Binnenland Frustratie over files moet mensen de trein in krijgen Marokkanen Eis io jaar cel en tbs voor verkrachten meisje van 9 NS investeren één tot twee miljard euro in de regiopoorten. Onterechte bijstand niet teruggevorderd Partij erectiepillen uit China onderschept Alle korpsen samen op brandweer.nl 'Nikab geen hindernis voor communicatie' Tieners opgepakt na reeks misdrijven Bevolking Nederland groeit weer sneller 6 I Zaterdag 16 februari 2008 PZC BREDA - Tegen een 55-jarige man die ervan wordt verdacht dat hij op to september 2006 een 9-jarig Bredaas meisje in haar slaapkamer heeft verkracht, is gisteren bij de rechtbank in Breda tien jaar cel en tbs geëist. De verdachte ontkent. Daar tegenover staat een gedetail leerde verklaring van het slachtof fer. Ook is sperma gevonden op de vloerbedekking in haar kamer, dat, zo blijkt uit DNA-onderzoek, af komstig is van de verdachte. De man is al diverse keren veroor deeld voor zedendelicten. Hij kon worden aangehouden nadat, hij hoge uitzondering, in een opspo ringsbericht op televisie zijn foto was getoond. Dat leverde tips op. De uitspraak is op 29 februari. door Dylan de Cruijl AMSTERDAM - De Nederlandse Spoorwegen zullen de frustratie over files gebruiken om automobi listen de trein in te krijgen. Sta tions vlakbij drukke snelwegen worden daarom uitgebreid met extra parkeerplaatsen en horeca (zogenoemde regiopoorten). Ver der komen langs de snelwegen ver keersborden waarop tijdens de spits staat vermeld hoe lang de reis duurt met de auto en met de trein. De NS steken de komende vijftien jaar één tot twee miljard euro in de regiopoorten. Een proef bij sta tion Veenendaal De Klomp ver loopt volgens de NS al succesvol. Het aantal parkeerplaatsen is vorig jaar uitgebreid van vijftig naar 280. „Er stappen daar zoveel automobi listen over op de trein, dat we weer denken aan uitbreiding", al dus NS-directeur Bert Meerstadt. De NS willen nog eens tien sta tions langs beruchte filewegen uit breiden tot regiopoorten. Locaties zijn volgens Meerstadt nog niet ge kozen. Op de lijst staan bijvoor beeld Zaltbommel, Harderwijk, Sit- tard en Weert. Maar ook rond de Randstad en in Flevoland hebben de NS locaties op het oog. Meerstadt: „We merken dat auto mobilisten vaker kiezen voor de trein als ze één keer op een regio poort zijn overgestapt." Uit de jaarcijfers die de Nederland se Spoorwegen gisteren presenteer den, bleek dat het bedrijf meer moeite moet doen om reizigers te lokken. De groei van het aantal rei zigers bedroeg in 2007 3 procent. Dat is lager dan de voorgaande twee jaar, toen het aantal reizigers kilometers met 5 procent steeg. Met het kabinet is afgesproken jaar lijks 5 procent reizigersgroei te ha len. Toch is NS-topman Aad Veen- man, die dit jaar afscheid neemt, tevreden. Het aantal treinreizigers groeit harder dan de landelijke mo- NV De NS breiden stations vlakbij drukke snelwegen uit met extra parkeerplaatsen en horeca. Deze 'regiopoorten' moeten meer au tomobilisten de trein in lokken. Opdrachtgever: Offerteaanvraag: Omschrijving: Aanbestedingsregeling: Indiening offerte: Inlichtingen: Aard van de opdracht: Gedeputeerde Staten van Zeeland Directie Samenleving, Bestuur en Organisatie Postbus 6001 4330 LA Middelburg Aanbesteding DKL/08005085. Het leveren van representatieve kleding en werkkleding voor verschillende functionarissen van de Provincie Zeeland. Besluit aanbestedingsregels voor overheidsopdrachten (BAO). Maandag 14 april 2008, tot 12.00 uur. Dinsdag 25 maart 2008, 10.00 uur. Levering. Provincie Zeeland De volledige tekst van deze bekendmaking is te vinden op www.aanbestedingskalender.nl. biliteit. „Het reizigersvervoer is in drie jaar met 13 procent toegeno men. In de spoorsector is dat een prestatie van formaat." De punc tualiteit - het aantal treinen dat op tijd rijdt - steeg naar een gemiddel de van 87 procent. Dat is beter dan voorgaande jaren. Ook het aantal reizigers dat tevreden is over de trein steeg verder: 70 procent geeft de NS het rapportcijfer zeven of hoger. Financieel deden de NS goede za ken. De omzet steeg met 194 mil joen euro naar ruim 4 miljard eu ro. Het bedrijfsresultaat kwam uit op 355 miljoen euro, een groei van 45 miljoen euro. Door de goede re sultaten strijken de bestuurder een variabele beloning - lees: bonus - op van 160.000 tot 181.000 euro. De Nederlandse Spoorwegen kon digden verder aan jaarlijks honder den miljoenen euro's te investeren in treinen en stations. Volgens top man Veenman is reizigersgroei na 2012 mogelijk, mits de overheid de toezegging nakomt om tot 2020 4,5 miljard euro in het spoor te in vesteren. De NS steken dan 3,5 mil jard euro in extra treinen en bete re stations. Veel Marokkanen helpen hun ouders bij bezoekjes aan arts of ziekenhuis, het lezen van bijsluiters of een langdurig ziekbed. Op internet wisselen zij massaal ervaringen uit. door Ap van den Berg Mijn moeder is sui kerpatiënt. Ze spuit twee keer per dag insuline. Verder slikt ze ta bletten voor haar rug. Ik ga meest al met haar mee naar diëtiste, ver pleegkundige en arts. Ik ben haar geheugensteuntje. Soms vergeet ze haar bloedglucose te meten of haar tabletten te slikken. Ze wordt wel af en toe wel gek van me als ik vraag: Heb je dit en dat al ge daan?" Yemmainou en talrijke andere jon ge Marokkaanse mantelzorgers de len al jaren hun ervaringen op ma- rokko.nl. „Sinds kort surfen ze ook naar zorgvoorjeouders.nl, een plek waar ze met hun problemen en vragen over hun ouders 'online' te biecht gaan bij beroepskrachten", vertelt Khalid Mahdaoui van web- site-uitgever Marokko Media. Bij zorgvoorjeouders.nl werden in de eerste maanden al 30.000 bezoe kers geturfd. Het initiatief wordt ondersteund door Agis (met een arts), een apo theker en DGV, instituut voor ver antwoord medicijngebruik. „DGV is erop ingehaakt omdat we weten dat eerste generatie Marokkanen een flinke gezondheidsachterstand hebben ten opzichte van ande ren", vertelt Irma Smeenk. „Ze zijn vaker ziek en ondervinden meer last van de klachten. Vooral door verkeerd medicijngebruik. Dat laatste kunnen we door dit project positief beïnvloeden." Dat is geen overbodige luxe, getui ge Riffia's hartenkreet: „Mijn moe der deelt haar medicijnen met fa milie. Is dat wel verstandig?" Of Soussiab: „Volgens mij maakt va der zijn kuur niet af Wat moet ik nu?" En Sylia: „Kennissen van ons nemen dozen vol medicijnen mee naar Marokko, om ze daar uit te delen onder familieleden." Mantelzorgers vergen vaak veel van zichzelf, blijkt uit de reacties van Marokkaanse jongeren. „Acht procent van de scholieren spijbelt en anderen moeten regelmatig vrij nemen van hun werk om vader of moeder te begeleiden", legt Mah daoui uit. Uit onderzoek van Moti- vAction blijkt desondanks dat 96 procent van de Marokkaanse jonge ren tussen 15 tot 30 jaar bereid is mantelwerk te verrichten. Liefst 57 procent (zestigduizend in getal) doet dat ook. Mahdaoui gedeci deerd: „Wij noemen ons geen mantelzorgers. Het is toch heel normaal dat je je ouders helpt?" Vanwege die houding wordt zorg- voorjeouders.nl met de Ramadan bijna overspoeld met vragen over medicijngebruik. Want: hoe moest dat nou tijdens het vasten tussen zonsop- en zonsondergang? Apo thekersassistente Anissa Aoquab: „De Koran geeft aan dat zieken ge woon geneesmiddelen kunnen slikken, maar je kunt ook tijdelijk een ander schema hanteren." Sinds de Ramadan is het niet rus- DEN HAAG - Vier op de tien ge meenten vordert niet altijd alle on terecht verkregen bijstand terug. Vaak gaat het om 'kruimelbedra gen' en wegen kosten niet op te gen de baten om het uitkerings- geld terug te krijgen. Dat blijkt uit een rapport van de Inspectie Werk en Inkomen dat staatssceta- ris Aboutaleb (Sociale Zaken) naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. DEN HAAG - De Inspectie voor de Gezondheidszorg en de douane hebben duizenden gevaarlijke 'kruidenpillen' onderschept. In de capsules, gemaakt in China, zit een hoge dosering erectiebevor- derende middelen. Het slikken van sommige capsules is gevaar lijk, omdat de dosis 2,5 keer de maximale dagdosering bevat. DEN HAAG - Alle brandweerkorp sen komen op één website, brand- weer.nl. Dat heeft de Nederlandse Vereniging voor Brandweerzorg en Rampenbestrijding gisteren be kendgemaakt. De website richt zich vooral op het informeren van particulieren, ook kinderen, en be drijven over alles wat met brand veiligheid te maken heeft. AMSTERDAM - Het dragen van een nikab, een hoofddoek waarbij de ogen te zien zijn door een smalle spleet, is geen beletsel voor het her kennen van emoties. Dit blijkt uit een eerste onderzoek van de Uni versiteit van Amsterdam. Proefper sonen bleken emoties bij een vrouw met een nikab net zo goed te kunnen herkennen als bij een vrouw zonder verhullend gewaad. HAAKSBERGEN - De politie heeft veertien tieners uit Haaksbergen aangehouden die hebben bekend verantwoordelijk te zijn voor een reeks misdrijven. De jongeren pleegden het afgelopen halfjaar 25 misdrijven. Het gaat om vernielin gen, brandstichting en mishande ling. Het zwaarste delict was een poging tot diefstal met geweld. VOORBURG - Het aantal inwoners van Nederland is vorig jaar met 46.300 toegenomen. Nederland tel de op 1 januari dit jaar 16,4 mil joen inwoners. Dat blijkt uit giste ren gepubliceerde cijfers van het CBS. De toename was twee keer zo groot als in 2006. De belangrijk ste oorzaak daarvoor ligt volgens het CBS in de migratiecijfers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 6