In de kooi kwijnt de kromsnavel weg E-learning draait erg goed bij ROC I«s 12 Intelligente vogel heeft behoefte aan vrijheid en een gezinsleven, De afdeling e-learning van ROC Westerschelde barst van het werk. PZC Maandag 18 februari 2008 17 door Frank Balkenende WOLPHAARTSDIJK - Gedetineerden moeten elke dag luchten. Nou, voor een papegaai geldt hetzelfde. Het is geen dier dat gelukkig wordt in een kooitje. Sterker nog, dat is een belediging voor zijn in telligentie. „Een papegaai is een volwaardig ge zinslid, dat je overal mee naar toe kunt nemen. Deze vogel heeft ook elke dag een douche nodig om stof van zijn veren te spoelen en vocht uit de longen te verwijderen. Net als voor een hond is frisse lucht van levensbelang. Een papegaai heeft buitenlucht en zon nodig om vitamines aan te maken. Het is simpel: je neemt een kinderwa gen, bespant de stangen met sisal- touw en je kunt net als je hond je papegaaien uitlaten. Die blijven rustig zitten, hoor." Randi Bikker geeft in de kantine van camping De Veerhoeve in Wolphaartsdijk een spoedcursusje 'hoe ga ik met een papegaai om'. Randi is van de afdeling Brabant van de De Vrije Zeeuwse Papegaai, die afgelopen zondag een clubbij eenkomst hield in De Veerhoeve. Zo'n zeventig kromsnavels zitten er gezellig bij elkaar op een raam werk van takken. In de imita tie-jungle wordt geklauterd en ge keuveld. „De mijne kan dertig die ren nadoen. Toen ik de kinderen dierenverhalen voorlas, zat hij er bij en heeft hij goed opgelet", grijnst Carmen Weis uit Goes. 'Een kooi is hetzelfde als een isoleercel voor een gedetineerde' Papegaaien hebben de intelligentie van een kleuter en zijn, mits met respect behandeld, volwaardig ge zinslid. Veel mensen die een papegaai aan schaffen, gaan echter verkeerd met de vogel om. Daardoor zitten er nu duizenden kromsnavels in het Nederlands Opvangcentrum voor Papegaaien in het Brabantse Oer- le. „Het is onkunde", zegt Randi Bik ker. „Die mensen zeggen dat de pa pegaai schreeuwt, bijt of, in het ergste geval, zichzelf toetakelt. Lo gisch, als je ze in een kooi houdt. Een kooi is hetzelfde als een iso leercel voor een gedetineerde." Als je weet hoe je deze slimme vo gel moet behandelen, is er niks aan de hand. „Zorg dat de pape gaai alleen in zijn kooi slaapt. Schep in het huis zitplaatsen - liefst stevige takken - op borst hoogte, zodat de papegaai zich vrij kan bewegen." Vliegt hij dan niet weg? „Als je de vogel kortwiekt, wat net zoiets is als je haar knippen en dus geen pijn doet, wordt hij handtam." Een papegaai is echter geen hond, die zijn baas wil plezieren. „Ze zijn van nature dominant en om dat ze slim zijn, proberen ze je te manipuleren. Zeker kaketoes zijn daar meesters in. Begin zeker ook niet met een kuiken, maar neem een papegaai uit het opvangcen trum. Die zal zich snel aanpassen aan de nieuwe situatie. En voor al les geldt: negeer verkeerd gedrag - ze doen alles om aandacht te trek ken - en beloon goed gedrag." En: let op je woorden. Straks hoor je elke dag: 'hee sukkel'. www.vrijezeeuwsepapegaai.nl 06-19167618 door René Schrier TERNEUZEN - Het heeft er de schijn van dat het ROC Westerschelde in Terneuzen er sinds kort een goed lopend bedrijf bij heeft. Natuurlijk is het geen echt bedrijf, maar wel is het zo dat de orderportefeuille voor maanden vol is geboekt. En het personeelsbestand blijft ook maar groeien. Het gaat om de afdeling E-lear- ning, die vooral in de weer is met computers. Niet alleen zijn de me dewerkers van die afdeling druk bezig met opdrachten voor de ei gen school, ook worden er op drachten van Zeeuws-Vlaamse be drijven aangenomen. Directeur Toine Huijsmans van het ROC Westerschelde: „Frans Kamp, die die afdeling opgezet heeft, kwam naar me toe met de mededeling dat hij het werk niet meer alleen aan kon. Of hij er ie mand bij kon krijgen. Ik heb toen tegen hem gezet; als je voor drie maanden werk in portefeuille hebt krijg je er iemand bij. Nu zijn ze met z'n zessen." De Zeeuwse be drijven die zich met ICT en com puters bezighouden hoeven zich geen zorgen te maken over concur rentie van de kant van het ROC. De verschillende projecten heb- Binnen de afdeling heeft iedereen zijn eigen specialiteit ben allemaal op de een of andere manier wat te maken met onder wijs, educatie of training. Zo is voor Yara een veiligheidstrai ning gemaakt voor chauffeurs en bezoekers die op het bedrijf ko men. Die moeten allemaal een in structie doorwerken en er enkele vragen over beantwoorden. Dat hebben de mensen van E-learning allemaal met behulp van internet gedigitaliseerd. Voor zorginstellin gen in Zeeuws-Vlaanderen zijn di gitale protocollen opgesteld, waar in stap voor stap staat aangegeven waar de medewerkers op moeten letten. Een groot Europees project voor de afdeling bestaat uit het toegan kelijk maken voor ROC's en verge lijkbare instellingen elders in Euro pa, van een Britse onderwijsdata- bank (TSS-europe.nl). En vrij re cent is voor het eigen ROC een E-vakopleiding Horeca in elkaar ge zet. Dat komt er op neer dat men sen die in de horeca werkzaam zijn, zich verder kunnen bekwa men zonder dat ze in de school- bankjes plaats hoeven te nemen. Michael Jongkamp van de e-lear ning afdeling legt uit dat het ROC Westerschelde met deze ontwikke ling een vooraanstaande positie in neemt in vergelijking met andere ROC's in het land. Binnen de afde ling heeft ieder zijn eigen deskun digheid. Zo kan de een goed websi tes ontwikkelen en is de ander ge specialiseerd in flash-techniekei en andere grafische toepassinger En - hoe kan het ook anders - e loopt ook iemand van de schot stage bij deze afdeling. Een zeldzame hyacinth-ara, de grootste papegaaiensoort ter wereld, het pronkstuk bij de clubdag van De Vrije Zeeuwse Papegaai. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 17