Als ijspret omslaat in ij sleed Kerkje is verborgen schat Herstel Zwinduinen 1 4 Maandag 18 februari 2008 PZC Reddingsbrigade traint reddend zwemmen bij ongelukken op het ijs. Stichting De Kik haalt kerkje Kloosterzande uit de vergetelheid. Aanpak natuurgebied in Vlaamse grensstreek kost 2,5 miljoen euro. 'Buurman' wil kazerne van brandweer kopen Kaaskop Hulst zoekt onderdak voor wagenbouwers Geslaagde actie voor kinderen in Kenia Z door Frank Cijsel OOSTBURC - „Wow, dit is net echt." De reactie van de deelnemers za terdag tijdens het ijszwemmen in zwembad De Eenhoorn in Oost burg laat aan duidelijkheid niets te wensen over. Elk jaar doen zich wel verschillende ongevallen voor die te maken hebben met ijs. Onge lukken op het water zijn in de win ter veel ernstiger door het gevaar van onderkoeling. De reddingsbri gade West - Zeeuws - Vlaanderen wil haar leden goed voorbereiden voor het geval ijspret ijslééd wordt. Om met het redden uit een wak vertrouwd te raken, wordt elk jaar het ijszwemmen georganiseerd. Le den kunnen dan ervaren hoe het is om in het donker onder ijs te zwemmen. Uiteraard is een warm zwembad niet te vergelijken met het echte ijs in de winterkou, maar toch blijven belangrijke as pecten van het ijszwemmen bij de leden hangen. De brigade gebruik te zaterdag als alternatief voor het ijs een doek. In dat 'ijs' zaten twee gaten, om de redder te leren van wak tot wak te zwemmen. Om de veiligheid zo groot mogelijk te hou den lagen er onder het doek dui kers met perslucht, die in actie konden komen, mocht het fout gaan. Voor de instructeurs Guust Christiaansen en zijn dochters Jeannine en Mattie is het zaterdag morgen een drukte van belang. In drie groepen wordt al vanaf half negen geoefend. Voor de zwem mende redders te water gaan, legt Jeannine de ernst van de situatie uit. Wie zich niet aan de regels houdt kan ogenblikkelijk de kleed kamers opzoeken. De 17-jarige Mare Radder vindt het maar een fluitje van een cent. „Ik doe dit al vanaf mijn zesde jaar. Gelukkig heb ik het ijszwemmen nog nooit moeten toepassen. Maar je weet maar nooit." In twee groepen begeven de oudsten zich te water. Onder het zeil zwemmen als een soort ver kenning is geen enkel probleem. Als ze boven het wak uitkomen dienen de redders eerst de handen naar boven te steken. Het gevaar om met het hoofd tegen een scher pe ijsrand te komen is immers te groot. Uiteindelijk worden de oefe ningen steeds moeilijker en ge beurt waar het allemaal om te doen is: het opduiken van een pop. De oudere jeugd heeft er geen enkele moeite mee. Bij de kleinsten echter gaat het vooral om het overwinnen van de angst. „Het zeil is luchtdicht en de meis jes en jongens bevinden zich in een vacuüm. Dit zijn ze niet ge wend en daarom laten we niets aan het toeval over en zijn er dui kers", vertelt Christiaansen. Vanaf het ontstaan in 1972 is hij de draai schijf en het manusje-van-alles van de vereniging. Hij spreekt uit ervaring. „Zodra sloten en vijvers dichtgevroren zijn, willen de men sen spelen en schaatsen op het ijs, vaak zonder zich daarbij af te vra gen of het al dan niet betrouwbaar is. Als reddingsbrigade willen we er, als er toch nog ijspret komt, klaar voor zijn." door Wout Bareman KLOOSTERZANDE - Het 800 jaar oude kerkje Te Zande in Klooster zande begint een nieuw leven. Dat is te danken aan de pas opgerichte stichting Kerk in Klooster (de KIK), die het kerkgebouwtje bre der toegankelijk wil maken en on der meer initiatieven zal ont plooien op het gebied van kunst en cultuur. Voorzitter Cor Crans van de stich ting: „Het kerkje is een oude, ver borgen schat, die weer voor ieder een zichtbaar moet worden. De KIK wil meer publieksgerichte acti viteiten stimuleren en heeft al al lerlei evenementen op het pro gramma staan, zoals een oogst feest in augustus, een wintermarkt met muziek en kunst in november en een aantal poëzie-avonden in december met onder anderen de dichter Hans Bouma en muzikale omlijsting." De historie van het kerkje bij Hof te Zande gaat terug tot de twaalfde eeuw, toen Cister ciënzer monniken de oorspronke lijke kapel stichtten. De monniken van abdij Ten Duinen in Koksijde gaven door de jaren heen Oost-Zeeuws-Vlaanderen gestalte. Vanwege die historische band heeft De KIK nu ook contact ge zocht met het abdijmuseum daar en met De Vier Ambachten in Hulst. De stichting is van plan exposities, evenementen en lezingen te wij den aan de historische rol van het kerkgebouw. De KIK speelt ook in op het Weekend van de Amateur kunst op vrijdag 16, zaterdag 17 en zondag 18 mei. Die vrijdag wordt in de basiliek in Hulst ook het Jaar van het Religieus Erfgoed in Zee land geopend. Te Zande is 's zater dags de hele dag geopend. In sa menwerking met de dorpsraad kunnen amateurkunstenaars er dan hun werk tonen en zijn er ook muzikale optredens. door Wout Bareman KNOKKE-HEIST - De natuur in de Zwinduinen net over de grens bij Knokke-Heist wordt hersteld. De werken zijn in volle gang en wor den tegen 2010 afgerond. Het gaat om de herinrichting van een ge bied van 220 hectare tussen villa wijk Het Zoute en natuurdomein Het Zwin. In het toekomstige natuurreser vaat, dat voor 2,5 miljoen euro wordt aangepast, grazen straks shetlandpony's en Kempense gei ten. Dat laatste is een experiment, waar de omwonenden niet erg ge lukkig mee zijn. Maar het Agent schap Natuur en Bos heeft al toege zegd dat, als de geiten overlast ver oorzaken, ze snel weer worden weggehaald. In het gebied worden nieuwe wandel-, fiets- en ruiterpa den aangelegd en ook het duingras land van weleer keert terug. Er wordt ook gewerkt aan de aanleg van een natte duinvallei, die ruim te moet bieden aan de bescherm de kamsalamander, de boomkik ker en de rugstreeppad. Daarvoor worden de bestaande poeltjes her steld en extra waterplassen aange legd. Door het kappen van popu lieren en dennen wordt elders in het gebied bovendien een half open landschap gecreëerd. Tip? redactie@pzc.nl De man geniet in de bedrijfskanti ne van het een broodje. Dan stapt er een collega van Turk se afkomst binnen die belangstel lend informeert waarmee het is be legd. „Met oude kaas", luidt het ant woord. De Turkse collega dan weer, daar bij heel verbaasd kijkend: „Oude kaasKan jij soms geen nieuwe kaas betalen? Dan moet jij de vol gende keer in de winkel vragen om gratis oude kaas!!" Het duurt even voor helderheid is verschaft in deze confrontatie van culturen. De moraal van het verhaal: inte gratie is een moeilijk ding. Je bent niet zo maar een kaaskop. TERNEUZEN - Burgemeester en wet houders van Terneuzen willen de brandweerkazerne aan de mr. Haarmanweg verkopen aan 'buur man' De Feyter Groep. Die wil voor de percelen en de grond (ruim 8000 vierkante meter) 845.000 euro neer te tellen. De Feyter heeft uitbreidingsplannen en overwoog naar elders uit te wij ken. De brandweer verhuist op ter mijn naar de Koegorspolder. HULST - De gemeente Hulst gaat op zoek naar tijdelijk onderdak voor de gedupeerde wagenbou wers, die eind januari hun carna valswagens verloren bij een brand in Heikant. Dat is vrijdagavond af gesproken met de bouwers. Hulst draait ook op voor het opruimen van het vrijgekomen asbest. De brand richtte een schade aan van een kleine 200.000 euro. Niet alle bouwers zijn verzekerd. HULST - Pastorale medewerkers van zorginstelling De Blaauwe Hoeve hielden gisteren een actie voor gehandicapte kinderen in Ke nia. Tijdens de eredienst was er een collecte en konden zelfgemaak te kaarten worden gekocht, ge maakt door zuster Marie José. Ook was er houtsnijwerk uit Kenia te koop. De opbrengst gaat naar jeugdinstellingen. 's Middags wer den kunstvoorwerpen verkocht. Een deelneemster duikt na een geslaagde 'redding' op uit een 'wak foto Wim Kooyman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 52