Zeebodem goudmijn voor onderzoekers Geen overeenstemming over thuisbevallingen op Walcheren Actie 2 I Maandag 18 februari 2008 PZC WIM HOFMAN Soms ga ik naar de kruidenier, de bakker en naar de sla ger, en dat doe ik te voet: de winkels zijn niet ver. Ik neem echter niet steeds dezelfde weg. Er zijn verschillen de mogelijkheden. Een tijdje terug zag ik twee meisjes. Ze hoefden niet naar school, het was woensdagmiddag en het was mooi weer. Ze zaten op de stoep op de hoek van de straat. Ze hadden stukken stoepkrijt bij zich, roze en lichtblauw en ze wilden iets op de stoeptegels zetten. De ene begon met roze krijt en ze tekende grote letters. 'KUD', kwam er te staan. „Dat is fout, jongen!", zei het andere meisje. Meisjes zeggen wel eens meer jongen tegen meisjes, ter wijl jongens niet gauw meisje te gen jongens zeggen. „Dat is hart stikke fout, kut is met een t." „Dat is niet waar", zei haar vrien din, die toch wel begon te twijfe len. „Je zegt toch kudde? Dan wordt het kud, met een d." Het andere meisje lachte haar uit en zette er prompt met blauw een dikke 'T' achter het woord. Toen lachten ze nog meer. 'KUDT' stond er nu. Ze kregen allebei de slappe lach. „Dit is een actie, meneer", zeiden ze tegen mij. „Dit is onze speel- stoep en hier komt steeds een vieze hond. Hij is van de me vrouw die hier tegenover woont. Ze moet haar hond maar op haar eigen stoep uitlaten en niet hier, precies waar wij willen spelen." Ik liep verder en zij gingen door met hun actie en tekenden ij verig letters. Toen ik terugkwam met een bruin brood, gesne den, en een pakje Zeeuwse speculaasjes (speculaasjes die als twee druppels water op andere speculaasjes in de wereld lij ken) en met linzen, peterselie en rookworst, stond er op de stoep: 'KUDT HONT'. Maar het stond er niet lang, één regen bui en de actie was voorbij. Je zegt toch kudde? Dan wordt het kud met een d. COLOFON Directeur/uitgever Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Redactie Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315600 E-mail: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Buitenruststraat 18, Middelburg Postbus 8070, 4330 EB Middelburg Tel: 0118-493000 Redactie Beveland-Tholen Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315670 Redactie Zeeuws-Vlaanderen Willem Alexanderlaan 45, Terneuzen Tel: 0115-645769 Postbus 145, 4530 AC Terneuzen, Steenstraat 37, Hulst, Tel: 0114-371379 Redactie Schouwen-Duiveland Grachtweg 23a, Zierikzee postbus 80, 4300 AB Zierikzee Tel: 0111-454651 Advertenties Verkoopteam Zeeland Tel: 0113-315520, fax: 0113-315529 E-mail: teamzeeland@pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs, Educatie. Onroerend goed Tel: 076-5312277, fax: 076-5312274 E-mail: segmentteam@pzc.nl Familieberichten Tel: 0800-8060 pzcfamilieberichten@wegenernieuwsmedia.nl Personeelsadvertenties 0900-5628 722 Kleintjes 0900-6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Bel PZC Lezersservice 0800 - 0231 231 (gratis) Toets 1automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: een medewerker spreken Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur e-mail: lezersservice@pzc.nl postadres: PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 22,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 64,00 (acceptgiro €67,00) Jaar €245,50 (acceptgiro €248,50) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Zeeland staat volop in de belangstelling bij maritiem archeologen. De Banjaard is aangewezen als Europees onderzoeksgebied. Ook speelt de Delta een rol in een nieuwe reeks officiële bundels over vindplaatsen. door Marcel Modde Alleen al op de Ban jaard, de ondiepte in de Noordzee ter hoogte van de Kop van Schouwen, von den zeker 300 schepen een voortij dig einde. De 64 'maritieme vind plaatsen' in heel Nederland, be schreven in deel één van de geza menlijke uitgave van de Rijks dienst RACM en de Landelijke Werkgroep Archeologie Onder Water (LWAOW), doen vermoe den dat er dus nog veel meer waar devols onder de golven verscholen gaat. Vaak blijft het bij een mel ding (tussen de 50 en 70 jaarlijks) van vissers, vaarwegbeheerders en duikers. Uit kostenoverweging wordt slechts een klein deel (10 tot 20 procent) door de RACM de moeite waard gevonden om ook daadwerkelijk te onderzoeken. De door amateurarcheologen verza melde gegevens worden daarom gekoesterd, maar belanden veelal in een vergeten archief De bundel reeks zet het licht op die verzamel de kennis en biedt een kapstok voor verdere naspeuringen. Deel 1 verscheen deze maand. Volgens de archeologische Rijksdienst maakt de publicatie duidelijk dat er een grote diversiteit en rijkdom aan cultureel erfgoed op de zeebodem ligt. Om die reden is ook de Banjaard uitgekozen als één van de twee (Burgzand bij Texel) Nederlandse onderzoeksgebieden. België, Enge land, Duitsland, Polen, Portugal en Zweden zijn de andere landen die aan dit zogeheten Machu-pro- ject meedoen. Komende zomer wordt druk gedoken op de Ban jaard om nieuwe gegevens te verza melen en de waarde van het marti- tiem erfgoed vast te stellen. Van de 64 Maritieme Vindplaatsen die in deel 1 staan beschreven, liggen er tien in Zeeuwse wateren en de Voordelta. Van sommige objecten was nog niet eerder een beschrij ving bekend hij de RACM en de LWAOW. Zoals de Kursk, een sta len vrachtschip uit 1881 dat op 26 augustus 1912 zonk. Aan boord be vond zich onder meer een stenen monument ter nagedachtenis aan de veldslag van Napoleon in 1812 bij Borodino. Bijzonder is ook de vondst van het stalen stoomschip De Rotterdam bóvenop een veel ouder houten schip. De bundel be handelt niet alleen wrakken. Ook de heiligdommen van Nehalennia voor Colijnsplaat en Domburg ko men uitgebreid aan bod. Wrakkenkaarten Voorlopers vari de bundel Ma ritieme Vindplaatsen is de serie jaarverslagen 1981 t/m 1983 van de toenmalige Afdeling Ar cheologie Onderwater (AAO) en 1993 t/m 1995 van het NISA. Om de twee jaar moet een nieuwe bundel in de nieuwe reeks verschijnen. Het naslagwerk is te bestellen via www.lwaow.nl. In 2003 maakten Middelburger Bas van der Velde en Joost Hee- ren een kaart met 150 wrak ken in de Westerschelde, zo veel mogelijk nagetekend van originele afbeeldingen. Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 64,- per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 67,- per kwartaal ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Naam voorletters m/v Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie VUSSINGEN - Verloskundigen, huis artsen en gynaecologen op Wal cheren kunnen het niet eens wor den hoe het moet met thuisbeval lingen op Walcheren als de vrou wen- en kinderartsen alleen nog diensten doen in Goes. Na een jaar praten levert voorzit ter van de Werkgroep Verloskun de Walcheren, Chris Jebbink zijn opdracht in met aanbevelingen: een verloskundig centrum in Vlis- singen waar alle Walcherse vrou wen moeten bevallen en compen satie voor de verloskundigen om dat zij daarvoor extra mensen moe ten inzetten. Het is aan de Inspec tie voor de Gezondheidszorg en de ziekenhuizen in Vlissingen en Goes te besluiten of dat te realise ren is, zegt hij. Zonder specialisten en acute zorg op Walchers grondgebied vinden de huisartsen en verloskundigen thuisbevallingen niet verant woord. Zij vinden dat het recht op thuisbevallen Walcherse vrouwen niet afgenomen mag worden in ruil voor hoogwaardige zorg waar maar enkele patiënten van profite ren. De huisartsen pleiten voor een mobiel team voor acute verlos kundige hulp voor Walcheren. Over nut en kosten daarvan, door het ziekenhuis berekend, is ook on- einigheid. Banjaard Nehalennia heiligdommen ggWIC-schip De Roompot scheepswrak Jacob Dirk Ritthemwrak ire balken Locaties scheepswrakken en -onderdelen vrachtschip de Kursk Stoomschip dertien scheepswrakken voor de kust van Goeree De Rotterdam I passagierschip Christiaan Huygens Duits schip W02 PZC Felix Binicewicz De 'draaibas' werd op de reling bevestigd om enteraars te bestoken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 2