Binnenland WD beticht CDA van gedraai Rijk is miljoenen misgelopen bij Haagse woning Willem-Alexander 'Afschieten van ganzen stoppen' Vlamingen winnen cabaret 4 I Maandag 18 februari 2008 PZC Henk Kamp noemt christendemocraten 'onbetrouwbaar'. Koeien komen om bij brand Prins kocht huis aan Noordeinde zelf, in plaats van overheid. El door Dick Hofland DEN HAAG - Het CDA is niet onder de indruk van de harde kritiek van WD-Kamerlid Henk Kamp dat de christendemocraten onbetrouw baar zijn als het gaat over immigra tie en integratie. Kamp, de tweede man van de WD-fractie, stelt dat het CDA in het huidige kabinet met PvdA en Christenunie standpunten in neemt die haaks staan op wat de partij in het vorige kabinet beloof de. „Dat is slecht voor het CDA en voor de politiek als geheel", zegt Kamp. Hij kritiseert vooral ook premier Balkenende, die volgens hem de verpersoonlijking is van het gedraai. In een CDA-draaiboek noemt Kamp tien punten waarin het CDA volledig van standpunt is ver anderd. In het kabinet met de WD was het CDA bijvoorbeeld te gen een dubbele nationaliteit, voor een verbod op gezichtsbedek kende kleding en voor het terug sturen van criminele vreemdelin gen. Nu denkt de partij daar pre cies tegenovergesteld over. „Deze aanval zegt veel over de WD en weinig over het CDA", UJ VVD'er Henk Kamp heeft tien punten genoemd waarbij het CDA van mening is veranderd sinds het vorige kabinet. Met na me bij immigratie en integratie. stelt CDA-fractievoorzitter Pieter van Geel. „Ik kan me niet aan de indruk onttrekken dat Kamp hier mee de aandacht wil afleiden van de problemen in de WD. Want als er één partij is die eerst bij zich zelf te rade zou moeten gaan, voor dat ze met een beschuldigend vin gertje naar anderen wijst, dan is het de WD wel." CDA'er Van Geel noemt de libera len 'niet meer degelijk, warrig en puur opportunistisch'. Hij consta teert dat de WD eerst voor de ki- lometerheffing was en nu tegen, dat de partij niet langer voor soli de overheidsfinanciën is en dat partijleider Mark Rutte een econo mische recessie over het land af roept. „Om nog maar te zwijgen over het woord 'integratie', dat in het ver kiezingsprogramma van de WD nul keer voorkwam. Ik denk dat het dan ook goed is dat de WD met een nieuw beginselprogram ma komt. Dan weten we weer met welke WD we te maken hebben. Die van Rutte, die van Kamp of toch die van Verdonk", aldus Van Geel. Kamp heeft overigens geen kritiek op de PvdA, de coalitiepartner van het CDA in het huidige kabinet. „Die partij wilde een onderzoek naar de manier waarop Nederland besloot politieke steun te geven aan de inval in Irak, maar heeft duidelijk gezegd daarvan af te zien vanwege coalitieafspraken. Dat is netjes en iets anders dan zonder uitleg opeens een ander standpunt innemen", vindt Kamp. SCHEEMDA - Een monumentale boerderij aan de Sta tionsstraat in het Groningse Scheemda is gistermiddag door brand volledig verwoest. De bewoonster liep brandwonden op en is overgebracht naar een zieken huis. Zestien koeien, die in de schuur stonden, zijn bij de brand om het leven gekomen. Met behulp van enke le buurtbewoners zijn nog wel achttien runderen in vei ligheid gebracht. De brand is ontstaan in de keuken van de boerderij. foto Harm Meter/ANP door Hans Jacobs DEN HAAG - Het Rijk kan wel eens miljoenen euro's misgelopen zijn bij de aankoop van de woning van prins Willem-Alexander. De prins heeft bijna 3 miljoen euro ver diend aan de verkoop van zijn wo ning aan het Haagse Noordeinde 66. Hij kocht de woning eind 1992 voor 750.000 gulden (340.000 eu ro) van zijn grootmoeder, prinses Juliana. Eind december 2007 nam de Rijksgebouwendienst de wo- De woning van prins Willem- -Alexander aan het Haagse Noordeinde is in vijftien jaar tijd in waarde gestegen van 750.000 gulden tot 3,2 miljoen euro. ning over voor 3,2 miljoen euro. Volgens hardnekkige geruchten heeft toenmalig premier Lubbers begin jaren negentig het verzoek van koningin Beatrix afgewezen om de nieuwe woning voor de prins te betalen. Had hij dat niet gedaan, dan had het Rijk nu zelf van de enorme waardevermeerde ring geprofiteerd. Lubbers heeft het verhaal zelf overigens nooit willen bevestigen. De prijs die de prins destijds be taalde was een koopje, want de ge taxeerde waarde was twee keer zo hoog. Prinses Juliana had het huis overi gens ook aan haar oudste klein zoon mogen schenken, zonder dat er schenkingsrecht moest worden betaald. De toen nog ongehuwde prins be trok het pand tussen het paleis en een lingeriewinkel in 1995, nadat het uitvoerig en naar zijn ideeën was opgeknapt. Zijn secretariaat kwam op de benedenverdieping en zijn privévertrekken op de eer ste etage. De flinke verbouwing zorgde on der meer voor de waardevermeer dering van het pand, maar ook de plek in het centrum van Den Haag speelt een rol. Willem-Alexander ging nog voor zijn huwelijk met Maxima Zor- reguieta op zoek naar een nieuwe woning. In juli 2003 verhuisde het paar naar de Eikenhorst in Wasse naar. Het huis, dat aan het Noord einde opvalt door de immer geslo ten gordijnen aan de voorkant, bleef nog wel in gebruik als kan toor van het prinselijk paar. Het huis grenst aan Paleis Noord einde. Het krijgt een nieuwe be stemming ten behoeve van de be veiliging van het paleis. Zie ook www.royalblog.nl omziki ie-O£J?ééj\J kan bui D ,j PVOliPÊkV Oü|< I HILVERSUM - Vogelbescherming Ne derland vindt dat er een einde moet komen aan het afschieten van overwinterende ganzen. De schade die boeren door de ganzen lijden, moet de overheid vergoe den. Dat zei onderzoeker Toon Voets van Vogelbescherming Ne derland gisteren in het radiopro gramma Vroege Vogels. In de winter van 2005/2006 wer den zestigduizend ganzen en smienten geschoten. De ganzen die in Nederland overwinteren, ko men bijna allemaal uit de noorde lijke streken van Europa. „Het is een kwestie van beschaving om ganzen niet massaal af te schieten, maar te zorgen dat ze voldoende te eten hebben", zei Voets. Alleen al in Friesland schoot men ruim twintigduizend kolganzen af De getallen van de afgelopen win ter zijn nog niet bekend, maar Vo gelbescherming denkt dat die cij fers eerder hoger dan lager zijn. De huidige overheidsmaatregel re gelt dat alleen boeren wier land als foeragegebied is aangewezen daar voor extra vergoeding kunnen aan vragen. Buiten die gebieden mo gen de ganzen worden verjaagd en onder voorwaarden ook worden afgeschoten. LEIDEN - Het Vlaamse duo Ter Be scherming Van De Jeugd en hun landgenoot Iwein Segers zijn zater dagavond uitgeroepen tot win naars van het Vara Leids Cabaret Festival. Ter Bescherming Van De Jeugd werd door de jury uitgeroe pen tot winnaar, terwijl het pu bliek Segers koos als de beste. Zij traden op in de Leidse Schouw burg. De jury noemde het Vlaamse duo Tim en Dries 'een duo in wor ding', met de één uitbundig visu eel en de ander sterk in tekst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 4