Jongeren willen zwijgen doorbreken Zestien zelfmoorden binnen een jaar in Bridgend in Wales. Bedrijventerrein 2 Rampenbestrijding Rampenbestrijding 2 joodse gemeenschap Kastanjeboom Waterschappen Sluis Cr* PZC Maandag 18 februari 2008 11 Jongeren in Bridgend willen dat er meer wordt gepraat over onzekerheden en verdriet. foto Esther Cotink/CPD door onze correspondent Esther Cotink BRIDGEND - Een gemene wind raast over het plein Dunraven Pla ce in Bridgend. Het weerhoudt een groep jongeren er niet van hier samen te komen. Het onder werp van gesprek is Valentijnsdag. Een welkome afwisseling van het nieuws dat hier de laatste tijd do mineert: Bridgend wordt 'de Brit se zelfmoordhoofdstad' genoemd. Praten met de media vinden ze pri ma, in tegenstelling tot de lokale autoriteiten die behoedzamer op treden. Die zoeken de oorzaak van de zelfdodingen bij websites waar op jongeren chatten - ze vrezen voor 'een online zelfmoordpact' - en bij een mogelijke 'verheerlij king' van het fenomeen in de me dia. Jongeren vinden het juist goed dat het onderwerp de pers haalt; in Zuid-Wales heerst een cultuur van niet-communiceren, zeggen ze, vooral onder jongens. „Als iemand van buitenaf zorge loos lijkt, wil dat nog niet zeggen dat dat van binnen ook zo is", zeg gen twee meiden die zich Beth en Sarah noemen. Ze kennen iemand die zelfmoord overwoog vanwege een probleem waarover hij niet durfde te praten: „Hij heeft acné en was bang zijn leven lang geen seks te hebben." Gemiddeld eens per maand be rooft een jongere in Bridgend of in één van de dorpen binnen de gelij knamige gemeente zich van het le ven. Deze maand zijn er al drie slachtoffers te betreuren: Kelly Stephenson (20), Nathaniel Pritchard (15) en Angeline Fuller (18). Angeline zou dit jaar gaan trouwen. Bridgend is een hechte gemeen schap; de jongeren kennen elkaar, in elk geval van naam. Zeven jon geren die de hand aan zichzelf sloe gen, waren stadgenoten en zeer goed bevriend. De anderen ken den elkaar via via. Niet kopieergedrag, maar intens, onuitgesproken rouwverdriet moet hen zover hebben gedreven, denkt de groep op Dunraven Pla ce. Speculaties over zelfmoord- pacts en aansporingen via websi tes, vinden ze vergezocht. „We zit ten echt niet op het internet en denken: ja, laat ik dat eens doen." De waarheid moet dichter bij huis worden gezocht, denken ze. Bridgend is geen aantrekkelijke stad. Het heeft een triest, grauw winkelcentrum dat is volgebouwd met grote grijze blokken waarin winkelketens zitten die bij het ge middelde inkomen van de bewo ners passen. Het zijn vooral zaken waar producten tegen bodemprij zen worden verkocht. Pas sinds kort worden broodnodige investe ringen in nieuwbouw en herbe strating gedaan. Bridgend is een stad van harde werkers; een stad zonder veel ambitie. Om half zes gaan de rolluiken in het centrum dicht en wordt het een desolate plek. De enige inspiratie die jonge ren uit hun omgeving kunnen put- 'We zitten echt niet op het internet en denken: ja, laat ik dat eens doen' ten, is het grote succes van rugby- speler Gavin Henson en van punk- bank 'Funeral for a Friend' - een naam die akelig dichtbij de huidge realiteit van Bridgend ligt. Een onderzoeksgroep, bestaande uit politie, leraren, raadsleden en artsen, is opgezet om uit te vinden wat de jongeren bezighoudt. Intussen hopen bewoners dat het snel 'overgaat. Dat journalisten wegblijven. Ze willen niet praten, geen theorieën opwerpen over do den die zo nabij staan. Ze zwijgen uit respect. Jongeren praten liever, maar zijn journalisten ook wel zat. „Vooral degenen die ons eerst van een afstandje bestuderen", roept een jongen. „Alsof we ons elk mo ment aan een lantaarnpaal opkno pen als ze dichterbij komen." LEZERS SCHRIJVEN Brieven richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 31 4460 AA Goes 0113-315660 lezersredacteur@pzc.nl (max. 150 woorden) Woensdag schreef ik in een inge zonden brief over het feit dat de gemeente Goes bij monde van een wethouder tussen neus en lippen door een claim legde op het ter rein tegenover De Poel aan de an dere kant van de Deltaweg. Hierbij tekende ik ten onrechte aan dat de gemeente Goes jaren lang procedeerde tegen motel Van de Valk vanwege de grootte van de toekan in een zogenaamd lande lijk gebied. Het was echter niet Goes, maar de provincie die be zwaar maakte tegen de toekan. De wethouder van Goes gaf in een krantenartikel aan dat de provin cie op de hoogte was gesteld van het Goese idee de Deltaweg over te steken. Blijven we dus wel benieuwd naar het standpunt en de reactie van de provincie hierover. S. Huisman Trumarilaan 24, Goes Een scheepsramp op getijdewater is per definitie een ramp die ge- meentegrensoverschrijdend is. Enerzijds door de werking van eb en vloed en anderzijds door de wind. Het eerste is zonder meer duide lijk het tweede blijkt uit 'eiland- denken': de wind kan men niet vangen. De neerslag kent de ge meentegrenzen niet. De dampen en gassen die in het luchtruim hangen en strijken neer in ieders eilandgebied. Er wordt al decennialang gepraat over wie het beste de leiding kan hebben bij een ramp. Het 'haan tjesgedrag' speelt hierbij gevoed vanuit de rampenwet een rol. De gemeenten in Zeeland zijn echter van een dergelijke beperkte om vang dat bestuurlijke aanvoering op provinciaal niveau efficiënter en effectiever kan zijn. In Zeeland zou men het 'haantjesgedrag' dus beter kunnen inruilen voor 'hen netjesgedrag'. Ten slotte, als burger van Zeeland bekruipt mij het volgende gevoel: Voor de ramp heeft de bestuurder de tijd. Tijdens de ramp heeft de tijd de bestuurder en na de ramp, is het te laat. Dolf Kamphuis Sr. Parkweg 18, Westkapelle Met de stranding van de MSC Ey- ra blijkt weer het enorme ego en slecht lerend vermogen van som mige Zeeuwse bestuurders. De bur gemeester van Hulst, geïrriteerd omdat hij niet exact wist welke la ding aan boord was? Calamiteitenbestrijding op een schip vereist bijzondere kennis en ervaring die alleen nog aanwezig zijn bij bergers die bij de Fowairet door hetzelfde ego 'aan de deur' zijn gezet. Beter een calamiteitenteam waar bij de commissaris van de konin gin coördineert en de burgerva ders in hun eigen gemeente wor den geïnformeerd met naast de vei ligheidsregio een benoeming van een ervaren bergingsinspecteur in dienst van provincie. Commando vaartuigen die niet kunnen blus sen noch bergen? Zeker miljoenen euro's belasting geld in de Westerschelde gesme ten en nog erger de burgers een vals gevoel van veiligheid gevend. Het is beter deze te besteden aan de inhuur en permanente beschik baarheid van bergingscapaciteit en bluscapaciteit. De Westerschelderegio rechtvaar digt een bijzondere aanpak. Kort om, bestuurders zet uw ego opzij. Wees zuinig met belastinggeld en doe uw taak. C. van der Sluijs Hogedijk 1 Breskens De heer Dieleman beweert in de PZC van 13 februari dat Israël acht honderdduizend Joodse vluchtelin gen uit Arabische landen heeft op genomen. In de Arabische landen leven de Joden in harmonie met de Arabische bewoners. Iran heeft een grote Joodse ge meenschap die er echt niet over piekert om in Israël te gaan wo nen. Ook in Marokko leeft een zeer gro te Joodse gemeenschap die heb ben geen enkele reden om te vluchten uit Marokko. Ditzelfde geldt voor de overige Arabische landen. Israël heeft na 1948 alle Joden in de wereld opgeroepen om in Israël te komen wonen. Zij hebben dit vrijwillig gedaan. Ook de Joden die vanuit de Arabische wereld naar Israël zijn verhuisd hebben niet hoeven vluchten maar zijn hiertoe uitgenodigd door Israël. Hen werd een beter bestaan be loofd dan in hun eigen land. Het motief van Israël om dit te doen is dat zij wil dat Israël een volledig Joodse staat is. De angst in Israël dat dit ideaal uiteindelijk niet te verwezenlijken is, en de angst voor een Arabische en Palestijnse meerderheid drijft haar om overal ter wereld Joden vandaan te halen. Daar zitten veel arme mensen tus sen die gelokt worden door een verkeerde voorstelling van zaken. Corrie Akkermans Opaal 6, Middelburg Met verbazing heb ik gelezen dat meneer Riemens beweert dat de kastanje hoogstens zestig jaar oud is (PZC, 14 februari). Mijn vader is 82 jaar en hij herinnert zich nog dat ze als kind de kastanjes uit die boom haalden. De boom was toen al groot. Misschien moet hij eerst even uitzoeken of wat hij beweert ook zo is. Maar zo gaan we toch met alles om dat oud is in Vlissin- gen. Breek maar af of hak maar om. Op de website van de gemeente staat in het fotoarchief een foto. Volgens mij is dit de bewust boom. De foto is uit 1930. (FA5742). Zo'n mooie oude boom staat niet in de weg. Daar laat je ruimte voor over. Jammer dat er helaas geen beroemde oorlogs slachtoffers in de buurt hebben ge woond. Dat was het heel anders af gelopen. Jeannet Doorns Glacisstraatt 174, Vlissingen Jaap Hoekman, waterschap Zeeuw se Eilanden, is het zat (PZC, 14 fe bruari). Eisen en wensen uit Zeeuws-Vlaanderen beschouwt hij als 'flauwekul'. Ook vindt hij dat de regentenstad Middelburg de lo gische plek is voor een hoofdkan toor voor het waterschap. Dat is ij veren voor een echt achterhaalde centralistische bestuursvorm, waar bij ook nog eens de rechten van inwoners/ingelanden van West-Zeeuws-Vlaanderen gene geerd worden. Kan dat zo maar? Daarbij heeft het waterschap in Zeeuws-Vlaanderen een zeer speci fieke identiteit vanwege een intens samenspel qua waterbeheersing én drinkwatervoorziening met ach terland België. Misschien is zelfs Terneuzen vanwege dat samenspel de geschiktste plaats voor een hoofdkantoor. Pluk het provinciale ambtenarenbolwerk Middelburg maar eens uit elkaar. Of vreest Hoekman voor de 'voortreffelijke' verbindingen over en onder de Schelde gebruik te moeten ma ken? Hans Pollemans Singel 10, Biervliet Sluis benadrukt dat niet alles er mislukt (PZC, 13 februari). De fei ten: Euregiotuinen mislukt 10 miljoen euro), Well Being Center mislukt (50.000 euro), parkeeront- haalkamers mislukt (890.304,71 eu ro), Groede Podium (voormalig hertenpark) mislukt (3.224.815,11 euro), Sluis aan Zee mislukt (1 mil joen euro); wordt ongetwijfeld ver volgd. De interne problemen en de wijze van uitvoeren en het feit dat er zo veel klachten bij de gemeente bin nenkomen, zullen we maar even vergeten. Net als het gegeven dat niemand verantwoordelijk wordt gesteld voor alle overschrijdingen van de begroting en de projecten. Niemand trekt de consequentie en niemand moet opstappen; in het bedrijfsleven was dat allang ge beurd. Waar hebben we in hemels naam een gemeenteraad voor? Stelling: De gemeente Sluis moet in het belang van haar inwoners onder curatele worden gesteld (ar tikel 12). Francois Babijn Bakkersstraat 59, Oostburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 11