Zeeland ÉF\ Manifestatie Schot in plannen voor buitenlift Nieuwe kerk Hospice krijgt douchebrancard Kampeerboer wil snel verruiming plaatsen Meer asbest in scholen Sint-Annaland Ontwikkeling Scheldekwartier begonnen Totale restauratieplan voor het godshuis verloopt minder vlot. Cd van scholiere Rianne Top uit Bruinisse levert bijna 5700 euro op. Van hiphop tot fanfare en van aquarellen tot ballet in één weekend. Beoordeling van uitbreidingsplannen nodig voor gedogen. 30 I Zaterdag 16 februari 2008 PZC door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Het gaat de goede kant op met de plannen voor het reali seren van een buitenlift bij de Nieuwe Kerk in Zierikzee. Piet de Rijke, voorzitter van de plaatselij ke werkgroep van kerk-eigenaar Stichting Oude Zeeuwse Kerken, verwacht dat de lift binnen enkele maanden gebouwd kan worden. Daarmee gaat een lang gekoester de wens in vervulling om het voor al voor concerten en exposities ge bruikte godshuis beter toeganke lijk te maken voor rolstoelgebrui kers. Met het aanbrengen van de lift is een bedrag van naar schat ting 30.000 euro gemoeid. De ge meente Schouwen-Duiveland heeft een subsidie van 22.350 euro toegezegd. Om het gat te dichten heeft de Stichting Oude Zeeuwse Kerken een beroep gedaan op ver schillende fondsen en dat heeft re sultaat opgeleverd. De Rijke: „We zijn inmiddels in het stadium dat er offertes zijn aangevraagd bij drie bedrijven. We hopen binnen kort een keuze te kunnen maken." Minder vlot gaat het met het alge hele restauratieplan voor de Nieu we Kerk. In 2006 kwam bij een in spectie aan het licht dat een fors aantal voluten - krulvormige zuil versiering - scheuren vertoonde. De uit gips gegoten ornamenten zijn met metaaldraad aan een an ker in de bovenliggende construc tie bevestigd, en dat zit weer vast aan het achterliggende houtwerk. Door inwerking van vocht was een aantal voluten en sierlijsten los komen te zitten. Om ongeluk ken te voorkomen zijn de loszitten de stukken met banden vastgezet en ingepakt in steigernet. Voorlo pig afdoende, maar de lokale werk groep wil geen enkel risico lopen. De Rijke: „Ik ben bang dat het nog wel even kan duren voordat er echt gerestaureerd gaat worden. Tot die tijd willen wij het zekere voor het onzekere nemen. Daar om hebben we besloten om een klein deel van de kerk af te sluiten voor publiek. Dat scheelt veertig zitplaatsen. Dat moet dan maar." De buitenlift die de Nieuwe Kerk - voornamelijk in gebruik voor concerten en exposities - beter toegankelijk moet maken voor rolstoelgebruikers, komt in zicht. SINT-ANNALAND - Slopersbedrijf Vlasman heeft in de scholen in Sint-Annaland meer asbest aange troffen dan aanvankelijk werd ge dacht. De sloop van de panden duurt daardoor twee weken lan ger. Halverwege maart zijn de werklie den naar verwachting klaar. Vol gens Hans Herkhof van het slo persbedrijf is er geen gevaar voor de omgeving. De asbestplaten zijn nog allemaal intact. door Ton van den Nouweland ZIERIKZEE - Het hospice in Zierik zee heeft een elektrische douche brancard aangeschaft. Het 'bijna thuis-huis' kon dit doen door een gift van de familie Top uit Bruinis se. „Hier zijn we heel blij mee," zegt Inge Heuff, voorzitter van het huis voor palliatieve zorg. „Het hospice wordt enorm gedragen door de be volking. Die inzet blijft heel hard nodig, omdat de subsidie niet toe reikend is om de exploitatie rond te krijgen. Wij worden geacht dat met sponsoring en allerlei acties voor elkaar te krijgen." Een douchebrancard is een verstel baar ligbed waarop een zieke kan worden gebaad. De gift, waarmee deze aanschaf mogelijk werd, be draagt 5665 euro. Het geld is bijeengebracht door Rianne Top uit Bruinisse. Zij nam in 2004 het initiatief om samen met haar musicerende broer en zussen de cd 'Mensen mogen Le ven' te maken. De toen zestienjari ge scholiere kreeg hierbij hulp van een koor, samengesteld uit leerlin gen van diverse basisscholen. De cd werd in oktober 2004 gepre senteerd in het gemeentehuis. Het eerste exemplaar, gesigneerd door burgemeester Jack Asselbergs, bracht zestig euro op. Sindsdien zette de Bruse familie zich in voor de verkoop. Met het genoemde be drag als resultaat. „Fantastisch, dat deze mensen die actie zo lang heb ben laten doorlopen," reageert Heuff Het hospice aan de Mauritslaan in Zierikzee biedt inmiddels ander half jaar plaats aan maximaal vier 'uitbehandelde' mensen met een beperkte levensverwachting. Spe ciaal opgeleide vrijwilligers - het Zierikzeese hospice heeft er vijftig - geven de bewoners aandacht en zorg op maat in een huiselijke om geving. door Ali Pankow ZIERIKZEE - „Het is een prima mo gelijkheid de bevolking eens te la ten zien wat er allemaal gebeurt binnen de amateurkunst op ons ei land. Verder levert het misschien bijzondere samenwerking op tus sen verschillende kunstuitingen." Volgens cultuurambtenaar Bert Stuit zijn dat de belangrijkste mo tieven voor de gemeente Schou wen-Duiveland dit jaar mee te doen aan het Weekend voor de Amateurkunst, kortweg het WAK, dat wordt gehouden op vrijdag 16 en zaterdag 17 mei. Het WAK is een initiatief van het Zeeuws Instituut Scoop, naar Vlaams voorbeeld. In België staat het WAK voor een hele week vol manifestaties van amateurkunste naars. Zeeland houdt het wat beperkter. „Muziek-, dans- en toneelgezel schappen in georganiseerd ver band zijn wel bekend bij het pu bliek, maar daarnaast zijn er ook veel individuele beoefenaars die tij dens dit weekend kunnen optre den", zegt projectleidster Jenny van Kampen van Scoop. „Verder raken de gemeentebesturen door zo'n manifestatie beter doordron gen van de sociale cohesie dankzij de amateurkunstaldus haar erva ring van de afgelopen drie jaar. De gemeente wil iedere amateur kunstenaar, -groep of -vereniging uitdagen met een artistieke produc tie, workshop of evenement naar buiten te treden. „Het is toch een unieke gelegenheid om in collectie ve samenhang je werk aan het gro te publiek te presenteren", meent Stuit. Hij hoopt ook op veel diver siteit: van hiphop tot fanfare en van aquarellen tot ballet. Hij ziet ook al spontane dwarsverbanden voor zich. „Bijvoorbeeld een hip hopdanser, die optreedt met een muziekvereniging." De gemeente heeft de uitvoering van het WAK overigens in handen gegeven van het Welzijnshuis. Het is de bedoeling dat het een jaar lijks terugkerend evenement wordt. „Mogelijk breidt het zich in de loop der jaren over verschillen de kernen uit. Voor deze eerste keer zullen de activiteiten in Zie rikzee worden geconcentreerd en dan specifiek in en rond de Nieu we Kerk. Zo wordt getracht tevens een koppeling te leggen met Cent ree, het initiatief tot opzet van een cultuurplein", aldus Stuit. Voorzitter Daan van der Wekken 'Voor specifiek toneel zal het publiek dat weekend toch naar Goes moeten'. van het Zeeuws Centrum voor het Amateurtheater (ZCA) staat posi tief tegenover het WAK. „Binnen de amateurkunst gebeurt ook veel achter de schermen en het is goed ook daar iets van te laten zien. Ver der prikkelt het misschien sommi ge toeschouwers zelf ook eens iets op dit gebied te gaan onderne men. Wat specifief het amateurto neel betreft, daarvoor zal het pu bliek tijdens dat weekend toch naar Goes moeten. Het WAK valt namelijk samen met ons jaarlijkse Eenakterfestival in Podium 't Beest en Theater De Mythe. Van Schouwen-Duiveland doen daar zeven toneelgroepen aan mee," aldus Van der Wekken. Insteek eerste Weekend voor de Amateurkunst (WAK) Coördinator Jeroen Portier van het Welzijnshuis wil tijdens het eerste WAK de nadruk leggen op kunstuitingen door jongeren. Zo wordt vrijdag 16 mei de finale gehouden van Regioruis, het opstappro- ject voor jonge popbandjes op Schouwen-Duiveland. Er worden resultaten getoond van de Cultuurkaravaan, het ontmoetings project voor leerlingen culturele kunstzinnige vorming met kunstenaars. Voor het WAK worden in de meivakantie workshops gegeven. door Piet Kleemans ELLEMEET - De Schouwen-Duive- landse kampeerboeren willen snel aan de slag met uitbreiding van 15 naar 25 standplaatsen per mi ni-camping. Het wachten is op toe stemming van de gemeente. Die heeft al aangekondigd vooruitlo pend op definitief groen licht uit breiding te zullen gedogen. Om voor zo'n gedoogbeschikking in aanmerking te komen, moet echter wel eerst voor alle mi ni-campings waarvoor uitbreiding is aangevraagd, onder meer een be plantingsplan worden vastgesteld. Ander punt is de zogeheten vereve ning. Onder het motto 'voor wat, hoort wat' moeten kampeerboe ren die uit willen breiden, investe ren in natuur óf minstens 500 eu ro op tafel leggen voor elke extra standplaats. Zowel het beplantings plan als de voorgestelde wijze van verevening moet door de gemeen te goedgekeurd worden voordat men overgaat tot het afgeven van een gedoogbeschikking. Bij de gemeente zijn veertig aan vragen voor uitbreiding van mi ni-campings binnengekomen. Aan de afhandeling daarvan wordt vol gens Kitty Henderson van de ge meente Schouwen-Duiveland hard gewerkt. Het is de bedoeling dat voor eind maart de gedoogbe- schikkingen kunnen worden afge geven. Voorzitter Anneke Smits van de af deling Schouwen-Duiveland van de Vereniging van Kampeerboeren (VeKaBo) hoopt van ganser harte dat dat ook gaat lukken. „Ik weet dat er hard aan gewerkt wordt en dat het gewoon de nodige tijd De Schouwse kampeerboeren willen graag hun terrein zien doorgroeien naar 25 plaatsen. foto Marijke Folkertsma kost, maar ik hoop wel dat het lukt op tijd klaar te zijn met de be handeling van de aanvragen. An ders loop je het risico van een ver loren seizoen." Het meest lastig wordt - vreest Smits - de wijze van verevening. „Over het feit dat er een vervening moet komen is op zich geen discussie, maar wel over hoe je dat in de praktijk ge stalte geeft. De verevening is één van de pun ten op de agenda van de jaarverga dering woensdag 27 februari van de eilandelijke VeKaBo. De vergadering wordt gehouden in dorpshuis 't Zuudende in Kerk- werve. Aanvang 19.30 uur. Op de agenda staat ook de begroting voor 2008, de pr-plannen van de vereniging voor de komende tijd en een bestuursverkiezing. VLISSINCEN - De ontwikkeling van het Scheldekwartier in Vlissingen is gisteren officieel begonnen. Het eerste gebied dat ontwikkeld wordt, ligt rond Het Dok en heeft de naam Bestevaêr gekregen. Er ko men 112 stadswoningen met tui nen en appartementen. Ook ko men er in het gebied zes commer ciële ruimten. Het deelplan wordt gemaakt door projectontwikkelaar AM Zeeland uit Terneuzen. De afgelopen maanden is een schetsplan gemaakt. „Dat gaan we de komende tijd samen verder uit werken", zegt Mariet Schoenma kers van AM Zeeland. „Ook heb ben we afgesproken dat er een in formatiebijeenkomst komt voor al le inwoners." Wie al een paar teke ningen van het plan Bestevaêr wil zien, kan een kijkje nemen in de Walstraat-Zuid. Daar heeft Schoen makers in de etalage bij haar wo ning schetsen weggezet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 48