stap van ROC-leerlingen Het is ook het belang van de school GGD onderzoekt opleving bof Jan Stins Mi-lü'M DE PAGTER Schoolarrest Huisartsen melden vermoede gevallen van 'dikkewangenziekte'. PZC Zaterdag 16 februari 2008 3 ANTIEK INTERIEUR Herenstraat 9 Segeersstraat 8 MIDDELBURG ÏT 0118-6341 www.depagtcrantiekeninterieur.nl door René Schrier Gert Jan de Rooij is teamlei der Commercieel en Uni- formberoepen van het ROC Zeeland, vestiging Middel burg. Hij herkent zich niet in de kritiek op de aanwezigheidsregis- tratie van ROC-leerlingen. „De mentor van de klas, tegen woordig noemen we dat de traject begeleider, houdt voor zijn klas bij wie er wel en wie er niet is. Die kent de leerlingen het beste en weet iets over de achtergronden. Die signaleert ook dat er wel eens wat aan de hand kan zijn en of we in actie moeten komen." Iedere docent noteert elke les op een speciaal formulier wie aan- of afwezig is en wie uit de klas ge stuurd wordt. Dat gaat naar de ser vicebalie waar de formulieren ver werkt worden. De uitslagen wor den geanalyseerd en zo kan per leerling het verzuimpercentage vastgesteld worden. „Natuurlijk glipt er wel eens ie mand door, vergeet een docent eens een keer iets te noteren of zo, maar dat aantal is verwaarlozen. Als een gesprek met de leerling niets uithaalt, gaat er een brief naar de ouders. De volgende stap is schorsing. Dan hebben we wel te maken met het feit dat leerlin gen onder de achttien jaar nog leerplichtig zijn. Dat betekent dat we wel gaan bekijken wat we ver der met zo'n leerling kunnen. Soms geeft die zelf aan liever een andere kant binnen het ROC op te willen. Mocht dat ook niet wer ken, dan worden de leerplichtamb tenaren ingeschakeld. De Rooij geeft aan dat een goede registratie ook in het belang van de school is. Leerlingen die veel spijbelen, lopen het risico dat ze geen diploma halen. En de school krijgt mede betaald aan de hand van het aantal diploma's dat de 'Ze moeten weten dat er op hen gelet wordt en dat ze verwijderd kunnen worden' leerlingen halen. „We proberen er alles aan te doen. De leerlingen moeten weten dat er op hen gelet wordt en dat ze van school verwij derd kunnen worden. De gelegen heid maakt de dief Daarom is het aan ons om er alert op te zijn." Naar de mening van De Rooij is er een wezenlijk verschil tussen de si tuatie in Zeeland en die in de Randstad. Dat draagt er ook aan bij dat de spijbelproblematiek hier niet zo'n probleem is. „Als wij een ouderavond houden, is het rede lijk druk. Ik heb wel eens van een collega in de Randstad gehoord dat bij hen op een ouderavond maar één ouder op kwam dagen." Overigens geeft hij wel aan dat elk cluster van het ROC Zeeland zijn eigen registratiemanier heeft. Vol gens een woordvoerster van het ROC wordt momenteel wel ROC Zeeland breed bekeken of dat sys teem verbeterd en aangescherpt kan worden. Dat heeft weer te maken met de bestrijding van voortijdige uitval, omdat het ROC Zeeland dat een belangrijk aandachtspunt vindt. door Claudia Sondervan GOES - De besmettelijke ziekte bof lijkt een opleving door te maken in Zeeland. De GGD heeft de Zeeuwse huisartsen gevraagd alert te zijn op de ziekte en vermoedelij ke gevallen gratis te laten onder zoeken. Landelijk lijkt de ziekte actiever te worden, ondanks dat er al lang te gen gevaccineerd wordt. Kinderen krijgen de prik tegen bof gecombi neerd met entstof tegen mazelen en rodehond op de leeftijd van veertien maanden en nog eens met negen jaar. Het Rijks Instituut voor Volksgezondheid en Milieu heeft nu zes Zeeuwse ziektegeval len in studie, allen jongeren van tien tot twintig jaar. Twee van hen zijn echter wel gevaccineerd. „Als een mogelijk geval van bof gemeld wordt, gaan wij bij de zieke langs om een urinemonster, een bloed monster uit een vingerprik, een keelkweek en een speekselmon- ster," zegt William Wezenbeek van de GGD Zeeland. De bof wordt beschouwd als een 'ouderwetse' ziekte - klassiek is het beeld van een slachtoffer met Wl GGD en RIVM onderzoeken of de bof-vaccinatie zijn effeciviteit aan het verliezen is nu er ook jongeren ziek worden die wel tegen de virusziekte zijn ingeënt. een dikke wang die gezwachteld is met een doek om het hoofd ge knoopte doek. Dat haalt weinig uit; paracetamol verzacht de pijn in kaak, oor en keel door de speek- selklieronsteking die oorzaak is van de dikke wang. De ziekte openbaart zich twee tot drie weken na besmetting en gaat met koorts gepaard. Bij jon gens kan de bof leiden tot zaadba- lonsteking. Na twee weken is de dikke wang weg en de patiënt be ter. Iedere zondag geopend! COMMENTAAR Dat leerplichtige jongeren op school moeten zitten, staat buiten kijf. Het is terecht dat ROC's zich inspannen om te zorgen dat hun leerlingen een mbo-diploma halen. Begrijpelijk ook, omdat hun toelage mede afhankelijk is van het aantal leerlingen dat de eindstreep haalt. De vraag is of een streng registratiesysteem de manier is om jongeren te motiveren hun diploma te halen. ROC's zouden leerlingen meer verantwoordelijkheid moeten geven. Het zijn immers geen scholen voor voortgezet onderwijs. Jongeren hebben vaak bewust gekozen voor een beroepsopleiding. De meesten zijn ouder dan achttien. Het zijn volwassenen. Ze zijn serieus met hun mbo-opleiding bezig. Het liefst willen ze zo snel mogelijk een diploma halen. Elke scholier spijbelt wel eens of meldt zich ziek als-ie naar het strand wil. Daarom hoeft het onderwijs toch geen tijdelijke detentie te worden? Er zijn altijd stelselmatige spijbelaars die om één of andere reden niet naar school willen of kunnen. Maar moet je al die welwillende scholieren vermoeien met pasjes en telefoontjes naar huis, bij elk 'gespijbeld' lesuur? Alleen vanwege een kleine groep afhakers? Met zulke kinderachtige maatregelen kun je kinderachtige reacties van leerlingen verwachten. Het is beter om meer aandacht te geven aan probleemleerlingen. Laat die incidentele spijbelaar toch met rust. uurwerkmaker/ instrumentmaker Leverancier van kwaliteitshorloges en antieke klokken. damplein 7, middelburg t. 0118-636635 www.janstins.nl Tina Oppeneer (vooraan) logt in met het elektronisch registratiesysteem op het ROC Westerschelde. foto Wim Kooyman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 3