Zeeland Wordt het Ivo of toch Onno? Tijd van soldeerbouten is passé Successtory voor de technieksector Scheldepoort herbouwt uitgebrand schip Debat tussen WD-prominenten in Goes mist heilig vuur. Hobby Computer Club Zeeland viert het 25-jarig jubileum. Veel techniekleerlingen bij ROC Westerschelde door activiteiten Stoeb. 36 Zaterdag 16 februari 2008 PZC door Jeffrey Kutterink GOES - Mark of Rita? Dat was de vraag. Het werd Mark. Nu, vijf maanden later, mogen WD'ers weer naar de 'stembus'. Nu voor een nieuwe partijvoorzitter. Wie dat moet worden? Ivo of Onno? Er ging gisteravond zeker geen sid dering door motel Goes. En er was al helemaal geen sprake van een botsing tussen twee ego's. Anders dan tussen Mark en Rita, vonkte het gisteravond totaal niet tussen Ivo Opstelten (burgemeester Rot terdam) en Onno Hoes (gedepu teerde in Brabant). De beide kandi daten stelden zich keurig voor, be noemden voorzichtig wat verschil len en laten de keuze aan de le den. „De kiezer wil geen gedonder meer", verwoordde Opstelten tref fend. Maar het heilig vuur was er nu wel heel erg uit. Opstelten zette zich neer als de 'er varen bestuurder met een zwaar politiek profiel'. „Ik ben een man van de straat, niet van Den Haag." Drie dingen wil hij: meer leden, klinkende verkiezingsuitslagen en meer geld voor campagnes. Hij wil partijleider Mark Rutte niet voor de voeten lopen en is voor herij king van het beginselprogramma. Hoes profileerde zich als de 'politi cus met bestuurlijke ervaring'. Hij is faliekant tegen herijking van het beginselprogramma, bemoeit zich intern wel met Rutte en wil de partij tot leven krijgen. „Vroeger waren er banden tussen het hoofd bestuur en de afdelingen. Die moe ten worden hersteld." De leden mogen tussen 12 en 26 maart stemmen. Op 31 maart volgt de uitslag. De VVD Zeeland koos gisteravond zelf een nieuwe voorzitter. Willem Ginjaar volgt Corine den Baars op. Zij kreeg in motel Goes van lande lijk voorzitter Jan van Zanen de hoogste WD-onderscheiding: de Thorbecke-penning. De WD-prominenten Ivo Opstel ten en Onno Hoes 'streden' in motel Goes om de gunst van de Zeeuwse WD'ers. Wie wordt de nieuwe voorzitter: Ivo of Onno? door Joeri Wisse TERNEUZEN - „Als je dat back-upbe- standje opslaat op een usb-stick, kan er niks meer misgaan", klinkt een opgetogen stem in de hal van De Wingerd in Terneuzen. De be zitster van die nieuwe laptop kan dankzij wat hulp van een ander HCC-lid zorgeloos computeren. Elkaar helpen, daar gaat het om bij de Zeeuwse afdeling van de Hob by Computer Club (HCC). Natuur lijk is er veel veranderd sinds de oprichting van HCC Zeeland, 25 jaar geleden. Het was een tijd waar in een computer nog iets bijzon ders was, waar je bepaald niet zon der een flinke dosis kennis en kun de mee aan de slag kon. „Juist daar om hielp je elkaar, met het installe ren van een nieuwe chip of het in stellen van een programma", zegt Erik Mulder uit Vlissingen, secreta ris van HCC Zeeland. In de beginjaren van de vereniging ging er geen clubavond voorbij zonder dat iemand zijn computer openschroefde. Tegenwoordig blijft de soldeerbout thuis en gaat het de leden meer om toepassin gen, zoals het bewerken van foto's of het opsporen van verre voorou ders op het internet. „De computer was in de beginja ren het hoofddoel. Nu staat het ge bruik van de pc centraal", vat Mul der de ontwikkeling van de HCC samen. Een jaar of vijf geleden vond geleidelijke de omslag plaats. „Zo vanaf 2000 deed de laptop zijn intrede. Die maak je niet zo snel open, hooguit om er wat ge heugen bij te zetten of om een bat terij te vervangen", zegt bestuurs lid en Hulstenaar André van Goethem. „Bovendien was het ook de tijd dat de prijzen van com puters kelderden", weet Van Goethem zich te herinneren. Dat betekende dat de leden van de 'Op zo'n 96 procent van de computerproblemen weten we meteen de oplossing' club eerder een nieuw apparaat of onderdeel kochten, in plaats van iets te repareren. Nog steeds kunnen leden bij hun clubgenoten terecht om proble men op te lossen. „Tegenwoordig kopen veel mensen hun pc in de supermarkt. Als-ie dan kapot gaat, moet je niet verwachten dat ze hem daar weer aan de praat krij gen. Ze sturen hem op en dan kun je weken wachten voordat hij te rug is." Bij de HCC is er bijna al tijd iemand die raad weet. „Boven dien hebben we beschikking over een testbank. Daarmee kun je pre cies zien wat er mankeert." De bijeenkomsten, die behalve in Terneuzen ook maandelijks in Vlis singen, 's Gravenpolder en Zierik- zee worden gehouden, beginnen elke keer met een vragenrondje. „Ik denk dat daarbij 96 procent van alle vragen beantwoord wor den", zegt een trotste Erik Mulder. HCC Zeeland viert zaterdag vanaf 10.00 uur het 25-jarig bestaan met demonstraties over onder meer ge nealogie, digitale fotobewerking en FlightSimulator in 'Ons Dorps leven' in 's Gravenpolder. IP| Voor meer informatie over het jubileum: www.hcczeeland.nl door René Schrier TERNEUZEN - Daar waar landelijk op alle fronten geprobeerd wordt jongeren te interesseren voor een technische opleiding, ziet het ROC Westerschelde in Terneuzen de be langstelling voor techniek alleen maar toenemen. Landelijk is sprake van een lichte groei van vier procent in de sector techniek. Bij het ROC Westerschel de ligt de groei op 35 procent, con stateert het Platform Bèta Tech niek. Volgens de voorzitter van het colle ge van bestuur, T. Huijsmans, heeft dat alles te maken met de ac tiviteiten van de Stichting Tech nisch Onderwijs en Bedrijfsleven (Stoeb), die nauwe contacten on derhoudt tussen de bedrijven en de scholen. Op de technische afdeling van het ROC in Terneuzen lopen de leer lingen ook in paarse overalls van Stoeb. Stoeb is begonnen in Zeeuws-Vlaanderen en heeft de ac tiviteiten inmiddels tot heel Zee land uitgebreid. Huijsmans: „Een jaar of acht gele den stonden we nog op het punt dat we overwogen de technische opleidingen te sluiten. Toen had den we 53 aanmeldingen voor de BOL-opleiding (praktijk en theo rie op school, red). Nu loopt het als een trein en hebben we 120 aan meldingen." Het ROC Westerschelde staat voor al bekend om de goede opleiding procestechniek. Dat is ook geen wonder met de verschillende che miereuzen in het gebied. Uit die goede contacten met het bedrijfsle ven komt ook voort dat het ROC geen moeite heeft met het vinden van stageplaatsen. Bedrijven klop pen zelfs bij de school aan met het verzoek om stagiaires. ROC Westerschelde in Terneu zen springt er uit met een enor me stijging van het aantal leerlin gen dat kiest voor een techni sche opleiding. De huidige gang van zaken bete kent niet dat Huijsmans nu tevre den achterover leunt. „Momenteel zoek ik naar een manier om voor de technische opleidingen de nieuwste apparatuur aan te kun nen schaffen en die na twee of drie jaar door te kunnen verkopen aan bedrijven. Op die manier wer ken wij met het nieuwste van het nieuwste en is het voor de bedrij ven aantrekkelijk, omdat voor hen bij de aanschaf de kop van de in vestering eraf is We kunnen na tuurlijk altijd nog techniekleerlin gen gebruiken. Daar zijn er nooit genoeg van. Niet voor niets hou den we vandaag weer een open dag. En gelukkig is ook daar altijd veel belangstelling voor." VLISSINGEN - Reparatie Schelde poort in Vlissingen heeft een bij zondere opdracht binnengehaald. Nog dit jaar herbouwt de werf de volledig uitgebrande vistrawler Willem van der Zwan. Eind janua ri 2007 brandde het schip uit in de haven van Velsen-Noord. Daarbij ontstond zoveel rook dat de A9 werd afgesloten. „Een nieuw schip bouwen kost drie jaar", aldus direc teur Durk-Jan Nederlof van Schel depoort. „Opknappen duurt nog geen jaar. Eind december vaart het schip weer." Van Scheldepoort werken er circa 70 mensen aan. De opdracht levert in totaal voor ze ker 150 mensen werk op. 'Ouderwetse' computerkasten en grote monitoren verdwijnen langzaam uit beeld bij de 25-jarige Zeeuwse afdeling van de Hobby Computer Club. foto Camile Schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 54