Zeeland Beschaamde ouders kosten scholen geld krijgendstem'fn leefbaarheid wijk Vfij WilligefS Wilkll VOOfal Zout vreet aan muren kerk van Zoutelande m Zonder restauratie van zeven ton zal godshuis onbruikbaar worden. Rijksgeld personeel en ondersteuning verdeeld op basis foute gegevens. Politie houdt man aan die buren bedreigde Geld gestolen bij inbaak in winkel Goes zet fraudeteam op wijk Goese Polder Hond laat het leven bij woningbrand Nordic walking in Oostkapelle Motorjacht brandt uit op Volkerak Tijdens bijeenkomst Wijktafel wordt gestemd over ideeën. SLZ kortwiekt tijdens jubileumdag bomen op de Kasteelwei in Nisse. 14 I Maandag 18 februari 2008 PZC W Kerkrentmeester Jan Louws toont de verkankering van de stenen van de Catharinakerk in Zoutelande. foto Ruben Oreel door Emile Calon ZOUTELANDE - De verkankering van de muren van de Catharina kerk van Zoutelande is enorm, zegt Jan Louws. De voorzitter van het college van kerkrentmeesters van de Cathari nakerk is bezorgd over de toe komst van een van de twee laatste monumenten in zijn dorp. Zon der grondige restauratie zal het niet echt lang meer duren of de kerk van Zoutelande is niet meer te gebruiken als kerk. Noch als plaats waar geluisterd kan worden naar orgelmuziek. Want de muren van de kerk zijn doortrokken met zout, waardoor de voegen en de stenen letterlijk verkankeren. „De stenen vallen er bijna uit." De kerk van Zoutelande werd-ge sticht in 1279. In de loop der eeu wen werd ze enkele malen zwaar beschadigd. Onder meer in 1574, tijdens de belegering van Middel burg, op 29 en 30 november 1836 tijdens een zeer zware storm, en op 2 november 1944 toen de kerk getroffen werd door een salvo afge vuurd door het Britse slagschip Warspite. Na al dat wapen- en na tuurgeweld volgde steeds een her bouw. Nu is het echter het zout, dat al bij de bouw in de stenen zat, dat de kerk fataal dreigt te wor den. De stenen va de kerk zijn ge maakt van oude Zeeuwse klei, dat bij de bouw al flink wat zout bevat te. Volgens Jan Louws wijst een on derzoek uit dat er 700.000 euro no dig is om de restauratie uit te kun nen voeren. De kerk zelf heeft dat geld bij lange na niet. De hoop is gericht op een subsidiebedrag van het Rijk. Het heeft namelijk een speciale subsidieregeling voor mo numentale gebouwen in het leven geroepen, de zogenoemde kanjer subsidies. Louws hoopt dat de kerk van Zoutelande daarvoor in aanmerking komt. Want dat is vol gens hem de enige mogelijkheid om zo'n enorm bedrag bij elkaar te krijgen. Als dat lukt, dan wil de kerk zelf een bedrag bij elkaar zoeken om het interieur van de kerk aan te passen en het orgel op te knappen. De banken in die kerk zijn name lijk niet meer van deze tijd en het orgel is ook niet meer wat het moet zijn. Daarnaast hebben Louws en de an dere kerkrentmeester ook nog een plan om aan de kerk een ruimte aan te bouwen met behoorlijke toi letten en voldoende plaats om bij bijvoorbeeld een condoleance kof fie aan te bieden. Maar het allerbe langrijkste is toch dat die zeven ton er komt om de muren te be handelen. door Emile Calon MIDDELBURG - Basisscholen lopen geld voor personeel en onderwijs mis omdat ouders niet altijd eer lijk zijn als het gaat om hun eigen scholing. De onderwijsambtena- ren Jan Wieringa en Albert Boo gaard van de gemeente Middel burg vinden dat zeer zorgelijk om dat kinderen hierdoor extra onder steuning door personeel en leer middelen mislopen. De scholing van de ouders is sinds 1 augustus 2006 zeer bepalend voor de hoeveelheid geld die elke school krijgt. Hoe lager de oplei ding van de ouders van een leer ling, hoe meer geld de school krijgt. In het verleden telde de scholing minder en was de her komst van de ouders veel bepalen- der bij het verdelen van het geld. Uit de meest recente cijfers van de gemeente Middelburg blijkt nu dat het 'gewicht' per leerling sinds au gustus 2006 fors is gedaald. Voor sommige scholen zien de ambtena ren zelfs een daling met zo'n vijf tien tot twintig procent. Uit de ge gevens van Wieringa en Boogaard blijkt dat de openbare scholen in de gemeente het meeste 'last' heb ben van die afname van gemid deld 'gewicht' van de leerlingen. Die scholen hebben over het alge meen genomen de laagst opgelei de ouders. De beide onderwijsambtenaren kunnen nog niet aangeven hoe veel geld die scholen mislopen. Daar is het volgens hen nog te vroeg voor. Maar ze weten wel dat er scholen zijn die minder krijgen Ouders die voor de school van hun kind hun eigen opleiding 'op waarderen', duperen de school. Hoe lager opgeleid ouders zijn, hoe meer geld de school krijgt. dan weer ze recht op hebben. „En dat is nadelig voor de kinderen op die scholen", aldus Wieringa en Boogaard. Uit hun contacten met de scholen horen de ambtenaren dat ouders de formulieren met daarop hun ei gen scholing niet altijd naar waar heid invullen. „Ze vullen een hoge re scholing in dan ze daadwerke lijk gevolgd hebben." Dan doen ze volgens hen uit een soort schaam te over hun eigen opleiding. „Om beter over te komen." Bestuurslid Cees Corstanje van de Walcherse Archipelscholen is bekend met dat fenomeen. Om die reden vullen de directiele denvan de scholen de formulie ren in tijdens een gesprek met de ouders. Daarbij worden ze ook na drukkelijk gewezen op het belang van het zo eerlijk mogelijk opge ven van de gegevens omdat kinde ren anders minder ondersteuning krijgen dan waar ze recht op heb ben. De Catharinakerk van Zoutelan de doorstond flink wat oorlogs- en natuurgeweld. Het zout in de stenen dreigt de kerk echter fataal te worden. MIDDELBURG - De politie hield vrij dagavond in de Zusterstraat een 24-jarige Middelburger aan. Deze man zorgde in zijn woning voor geluidsoverlast. Na klachten trapte hij bij zijn buren een ruit ka pot en drong hun woning binnen. Daar deelde hij enkele klappen uit en sloeg een 27-jarige Middelbur ger op zijn neus. Een 22-jarige vrouw werd bedreigd. De man is overgebracht naar Torentijd. ARNEMUIDEN - Zaterdagavond rond acht uur is er ingebroken in een winkelpand aan de Langstraat in Arnemuiden. Nadat een deur was geforceerd, werd uit de winkel wat kleingeld weggenomen. Andere goederen werden niet meegenomen. De politie kon gisteren nog niet vertellen hoe groot de braakscha- de is. GOES - Een interventieteam van het Regionaal Coördinatiepunt Fraudebestrijding Zuidwest wil met een speciaal project fraude en misstanden in de wijk Goese Pol der aanpakken. Het gaat daarbij om illegale bewoning, uitkerings fraude, andere criminaliteit, maar ook armoedebestrijding. Volgens het coördinatiepunt zijn delen van de Goese Polder nog steeds aan te merken als 'probleemwijk'. WEMELDINGE - Een hond is om het leven gekomen bij een woning brand in de Wilhelminastraat in Wemeldinge. De bewoners waren op dat moment niet thuis. Het pand is grotendeels verwoest. De brand brak om half één 's nachts uit. Binnen troffen brand weerlieden een hond aan. Pogin gen om het dier te reanimeren, mochten niet baten. OOSTKAPELLE - Stichting Welzijn Veere is van plan een cursus nor- die walking voor 55-plussers te be ginnen in Oostkapelle. Als er vol doende aanmeldingen zijn, is de eerste nordic-walkingles op maan dag 31 maart. Een cursus bestaat uit vier lessen. Deelname kost twintig euro. Opgeven kan voor 1 maart bij de Stichting Welzijn Veere via 0118- 583687 of a.wisse@welzijnveere.nl. THOLEN - Het motorjacht van een 72-jarige schipper uit Tholen is za terdag uitgebrand op het Volkerak bij de monding van de Steenberg- se Vliet. De schipper ontdekte het vuur toen hij het machinekamer luik opende. Daarop vulde de ka juit zich met rook. Het vuur ver spreidde zich snel. De man redde zich door overboord te springen en naar de kant te zwemmen. door Emile Calon MIDDELBURG - Een jeu de boules- baan in Middelburg-Zuid bij de Brede School, verkeersremmende maatregelen voor de Boreelstraat of de herinrichting van het plein bij de molen zodat kinderen daar weer lekker kunnen spelen. Daar naast kan er ook een oversteek plaats komen tussen winkels en de apotheek. De bovenstaande ideeën en nog een aantal andere plannen komen aan bod tijdens de bijeenkomst van de Wijktafel Zuid op donder dag 28 februari. Wijkbewoners kunnen die avond aangeven wat ze vinden dat in hun wijk echt moet gebeuren om hun wijk ver der leefbaarder te maken. De drie onderwerpen die de mees te stemmen krijgen zullen, indien mogelijk, worden uitgevoerd. Daar naast heeft de wijktafel ook nog een budget van 2500 euro beschik baar om initiatieven op het gebied van leefbaarheid te bevorderen. Volgens het bestuur van de wijkta fel zijn er nog geen voorstellen voor besteding van de bedrag ont vangen. Gehoopt wordt dat tijdens de bijeenkomst van 28 februari die wel worden ingediend. De bijeenkomst begint die dag om 20.00 uur in een van de zalen van de Brede School aan de Johan van Reigersbergstraat. door Frank Balkenende NISSE - Knotters hebben geen. zit vlees. Ze beginnen wat nerveus heen en weer te schuiven als zater dag tijdens de vrijwilligersdag van de jarige Stichting Landschapsbe heer Zeeland (SLZ, bestaat 25 jaar) in Nisse langdurig loftrompetten over hen worden gestoken. Natuurlijk zijn ze onmisbaar bij het in stand houden van het (au thentieke) Zeeuwse landschap. Maar hoe fermer SLZ-voorzitter Lous Coppoolse en de Borselse burgemeester Jaap Gelok hen op de spreekwoordelijke schouder kloppen, des te ongeduriger wor den de natuurliefhebbers. Kunnen we nou naar buiten? „Ja, ja", beaamt SLZ-spreekbuis Peter Maas, „de meeste vrijwilli gers zijn het liefst buiten aan het werk. Ze willen hakken en zagen, in de natuur bezig zijn, frisse lucht happen en de spieren eens flink trainen." Nou, vandaag kunnen ze zich uitle ven. Om het jubileum waardig te vieren, staan op de Kasteelwei in Nisse knoeperds van knotwilgen te wachten op een knip- en scheer beurt. Vijftig vrijwilligers, met voorzitter Lous Coppoolse voorop, zijn er zo blij mee als Obelix met een ever zwijn. Ladders worden gesteld en niet veel later verliezen de wilgen hun kroon. Anderhalf uur later is het hele rijtje gekortwiekt. Gevorderde snoeiers pakken de fruitbomen op de Kasteelwei aan. Rond de bomen ontstaan levendi ge discussies. Welke tak moet er af? Die grote? Nee, dan raakt de 'Boeren en andere grondbezitters hebben vaak geen tijd voor onderhoud' hoogstam uit model. Zo wordt er een stief kwartiertje gedelibereerd eer de zaag erin gaat. De SLZ telt zo'n 1800 vrijwilligers, uit alle hoeken van de provincie en van jong tot oud. Zo is de 75-ja- rige zuster Wievina uit Sluiskil an-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 14