogte verschil van drie meter. Waterstaat noemt het 'een harde en dure les'. De damwand wordt binnen enke le maanden, op kosten van water staat, hersteld. De oever is tijdelijk verstevigd met steenstort. en Omroep Hulst) betreuren de weigerachtige houding van zowel gemeente als provincie, maar zet ten hun plannen, in afgeslankte vorm, wel door. Een woordvoer der: „Het is natuurlijk doodzonde dat we ons oorspronkelijke plan om dagelijks nieuws en wekelijks een praatprogramma uit te zen den, voorlopig niet kunnen verwe zenlijken. Zonder financiële bijdra ge van de gemeenten wordt dat heel moeilijk. Daarom kiezen we nu voor een andere opzet, waarbij iedere lokale omroep z'n eigen zaakjes regelt. Dat is overigens de eerste aanzet, want uiteindelijk willen we toch een volwaardig pro- dukt leveren. De gemeenten kun nen straks alvast zien, wat we in onze mars hebben." Terneuzen FM, Scheldemond en Omroep Hulst geven straks ieder hun eigen invulling aan het programma op de hen toegewezen zendfrequen tie. Overigens kost het Delta Com fort moeite zo'n frequentie te ver strekken. Daarvoor moet een zoge noemde 'rasterwijziging' plaatsvin den, waarbij een aantal huidige zenders verhuist. Aanvankelijk be loofde Delta dat die frequentiewij- ziging half februari zou plaatsvin den; nu wordt het maart of april. Voor scheidend voorzitter Thon Bastiaansen waren er bloemen. foto Wim Kooyman De Zeeuws Vlaamse Televisie (ZVT) en de lokale omroepen slanken hun televisieplannen noodgedwongen af, maar gaan wel uitzenden. door Cino van den Broecke SLUISKIL - Stichting Gildefeesten heeft tijdens de jaarlijkse vrijwilli- gersavond afscheid genomen van enkele bestuursleden onder wier voorzitter Thon Bastiaansen. Na ruim twaalf jaar draagt Basti aansen de voorzittershamer over aan Mare Gijsel. „Ik liep er al een tijdje over te denken ermee te stop pen en ik denk in Mare een goede opvolger te hebben gevonden. Toen ze me vorig jaar me tijdens de feesten al aanspraken met 'Thon 't Gilde' wist ik dat het écht tijd was om te gaan", zei Bastiaan sen tijdens de feestelijke avond in de Wok Plaza in Sluiskil. Zo'n honderd vrijwilligers zwaai den niet alleen Bastiaansen maar ook Benny en Lidie Martens uit. Het achtkoppige bestuur zal vanaf nu worden aangevoerd door voor zitter Gijsel en vice-voorzitter Pa tricia Bastiaansen. Thon Bastiaan sen was met zijn twaalf jaar de langst zittende voorzitter van de stichting en maakte hoogte- en dieptepunten mee: een ingestorte feesttent één dag voor de opening bijvoorbeeld, het verlies van de Cokesfabriek als hoofdsponsor en het aantrekken van Yara als nieu we geldschieter. Ludiek was de bliksemactie in 2005 rondom het afgesloten dorpspark vlak voor de 25e editie. Bastiaansen blijft nog wel betrokken bij het festijn. „Ik heb heel veel vertrouwen in deze jonge en enthousiaste club men sen. Ik word nu freelance-vrijwilli ger. Ook leuk." De 28e editie, van 28 tot en met 31 augustus kent een primeur: de li ve-uitvoering van de Top 100 Aller Tijden uitgesmeerd over drie avon den en gespeeld door vier bands. Ook de artiesten Ali B en Thomas Berge treden op. De pannenkoeken gingen grif van de hand. foto Wim Kooyman door Jeanette Vergouwen HULST - Het plan om zaterdag bij zorginstelling De Blaauwe Hoeve in Hulst ook buiten kraampjes op te zetten, ging niet door. De tempe ratuur en de schrale wind dwon gen de organisatie de wintermarkt in het restaurant te houden. De be woners én de bezoekers uit de wij de omgeving zorgden echter voor een warme sfeer en genoten van de vele aanbiedingen. „We hebben al tientallen pannenkoeken gebak ken en dat is altijd een succes. Er is ook warme chocolademelk en glühwein, genoeg om van binnen warm te worden." Er konden aller lei spulletjes kunnen gekocht: handwerk, kaartjes, Zeeuwse bab belaars en eigengemaakte sieraden. De belangstelling voor de portrette kenaars en de mannen die bijen korven vlochten was groot. In de ochtenduren stond er al een file bij de controleurs van rollators en rolstoelen. De gratis mutsen en handschoenen bij de broodjes war me worst vonden gretig aftrek. Af en toe werd meegezongen met de deuntjes, gespeeld door Semper Gaudete. „In de toekomst gaan we meer markten organiseren, gerela teerd aan de jaargetijden", aldus Veerle Nout van het team Welzijn door Wout Bareman terneuzen - De gemeente Terneu zen moet zorgvuldiger omsprin gen met z'n cultureel erfgoed, zo als bijvoorbeeld bodemvondsten. Historisch onderzoeker Dennis van Nieuwenhuijzen, oud-Terneu- zenaar en auteur van publicaties over de vesting en de kustbatterij van Terneuzen, verwacht vanuit het stadhuis meer creativiteit. Ruim een week geleden werden bij grondwerkzaamheden aan het Schuttershof restanten van de vroegere zuidbeer blootgelegd, één van de drie oude sluizen om de waterstand in de vestinggracht te regelen. In 1913 werden de vesting werken deels afgegraven voor stadsuitbreiding, later volgde ook het gros van de overige restanten. De zuidbeer wordt, net als andere 'schatten' die ooit tevoorschijn kwamen, uit financiële overwegin gen weer afgedekt. Van Nieuwen huijzen: „Van het verleden van ves tingstad Terneuzen is helaas nog maar weinig over en de restanten die er nog zijn, worden genegeerd. Het is daarom van het groot be lang uiterst zorgvuldig om te sprin gen met nieuwe bodemvondsten en ze niet onder een hoop zand weer te begraven. In Nederland worden op tal van plaatsen oude elementen of opgravingen in nieuwbouw toegepast. Ik zou niet weten waarom dat in Terneuzen niet kan." Volgens Van Nieuwen huijzen kan vooraf bekend zijn dat bij graafwerkzaamheden op be paalde plekken in de gemeente een grote kans bestaat dat er bo demvondsten worden gedaan. Ele menten, zoals de zuidbeer, zouden daardoor in een eerder stadium kunnen worden meegenomen in de planvorming meent hij. Maar daar is dus wel enige creativiteit nodig en in elk geval een duidelijk beleid. Van Nieuwenhuijzen hoopt dat de gemeenteraad met een initiatief-voorstel komt om het college van B en W te stimule ren. Daarnaast ziet hij een taak weggelegd voor de Heemkundige Vereniging. Een werkgroep Bo demvondsten zou een mooie stap in de goede richting zijn. Dennis van Nieuwenhuijzen vindt het onjuist dat bodemvond sten in Terneuzen na onderzoek consequent weer onder het zand worden begraven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 53