Prins Filip zit in het verdomhoekje Standje voor Japanse prins Italiaanse prins trekt claim in Groothertogin tegen inzet kindsoldaten Constantijn over culturele noodhulp Pieter moet alleen naar Boedapest Mette-Marit helpt buitenlandse vrouwen 44 Maandag 18 februari 2008 PZC De Belgische prins Filip kan het in eigen land moeilijk meer goed doen, blijkt uit zijn jongste mediarelletje. door Hans Jacobs Een Belgische troonopvol ger die de Vlaamse nationa listen de wacht aanzegt of die hoofdredacteuren de wet voorschrijft, gaat zijn boekje te buiten - zoals prins Filip ook duidelijk is gemaakt door de Bel gische premier Guy Verhofstadt. Maar de prins kan ook bij een rel betrokken raken terwijl hij niets heeft misdaan. De Vlaamse krant Het Laatste Nieuws opende vorige week de aanval op de kroonprins door een aantal Vlaamse zakenmensen te la ten klagen over de afwezigheid van Filip bij een etentje tijdens het Wereld Economisch Forum in Da- vos. Duimendraaiend en handen wringend had het gezelschap op de komst van Filip en echtgenote prinses Mathilde zitten wachten. Dat was echter niet alles. De Bel gische ondernemers zagen het prinselijk paar aan de overkant van de straat wel binnenstappen bij een ontvangst van Indiase za kenlieden. „Onbegrijpelijk! Een kaakslag van Filip", kopte de krant. Plichtsverzuim, meenden de Bel- Prins Filip en zijn echtgenote Mathilde. Het paar verwacht dit jaar zijn vierde kind. foto Capital Photos gen. „Schandalig", zeiden ze. De ontboezemingen die Het Laatste Nieuws optekende, kregen meteen ook internationaal aandacht. Het paleis kwam met een povere reac tie: er was sprake van agendapro blemen. Wat er echt aan de hand was, maakte kwaliteitskrant De Standaard pas daarna helder. Filip en Mathilde waren voor de Bel gische ontvangt en het diner niet eens uitgenodigd. Niemand hoef de dan ook op hun komst te wach ten. En een borrel waarbij ze wél aanwezig zouden zijn, werd op het laatste moment afgelast omdat er geen geschikte plek kon worden af gehuurd. Geen blunderende prins dus, maar een nieuwe poging het bij de Vlaamse nationalisten niet erg po pulaire koningshuis te ondermij nen. Wanneer Filip binnenkort weer uitvaart tegen journalisten of lelijk doet tegen Vlaamse zakenlui, heeft hij in elk geval een goed ex cuus. Geen 260 miljoen euro, geen symbolische euro, helemaal niks hoeft de Italiaanse prins Ema- nuele Filiberto van Italië. De prins heeft zijn excuses aangeboden voor de commotie die hij in de cember veroorzaakte door samen met zijn vader Vittorio Emanuele een enorme schadevergoeding te eisen van de Italiaanse staat. „Het was een vergissing", aldus de klein zoon van de laatste koning van Ita lië. De prins werd bedolven onder hoon en kritiek na het indienen van een rekening van 260 miljoen euro. Italië zou dat geld moeten be talen aan de nakomelingen van de laatste koning omdat ze tot 2002 in ballingschap hadden moeten le ven. De Italiaanse regering legde de claim meteen naast zich neer. „We zijn de voormalige koninklij ke familie niets verschuldigd", al dus een woordvoerder. Anderen vonden dat het Huis van Savoia de staat zou moeten betalen omdat het destijds heulde met het fascisti sche regime van Mussolini. Ema nuele Filiberto (35) krabbelde met een terug. Eén euro als symboli sche erkenning van schuld was al genoeg. Nu komt hij ook daar op terug. „De Italianen hadden gelijk door zo te reageren. Italië heeft wel wat anders aan zijn hoofd." Keizer Akihito (m), kroonprins Naruhito en prinses Masako. foto EPA De Japanse keizerlijke familie is geen baas over het eigen bestaan. Dat regelt de hofhouding. door Hans Jacobs Aan het Japanse hof is geen ruimte voor sponta ne bezoekjes, vakanties of uitstapjes. Het bureau van de keizerlijke hofhouding be paalt met het eeuwenoude regel- boek in de hand wie wanneer wat mag doen. En dus was het in Ja panse ogen niet verbazend dat de grootmeester van het hof tijdens een ontmoeting met de pers open lijk kritiek had op kroonprins Naruhito. Die bezoekt namelijk zijn ouders te weinig. Keizer Akihi to had daarover al eens geklaagd en Naruhito beloofde 'beter zijn best te doen'. Maar dat is kennelijk niet gebeurd, vandaar dat er nu een publieke schrobbering kwam van de baas van de hofhouding, Shingo Haketa. Naruhito ligt al langer onder vuur vanwege de ziekte van zijn vrouw Masako. Die is depressief gewor den door het keizerlijke hofkorset en vervult nog maar mondjesmaat openbare taken. Binnen de keizer lijke familie is al eens geopperd dat Naruhito maar moet scheiden van Masako, die volgens hofkrin gen ook ernstig faalde door Japan 'slechts' een dochter te schenken en geen zoon. In de Japanse media wordt Masako hard aangepakt om dat ze wel af en toe de deur uitgaat voor een etentje. Ook haar thera peutisch bedoelde vakantie met haar gezin in 2006 in Apeldoorn wordt haar nagedragen. 'De kroon prinses vermaakt zich op onze kos ten', aldus de kritiek. De keizerlij ke hofhouding, die anders klaar staat om kritiek op de familie te weerleggen, is nu opvallend stil. ALLEMENSEN De groothertogin van Luxem burg heeft regeringen wereld wijd opgeroepen serieus werk te maken van de strijd tegen mis bruik van kinderen als soldaten. „Dit kwaad moet met wortel en tak worden uitgeroeid", aldus groothertogin Maria Teresa, die voor Unicef'kinderadvocaat' is. Unicef ijvert ervoor om kinde ren die ingezet zijn als soldaat, zoals onder meer bij veel conflic ten in Afrika gebeurt, weer een normaal leven te geven. Dat gaat niet zonder problemen, omdat de kinderen vaak verslaafd zijn aan drugs en geweld. Prins Constantijn gaat in een toe spraak op de kunst- en antiek beurs Tefaf in Maastricht het be lang onderstrepen van culturele noodhulp. De prins doet dat in zijn hoedanigheid van erevoor zitter van het Prins Claus Fonds. Het fonds, het cadeau voor de 70ste verjaardag van prins Claus in 1996, houdt zich sinds 2004 ook bezig met een soort eerste- hulpprogramma voor bedreigd cultureel erfgoed. Aanleiding voor de oprichting van een noodfonds was de plundering van het nationaal museum van Irak in Bagdad. Hedendaagse kunst uit Neder land en Vlaanderen overspoelt de komende maand de Hongaar se hoofdstad Boedapest. Afgelo pen vrijdag werd daar het zoge naamde 'Lage Landen'-festival geopend in aanwezigheid van Pieter van Vollenhoven en staats secretaris Frans Timmermans (Europese Zaken). Grote afwezi ge was prinses Margriet. Die moet vanwege een kleine medi sche ingreep rust houden. Kroonprinses Mette-Marit van Noorwegen gaat zich bezighou den met de integratie van al lochtone vrouwen. Ze neemt deel aan een werkgroep van het Noorse Rode Kruis die kijkt hoe immigranten en vluchtelingen op een betere manier kunnen deelnemen aan de samenleving. Het werk dat Mette-Marit in ei gen land gaat doen, lijkt enigs zins op het lidmaatschap van prinses Maxima eerder van de commissie-PAVem. Die hield zich in Nederland bezig met de integratie en participatie van vrouwen. Sfctesi; Mette-Marit foto EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 46