Feyenoord Inspanningen eisen steeds meer van vermoeid PSV AZ-keeper Romero: drie duels, drie penalty's 26 Maandag 18februari 2008 PZC Strafschop van Simons beslissend in moeizaam duel met Willem II. Minimale zege dankzij doelpunt De Guzman en reddingen Timmer. Sterker Groningen heeft strafschop nodig om zwak AZ te verslaan. 1. 2. 3. Huntelaar (Ajax) 23 doelpunten N'Kufo (FC Twente) 19 Nelisse (FC Utrecht, foto) 14 Ibrahim Afellay juicht nadat scheidsrechter Dick Jol hem een strafschop heeft gegeven. De PSV'er werd onderuit gehaald door Willem ll-doelman Maikel Aerts. foto Vincent Jannink/ANP door Frans van den Nieuwenhof TILBURG - Twee dagen van volledi ge rust moeten de spelers van PSV weer fris in het hoofd maken. De titelhouder loopt op zijn tand vlees, de krachtsinspanningen ei sen een steeds zwaardere tol. Wat tegen Heerenveen en Helsingborg al zichtbaar was, bleek zaterdag in Tilburg overduidelijk. „De geluk kigste heeft gewonnen", oordeelde trainer Sef Vergoossen na de o-t- winst op Willem II. Vandaag en gisteren wilde hij geen speler zien. Dat maakt de voorbe reidingstijd op de terugwedstrijd tegen Helsingborg, komende don derdag, weer wat korter. „Maar we hebben geen keuze", vond Vergoossen. „We hebben sinds half januari vrijwel elke week een dubbel programma afge werkt. De spelers moeten hun rust pakken. Ik ben ervan overtuigd dat ze er donderdag weer staan." De ruime selectie van PSV kan in de titelrace wel eens van doorslag gevend belang blijken te zijn. Zater dag had de ploeg een krachtsim puls nodig en konden Mendéz, Koevermans en Rajkovic het veld in. PSV werd zichtbaar sterker van de wissels en trok de winst in de slotminuten van de wedstrijd naar zich toe. De punten gingen naar Eindho ven, omdat arbiter Jol vlak voor tijd een strafschop gaf Hij be schouwde een botsing tussen Wil lem Il-doelman Aerts en PSV-mid- denvelder Afellay als een strafbaar feit. Afellay was het daarmee eens: „Ik liep om hem heen en hij tikte tegen mijn been aan." Aerts had een heel andere lezing: „Ik raakte hem niet", foeterde de goalie van Willem II. „Ik ging voor de bal, Af ellay liep tegen me op." Simons was koel vanaf de stip en schoof de o-t binnen. Verdiend was de overwinning niet. PSV kon nauwelijks een stempel drukken op het duel, zag ook de coach. „Verdedigend stond het goed, maar aan de bal waren we niet dwingend", vond Vergoossen. De beste kans van de wedstrijd was voor Willem II. Kort na rust dook Poepon uit een passje van Mathijs- sen op voor Gomes. De Braziliaan toonde voör de zoveelste keer een beslissende reflex. PSV zette daar voor rust een paar kleine mogelijkheden tegenover voor Bakkal, Lazovic en Dzsud- zsak. Hun gebrek aan scherpte was symptomatisch voor het PSV van nu. Afellay is ook niet in topvorm, maar was wel degene die PSV na drukkelijk op sleeptouw nam. „Hij bleef knokken,, lopen en ballen vra gen. Dat is knan. Verder was het spitsroeden lopen", vond Vergoos sen. Toch was de trainer niet ontevre den. „We moeten accepteren dat het wat moeizamer loopt. Ik kan de spelers geen verwijten maken. Het was hard werken, tegenhou den en kijken of er nog wat te ha len viel. Ze hebben alles gegeven om de winst uit het vuur te sle pen. Dat is een compliment waard." door Barry van der Hooft ROTTERDAM - Enkele duizenden fans van Feyenoord namen gister middag een wijs besluit. Ruim voor het laatste fluitsignaal van het duel met Vitesse (t-o) verlie ten ze De Kuip, omdat het spel van de Rotterdamse formatie niet kon boeien. De thuisploeg draaide weer eens vierkant maar pakte wel voor de tweede keer op rij drie punten. „Ik was zelf als toeschouwer mis schien ook wel eerder naar huis ge gaan", bekende trainer Bert van Marwijk na afloop. Typerend voor het spel van Feye noord was de aftrap van de twee de helft. Roy Makaay schoot de bal vanaf de middenstop over de zij lijn, door een gebrekkige commu nicatie met de wegsprintende Jona than De Guzman. Van Marwijk: „Door onze eigen stommiteiten sloop er onrust in de ploeg. Na tuurlijk vraag ik me af hoe dat komt. Maar sommige zaken zijn nu eenmaal moeilijk tastbaar." Feyenoord had de minimale zege aan twee spelers te danken: De Guzman en Henk Timmer. In de blessuretijd van de eerste helft plofte een zondagsschot van De Guzman achter Piet Velthuizen. En doelman Timmer zorgde er na rust persoonlijk voor dat Feye noord geen schade opliep. Met een paar fabuleuze reddingen hield hij de nul op het bord. De hoofdrol van Timmer kwam op het juiste moment, omdat Feye noord voorin geen potten kon bre ken. Het kwartet spelers dat aan het be gin van dit seizoen prima uit de verf kwam, was nu onherkenbaar. De weg naar topscorer Makaay werd door Vitesse hermetisch afge sloten. Luigi Bruins speelde op links te statisch en Nicky Hofs had het als centrale middenvelder zwaar. De kleine Arnhemmer zocht tegen zijn oude ploeg opzich tig de duels met zijn voormalige ploeggenoten Remco van der Schaaf en Theo Janssen, maar kwam daardoor nauwelijks aan voetballen toe. De dreiging moest daardoor van De Guzman komen, ook al zo'n ty pische nummer tien die aan de zij kant niet optimaal uit de verf komt. „Met Bruins, Hofs en De Guzman heb ik vergelijkbare types", legde Van Marwijk uit. „Neem Bruins. Die speelde aan het begin van dit seizoen prima. Nu is het wat min der en zou hij ineens niet meer aan de linkerkant thuis horen. Ik vind dat onzin." „Zinedine Zidane, de beste num mer tien van de laatste twintig jaar, speelde bij Real Madrid ook jaren vanaf links. Het kan prima zoals wij het doen, maar dan moe ten de vier voorin allemaal goed functioneren. Dan zijn we geva rieerd. Vandaag was dat niet het ge val." De aanval werd ook te weinig on dersteund door de middenvelders' Giovanni van Bronckhorst en Den ny Landzaat. De laatste speelde vrij risicoloos, door vooral voor ballen in de breedte te kiezen. Het controlerende duo beschikt over een karrenvracht aan ervaring en zou Feyenoord dus over een dood punt heen moeten kunnen hel pen. Dat gebeurde niet en dat mochten de routiniers zichzelf aan rekenen. Ze eisten geen hoofdrol op, waar scheidsrechter Reinold Wiedeme- ijer dat wél deed. De leidsman strooide met kaarten, in een wed strijd die daar niet om vroeg. Na acht gele, netjes verdeeld over bei de ploegen, besloot hij zijn optre den met een rode kaart. Rechtsback Paul Verhaegh haalde de doorgebroken Andwele Slory neer, waardoor Vitesse het duel met tien man eindigde. Net als Verhaegh is volgende week ook Tim de Cler geschorst. De linksback mist de uitbeurt van Feyenoord op het kunstgras van Heracles en eigenlijk komt dat wel goed uit. „De Cler kon vandaag eigenlijk niet spelen", bekende Van Mar wijk na afloop. „De blessure aan zijn voet is alleen maar verergerd. Het is daarom goed dat hij het de ze week rustig aan kan doen." m Feyenoord speelt een moeizame wedstrijd tegen Vitesse, maar wint wel (1-0). De enige treffer komt vlak voor rust op naam van Jonathan De Guzman. door Theo Brinkman GRONINGEN - Na een aanvallend probleem (geen scorende spitsen) en een defensief probleem (een re gen aan tegendoelpunten sinds de winterstop) doemt voor AZ nu ook een keepersprobleem op. Net toen de geplaagde Alkmaarders dachten dat ze alsnog een punt konden meenemen uit Groningen (door een laat doelpunt van Kew Jaliens), leverde een domme actie van AZ-doelman Sergio Romero de thuisploeg een strafschop op. Spits Marcus Berg bezorgde Gro ningen daarmee alsnog de over winning (2-1). Of de strafschop terecht gegeven werd, daarover liepen de menin gen uiteen. Feit was wel dat Rome ro de schijn tegen had, door wild het duel aan te gaan met de door gebroken Berry Powel. Met de penalty zette Romero een waarschijnlijk unieke reeks neer. De Argentijn stond voor de derde keer deze competitie in de basis en kreeg in alledrie de duels een strafschop tegen. Eerder gebeurde dat in de uitwed strijden tegen Heracles (2-1) en Twente (2-1). Tegen Twente had dat overigens geen gevolgen. Luke Wilkshire miste. De jonge Romero (vrijdag wordt hij 21 jaar) had van trainer Louis van Gaal de voorkeur gekregen bo ven Boy Waterman. Dat was voor het eerst dit seizoen. De vorige ke ren dat hij speelde, was Waterman geblesseerd. Nu werd Waterman simpelweg gepasseerd. „Omdat de laatste weken ieder schot op doel een tegengoal was", motiveerde Van Gaal zijn keuze. „Dat is overi gens niet alleen de schuld van Wa- Louis van Gaal: 'De laatste weken was ieder schot op doel een tegengoal' terman, want je verdedigt met z'n allen. Maar als de tweede keeper zich dan laat zien op de training en in het tweede, verdient hij een kans. Zo gaat dat ook met veldspe- lers." De 2-1 van Berg was des te pijnlij ker voor AZ, omdat het een mi nuutje eerder op 1-1 was gekomen. Daarmee zou het een niet meer verwacht punt hebben overgehou den aan het bezoek in Euroborg. Het werd uiteindelijk wéér een ne derlaag, die opnieuw tot ontevre denheid bij Van Gaal leidde. Door het verlies in Groningen heeft AZ nu één punt uit de laatste zeven wedstrijden. Mede door de andere resultaten, mag AZ zich zo langza merhand zorgen gaan maken. Zo kwamen VW en Excelsior dichter bij door verrassende overwinnin gen bij Utrecht en NEC. „Of we nu naar beneden moeten gaan kijken? Nou, ik heb vorige week al gezegd we onze ogen niet moeten sluiten voor de realiteit", zei Van Gaal. „We moeten niet denken dat wij niet kunnen degra deren." Louis van Gaal

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 28