reizen Er gaat niets 53 ST Gemiste kans in Rio EU Voortdurend klinkt er een soundcheck die gedaan wordt door stand-ins Halverwege Moskou en de Noordpool ligt Moermansk, de grootste stad boven de Poolcirkel. Wie, net als Bram Peeters, het ruwe toendraklimaat trotseert, wordt beloond met authentieke Sovj etsymboliek, hippe sushibars en reusachtige nucleaire ijsbrekers. PZC Zaterdag 16 februari 2008 reizen@wegener.nl 024-3650360 M oermansk is de meest noordelijke stad van Rusland en dat zul je mer ken ook. De tempe ratuur varieert van min 14 graden in de winter tot plus 14 in de zo mer, met uitschieters tot min en plus 30 graden. In de zomer is het zaak om niet gek te worden van de zon die 24 uur per dag schijnt. In de winter komt de zon niet eens op en mag je blij zijn met een paar uur schemerlicht. In het schaarse licht biedt de ha venstad met een zee van flatblok- ken aanvankelijk een grauwe aan blik. Bij nadere inspectie blijkt dat de gebouwen wel een flinke lik verf hebben gekregen. Toch blijft het slechts negentig jaar oude Moermansk een onvervalste Sovjetstad met brede straten, stati ge gebouwen en veel rode sterren. Langs de centrale weg, Lenin Pro- spekt, kijkt Lenin op zijn sokkel uit op het hoofdkantoor van de FSB, de vroegere KGB. Dat de Duitsers in de Tweede We reldoorlog Moermansk nooit heb ben ingenomen, peperen de Rus sen je graag in. In het centrum heeft soldaat Anatoli Bredov zijn ei gen standbeeld gekregen, omdat hij tien nazi's meenam in zijn dood toen hij zijn laatste handgra naat liet ontploffen. Dankzij dit soort acties werd Moer mansk een van de twaalf helden steden van de voormalige Sov jet-Unie. Op de heuvel net buiten het centrum hebben ze alle twaalf een plakkaat. Vlak naast het 34 meter hoge stand beeld van de onbekende sol daat, bij de bevolking beter be kend als Alosha. De mooiste momenten om de ze oorlogsmonumenten te be zoeken, zijn vrijdag en zaterdag. Dan laten net getrouwde stelletjes zich er fotograferen en knallen de champagnekurken. Diezelfde jonge mensen duiken 's avonds in een nachtleven dat veel meer te bieden heeft dan je zou verwachten van een stad die wij niet snel 'gezellig' zouden noemen. Moermansk (340.000 inwoners) telt vele hippe bars, goede restau rants en trendy sushibars. Prijzen beginnen al te stijgen tot een voor ons herkenbaar niveau, maar voor nog geen twintig euro zit je tjokvol sushi en bier. Als dan 's nachts het noorderlicht boven je spookt, ben je domweg gelukkig. Een eventuele kater verdwijnt over dag snel met een stadswandeling in de kou. Winkelen kan prima in het cen trum, waar je naast merkkleding- winkels ook nog een traditionele markt hebt waar Kazachstanen en Oezbeken hun leren jassen en bontmutsen verkopen. Met een beetje afdingen, loop je al voor een paar tientjes weg met een leren jas. Net buiten het centrum staat ook nog een moderne shopping mail met pal ernaast een slalompiste. De orthodoxe kerken van de stad zijn meer dan fraai, met name de nieuwe zogeheten 'Verlosser Op Water-kerk', die wordt gezien als de kerk ter nagedachtenis aan de verdronken mariniers van de VERENIGDE STATEN CANADA Koersk-onderzeeër. Die ramp vol trok zich in 2000 op 135 kilometer afstand van de kust. De kernonderzeeboot hoorde bij de Russische noordelijke vloot die in het nabijgelegen Severo- morsk ligt. De marinehaven bezoe ken, kun je uit je hoofd zetten, maar het museum over de vloot is een bevredigend alternatief In drukwekkende schepen heeft de re guliere haven van Moermansk ook: de knalrode gigantische nucle aire ijsbrekers zijn spectaculair. Met de Engelse taal red je je enigs zins, maar als je Noors mocht spre ken, kun je overal terecht. Het leeu wendeel van de toeristen in Moer mansk is namelijk Noors. De grens ligt ruim 200 kilometer verderop en voor velen is dit de dichtstbij zijnde grote stad, waar ze boven dien geen 7 euro maar 1 euro voor een biertje betalen. Het feest is dan ook compleet in het beste hotel van de stad, Poljar- ny Zori. Het is met sauna, restaurant, souve- NOORD POOL Moermansk RUSLAND mi GROENLAND (DENEMARKEN) NOOR WEGEN E.1! jiumSSi jt: Het stadscentrum van Moermansk. t O m zien elkaar. Ik mis een hartslag. Het raampje gaat dicht en de wagen schiet weg. Tot ver na middernacht dreunt de soundcheck over de boulevard. Ik ben nog nooit bij een Sto nes-concert geweest en verlang er ook niet naar, maar nu gaat het toch kriebelen. De volgende dag worden we vroeg gewekt door de improvi saties van de soundcheckende Stones-medewerkers. Als on ze taxi Rio uitrijdt, komen enorme files ons tegemoet. Fans op weg naar het concert van de eeuw. Het enige dat ik er aan overhoud is een T-shirt. 'Eu fiii', ik was erbij, staat er op. Maar de werkelijkheid is anders. Ik was er helemaal niet. En een spijt dat ik begin te krijgen. Na het inchecken zitten we in de lounge. Een aanpalend kamertje zit stampvol mederei zigers. Het is de Stones-kamer. Via de televisie rechtstreeks verbonden met de Copacabana. Bijna anderhalf miljoen mensen op het strand. Uniek en volstrekt onnodig door mij gemist. Een dagje later weg, had best gekund. Even later stij gen we op en draaien naar rechts. Vanuit onze stoel links is het uitzicht onbelemmerd. Het Suikerbrood verschijnt in beeld, de baai van Botafogo, het strand van Leme en dan de overbevolkte deinende Copacabana met dat prachtige po dium en al dat licht. Ineens overvalt mij de intense wens om een avond Mick Jagger te mogen zijn. Derk heeft helaas alleen het decor van de Stones gezien. foto Derk Bolt Wie vanaf Amsterdam naar Brazilië vliegt, kan kie zen uit Sao Paulo en Rio de Janeiro als toegangs poorten tot het land van samba en carnaval. Het verdient aanbeveling te kiezen voor de tweede mogelijk heid. Rio heeft immers de Copacabana. Iedereen voelt het magische van deze naam. Of je er nou ooit geweest bent of niet. Op de heen- en terugreis verblijven we er een nacht. Die eerste avond verschijnt een enorme stoet vrachtwagens op de Copa. Grote stickers op de zijkanten maken duidelijk dat de Rolling Stones van plan zijn Rio te trakteren op een 'Bigger Bang'. Een gratis megaconcert op het strand. Men verwacht meer dan 1 miljoen bezoekers. Wij zullen het ver moedelijk niet meemaken. Het concert is precies op de avond dat wij van plan zijn terug te vliegen. Jammer, maar helaas. Bovendien, de Rolling Stones, wie zegt u opa? Onze zoektocht speelt zich af in het agrarische gebied 300 ki lometer naar het zuidwesten. We gaan er per auto heen. In de buurt van Paranapanema komen we terecht in Holambra 2. Net als Holambra 1 is dit een van oorsprong Nederlandse nederzetting. De verveling grijpt je in deze regio al snel naar de keel. Gelukkig bereiken we vlot en op schema het ge wenste resultaat. Na een week kunnen we terug naar Rio. De voorbereiding voor het concert van de Stones veroor zaakt inmiddels koortsachtige opwinding. Ik geef toe dat het indrukwekkend is. De Stones zijn reeds ingecheckt in het Copacabana Palace. Af en toe verschijnt Mick of Kei th op een klein balkonnetje om de vorderingen van de podiumbouw te bekijken. Voortdurend klinkt er een soundcheck die gedaan wordt door Stones stand-ins. Het klinkt geweldig en onwaarschijnlijk hard. Wij logeren nog geen 100 meter van de Stones in een niet vergelijkbaar hotelletje. We eten deze laatste avond buiten. Plots stopt een grote zwarte Mercedes. Als in een film gaat het raampje open. Mick Jagger overziet het terras. We

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 92