Racoon heeft haar taal gevonden 40 Zaterdag 16 februari 2008 PZC Racoon, met (vlnr) Dennis Huige, Bart van der Weide, Paul Bukkens en Stefan de Kroon. foto Rob Walbers Na het succes van Another day verschijnt over twee weken het nieuwe album van Racoon. Als voorbode rukt de single Lucky all my life al op in de hitlijsten. door Rolf Bosboom Het was begin decem ber 2007, ergens in Los Angeles. De vier heren van Racoon, bezig met een inten sieve tournee dwars door Ameri ka, hoorden toen voor het eerst de definitieve mix van hun nieuwe al bum Before you leave. „Toen heb ben we allemaal wel een traantje gelaten", bekent zanger Bart van der Weide. „Er viel een zware last van onze schouders, want we wis ten: we hebben Another day ge topt. We waren echt trots." Hoe kijken jullie terug op die toer: een maand lang door een land dat Racoon nog nauwelijks kent? Van der Weide: „We hebben 13.000 kilometer gereden. Vijf gas ten in een net iets te klein busje, maar het was elke kilometer waard. Zo'n tournee zet je weer met beide benen op de grond en je leert veel wijze lessen. We zijn als band nog wat dichter bij elkaar gekomen, terwijl ik niet had ge dacht dat dat nog mogelijk was. Bovendien word je zo verschrikke lijk goed van elke avond optreden. Je leert écht spelen. En die under dogpositie ligt ons wel." Heeft die ervaring de buitenlandse ambities verder aangewakkerd? „Die ambities zijn er altijd ge weest, al waren we niet speciaal op Amerika gericht. Elke mogelijk heid die er is, grijpen we aan." 'Another day', jullie vorige cd, da teert van drie jaar geleden. Op welk moment zijn jullie gaan den ken over een nieuw album? „We schrijven altijd door. Dat stopt nooit. In februari 2007 had den we zo'n zestig ideeën bij el kaar. Met Michel Schoots, onze producer, hebben we de beste er uit gepikt en hebben we vijfenhal- ve maand in de oefenruimte geze ten. Schrijven, schrijven, schrijven. Bouwen, bouwen, bouwen. Uitein delijk zijn er twaalf liedjes overge bleven. De laatste maand hebben we gebruikt om ze perfect te leren Racoon spelen. Pas toen zijn we de studio ingegaan en hebben we alles zo veel mogelijk live opgenomen." De grote vraag was: welke kant gaat Racoon op? Verder in de lijn van 'Another day' of terug naar het wat stevigere werk van de eer ste twee albums. 'Before you lea ve' is compleet akoestisch gewor den. Was dat een bewuste keuze? „We hebben nooit zo'n idee van hoe een plaat moet worden. We schrijven gewoon, vanuit ons hart. Daar zijn die twaalf liedjes uitgeko men. We hebben ze allemaal met zowel elektrische als akoestische gi taar gespeeld. Wat het mooiste is, blijft. Zonder opzet is dat twaalf keer akoestische gitaar geworden." Nadat jullie door Sony op straat waren gezet, was 'Another day' in feite jullie tweede debuutalbum, dat bovendien een groot succes werd. Hoe moeilijk was het om een opvolger, de beruchte lastige 'tweedeplaat', te maken? „Na Another day zou er inderdaad een druk moeten zijn, maar die was er helemaal niet. Wat dat be treft hebben we een wijze les ge leerd met onze 'eerste tweede plaat': Here we go, stereo! We heb ben nu alles in eigen hand gehou den, dan heb je ook geen last van de hete adem van een platenmaat schappij. Met z'n vijfjes hebben we lang op een soort eiland geze ten en zijn pas de studio ingegaan toen we apetrots waren. Pas toen voelde ik iets van druk, want van drie nummers had ik lange tijd de tekst nog niet klaar. Dan denk je wel: o jee, wat nu als ik het niveau van Another day niet haal? Maar in eens wapperden ze zo uit mijn vin gers. Dat zijn van die momenten waarvan ik kippenvel krijg." Het is een album zonder opsmuk, zonder gebruik van welk effect dan ook. Elke toon is hoorbaar... „Less is more, is ons principe. Ik denk dat we de Racoon-taal defini tief hebben gevonden. Onze ma nier van schrijven ligt, voor zover dat mogelijk is, nu wel vast. Dit is de derde cd die jullie hebben opgenomen met producer Michel Schoots. Hoe belangrijk is hij? „Michel is ons vijfde bandlid. Zo lang duidelijk is dat hij niet de baas is, luisteren we naar hem. Zijn werkwijze is: als het niet goed genoeg is, doen we het nog een keer. En dus sta je zestien keer op een avond hetzelfde liedje te zingen, tot de blaren eraan han gen. Maar dat geeft wel resultaat." Bij het uitkomen van 'Another day' hadden jullie een duidelijk scenario, waarbij de single 'Love you more' de grote klapper moest worden. Dat kwam helemaal uit. Hebben jullie nu weer zo'n plan? „Nee. Op Another day sprongen er vier, vijf nummers uit. Op dit al bum staan wel acht, negen, tien potentiële singles. We laten het aan de platenmaatschappij en het management over om een keuze te maken. Wel hebben we weer hoge verwachtingen van de plaat. We hebben opnieuw laten zien dat we goede liedjes kunnen schrij ven. Ik heb ook een emotionele fa milie gezien bij het beluisteren van de cd, dus voor mij kan het al niet meer stuk. Ik vind het de bes te van de reeks." Het wordt een vol jaar: met een clubtoer, een groot aantal festivals en een theatertournee. Waar zien jullie zelf het meest naar uit? „De eerste show in de clubtoer, Pinkpop, alles. We hebben er ont zettend veel zin in om met het ma teriaal naar buiten te gaan. We zijn alleen maar beter geworden en kunnen zó'n mooie set maken met al die nummers die we heb ben. Heerlijk. The sky is the limit." 'Before you leave' komt 3 maart uit. Op vrijdag 28 maart speelt Racoon in het Arsenaaltheater in Vlissingen. ■Pj| Vanaf volgende week bespreken Bart van der Weide en Stefan de Kroon dagelijks een nummer van het nieuwe album op www.pzc.nl. Racoon werd in 1997 opgericht en bestaat uit Bart van der Weide (32, zang/mondharmonica), Stefan de Kroon (40, bas/zang), Dennis Huige (33, gitaar) en Paul Bukkens (32, drums). De band maakte tot nu toe drie albums: Till monkeys fly (2000) en Here we go, stereo! (2001) en Another day (2005). In 2006 verscheen de li- ve-dvd Another night. De eerste twee albums werden uitgebracht door Sony. Dat contract werd in 2002 verbroken. Later vond de band onderdak bij PIAS. Another day was een ongekend succes. De cd, waarvan zo'n 140.000 exemplaren zijn verkocht, bevolkte ruim anderhalfjaar de albumlijsten. Het bekendste nummer uit de beginjaren - hoewel het nooit een hit is geweest - is Feel like flying (2000). De succesvolste single was Love you more (2005), dat bijna een halfjaar in de hitparade stond. Vanaf 26 maart maakt Racoon een clubtoer (met op vrijdag 28 maart een optreden in het Arsenaaltheater in Vlissingen). Op 15 oktober begint in De Mythe in Goes een theatertournee. De band is dit jaar weer volop te zien op festivals, zoals Paaspop (23 maart), Dauwpop (1 mei), Pinkpop (1 juni) en Bospop (12 juli).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 80