Ritthem-wrak oudste oorlogsbodem Drietal berooft 90-jarige Nigel strandt in halve finale Idols Karikaturist maakte vele mensen blij RACM beschouwt 16e eeuws schip van hoge archeologische waarde. Oud-Vlissinger uitgeschakeld in halve finale tv-programma. Inbrekers vluchten nadat ze bewoonster zijn betrapt, PZC Maandag 18 februari 2008 3 Eén van de kanonnen wordt boven water gehaald. foto Arent Vos/RACM Het wapen van Bourgondië. foto Wrakduikstichting de Roompot door Marcel Modde Het scheepswrak dat in t999 bij Ritthem werd gevon den, blijkt 'van hoge ar cheologische waarde'. Dat conclu deert Arent Vos van de Rijks dienst voor Archeologie, Cultuur landschap en Monumenten (RACM) na diverse onderzoeken. Volgens hem gaat het mogelijk om het 'voor Nederland oudste terug gevonden oorlogsschip, wat func tioneerde rond het begin van de Tachtigjarige Oorlog'. Een duikteam onder leiding van Vos heeft eind 2006 bij een zogehe ten waardestellende verkenning houtmonsters genomen en drie ka nonnen boven water gehaald. Eén monster met 105 jaarringen bracht aan het licht dat het hout in 1552 werd gekapt. Een tweede monster leverde een nagenoeg gelijke date ring op, aldus Vos. Met inachtne- door Emile Calon VLISSINCEN - Voor moeder Sheila is Nigel Brown de Idolskampioen bij de mannen. De in Vlissingen opgegroeide Nigel strandde zater dag in de halve finale van het RTL-televisieprogramma Idols. Charlene, Nathalie en Nikki gaan door en maken de komende we- ming van een zekere marge gaat de onderwaterarcheoloog er van uit dat het schip omstreeks 1555 tot 1560 in de vaart is gekomen. Eveneens nog in de tweede helft van de zestiende eeuw vond het zijn ondergang in de Westerschel- de. Onderzoek van de kanonnen staaft die bewijsvoering, zegt Vos. De kanonnen zijn sterk aange groeid door een klomp zand, schel pen en ijzerdeeltjes en daardoor moeilijk te onderzoeken. Röntgen- beelden hebben uitgewezen dat ze niet (meer) geladen zijn. Volgens Vos kan dat inhouden dat het schip in een gevecht ten onder is gegaan. Wanneer de onderzoe kers er in slagen de korst rondom voorzichtig te verwijderen, kun nen mogelijk aan de hand van in scripties verdere details worden af gelezen over de herkomst. Vos houdt het vooralsnog op 'een vroeg admiraliteitsschip, mogelijk Zeeuws'. Souvenirduikers hebben eerder vier en mogelijk zelfs zes kanon nen opgedoken. Twee zijn ver ken uit wie de nieuwe Idolskam pioen wordt. De Vlissingse Sheila is maar wat trots op haar 23-jarige zoon die momenteel in Amersfoort woont. Nigel zeifis evenmin teleurgesteld. Direct na zijn uitschakeling zei hij dat hij nimmer verwacht had zo ver te komen. Hij gaat zich nu weer concentreren op zijn studie aan het conservatorium in Alk maar. De ervaringen die hij bij Idols op deed komen hem daar goed van kocht aan een particulier, waarvan er één via een Londens veilinghuis voor veel geld weer is doorver kocht. Op foto's en tekeningen die door de duikers en (amateur) ar cheologen zijn gemaakt, is duide lijk de zogeheten vuurslag van de Hertogen van Bourgondië te her kennen. Indertijd waren dat de gra- 'Alleen door berging kan de historische informatie worden veiliggesteld.' ven van Zeeland, Holland en Vlaanderen. Vos werd door de Wrakduikstich ting de Roompot (WDSR) uit Kamperland attent gemaakt op de bijzondere vondsten. Van het wrak is weinig meer over dan een stuk bodem (het middendeel) van 18 meter lang en 9 meter breed. Het ligt op de rand van een onge veer 20 meter diep plateau. Het grootste deel van het schip is ver dwenen in de vaargeul en wegge- pas, weet ook zijn moeder. „Dat nemen ze hem niet meer af" Want bij Idols leerde hij onder druk presteren, deed camera-erva ring op en wist zich staande te houden voor een uitzinnig pu bliek. En niet te vergeten de po diumervaring. Volgens zijn moeder is Nigel ook best wel wat zenuwachtig. Maar daar was tijdens de verschillende uitzendingen niets van te zien, er kent ze. „Hij heeft het gewoon goed gedaan." En dat hij zover zou spoeld door de harde getijde- stroom. Het restant dreigt door de 'oprukkende hoofdgeul' in de aan loop naar de Sloehaven het zelfde lot te ondergaan, waarschuwt Vos. De archeoloog zou het liefst zien dat het wrak op korte termijn wordt geborgen. Dat bepleit hij in een verslag voor de bundel Maritie me Vindplaatsen, die deze maand werd uitgebracht door de landelij ke werkgroep LWAOW en het RACM. Alleen met een opgraving kan 'de historische informatie, die in het wrak besloten ligt, worden veiliggesteld', zegt Vos. Hij betitelt de vondst als 'onver wacht oud'. De stroming in de Westerschelde is dusdanig, dat de kans nog een wrak te vinden uit de zestiende eeuw volgens hem 'ui terst klein' was. „Eigenlijk had dat al tweehonderd jaar geleden weg moeten zijn. Sterker nog, als het schip vijftig meter verder was ge zonken, was er nu niets meer van over geweest." Het wrak ligt in druk vaarwater, waar duiken offici eel verboden is. komen, na de voorrondes met meer dan 20.000 kandidaten, dat is voor al al een een geweldige pres tatie. „Hij is de beste van de man nen", herhaalt ze trots. De Vlissingse verwacht dat haar zoon wel weer snel opduikt in een of ander aansprekend programma. Want iedereen heeft volgens haar overduidelijk kunnen zien dat haar Nigel echt wat kan. Zelf ver wacht hij ook dat het niet lang zal duren voor hij weer op tv is te zien. 's-CRAVENPOLDER - Een negentigja rige vrouw uit 's-Gravenpolder is vrijdagavond in haar woning door drie mannen beroofd. Rond half twaalf was het drietal haar huis binnengedrongen. De vrouw lag op dat moment te sla pen, maar werd wakker van ge stommel. Toen ze poolshoogte nam, kwam ze oog in oog met de inbrekers te staan. De drie gingen er vandoor met sieraden en een nog onbekend geldbedrag. De politie hield in het weekeinde een buurtonderzoek en zocht naar sporen in en om de woning. Dat heeft nog weinig resultaat opgele verd. Om die reden is de politie op zoek naar mensen die vrijdaga vond rond twaalf iets hebben ge zien in de omgeving van de wo ning. Zij kunnen zich melden via 0900-8844. Bram Levi, karikaturist, kunst schilder en vooral levenskun stenaar is zaterdag op 65-jari- ge leeftijd overleden. Zijn grote kracht was mensen blij te kunnen maken. Met zijn hu mor en zijn flamboyante optre dens heeft Bram Levi talloze men sen laten lachen. Kenmerk van zijn karikaturen vormen de spran kelende uitstraling en zijn interes se in de mensen die hij op zijn tref fende en uitvergrote wijze portret teerde. Van jongsaf aan opteerde hij voor een vrijbuitersbestaan. Als jochie ontvluchtte hij het conser- NECROLOGIE Bram Levi 1942-2008 door AH Pankow vatieve gezinsleven om met de noorderzon naar Parijs te vertrek ken. 'Joden Brammetje' luidde zijn koosnaam in de tijd dat hij met re gelmaat de wijk nam naar het Rot terdamse Katendrecht en de Zee dijk in Amsterdam. Daar, tussen de zeelui, begon hij met tekenen. Zijn Joodse achtergrond is van gro te invloed geweest op zijn manier van leven. Geertje van der Wiel, de vrouw met wie hij sinds 25 jaar was gehuwd, bracht een de omme keer in zijn tot dan toe zeer roeri ge leven. Als tekenaar van spot- en politieke prenten voor Panorama en Tele graaf bouwde Levi een grote naam op. Sinds 2003 woonde hij op Schouwen-Duiveland. Een slopen de ziekte heeft deze clown zijn lach nu ontnomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 3